Тема уроку: Формені елементи крові. Групи крові, переливання крові.
Мета уроку: поглибити знання учнів про будову крові та довести, що їх будова формених елементів відповідає функціям; сформувати уявлення про еритроцити, лейкоцити та тромбоцити; розвивати в учнів пізнавальний інтерес та вміння робити висновки, узагальнювати їх, вирішувати важливі для життя ситуації; формувати науковий світогляд учнів; виховувати у дітей відповідальність та толерантне ставлення до свого здоров”я .
Тип уроку : комбінований
«Здоровий жебрак - щасливіший від хворого короля»
Народна мудрість
Хід уроку
І. Організація класу. Доброго дня, діти. Для початку, посміхніться один одному і побажайте успіху. До речі, успіх. Це важливо в житті людини? Ви хотіли б бути людьми успішними? На кожному уроці ми прагнемо досягти успіху. І сьогоднішній урок не виключення. А що потрібно, щоб досягти успіху в житті?Знання, терпіння,наполегливість. І сьогоднішній урок біології - це ще один крок до успіху. То ж я бажаю вам успіхів.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
2)Закінчити фрази: - Кров насичена киснем…артеріальна - Кров насичена вуглекислим газом… венозна - Рідка сполучна тканина, що об’єднує весь організм у єдине ціле… кров - Відносна сталість складу та фіз.-хім. властивості внутрішнього середовища… гомеостаз - Частина плазми крові, яка потрапила в тканини утворює…тканинну рідину 2. Назвати функції крові 3. Задача: визначте кількість крові у вашому організмі, якщо відомо, що вона становить 1/13 маси тіла людини.
III. Мотивація навчальної діяльності .
«Кожної секунди в Червоному морі тонуть мільйони кораблів. Але мільйони нових кораблів виходять з гаваней у плавання». Як ви думаєте, про що йде мова ? Організм людини, як те море, де щодоби гине приблизно 300 млрд. еритроцитів, 5 млн. лейкоцитів та 250 млрд. тромбоцитів. Але при цьому склад крові у здорової людини залишається сталим.
IV. Повідомлення теми і мети уроку
То ж ми сьогодні повинні ознайомитись із будовою і функціями еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів, процесом зсідання крові як захисної реакції організму; дізнатися про групи крові системи АВО, резус-фактор; функціями; порівняти їхні ознаки та значення. А все , про що сьогодні дізнаєтеся будете заносити у свої картки «Трьох «З».
Епіграфом нашого уроку сьогодні є :
«Здоровий жебрак – щасливіший за хворого короля».
V. Вивчення нового матеріалу
Як відомо, кров складається з формених елементів. До них відносяться: еритроцити, лейкоцити, тромбоцити. Еритроцити - це червоні клітини, які не мають ядра, їхня форма двовгнутого диска,що дозволяє збільшувати поверхню еритроцита. Вони складають 96 % усіх формених елементів. Утворюються у червоному кістковому мозку, зберігаються у селезінці, руйнуються в печінці та селезінці. Кількість еритроцитів непостійна сягає на 5 мільйонів на 1 мм куб. Щоб уявити площу 1 мм куб. подивіться на кулькову ручку. Її площа приблизно дорівнює 1 мм куб. Про що це свідчить? Що еритроцити дуже малі,але їхня кількість дозволяє здійснювати транспортування кисню до усіх клітин та органів. Якщо б еритроцити розташувати в один ряд, то вийшла б стрічка завдовжки 188тис.км, якою можна обгорнути Земну кулю по екватору майже 5 разів. Живуть еритроцити 120 днів. В еритроцитах міститься гемоглобін(Нв), це білкова сполука, що містить атом феруму. Саме він надає гемоглобіну та еритроцитам червоного кольору. Зменшення у крові людини еритроцитів та гемоглобіну призводить до недокрів’я (кисневого голодування), у побуті анемія. (робота з підручником) - Подумайте і скажіть,чи змінюється кількість еритроцитів у мешканців високогір’я порівняно з мешканцями морського узбережжя? Так. На висоті збільшується частота і глибина дихальних рухів, а це в свою чергу збільшує кількість еритроцитів на 30 %,адже еритроцити переносять кисень . - На прийомі у лікаря: скарги людини: людина швидко втомлюється, відчуває слабкість, тому весь час перебуває у кімнаті, шкіра жовтого кольору, її раціон містить одноманітну їжу. Поставте діагноз – анемія або недокрів’я , зменшення гемоглобіну в крові, кисневе голодування .
Лейкоцити — безбарвні ядерні клітини крові. В 1 мм3 крові нараховується 4-9 тисяч лейкоцитів, різних розмірів. Кількість лейкоцитів у крові змінна. Особливо багато лейкоцитів з'являється в крові при запальних процесах, щоб знешкодити віруси. В дорослої людини 60 млрд.лейкоцитів. Зменшення кількості до 500 в 1 мм3 веде до смерті. Тривалість життя більшості форм лейкоцитів від 2-4 днів до декількох років. Утворюються лейкоцити в червоному кістковому мозку, селезінці і лімфатичних вузлах. Лейкоцити здатні до самостійного активного амебоїдного руху,тому можуть проходити крізь стінки найтонших кровоносних судин і рухатися між клітинами різних тканин організму. Лейкоцити виконують функцію захисту, забезпечуючи імунні реакції організму. У людини розрізняють: клітинний та гуморальний імунітет. Боротися з інфекціями допомагає вироблення штучного імунітету, тобто щеплення. Імунітет – це здатність організму захищати власну цілісність, біологічну індивідуальність і сталість внутрішнього середовища.
Лейкоцити бувають зернисті (в цитоплазмі дрібні гранули)- базофіли (луги-синій колір), еозинофіли (кислоти - червоний колір), нейтрофіли (нейтральний фіолетовий) та незернисті- лімфоцити (круглі клітини і круглі ядра), моноцити (ядра неправильної форми). Один нейтрофіл може захоплювати 20-30 мікробів. Це явище називають фагоцитозом, а самі лейкоцити – фагоцитами. Явище фагоцитозу відкрив і дослідив український вчений І. Мечников, отримав Нобелівську премію.(Робота з підручником)
Що відповів педіатр? (відповіді дітей- організм сам бореться з простудою,але йому можна допомогти проведення профілактичних щеплень, загартовування, прогулянки на свіжому повітрі, дотримання правил гігієни, раціональне харчування- знижують рівень захворювань)
( завдяки імунітету, в організмі людини існує 2 види імунітету: клітинний і гуморальний, виживали більш пристосовані, міцні ,що мали гарний імунітет, перехворілі люди стають ще більш стійкими до інфекцій. Сьогодні боротися з інфекціями допомагає вироблення штучного імунітету,тобто щеплення. Завдяки імунітету жодна з епідемій не знищила людство)
Тромбоцити людини-це кров’яні пластинки, являють собою плазматичні утворення овальної або круглої форми, ядра немає, діаметр 2-5 мкм, тобто вони наскільки малі,що зібравши їх усіх можна усі помістити у 2 десертних ложках. Утворюються селезінці і в червоному кістковому мозку з великих кровотворних клітин. З однієї такої клітини утворюється до 4000 тромбоцитів. Кількість тромбоцитів в 1 мл крові — 180 - 400 тис., проте вона може змінюватись. Тривалість життя 5-7 днів, утворюються у червоному кістковому мозку, руйнуються в печінці і селезінці. Основна функція – зсідання крові — захисна реакція організму. Утворення тромбу- згустка крові, що не дає крові виливатися назовні. У нормі тромб утворюється через 10-15 хвилин після пошкодження судин. Зсідання крові уповільнюється під час охолодження. Перешкоджають зсіданню крові і деякі речовини під назвою антикоагулянти, зокрема гепарин, який добувають із печінки тварин, білок фібринолізин у сироватці крові, розчиняє фібрин, герудин (міститься у слині п’явок) — гальмує зсідання крові. (робота з підручником)
Опрацювання таблиці підручника(ст.63)
Механізм зсідання крові — це складний ферментативний процес, який поділяється на три етапи:
1) руйнування тромбоцитів і вивільнення білка, який називається тромбопластин;
2) фермент тромбопластин каталізує перетворення протромбіну плазми крові на тромбін за участю йонів кальцію та вітаміну К;
3) тромбін каталізує перетворення розчинного фібриногену у нерозчинний фібрин та утворює тромб
- Робота з підручником і в зошиті (прочитати і відновити по пам’яті процес зсідання крові)
Гра «Склади процес»
Тромбоцити руйнівний фактор тромбопластин (активна форма ферменту)
Протромбін тромбопластин , Са,вітамін К тромбін (активна форма ферменту)
Фібриноген (білок плазми)тромбін, Са, вітамін К фібрин (тромб), нерозчинний білок
Але є люди і з порушенням зсідання крові, хворі на спадкову хворобу гемофілію, кров майже не зсідається: в ній немає антигемофілічного фактора, який сприяє розпаду кров'яних пластинок. Зараз його отримують методом біотехнологічного синтезу.
Повідомлення учнів про гемофілію
VI. Закріплення вивченого матеріалу . Переливання крові. Групи крові.
Знаючи, що кров - це життя, людина з давніх - давен мріяла про довголіття. Не був винятком із цього правила і папа римський Іннокентій VIII, який намагався будь-що продовжити своє життя. За його наказом до Ватикану було скликано найкращих медиків Європи для переливання крові.
Лікарі мовчали, бо знали чим все закінчиться та виконали наказ. Однак не встигли вони закінчити цей винятковий в історії медицини експеримент, як папа сконав на очах у переляканих єпископів. Принесені в жертву папі життя трьох хлопчиків не врятували духовного пастиря.
Запиатння до учнів:
Цей експеримент закінчився смертю тому, що під час переливання крові слід враховувати групу крові, тобто наявність в крові антигенів - це специфічні речовини, які спричиняють реакцію імунної системи й дозволяють розрізняти кров людей за певними ознаками. Завдяки наявності аглютинінів α і β у плазмі і аглютиногенів А В в еритроцитах, кров людей поділяється на 4 групи: І, ІІ, ІІІ, ІV, або О, А, В, АВ. Аглютиногени А і В – це білки, що міститься в еритроцитах. Аглютиніни α і β – це білки, що містяться в плазмі. Ця система була відкрита в 1901 році австрійським вченим Карлом Ландштейнером. У крові людини одночасно ніколи не зустрічаються аглютиноген А і аглютинін α або аглютиноген В і аглютинін β – тому склеювання еритроцитів не відбувається. Якщо з певних причин (при переливанні крові) зустрічаються А і α або В і β – відбувається аглютинація (склеювання) еритроцитів. Люди з 0 групою крові – універсальні донори, а люди з АВ групою – універсальні реципієнти. За статистикою у світі найрозповсюдженою є І гр.крові(0) – 35 % населення Землі. Найменш розповсюдженою є 4 гр.крові(АВ) – 5 %. В українців найпоширенішою є ІІ гр.крові(А) – 40%, далі І(0)-37%, ІІІ(В)-17%, ІУ(АВ)-6%. Рекорд донорства встановив американець Ален Достер,який за 23 роки здав більше ніж 466 літрів крові. А які ще показники потрібно враховувати припереливанні крові? Це резус фактор.
Резус – фактор і резус – конфлікт . При переливанні крові враховують не тільки групу крові за системою АВО, але й резус – належність. Резус-фактор - це антиген (білок), що знаходиться на поверхні еритроцитів. Близько 85% людей мають цей самий резус-фактор і, відповідно, є резус-позитивним. Інші ж 15%, у яких його немає, резус-негативним. Звичайно негативний резус-фактор ніяких неприємностей його господарю не приносить. Особливої уваги і підходу вимагають лише резус-негативні вагітні жінки. Якщо в майбутньої мами резус - негативний, а в майбутнього тата позитивний, виникає небезпека резус-конфлікту. Але початися він може лише в тому випадку, якщо дитина успадкує резус батька. Тоді його кров буде не сумісна з кров'ю матері,і її організм, сприйнявши плід як щось чужорідне, починає виробляти захисні антитіла, що може привести до загибелі плоду.
Повідомлення про донорство
-ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА(відео про кров)
VII.Узагальнення вивченого матеріалу
1)Знайди і виправ помилку (помилки підкреслені)
Лейкоцити - це безбарвні клітини, тому їх ще називають білі клітини крові. Є кілька видів лейкоцитів, однакових …..за розмірами, будовою і функціями, але всі вони мають різну кількість ядер ……. В 1мм3 крові міститься 200-400 тисяч ……..лейкоцитів. Кількість лейкоцитів у крові завжди постійна…….. Лейкоцити живуть від кількох діб до кількох тижнів ……Нові лейкоцити утворюються в червоному кістковому мозку, лімфатичних вузлах та печінці…… Основна функція лейкоцитів - захист організму від крововтрат……… Лейкоцитам, на відміну від еритроцитів, не властивий…… амебоїдний рух, завдяки чому вони не здатні….. проходити крізь стінки найтонших кровоносних судин і рухатися між клітинами різних тканин організму.
2) Розгадати кросворд. Пояснити закодований термін
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
2 |
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
3 |
|
|
|
|
||||||||||
4 |
|
|
|
|
|
|
|||||||||
5 |
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
Кажуть, що «Кров -дзеркало організму», бо саме за показниками крові ми характеризуємо стан організму. За аналізом крові можна побачити які є захворювання. Я вам пропоную створити міні-консиліум лікарів. Вам запропоновано дані аналізу, то з’ясуйте хворий пацієнт чи ні.
Аналіз крові людини (у нормі)
Еритроцити (Е): |
чол.4,0-5,0млн. у 1 куб.мм; |
жін. 3,9-4,7млн. у 1 куб.мм |
Лейкоцити (Л): |
4-9млн.у 1 куб.мм |
|
Швидкість осідання еритроцитів(ШОЕ) |
чол.2-10мм/год., |
жін.2-15 мм/год |
Вміст гемоглобіну (Нв): |
чол.130-160г/л |
жін.120-140 г/л |
Аналіз крові пацієнта
Еритроцити (Е): |
чол.4,0-4,5млн. у 1 куб.мм; |
жін. 3,9-4,7млн. у 1 куб.мм |
Лейкоцити (Л): |
11-15млн.у 1 куб.мм |
|
Швидкість осідання еритроцитів(ШОЕ) |
чол. 32-48мм/год., |
жін.2-15 мм/год |
Вміст гемоглобіну (Нв): |
чол.110-120г/л |
жін.120-140 г/л |
VIII. Підсумок уроку за прийомом «Трьох «З»: знаю, зрозумів, запам’ятав (картки учнів-відповіді дітей)
Це цікаво:
- час повного кровообігу крові в організмі людини становить 20-25 с, тобто за хвилину весь обсяг крові, що циркулює, проходить по судинах 2,5-3рази; - знайдено способи консервації крові. За темп. -196*С кров не втрачає біологічних властивостей протягом 10 років; - нетреноване серце за одне скорочення викидає наполовину менше крові,ніж треноване. Під час фізичних навантажень серцевий м’яз стає товстішим і його сила збільшується; - якщо рахувати еритроцити людини зі швидкістю 100 штук на хвилину,- знадобиться 450 тис. років;