Урок "Формування української національної свідомості при повторенні вивченого про дієслово"

Про матеріал

УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ У ТРЕТЬОМУ КЛАСІ

Тема: Формування української національної свідомості при повторенні вивченого про дієслово.

Мета: повторити й поглибити знання учнів про граматичні ознаки дієслова (змінювання за числами, неозначена форма дієслова);

звернути увагу на лексичні можливості дієслів, на їх здатність вступати у синонімічні та антонімічні відношення;

формувати уміння розпізнавати дієслова в реченнях серед інших частин мови;

поглибити знання учнів про рідний край;

виховувати любов до України, формувати національну свідомість молодших школярів, виховувати патріотів рідної держави;

розширити знання учнів про традиції рідного народу, прилучати школярів до джерел національної історії і культури, сприяти осмисленню себе як частини великого українського народу.

Перегляд файлу

УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ У ТРЕТЬОМУ КЛАСІ

Тема:  Формування української національної свідомості при повторенні вивченого про дієслово.

 Мета:  повторити й поглибити знання учнів про граматичні ознаки дієслова (змінювання за числами, неозначена форма дієслова);

     звернути увагу на лексичні можливості дієслів, на їх здатність вступати у синонімічні та антонімічні відношення;

    формувати уміння розпізнавати дієслова в реченнях серед інших частин мови;

    поглибити знання учнів про рідний край;

    виховувати любов до України, формувати національну свідомість молодших школярів, виховувати патріотів рідної держави;

   розширити знання учнів про традиції рідного народу, прилучати школярів до джерел національної історії і культури, сприяти осмисленню себе як частини великого українського народу.

Обладнання:  таблиці, схеми-опори, сигнальні картки, кросворди, реконструкція картини Іллі Рєпіна "Україна", віночки, завдання від українки, українця, звуковий лист, листи для калькування, калька.

Тип уроку: урок закріплення знань.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

 а) психоформула

  Дзвінок всім нам дав наказ:

-До роботи взятись враз!

Будем ми трудитись гарно,

не мине й хвилинки марно.

 

 б) повторення девізу на уроках української мови

  -Мово рідна, слово рідне!

Хто вас забуває,

Той у грудях не серденько,

а лиш камінь має.

 

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

  1. «Мозковий» штурм.

-З чого складається наше мовлення?

-Що виражає речення?

-З чого складається речення?

-Якими частинами мови можуть бути слова в реченні?

-Яка частина мови називається іменником?

-Яка частина мови називається прикметником?

-Яка частина мови називається дієсловом?

 

2. Робота над уривком вірша Ліни Костенко.

(2 учні біля дошки)

   Маємо рідну і щедру Україну,

Ненька мила й ніжна нам вона.

Тож любіть її незрадно, до загину,

вона розквітне, мов весна!

Виконати такі завдання.

1. Визначити, якою частиною мови е слова першого рядка.

2. Визначити відмінки слів Україну, неньку, до загину.

3. Підкреслити всі діеслова.

4. Визначити підмет та присудок у четвертому рядку.

 

З. Перевірка домашнього завдання. Читання творів "Моя Україна". (поки 2 учні внконують завдання на дошці, перевіряю дамашне завдання)

 

4. Робота з тлумачним словником В.Г.Лук'яненка, К.С.Прищепи.

- Знайдіть і прочитайте, що написано про Україну.

"Україна - суверенна, незалежна держава Европи, де, крім корінного населення - українців, мешкають й інші народи. Наша Батьківщина".

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учиів, повідомлення теми і мети уроку.

1. Слухання звукового листа (магнітофонний запис).

- Любі діти! Рідне слово - невмируще джерело, з якого ми пізнаємо навколишній світ, свою родину, свій народ. На уроці ми повторимо вивчене про дієслово. Сьогодні я пропоную пройти вже відомими вам стежинами "Часи дієслів"; "Неозначена форма дієслів"; "Зв'язок дієслова з іменником"; щоб на цій основі рушити ще не відомими вам діеслівними стежинами. Але сьогоднішня мандрівка у країну діеслова особлива тим, що ви повинні навчатися сприймати цю частину, як одне ціле, виконати всі запропоновані вам завдання, бути знавцем своєї рідної мови, своєї Батьківщини.

2. Повторення про дієслово.

- Давайте згадаемо, що ми вже знаємо про дієслово, як частину мови.

а) читання учнями напам'ять

 - Дієслово – слово

 Ходить, робить, носить, сіє,

 воно плаче і радіє,

 усміхається і мріє.

Дієслово - слово дії:

вірить, любить і жаліє,

не злословить, не лукавить,

серце ближнього не ранить.

Діеслово - слово дії:

народилось і зоріє,

розвивається і квітне,

слово любе, слово рідне.

 

IV. Закріплення вивченого матеріалу

(На дошці висить схема подорожі з номерами завдань)

 

-Любі діти, часу не гай-мо,

В путь-дорогу вирушай-мо.

 

 

C:\Documents and Settings\Admin\Local Settings\Temporary Internet Files\Content.Word\4.jpg

1. Стежина 1. "Загальна дієслівна".

а) хвилинка каліграфії

■ відгадування загадки

Благословен наш рідний край,

І мова солов'їна.

Люби, шануй, оберігай

Усе, що зветься ... (Україна)

■ написання букви Уу

■ робота з калькою (а можна просто у зошитах)

Списати текст

Ми живемо в Україні. Її головне місто - Київ. Найбільша ріка України - Дніпро. Любіть Україну!

2. Стежина 2. "Розгадай кросворд".

   а) Розповідь учителя про український віночок.

-У давнину люди вважали свій зв'язок із рослинами кровним, обожнювали їх, вважаючи родоначальниками, покровителями роду. Наші пращури вірили, що рослини-обереги, проганяють лихо. Дівчата одягали на голову віночки, щоб відігнати від себе зло.

Сьогодні на уроці нашим оберегом буде у кожного свій вінок, який треба заквітчати, вплести в нього свої квіти.

(На партах в усіх дітей лежать кросвvрди, які треба відгадати. Також лежать квіти з наклейками і віночок, який треба прикрасити, коли виконаєш завдання)

б) Розгадування кроссворду

C:\Documents and Settings\Admin\Local Settings\Temporary Internet Files\Content.Word\5.jpg

І. Невеликий житловий дерев'яний або мурований будинок (хата).

2. Вишита сорочка (вишиванка).

3. Знак держави, міста чи роду,  эображуваний на прапорах, монетах,

печатках (герб).

4. Столиця України (Київ).

5. Урочиста пісня, шо с символом державної єдності (гімн).

6. Сиионім до слова Батьківщина (Вітчизна).

- Якщо ви правильно відгадали, то по вертикалі можете прочитати назву

нашого обласною центру.

 

Фізкультхвилпка

- Встаньте. Діти, посміхніться,

Землі рідній поклоніться

і до сонця потяпіітъся.

(Далі під аудіозапис пісні «Улыбка »

 

3. Стежина 3.  Часи дієслів.

Робота в групах

а) Списати з дошки три речення (по рядах, три групи) і визначити час дієслів

 4. Стежина 4. Число дієслів.

(У кожного на парті лежить завдання. Слисати, постасивши дієслово у

потрібному числі).

- Від чого залежить число дієслова.

Сьогодні свято. Разом із товаришами ти (приходити) до пам'ятника

Т.Шсвченкові. (Лунати) пісні на слова Великого Кобзаря. Хлопчик схвильовано

(читати) вірші поета. Учасники свята (покладати) до підніжжя памятника вінок

полум'яних квітів.

(Учні підібрали третю квітку і написали на ній «однина» і «множина».

 

5. Стежина 5. Гра "Злови дієслово".

(У кожного на парті лежать конверти від дівчини-українки. Діти

беруть з нього картки з цифрами  1, 2, 3. Треба підняти картку з тим номером,

на якому в рядку стоіть дієслово).

Праця, працьовитий, працювати (3)

Зелений, зеленіє, зелень (2)

Думати, думка, задуманий (1)

Їжа, їстівний, їсти (3)

 

6. Стежина 6. "Проблема".

а) виконати завдання

Прочитати, визначити число й час дієслів. У якому з дієслів ти не зміг

визначити ні числа, ні часу?

Випиши це дієслово. Поруч запиши, у якій формі воно вжито (н.ф.)

Хліб наші предки завжди вважали священним продуктом. Він уміщував у собі щастя й благополуччя господн. В Україні будь-яке свято не обходилосъ без

паляниці. Батьки змалку прнвчали дітей шанувати (н.ф.) хліб.

(Учні наклеюють квітку на вінок)

 

 

1) Люблю (теп. ч.) я ті міста і села, де український мін народ (Що роблю? Що робить?).

2) Завжди світили (мин. ч.) мені вікна світлиці і рушннки на стіні (ІЦо робив? Що робили).

3) За тобою завжди будуть  мандрувати (май. ч.) материнські очі і білява хата (Що будуть робити?).

(На цій стежині діти знайшли квітку та написали на ній, які часи має дієслово і наклеїли на віночок).

7. Стежина 7. "Художня".

а) - Перед вами, діти, - репродукція картини Іллі Рєпіна "Українка".

Народився Рєпін у 1844 році,  помер у 1930 році в с.Чугуєві Харківської

губернії.

б) завдання в групах.

І група - Скласти речення про українку, вжнваючн дієслова в теперішньому часі.

ІІ група - Скласти речення про українку, вжнваючн дієслова в минулому часі.

ІІІ група - Скласти речення про українку, вживаючи дієслова в

майбутньому часі.

- Визначити особу та число в теперішньому і майбутньому часі; число і

рід - в минулому часі.

(На наступній квітці діти пишуть, що в теперішньому і майбутньому

часі визначаємо особу і число, а в майбутньому - число і рід в однині, наклеюють її у віночок).

 

8. Стежина 8. Фільм "Україна".

(Робота в парах)

(Речення записані хаотично, треба записати послідовно, як кадри

фільму. Підкреслити дієслова, визначити час і дієвідміну).

Наш літак полетить (май. ч.) вище хмар.

Спускаємось (теп. ч.) нижче - землю бачимо (теп.ч.).

Це була (мин.ч.) Україна: міста і села, поля і заводи.

(Діти ишуть на квітці, що дієслова поділяються на 2 дієвідміни. У минулому часі дієвідміна не визначається).

9. Стежина 9. "ІІрислів'я".

- По варіантах запишіть прислів'я. Пілкрсслітъ дієслова з часткою не.

І варіант. Без Батьківщини і сонце не гріє.

ІІ варіант. Краще за Батьківщину місця не знайти.

- Як пишуться дієслова з часткою не?

(Діти позначають на квітці).

10. Стежина 10. «Синоніми й антоніми».

а) Дієслово - активна частина мови, тому вступає в синонімічні й

антонімічні зв'язки.

- Що таке синоніми й антоніми?

6) робота в парах.

 Добери синоніми    Добери антоніми

 думати – (мислити)   дружити – (ворогувати)

 хотіти – (бажати)    любити – (ненавидіти)

 говорити – (розмовляти)  вітатися – (прощатися)

Поєднати їх із словниковими словами, поданими в конвертах, утворити з ними словосполучення.

Слова: телеграма, напамять, держава, дисципліна.

(На квітці визначаємо, що дієслова вступають в синонімічні та

антонімічні звязки.

11. Стежина 11. «Перекладачі».

 Мы живем в Украине и любим ее чистый, мелодичный звук, ее талантливых людей, прекрасную природу.

 а) перекласти

б) підкреслити дієслова

(Ми живемо в Україні і любимо її чисту, соловїну, мелодійну мову, її талановитих людей, її чудову природу).

12. Стежина 12. «Узагальнююча».

 Учитель. Візьміть свої віночки -  вони допоможуть вам відповісти на мої запитання.

 а) гра «Мікрофон»

     1) Що називається дієсловом?

     2) Яким членом речення виступає дієслово?

     3) Які часи має дієслово?

4) В якому числі вживається дієслово? Від якої частини мови залежить                              дієслово?

     5) Що ви знаєте про неозначену форму дієслова?

     6) В якому часі визначається особа та число?

     7) На скільки дієвідмін поділяється дієслово?

     8) Як пишеться частка не з дієсловом? 

 

V. Домашнє завдання.

    Написати твір «Моя рідна мово».

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 9
Оцінки та відгуки
  1. Гненна Анна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Шереметьева Алена
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Бурбела Людмила Василівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Гненна Ольга
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Лосєва Альона
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  6. Сухіна Римма
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  7. Онищенко Юлія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  8. Рось Катерина
    Дуже повчально, тут же і виховання, і навчання. Такого плану засвоєння матеріалу досить міцно запам'ятовується дітьми
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  9. седченко поліна степанівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 6 відгуків
docx
Додано
9 лютого 2018
Переглядів
2292
Оцінка розробки
5.0 (9 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку