Справжній друг — подарунок долі та найбільша удача в житті. Нестримний сміх, захоплюючі історії, сокровенні таємниці й лише вам зрозумілі словечка — з другом завжди є про що поговорити, кого згадати і чим розважитись. Щирий друг — то найцінніший скарб.
Дружба — найдорожчий скарб. Якоб і Вільгельм Грімм «Бременські музиканти» (скорочено)
Мета: ознайомити учнів з казкою братів Грімм «Бременські музиканти»; вчити визначати послідовність дій у творі; розвивати навички швидкого правильного читання, увагу; виховувати товариськість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Читайте виразно. Запам'ятовуйте!
Півень півневі співав:
«Я сьогодні рано встав!»
Потім вилетів на пліт —
Заспівав на цілий світ:
«Я співати так люблю,
Що ніколи не просплю!»
Г. Чубач
IІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
— Сьогодні казка запрошує нас у самий центр Європи, де на берегах річок Ельби та Рейну розташувалася відома своїми мальовничими краєвидами Німеччина. Місто Бремен зустріне нас скульптурами великих і маленьких віслюків. (Демонстрування краєвидів Німеччини, Бремена.)
— Подорожуватимемо ми разом з однією незвичайною музичною групою. Відгадайте, хто її учасники? ( Разом із відгадками демонструється зображення героїв твору.)
• Двічі родився, у школі не вчився,
А години знає. ( Півень )
• Сірий, та не вовк,
Довговухий, та не заєць,
З копитами, та не кінь. (Осел)
• День мовчить, уночі гарчить,
Хто до господаря іде, знати дає. (Пес)
• Має вуха, темний хвіст
Й дуже дивну звичку:
Спершу добре він поїсть,
Потім вми€ личко. (Кіт)
— Хто здогадався, як називається ця група? («Бременські музиканти»)
— Послухаємо, як вони співають. (Звучить аудіозапис пісні з мультфільму «Бременські музиканти ».)
ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— На уроці ми ознайомимося з німецькою казкою братів Грімм « Бременські музиканти».
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка
— Якоб ( 1785-1863 ) та Вільгельм ( 1786-1859 ) Грімм
2. Опрацювання казки братів Грімм «Бременські музиканти» (с. 33-35)
1. Читання казки вчителем.
2. Словникова робота.
а) Пояснити слова:
лютня — старовинний, струнний, музичний інструмент;
хвицнути — вдарити однієї або двома задніми ногами;
довбня — великий дерев’яний молот або дерев’яна палиця з потовщеним кінцем.
б) Робота з «Тлумачним словником школяра».
У ч и т е л ь. Знайдіть пояснення таких слів:
лантух (великий мішок із грубої тканини);
гвалт(сильний крик, галас).
— Чи сподобалася вам казка?
— Хто є її головними героями?
Фізкультхвилинка
3) Читання казки учнями «ланцюжком».
Гра «Листочок»
Читає текст той учень, на парту якого впав листочок.
4) Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.
— Де вирішили переночувати друзі?
— Що побачив півень?
— Де опинилися друзі?
— Що осел побачив у будинку?
— Який план здійснили музики? Чому це їм вдалося?
— Чи вдалося розбійникам вигнати друзів із будинку?
— Де залишилися жити четверо музикантів?
6) Гра «Що не так?» (текст — на дошці).
Постановивши так, вони в один голос завели свою музику: осел, ревів пес, гавкав кіт, нявчав півень, кукурікав.
— Чому утворилася нісенітниця?
— Як необхідно поставити коми, щоб речення було правильним?
7) Робота над прислів'ями.
— Яке прислів’я за змістом відповідає нашій казці? Чому?
• Дружба і братерство дорожчі за будь-яке багатство.
• Тепле словечко лежить недалечко.
• Сильний переможе десятьох, а кмітливий — усіх.
8) Розгадування кросворда.
1. Як називалося місто, до якого йшли музиканти? (Бремен)
2. Дійова особа, яка першою з’явилася у казці. (Осел)
3. Надвечір прийшли звірі у великий... (ліс).
4. Головний розбійник. (Отаман)
5. Доповніть прислів’я: «Вірний... — то найбільший скарб». (Друг)
6. Ударити однією або двома задніми ногами. Як сказати одним словом? (Хвицьнути)
7. Що допомогло звірам отримати перемогу над розбійниками? (Кмітливість)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чого навчилися на уроці?
— Що вам найбільше сподобалося?
— Чого навчає казка?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Читати, переказувати казку.