Урок-екскурсія "Країною Лексикологією"

Про матеріал
- закріпити знання про синоніми, антоніми, омоніми, навчитися визначати їх у реченнях і використовувати у своєму мовленні; - розвивати пам’ять, увагу, мислення здобувачів, збагачувати словниковий запас; - виховувати любов і повагу до усної народної творчості; -коригувати загальну і дрібну моторику з одночасним розвитком артикуляційної моторики.
Перегляд файлу

Предмет. Українська мова. 8 клас

Розділ. Лексикологія

Тема. Урок-екскурсія країною «Лексикологією».

Групи слів за значенням синоніми, антоніми, омоніми

Тип уроку: урок - екскурсія  (узагальнення і систематизація знань)

Автор:   Опанасюк Олена Василівна,

учитель - дефектолог,

учитель української мови та літератури

Білоцерківської спеціальної

загальноосвітньої школи № 19

Білоцерківської міської ради

Київської області

 

Комплект навчальних програм для дітей з інтелектуальними порушеннями для 5-10 класів:

Українська мова  Укладач: Висоцька А.М., кандидат педагогічних наук,ст. наук. співробітник лабораторії олігофренопедагогіки Інституту спеціальної педагогіки НАПН України  Київ - 2015

Українська мова 8-10 класи 8-10 класи

Укладачі: Остапенко Л.І.,  старший вчитель,  вчитель-дефектолог, директор спеціальної школи-інтернату №17 м. Києва; Висоцька А.М., кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник;   Київ – 2016

Тема:  урок-екскурсія країною «Лексикологією».

Групи слів за значенням синоніми, антоніми, омоніми

Мета:

- закріпити знання про синоніми, антоніми, омоніми, навчитися визначати їх у реченнях і використовувати у своєму мовленні;

- розвивати пам’ять, увагу, мислення здобувачів, збагачувати словниковий запас;

- виховувати любов і повагу до усної народної творчості;

-коригувати загальну і дрібну моторику з одночасним розвитком артикуляційної моторики.

Тип уроку: урок - екскурсія  (узагальнення і систематизація знань)

Обладнання:  мультимедійна дошка, презентація, роздатковий  матеріал, підручники, зошити.

                                                           

ХІД УРОКУ

 І. Нервово-психологічна підготовка  здобувачів освіти  до уроку.

 ІІ. Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми та мети уроку.

Учитель. Ми продовжуємо з вами подорожувати Лексикологією. І сьогодні завітаємо в гості до хатинки Синонімів, Антонімів, Омонімів. Ми ще раз познайомимося з ними, навчимося їх розрізняти, використовувати в мовленні. Це знайомство розвиватиме вашу пам’ять, увагу, мислення, збагачуватиме словниковий запас. А ще ми пригадаємо красиві, мудрі, влучні народні вислови — прислів’я та приказки.

 Тож розгорніть зошити й запишіть тему уроку.

 ІІІ. Засвоєння знань, умінь та навичок.

                                                     Слово учителя

 Учитель. Епіграфом нашого уроку буде народний вислів «Хто говорить або пише, той сіє, хто слухає або читає, той збирає». Як ви його розумієте

 Ну що ж, почнімо нашу подорож. Для того щоб дізнатися якомога більше про групи слів за значенням, нам треба поставити перед собою мету.

Сьогодні вона буде такою

1. Ще раз познайомитися з синонімами, антонімами, омонімами.

2. Навчитися визначати їх у реченнях.

3. Використовувати у своєму мовленні.

 А щоб нам легше було орієнтуватися в новому місці, необхідно мати схему маршруту. Ось вона, ознайомтеся.

1. Відвідання хатинки груп слів за значенням (знайомство).

2. Прогулянка Лексикологією (виконання завдань).

3. Повернення додому (перевірка своїх знань).

 Учитель. Коли люди вирушають у подорож, вони обов’язково звертаються по допомогу до екскурсовода. Сьогодні вашим гідом буду я. Отже, подорожуючи Лексикологією, Стежиною Знань, ми завітаємо до Хатинки Синонімів, Антонімів, Омонімів, прогуляємося Галявиною Прислів’їв, посидимо біля Джерела Відпочинку та заглянемо в Хащі Загадок. Чи згодні з таким маршрутом Тож уперед!

 Погляньте, будь ласка, на визначення синонімів у підручнику, прочитайте його й запишіть у зошити. Наведіть синоніми до слова «учень». Виконання учнями роботи.

 Знайомство з синонімами

а) Робота в групах

 Учитель. А тепер розділімося на дві групи. Одна добере синоніми до слова «дорога», а друга — слова «йти».

 Слова, які ви дібрали, називаються синонімічним рядом.

 б) Прийом «Я — редактор»

 Учитель. Пропоную вам попрацювати редакторами. На дошці перед вами вірш Дмитра Павличка «Мрія». Із поданих у дужках синонімічних рядів виберіть правильне слово, підкресліть його.

 Як виросту, збудую (дім, хату, оселю).

На хаті колесо (приладнаю, прикріплю, приб’ю).

А там я поселю (крилату, летючу, літаючу)

Лелечу клекітну (родину, сім’ю, пару).

Нехай розводиться (селиться, гніздиться, обживається)

По всіх деревах і (будинках, оселях, хатах).

Нехай мені щоночі (здається, сниться, увижається),

Що я літаю, наче (птиця, пташка, птах).

 в) Гра «Відшукай!»

 Учитель. Запишіть прислів’я, підкресліть синоніми.

Горить, палає і втоми не знає.

Де багато шуму й гамору, там мало толку.

Де можна в лантух, там мішка не треба.

З нього ні діла, ні роботи.

Не поле родить, а нива.

Переливає з пустого в порожнє.

Косо, криво, аби живо.

Не лукав, не хитруй, а добре працюй.

 Знайомство з антонімами

 а) Робота з підручником у парах.

 Виконання вправ. Перевірка виконаного

 Учитель. Наступною групою слів за значенням є антоніми. Прочитайте визначення та запишіть його в зошити. Письмово доберіть до поданих слів антоніми, підкресліть перші букви. Яке слово вийшло

Пасивний — активний.

День — ніч.

Голосно — тихо.

Песиміст — оптиміст.

Учений — неук.

Багато — мало.

 б) Гра «Доповни прислів’я»

Учитель. Доповніть прислів’я антонімами.

Аби день переднювати, а... переночувати.

Краще погано їхати, ніж... йти.

Добре довго пам’ятається, а ..., на щастя, забувається.

Вчення — світ, а ... — тьма.

Ранні пташки росу п’ють, а ... слізки ллють.

 Отже, які слова називаються антонімами Наведіть приклади.

Фізкультхвилинка

 Хтось там, бачу, притомився

і на парту похилився.

Треба всім нам дружно встати,

фізкультуру розпочати.

 Знайомство з омонімами

 а) Виконання завдання

 Учитель. І нарешті, ми познайомимося з омонімами. Прочитайте й запишіть визначення в зошити. А приклад до цього правила схований у завданні. Доберіть потрібне слово.

 1. Співає зозуля (кує) — б’є молотом коваль (кує).

2. Велика ділянка ґрунту, на якій росте пшениця (поле) — людина грядку... (поле)

3. Небесне світило (Місяць) — проміжок часу в 30 днів (місяць).

4. Вулканічна маса (лава) — на ній сидять у дворі бабусі (лава).

— Як називаються дібрані вами слова (Омоніми)

  Гра «Знайди омонім»

Сім подорожніх на віз, аби тільки кінь віз.

Дівчина без коси не має краси. Коси, коса, поки роса.

Млин меле — мука буде, язик меле — мука буде.

Хто любить музику, той не може не любити життя. Нащо нам музики, коли в нас довгі язики.

 

Учитель. Отже, які слова називаються омонімами Наведіть приклади.

Ми побували з вами в хатинці Синонімів, Антонімів, Омонімів, пройшовши Стежиною Знань,

прогулялися Галявиною Прислів’їв, посиділи біля Джерела Відпочинку, а тепер заглянемо в Хащі Загадок.

 Я антонім слова літо,

В мене біла, тепла свита,

Хоч мороз люблю сама,

Адже звуть мене... (зима)

Я антонім шуму, стуку,

Уночі без мене мука.

Для спочинку наймиліша.

Відгадайте, хто я... (тиша)

 А тепер пригадайте прислів’я про хорошу роботу й знання, які допомагали нам у роботі. (Випереджувальне завдання, здобувачі освіти  зачитують прислів’я.)

 ІV. Закріплення знань, умінь, навичок.

 — Закінчується наша подорож, і час пригадати мету, яку ми поставили на початку уроку, і перевірити, чи досягли ми її.

 1. Ознайомитися з синонімами, антонімами, омонімами.

2. Навчитися визначати їх у реченнях.

3. Використовувати у своєму мовленні.

Так чи досягли ми мети

 Перевіряймо!

Дайте відповіді на питання

1. Які слова називаються синонімами

2. Які слова називаються антонімами

3. Які слова називаються омонімами

4. Чи зможу я знайти в реченнях групи слів за значенням

З білого легко чорне зробити, але з чорного біле — тяжко.

Науку вивчають з азів, дружбу бережуть спочатку.

Як голова сивіє, то людина мудріє.

Не той голова, що дуже кричить, а той, хто вміє навчить.

V. Підсумки уроку, оцінювання здобувачів освіти.

VІ.Домашнє завдання

I відділення. Написати твір-опис зими, використовуючи вивчені групи слів за значенням;

II відділення.  Виконати вправу з підручника.

 

Література:

•Зубков М.Г.

Українська мова: Універсальний довідник. – 3-тє вид.,випр. й  доп. – Х.: ВД «ШКОЛА», 2008.- 496с.

•Загадки

Київ /Видавництво художньої літератури «Дніпро» 1987

 

docx
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
Інкл
Додано
4 червня 2021
Переглядів
392
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку