Урок "Рудні та нерудні корисні копалини" (8 клас)

Про матеріал
Конспект уроку з географії 8 класу на тему: "Рудні та нерудні корисні копалини: басейни, райони залягання та видобутку. Мінеральні води та грязі. Проблеми раціонального використання мінеральних ресурсів. Особливості геологічної будови, рельєфу та мінеральних ресурсів своєї місцевості"
Перегляд файлу

Тема: Рудні та нерудні корисні копалини: басейни, райони залягання та видобутку. Мінеральні води та грязі. Проблеми раціонального використання мінеральних ресурсів. Особливості геологічної будови, рельєфу та мінеральних ресурсів своєї місцевості.

Мета: Формувати в учнів уявлення про рудні та нерудні корисні копалини та особливості їх розміщення на території України; розвивати вміння працювати з атласом, контурними картами, пізнавальну активність; сприяти вихованню наукового світогляду.

Обладнання і матеріали: підручник, атлас.

Основні терміни і поняття: рудні та нерудні корисні копалини

Тип уроку: комбінований

План уроку:

1. Організаційний етап.

2. Перевірка домашнього завдання.

3. Актуалізація опорних знань.

4. Мотивація навчальної діяльності.

5. Формування нових знань.

6. Узагальнення і систематизація знань.

7. Підведення підсумків уроку.

8. Визначення домашнього завдання.

Хід уроку

1. Організаційний етап.

Привітання, налаштування на роботу.

2. Перевірка домашнього завдання.

- Які паливні корисні копалини ви знаєте?

- Назвіть і покажіть на карті найбільші вугільні басейни.

- Який з них забезпечує найбільше видобутку кам’яного вугілля?

- Охарактеризуйте Донецький і Львівсько-Волинський басейни.

- Покажіть на карті райони розміщення торфу і горючих сланців.

- Покажіть на карті нафтогазоносні області.

- Яка з цих областей забезпечує найбільше видобутку нафти і газу? Назвіть найбільші родовища.

- Що ви можете сказати про нафтові родовища карпатського нафтогазоносного регіону?

- Які з цих корисних копалин є на території Чернігівської області?

3. Актуалізація опорних знань.

Пригадайте з 7-го класу:

- Які є рудні і нерудні корисні копалини?

- Чи є в Україні золото?

4. Мотивація навчальної діяльності.

Звідки ж взялися рудні корисні копалини? Відомий український геолог Бондарчук В.Г. в книзі «Надра землі рідної» так описав походження залізної руди Криворіжжя:

«Наприкінці архейської та на початку мезозойської ери на місці Українського щита утворилися великі розломи і провалля. Ряд западин простягався з півдня на північ від сучасного Кривого рогу через Кременчук в Курську область Росії. У западини річки зносили з гір продукти руйнування гірських порід. Серед них було багато сполук заліза. Шар за шаром нагромаджувалися верстви піску і залізистого мулу. З них утворилися потім залізорудні поклади. Та ось наступний стиск земної кори порушив залягання залізорудних верств. На місці западин утворилися гірські кряжі. З глибоких надр у залізорудні верстви просочувалися гарячі води з оксидами заліза, що осідали по тріщинах у гірських породах. Так сформувалися родовища Криворізької залізної руди».

Наша держава багата також на нерудні корисні копалини. Їх використовують в будівництві, металургії, парфумерії, легкій промисловості, медицині та ін. Як же розміщені рудні та нерудні корисні копалини, в чому їх особливості, ми поговоримо на сьогоднішньому уроці.(запис теми)

5. Формування нових знань.

1. Залізні і марганцеві руди

(розповідь відповідно до матеріалу підручника, пошук родовищ в атласі і нанесення найбільших на контурну карту)

Побудова схеми:

Руди чорних металів

                              Залізні                                                                  Марганцеві

                                                                                                 

    Криворізький басейн       фундамент                                      Нікопольський басейн

    Кременчуцький басейн    Українського                                  Осадовий чохол Українського

    Білозерський басейн         щита                                                                щита

 

    Керченський басейн        Індоло-Кубанський

                                                    прогин                                                                           

2. Руди кольорових металів

(розповідь відповідно до матеріалу підручника, пошук родовищ в атласі і нанесення найбільших на контурну карту)

Побудова схеми:

                                                         Руди кольорових металів

Хромові           Нікелеві            Титанові               Ртутні                                             Золото

Кора вивітрювання Українського щита             Донбас                     Вулканічний хребет                                                                                                                                                                                           

                                                                                                                  Карпат, фундамент

                                                                                                                  Українського щита

3. Загальна характеристика нерудних корисних копалин:

- хімічна промисловість.

- будівельна сировина.

- коштовне і напівкоштовне каміння.

- мінеральні та термальні води, грязі.

6. Узагальнення і систематизація знань.

Чи правильне твердження:

- Криворізький залізорудних басейн один з найбільших у світі.

- У Закарпатті є золото.

- Саксаганське рудне поле є джерелом титанових руд.

- Білозерський залізорудний район розміщений в Луганській області.

- Наша держава добре забезпечена титановими рудами.

- Найбільші родовища ртутної руди – Біганське і Берегівське.

- На  Кіровоградщині є уранові руди.

- Нікопольський басейн пов'язаний з фундаментом українського щита.

- Загальні запаси залізних руд становлять 18% світових.

Бесіда:

- На які нерудні корисні копалини багата Україна?

- Яку хімічну сировину видобувають в Україні?

- Що називають техногенними родовищами?

- Яку будівельну сировину видобувають в Україні?

- Де в Україні видобувають коштовне і напівкоштовне каміння?

7. Підведення підсумків уроку.

Учням пропонується зробити висновок уроку

8. Визначення домашнього завдання.

Опрацювати §17 ст.84-87. Повторити §10 (підручник Т.Г. Гільберг, Л.Б. Паламарчук).

 

1

 

doc
Додано
14 листопада 2022
Переглядів
2344
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку