Елеанор Портер "Полліанна". Щирість, мужність, оптимізм героїні твору, її вплив на життя мешканців міста Белдінгсвіла. Конспект уроку за технологією критичного мислення учнів.
Елеанор Портер «Полліанна»
Тема : Елеанор Портер «Полліанна». Щирість, мужність, оптимізм героїні твору, її вплив на життя мешканців міста Белдінгсвіла.
Мета уроку: дослідити вплив Полліанни на життя мешканців міста, визначити її риси характеру; вдосконалювати навички характеризувати вчинки героїв твору, робити власні висновки та узагальнення, творчо підходити до виконання завдань; виховувати толерантність, взаєморозуміння,щирість, оптимізм.
Найбільш яскраві спалахи радості
у нас зазвичай виникають від несподіваної іскри.
Семюел Джонсон
Хід уроку
І. Фаза актуалізації
Учитель: Роман Елеанор Портер «Полліанна» ─ світовий бестселер. Переконана, кожний, хто прочитає про 12-річну дівчинку, стане милосерднішим, толерантнішим, добрішим. Сьогодні ми спробуємо дослідити, який вплив на мешканців міста Белдінгсвіла мала Полліанна, які риси її характеру сприяли цьому.
Метод «Мозковий штурм»
1. У чому секрет популярності роману «Полліанна»?
Очікувана відповідь: Секрет популярності твору криється у
привабливості образу головної героїні ─ Полліанни ─ радісної, сонячної,
щирої дівчинки.
2. Які важливі суспільні, моральні та сімейні проблеми пору-
шені у тексті?
Очікувана відповідь: У романі порушене широке коло проблем:
● важке становище сиріт у тогочасному суспільстві;
● ставлення до бідних, знедолених;
● сприйняття світу, людей;
● пошуки щастя і кохання;
● милосердя, допомога ближнім;
● зміцнення родинних стосунків;
● проблеми виховання.
3. Е.Портер вважала: «Люди думають, що Полліанна постійно
радісно щебече й радіє абсолютно з усього. Однак я ніколи не поділяла думки про те, що ми мусимо заперечувати існування труднощів, страждань і зла. Я переконана в тому, що ліпше зустрічати Невідоме бадьоро й радісно». А що засмучувало Полліанну?
Очікувана відповідь:
● самотність;
● холодна зустріч із тіткою Поллі;
● неприємні враження від кімнати;
● не сподобався щоденний розпорядок дня;
● тітка не погодилася прихистити Джиммі.
Складання семантичної карти
«Полліанна»
автор жанр тема ідея
Елеанор роман розповідь про дівчинку треба намагатися
Портер Полланну, зміни, які ста- побачити радісне
лися в її житті після пе- навіть у найбуден-
реїзду до тітки Поллі нішому і робити
людям добро
Полліанна
Поллі, позитивний вплив нові друзі «гра в радість»
Анна на мешканців міста
Белдінгсвіла
ІІ. Фаза побудови знань
Літературне дослідження «Як змінилися жителі після спілкування із Полліанною?»
Очікувана відповідь:
● Тітка Поллі стала доброю, турботливою, чуйною, навчилася
бути щасливою.
● Лікар порозумівся з коханою жінкою і одружився.
● Пендлтон став люблячим батьком усиновленого хлопчика
Джиммі, життя його стало повноцінним, яскравим.
● У Джиммі з’явилася сім’я і місце проживання.
● Сноу стала терпимою, уважнішою до оточуючих її людей,
почала працювати, в’язати для дітей притулку.
● Ненсі полюбила своє ім’я.
● Священик усвідомив свою місію, роль в житті мешканців
міста.
Запитання: Ким стала Полліанна для жителів Белдінгсвіля?
Очікувана відповідь:
Дівчинка стала для мешканців міста своєрідним рятівником. Вона навчила їх бачити позитивне у всьому, знаходити хороше навіть у негараздах. А ще Полліанна навчила їх головному ─ радіти життю.
Учитель: Які риси характеру героїні сприяли цьому?
«Аукціон рис характеру Полліанни»: Оптимізм, працелюбність, доброта, щедрість, щирість, винахідливість, рішучість, відкритість, простота, сміливість, співчуття, правдивість.
ІІІ. Фаза консолідації
Метод «Гронування»: Які асоціації виникають із словом «Полліанна»?
Добро Радість Сонце Усмішка
Дружба Полліанна Гра
Допомога Співчуття Любов Надія
Учитель: Дівчинка навчила грі «Радість» дітей і дорослих. А якій грі
ви б навчили Полліанну?
Учні пропонують свої улюблені ігри.
Твір-п’ятихвилинка «Чому я навчився у Полліанни?»
Учитель. Кожним своїм вчинком Полліанна доводить життєву мудрість: «Життя прекрасне, а бути щасливим ─ зовсім нескладно».
Вправа «Незакінчене речення»
Радість життя ─ …
Учитель читає уривок із вірша Надії Красоткіної «Життя»
Життя ─ це просто дивна казка,
В яку приходимо лиш раз.
Тут для людей любов і ласка,
І світло сонечка для нас…
Життя складне, але чудове,
Ми робимо в нім відкриття.
Й завжди йдемо у невідоме,
Тим цікавіше нам буття…
Життя складне, але цікаве.
Його не взнаєш до пуття.
Буває радісне й лукаве…
Але… Спасибі за життя!
ІV. Підведення підсумків уроку
V. Домашнє завдання. 1.Усний твір-уява «Зустріч Полліанни із Томом Сойєром». 2. Завдання за бажанням: зробити ілюстрацію до твору, групою створити портретну галерею до тексту, написати продовження історії, скласти сенкан ( Полліанна, радість, гра, життя ).
Наталія Кожукало,
м.Київ