Тема: Формування рельєфу.Внутрішні та зовнішні рельєфотвірні чинники і процеси. Типи рельєфу за походженням. Рельєф і діяльність людини
Мета: Ознайомити учнів з чинниками формування земної поверхні; розглянути основні типи рельєфу за походженням; розвивати навички складання таблиць; виховувати екологічне мислення.
Обладнання: підручник, атлас.
Тип уроку: комбінований
План уроку:
1. Організаційний етап.
2. Перевірка домашнього завдання.
3. Актуалізація опорних знань.
4. Мотивація навчальної діяльності.
5. Формування нових знань.
6. Узагальнення і систематизація знань.
7. Підведення підсумків уроку.
8. Визначення домашнього завдання.
Хід уроку:
1. Організаційний етап.
Привітання, налаштування на роботу.
2. Перевірка домашнього завдання.
- Що таке тектонічні структури?
- Які тектонічні структури є найбільшими?
- Яка наука вивчає будову і рухи земної кори?
- Які бувають тектонічні рухи?
- Що таке платформа? (плита, щит, западина, складчаста область)?
- Які тектонічні структури є на території України?
3. Актуалізація опорних знань.
- Які форми рельєфу поширені на території України?
- Під впливом яких чинників формується рельєф?
- Чи впливає геологічна будова на формування рельєфу?
4. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і завдань уроку.
5. Формування нових знань.
Розповідь з елементами бесіди відповідно до плану:
1. Внутрішні та зовнішні чинники формування рельєфу (розповідь, розгляд карт атласу)
2. Типи рельєфу за походженням.
Робота з підручником та атласом. Аналіз таблиці ст.77-78.
Завдання: Встановіть відповідність між типами рельєфу за походженням і формами, якими вони представлені:
1. Вулканогенні |
А. Степові блюдця |
2. Суфозійні |
Б. Печери |
3. Денудаційні |
В. Грязьові вулкани |
4. Морські акумулятивні |
Г. Вали, пасма, уступи |
5. Карстові |
Д. Терикони |
6. Антропогенні |
Е. Піщані коси |
6. Узагальнення і систематизація знань.
- Що вивчає геоморфологія?
- Які чинники зумовили утворення різноманітних форм рельєфу в Україні?
- Назвіть основні типи рельєфу за походженням, що поширені в Україні.
- Які форми рельєфу поширені у вашому населеному пункті та його околицях?
7. Підведення підсумків уроку
Учням пропонується зробити висновок уроку
8. Визначення домашнього завдання.
Опрацювати § 15 ст. 74-79 (підручник Т.Г. Гільберг, Л.Б. Паламарчук).
Повторити §14