Тема уроку: “Exploration of space in Ukraine”.
Мета уроку: практична: тренувати учнів у вживанні лексичного матеріалу, розвивати уміння і навички читання та аудіювання, практикувати школярів в монологічному і діалогічному мовленні; освітня: організувати систематизацію лексичних одиниць по темі; розвиваюча: стимулювати комунікативну мотивацію шляхом вживання лексики, розвивати уміння творчо мислити; виховна: формувати соціокультурну компетенцію, захоплювати учнів змістом уроку, сприяти пробудженню інтересу до вивчення теми «Дослідження космосу».
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації вивченого.
Методи і прийоми навчання: говоріння, читання, письмо, аудіювання, мовна здогадка, фонетична зарядка, мовленнєва зарядка, мовна розминка, робота в парах, складання діалогів, діалогічне мовлення, бесіда, загадки, кросворд, доповнення слів, робота в групах, переставлення букв (анаграми), «мозковий штурм», тест, робота в групах.
Обладнання: дошка, підручник, ілюстрації.
План уроку.
1.Організаційний момент.
2.Перевірка домашнього завдання.
3.Оголошення теми і мети уроку.
4.Мотивування навчальної діяльності учнів.
5.Активізація опорних знань, умінь і навичок.
6.Узагальнення і систематизація вивченого.
7.Коментар оцінок, домашнього завдання.
The topic of our today’s lesson is “Exploration of space in Ukraine”.
To the end of today’s lesson you’ll improve your reading and speaking skills, repeat some information about the topic, fill the words with missing vowels and complete the words, speak about well – known Ukrainian sciences.
- What famous Ukrainian space explores do you know?
- Does astronautics develop in Ukraine now?
- What is the first astronaut of independent Ukraine?
- Did our compatriots make a great contribution into development and exploration of space?
- What do you know about the achievements of world science and technology of space exploration?
- Is it possible to imagine our life without them?
Draw the mind – map.
V. Zasiadko Yu. Kondratyuk
K. Kostiantynov M. Kybalchych
S. Koroliov Ye. Paton
Famous explorers of space
K. Tsiolkovskyi M. Yangel
V. Chelomii V. Hlushko
-Which of these activities are possible now?
Lunar hotels
Space flights Going into outer space
Visiting other planets Commercial space flights
Space research Scientific discoveries
Answer the questions:
1. What is the name “Ocean” for?
a) an oceanagrafical system;
b) a new space shuttle;
c) a unit for welding.
2. What is Sergey Korolyov?
a) a famous writer;
b) a noted space designer;
c) a well – known historian.
3. What is the name of a well – known cosmodrome?
a) Kosmos;
b) Baykonur;
c) Zenit.
4. Who was the first cosmonaut?
a) Yury Gagarin;
b) Valentina Tereshkova;
c) Alexey Leontiev.
Key: 1a, 2b, 3b, 4a.
Read the text in your text – book “To the stars” and be ready answer the questions after it.
- About what Ukrainian explorers did you read?
- What has Yury Kondratyuk done for the interplanetary flight?
- What contribution to development of science has K. Kostyantynov make?
- What you have known about other scientists?
Work in groups. Pretend you are a well – known Ukrainian scientist. You are given 300 billion hryvnyas. Work in groups and prepare a talk on how you are going to spend them.
Fill in the words with the missing vowels.
Pl…n….t sp….. с..
W….t….r sc ….nt ….st
S…..l….r r ….ck ….t
C… nt …n …nt B…. k ….n …r
Planet, water, Solar, continent, space, scientist, rocket, Baykonur.
Crossword.
s v z l b a y k o n u r j u t e s p a с е e a t h u
r s v n r e a r t h d f o g a g a r I n b m I s
t f k o r o l y o v d s a z a s y a d k o l
p l u t o u y r u r a n u s c b t c o m e t h j s
y I k n v e n u s w n s a t u r n d e t n e p t u n e
Make up the dialogues about exploration of space in Ukraine.
Homework. Prepare an oral report about a well – known Ukrainian scientist.