5 клас зарубіжна література ___________________
Чорна О.О.
Тема: Ернст-Теодор-Амадей Гофман. (1776- 1822) Повість-казка «Лускунчик і Мишачий король». Коротко про митця. Реальний світ і вигадка в казці.
Мета: ознайомити учнів з основними віхами життя та творчості Е. Т. А. Гофмана, допомогти учням усвідомити моральну глибину казки «Лускунчик»; розвивати творчу уяву, навички зв’язного мовлення, спілкування, аналізу й систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її; формувати літературні, комунікативні компетентності; виховувати кращі моральні якості.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Нам не потрібна магія, щоб змінити світ,
Ми вже маємо в собі всю міць: у нас є мрія.
Джоан Роулінг
Хід уроку:
1. Організаційний момент.
Підготовки класного приміщення і робочих місць учнів до уроку. Перевірки відсутніх та наявності чергових у класі.
Емоційний настрій до заняття
Весела пісенька дзвіночка
Покликала нас всіх на урок,
Я бачу ваші милі личка
І очі з безліччю думок.
Ми помандруємо в світ чудовий,
Та лиш кмітливість і увагу
З собою взяти не забудь.
2. Підготовка до сприймання.
Поетична хвилинка
Вірш "Я мрію"
Люблю вночі дивитись на зірки,
Розповідати їм про свої мрії.
Я бачу відблиск місяця у дзеркалі ріки
І думаю, гадаю, мрію, мрію...
Я хочу, щоб завжди буда весна,
Щоб на полях цвіли духмяні квіти,
Щоб дарувала радість всім вона:
І літнім, й молодим... А більше - дітям.
Щоб наші діти - діти України
Щасливі й радісні завжди були,
Щоб не затьмарилось нічим життя ДИТИНИ,
І щоб вони не знали гіркий той смак війни!
3. Оголошення теми, мети уроку.
Учитель: Відомо, що у переддень Різдва завжди трапляються чарівні історії та здійснюються мрії. Саме 24 грудня у будинку радника медицини Штальбаума і відбулися події, які неочікувано змінили життя дівчинки Марі. Про це розповів нам німецький письменник Ернст Теодор Амадей Гофман, створивши казку-диво «Лускунчик і Мишачий Король».
4 . Мотивація навчальної діяльності
- Визначимо, яких результатів очікує кожен із вас від уроку.
Інтерактивна вправа "Мікрофон"
Починати свою відповідь, як завжди, можете словами:
- На цьому уроці я хочу дізнатися
5.Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.
Учитель: Ернст Теодор Амадей Гофман народився в м. Кенігсберзі (Німеччина) у родині адвоката. Жив разом із бабусею та матір’ю. Дядько хлопчика залучив його до малювання і найняв хороших викладачів, а також зацікавив містикою та фантастикою. У їхньому будинку часто лунала музика, на музичних інструментах грали всі члени родини.
Е. Т. А. Гофман був дуже обдарованим. У дванадцять років вільно грав на скрипці, органі, арфі та гітарі. У дорослому віці він змінив своє третє ім’я на одне з імен Моцарта — Амадей, тому що обожнював його музичні твори. У школі багато читав, особливо йому подобалася пригодницька література. Був надзвичайно вигадливим і мрійливим хлопцем, мав веселу вдачу. Писав вірші, оповідання та казки.
Після школи навчався на правничому факультеті Кенігсберзького університету. Цей фах давав йому можливість отримати надійний заробіток і забезпечити родину.
На першому курсі університету Е. Т. А. Гофман давав уроки музики й продавав свої малюнки, а в дев’ятнадцять років створив перший музичний твір і два романи. Після закінчення навчання працював у суді, але ця робота не давала справжнього задоволення, йому більше подобалося працювати керівником оркестру, диригентом або художником-декоратором у театрах.
З 1812 р. Е. Т. А. Гофман присвятив своє життя літературній творчості. За десятиліття написав два романи, багато повістей та оповідань, що ввійшли до шести великих томів, однак матеріального благополуччя письменник не мав.
Більшість творів митця мають казковий сюжет. У них діють разом із людьми чаклуни, феї, добрі й лихі духи, тварини. Ці казки цікаві і дорослим, і дітям. Серед них — «Пісочна людина», «Золотий горщик», «Крихітка Цахес, на прізвисько Цинобер».
Робота з підручником.
Вправа «Ключові слова» (гронування)
Вправа «Напиши портрет»
Г – геніальний
О-
Ф –
М –
А –
Н -
Учитель. Дуже популярною є повість-казка «Лускунчик і Мишачий король», задум якої виник у письменника під час спілкування з Фріцом і Марі — дітьми свого друга. Ця казка — фантастична історія про Лускунчика, звичайну дівчинку Марі та Мишачого короля й королеву Мишильду. У творі чудові пригоди розпочинаються в Різдвяну ніч. Марі разом із братом Фріцом отримують багато подарунків, серед яких був потворний чоловічок — Лускунчик. Дівчинка дізнається від свого хрещеного історію про те, що насправді Лускунчик — зачарований принц. Він зможе знову стати людиною лише тоді, коли вб’є Мишачого короля. Марі готова на будь-які жертви, щоб урятувати Лускунчика. Дівчинка має чисту та вразливу душу, реагує на несправедливість і підступність. Героїня руйнує злі чари — і він стає прекрасним юнаком.
Письменник наголошує на тому, що внутрішня краса важливіша за зовнішню, а добро завжди перемагає зло — це ідея казки. Твір навчить вас бути сміливими та рішучими в будь-яких ситуаціях, потрібно завжди вірити в диво — і воно здійсниться.
Фантастичність, чарівність, вигадані герої та героїні, які боряться з містичними силами, атмосфера дива, фольклорна основа, щасливе закінчення подій — це ознаки казки
Учитель. «Лускунчик та Мишачий король» — це повість-казка, що поєднує ознаки двох жанрів. Запам’ятайте визначення цього терміна.
Словникова робота
Повість-казка — це авторський твір із чарівним сюжетом, із тривалою історією та великою кількістю казкових героїв/героїнь, яких не існує в реальному житті.
Робота з порівняльною таблицею
|
КАЗКА |
ПОВІСТЬ |
|
НЕВЕЛИКИЙ ОБСЯГ. |
СЕРЕДНІЙ ОБСЯГ. |
|
ПРОСТИЙ СЮЖЕТ. |
РОЗГАЛУЖЕНИЙ (КІЛЬКА ПОДІЙ) СЮЖЕТ. |
|
ОДИН - ДВА ГОЛОВНИХ ГЕРОЇВ. |
БІЛЬША КІЛЬКІСТЬ ГОЛОВНИХ ГЕРОЇВ. |
|
УВАГА ЗОСЕРЕДЖЕНА НА СЮЖЕТІ. |
ВАЖЛИВЕ МІСЦЕ ЗАЙМАЮТЬ ОПИСИ. |
Учитель. Поєднання казковості та реалістичності — основна ознака повісті-казки. У ній автор пропонує читачам розібратися в людських стосунках, навчитися розрізняти різні риси в характерах героїв і героїнь і в їхніх вчинках.
Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться.
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте.
І за парти тихо сядьте.
Учитель. Казка має унікальний стиль, який змішує реальний світ і фантастичні елементи. Початково історія розгортається в реальному світі, але потім перетворюється в казковий розмір, де ляльки та іграшки стають живими. Це створює унікальну атмосферу, де реальність переплітається з фантазією.
Робота з таблицею
|
реальне |
фантастичне |
|
1) Дівчинка Марі – героїня, який живе у реальному місті. 2) Батьки Марі – також реальні герої, які піклуються про своїх дітей, дарують їм подарунки на Різдво. 3) Різдвяна вечеря у родині Штальбаумів.
|
1) Лускунчик, який оживає. 2) Мишачий король та армія мишей, які нападають на Лускунчика та Марі. 3) Подорож Марії до чарівної країни 4) Сни Марі 5) Казкові герої (Пірліпат, Фея Драже та Король Лимонаду) 6) Хрещений Дросельмаєр та його історії |
6. Закріплення вивченого.
Творчий переказ.
Учні переказують невеликі епізоди з казки .
Проблемне питання
Завітаймо до святкового будинку Штальбаумів і перевірмо вашу думку.
Бесіда:
У їхньому домі відчувалось свято: купа іграшок, прикрас, вогники на ялинці, усміхнена родина.
Дорослі готували подарунки малечі, а діти думали, що ж це буде. Вони очікували неймовірний подарунок від хрещеного, адже він робив їх сам і вони були безцінні.
Вони отримали стільки подарунків, скільки ніколи не бачили.
Хрещений зробив замок, у якому фігурки механічно повторювали рухи: діти з батьками в приміщені, зображення Дросельмаєра, який входить у середину, чоловічок у зеленому, виглядаючий із віконечка.
Проте , коли вони побачили подарунок, він їм швидко набрид.
Головна фантастика- це оживші іграшки. Коли вони починають говорити, хотиди, взаємодіяти між собою. У них своє життя та історія, вони справжні.
Перетворення Лускунчика на реальну людину.
«Пазли літературні».
1. До якого свята готуються у будинку радника медицини на початку казки? (До Різдва)
2. Як звали хрещеного, старшого радника суду? (Дроссельмейєр).
3. Що подарував дітям хрещений? (Замок)
4. Хто з дітей першим побачив Лускунчика? (Марі)
5. Хто з дітей турбувався про Лускунчика? (Марі)
6. Які чудеса відбувалися вночі? (Ляльки ожили)
7. З ким відбулася битва армії ляльок під командуванням Лускунчика? (З Мишачим Королем)
8. Що Лускунчик попросив дістати для нього з ялинки? (Саблю)
9. Який предмет допоміг Марі врятувати Лускунчика під час битви з мишами? (Черевики)
10. Яке блюдо готувала королева, мати принцеси Пірліпат? (Ковбасу)
11. Яку назву мала казка, розказана хрещеним Марі? (Казка про твердий горіх)
12. Який горіх міг повернути красу принцесі? (Кракатук)
13. Хто допоміг принцесі Пірліпат повернути своє справжнє обличчя? (Племінник Дроссельмейєра)
14. Як королівська сім’я нагородила Лускунчика? (Вигнали його)
15. Хто перетворився в Лускунчика? (Племінник годинникаря)
16. Що подарував Лускунчик Марі на знак перемоги над Мишачим Королем? (Сім золотих корон)
17. Племінник хрещеного запропонував Марі корону якого замку? (Марципанового)
18. Чим закінчується казка? (Весіллям)
7. Підсумок уроку.
Рефлексія
• сьогодні я дізнався...
• було цікаво....
• я зрозумів, що...
• я навчився...
• мене здивувало...
• мені захотілося...
8.Оцінювання. Аргументація оцінок.
Всі ви, діти, молодці,
Гарно працювали!
І сьогодні за урок отримуєте бали
(Оцінювання)
Але дзвоник пролунав.
Він мені і вам сказав,
Що урок вже час кінчати,
Треба йти відпочивати.
Тож закінчився наш урок.
За роботу по заслузі
Щиро дякую Вам, друзі.
9. Домашнє завдання.
Намалювати ілюстрації до казки або написати лист Лускунчику або Марі, де висловити свої враження від прочитаного
Тема: Ернст-Теодор-Амадей Гофман. (1776- 1822) Повість-казка «Лускунчик і Мишачий король». Коротко про митця. Реальний світ і вигадка в казці.
Нам не потрібна магія, щоб змінити світ,
Ми вже маємо в собі всю міць: у нас є мрія.
Джоан Роулінг
Поетична хвилинка
Вірш "Я мрію"
Люблю вночі дивитись на зірки,
Розповідати їм про свої мрії.
Я бачу відблиск місяця у дзеркалі ріки
І думаю, гадаю, мрію, мрію...
Я хочу, щоб завжди буда весна,
Щоб на полях цвіли духмяні квіти,
Щоб дарувала радість всім вона:
І літнім, й молодим... А більше - дітям.
Щоб наші діти - діти України
Щасливі й радісні завжди були,
Щоб не затьмарилось нічим життя ДИТИНИ,
І щоб вони не знали гіркий той смак війни!
Вправа «Ключові слова» (гронування)
Вправа «Напиши портрет»
Г – геніальний
О-
Ф –
М –
А –
Н -
Словникова робота
Повість-казка — це авторський твір із чарівним сюжетом, із тривалою історією та великою кількістю казкових героїв/героїнь, яких не існує в реальному житті.
Робота з порівняльною таблицею
|
КАЗКА |
ПОВІСТЬ |
|
НЕВЕЛИКИЙ ОБСЯГ. |
СЕРЕДНІЙ ОБСЯГ. |
|
ПРОСТИЙ СЮЖЕТ. |
РОЗГАЛУЖЕНИЙ (КІЛЬКА ПОДІЙ) СЮЖЕТ. |
|
ОДИН - ДВА ГОЛОВНИХ ГЕРОЇВ. |
БІЛЬША КІЛЬКІСТЬ ГОЛОВНИХ ГЕРОЇВ. |
|
УВАГА ЗОСЕРЕДЖЕНА НА СЮЖЕТІ. |
ВАЖЛИВЕ МІСЦЕ ЗАЙМАЮТЬ ОПИСИ. |
Робота з таблицею
|
реальне |
фантастичне |
|
1) Дівчинка Марі – героїня, який живе у реальному місті. 2) ………………………… |
1) Лускунчик, який оживає. 2) Мишачий король та армія мишей, які нападають на Лускунчика та Марі. ……………………………………….. |
«Пазли літературні».
1. До якого свята готуються у будинку радника медицини на початку казки?
2. Як звали хрещеного, старшого радника суду?
3. Що подарував дітям хрещений?
4. Хто з дітей першим побачив Лускунчика?
5. Хто з дітей турбувався про Лускунчика?
6. Які чудеса відбувалися вночі?
7. З ким відбулася битва армії ляльок під командуванням Лускунчика?
8. Що Лускунчик попросив дістати для нього з ялинки?
9. Який предмет допоміг Марі врятувати Лускунчика під час битви з мишами?
10. Яке блюдо готувала королева, мати принцеси Пірліпат?
11. Яку назву мала казка, розказана хрещеним Марі?
12. Який горіх міг повернути красу принцесі?
13. Хто допоміг принцесі Пірліпат повернути своє справжнє обличчя?
14. Як королівська сім’я нагородила Лускунчика?
15. Хто перетворився в Лускунчика?
16. Що подарував Лускунчик Марі на знак перемоги над Мишачим Королем?
17. Племінник хрещеного запропонував Марі корону якого замку?
18. Чим закінчується казка?