Цілі:
навчальна: навчати елементам аналізу тексту( поглибити знання про портрет), підводити до усвідомлення змісту та ідейно-художнього значення додаткових розділів книги для розкриття образу головної героїні та ідеї твору;
розвивальна: сприяти розвитку уяви, навичок критичного мислення, розвивати навички самостійної роботи з текстом, вміння характеризувати героїв, висловлювати свої думки, обгрунтовувати їх;
виховна: виховувати на основі загальнолюдських моральних цінностей, утверджених в романі(співчуття, милосердя, доброту, віру в людину).
Тема: Е. Портер «Полліанна». Полліанна та її друзі.
Цілі:
навчальна: навчати елементам аналізу тексту( поглибити знання про портрет), підводити до усвідомлення змісту та ідейно-художнього значення додаткових розділів книги для розкриття образу головної героїні та ідеї твору;
розвивальна: сприяти розвитку уяви, навичок критичного мислення, розвивати навички самостійної роботи з текстом, вміння характеризувати героїв, висловлювати свої думки, обгрунтовувати їх;
виховна: виховувати на основі загальнолюдських моральних цінностей, утверджених в романі(співчуття, милосердя, доброту, віру в людину).
Обладнання: текст книги, презентація до уроку, ілюстрації учнів.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Девіз нашого уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань:
Експрес-опитування:
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності:
Я ніколи не вважала, що необхідно заперечувати існування труднощів, страждань і зла. Я тільки думала, що набагато краще йти назустріч невідомому бадьоро й радісно.
Е. Портер
« Полліанна». З яким кольором фарби у вас асоціюється образ героїні. Потім демонструють усім свій вибір. Учитель робить узагальнення.
Кожен прикріплює свою смужечку й коротко коментує. Полліанна – це …, бо
вона…»
Що таке оптиміст і що таке песиміст? (на дощці)Як ви вважаєте хто Полліана?
Епітет - художнє означення, один із основних тропів поетичного мовлення, що дає образне змалювання, підкреслює характерну рису, визначальну рису певних предметів або явищ.
Метафора /перенесення, уподібнення - один із основних тропів поетичного мовлення, вживання слів у переносному значенні на підставі подібності ознак зображуваних предметів чи явищ.
Пейзаж – зображення картин природи,місцевості.
Інтер'єр – опис приміщення.
Портрет – зображення зовнішності героя як засіб його характеристики.
Колективна робота та робота в групах.
Вправа «Літературне дослідження». Робота з текстом. Визначення художніх засобів, використаних у творі (слайди 6-9).
Вона чомусь сподівалася, що хоч на цьому вікні будуть сітки, та ба! Натомість там був казково гарний широкий світ і, як вона знала, м'яке свіже повітря, якого так прагли розпашілі щічки та руки.
Фізкультхвилинка. Руханка «Пантоміма». За допомогою одних лише жестів, міміки, рухів та поз потрібно показати:
Давайте пригадаємо «Виникнення історії гри в радість» (кіно)
Релаксаційний момент «Літературний турнір» (слайди 14-15). Учитель викликає одного учня, задає запитання, якщо учень відповідає, то має право вибрати наступного учасника, якщо ні – отримує ще одне запитання. (робота у зошитах)
Запитання для літературного турніру
Правила життя Полліанни. Робота в групах.
На столі вчителя лежать предмети, які представники груп можуть взяти на свій власний розсуд, але не більше двох.
Завдання для груп. Пояснити, кому із героїв твору можна порекомендувати ці засоби, як ліки проти негараздів?
Очікувані результати .
Крем проти ластовиння ( для Полліанни)
Троянда ( любов тітоньки Поллі)
Стетоскоп ( лікарю Чилтону ( лікар найрадісніша професія, бо повертає людям здоров’я)
Будинок ( для Джиммі)
Скелет ( Джону Пендлтону ( краще мати в будинку живого хлопчика, ніж
« тримати скелета у шафі»)
Різнобарвні клубочки вовни ( місіс Сноу)
Бейджик з написом « Твоє ім.’я найкраще» ( Ненсі)
Біблія із червоною закладкою проповіді « Радійте всі!» ( священику Полу Форду)
VІ. Закріплення знань, умінь, навичок (слайд 9).
Розслідування впливу Полліанни на мешканців міста (фільм «Роль Полліанни»)
робота у парах
Літературна гра «Відгадай героя».
Риси характеру |
Ім’я героя |
Привітна, турботлива, добра, щира |
Ненсі |
Сувора, холодна, самотня, нещасна, вимоглива |
Тітка Поллі |
Дратівлива, вразлива, примхлива, буркотлива |
Місіс Сноу |
Замкнутий, похмурий, мовчазний, самотній |
Джон Пендлтон |
Сумний, зневірливий, бездомний |
Джиммі |
Привітний, добрий, чуйний, але самотній, нещасний |
Лікар Чілтон |
Міні-дослідження “Полліанна та її друзі»
Як маленька дівчинка змогла змінити їх чи сприяла цим змінам? ( ст..59)
Бесіда:
1.Чому Полліанна була рада, що раніше могла ходити? – Змогла навчити грати у свою гру багатьох людей
2. Чому Полліанна була рада, що довгий час не могла ходити? – Тому що ніколи не дізналася б, як це чудово - мати здорові ноги
Побудова діаграми Венна (ст..96)
А тепер згадаємо інших літературних героїв і порівняємо із нашою героїнею, наприклад, Тома Сойєра
VІІ. Підсумок уроку.
1. «Дерево рішень»(слайд 19). Учні працюють у групах, виробляючи рішення, узагальнені відповіді приклеюються до спільного дерева, розташованого на дошці.
Проблема:
- У чому секрет надзвичайної популярності повісті Елеонор Портер «Полліанна»?
Інтерактивна вправа «Мікрофон» (слайд 10).
- Продовжити думку:
- Полліанна навчила мене… .
- Радість у житті…
Саморефлексія учнів
Давайте звернемося до епіграфу до нашого уроку. Тепер вам відомі ліки від життєвих негараздів, які пропонує нам автор чудової книги « Полліанна» Е.Портер та її героїня. Чи стане Вам у пригоді в подальшому житті гра Полліанни?Згадайте, що ви очікували отримати від цього уроку ? Сподіваюся, ми не даремно згаяли час.
VІІІ. Оцінювання.
IX. Домашнє завдання.
Поради від п’ятикласників тим, хто ще не читав повісті «Полліанна» .
Відкритий урок
зі світової літератури
за новою програмою для 5 класу
з розділу «Світ дитинства»:
«Елеонор Портер (1868-1920).
«Полліанна». Полліанна та її друзі.
Вчитель: Корнєва Інна Валеріївна