На основі власних спостережень в природі діти змальовують прихід весни. Вчаться співставляти, порівнювати, виділяти головне, будувати діалог та казку. Повторюють вивчені частини мови, виділяють їх з мовного потоку.
Урок української мови в 3 класі
Тема. Вправи на засвоєння різних форм прикметників у сполученні з іменниками
Мета: створити умови для закріплення знань учнів про прикметник, його роль у реченні. Викликати бажання працювати над різними видами розбору. Сприяти розвитку зв’язного мовлення учнів; формуванню вміння висловлювати оцінні судження щодо якості своєї роботи; вихованню любові до краси рідної природи.
Тип уроку: закріплення знань.
Хід уроку
І Ефект несподіванки.
Понюхати підсніжник. Чим пахне? Чому? Чому з’явився підсніжник?
- Чому у мене такий букет? ( Зимова гілочка із пінопласту і розпущена вербова гілка.)
ІІ. Повторення вивченого
(Вірш написано на дошці).
В…рбова гілка ро…цвіла у мене на столі
Як символ сонця і т…пла,
Ще схованих в імлі.
Як знак з…леної в…сни,
Котра ще вдалині.
Як знак, що щастя сад рясний
Даровано мені.
В…рбова гілка на столі
У мене ро…цвіла,
Прилинуть серця журавлі,
А в них на кожному крилі
Дар сонця і т…пла.
Уточнення змісту.
- Про що йде мова у вірші?
- Про що свідчить розквітла вербова гілка?
- Які орфограми пропущено в тексті? Чому?
- Як ви розумієте вислови:
«Як знак, що щастя сад рясний даровано мені.»
«Прилинуть серця журавлі, а в них на кожному крилі дар сонця і тепла.»
- Якими іншими словами можна сказати, що весна прийшла? (прилинула, прилетіла, припливла, настала, примчала)
2. Розбір за частинами мови.
Розбір слів другого куплету за частинами мови.
3. Гра «Струмок»
- Поговоримо про весну іменниками.
- Змалюємо її прикметниками.
- Її дії опишемо дієсловами.
4. Сенкан. Робота в групах.
1 група Сонечко 2 група Вітер 3 група Квіти
5. Робота в парах.
Побудуйте текст. Назвіть прикметники їх число, рід.
Прочитайте текст. Скажіть, про який весняний місяць іде в ньому мова? Чому так думаєте?
Вище піднялось і стало пригрівати лагідне сонечко.
Швидко тане холодний сніг.
Розлилися бурхливі ріки.
Затопили сонні низини і луки.
Прокинулись від зимового сну дерева.
На них з’явились липкі листочки.
Цвітуть в’язи і крислаті клени.
Квітне в гаях ніжний ряст і гусяча цибулька.
Буйно розквітли розкішні садки.
Працьовиті бджілки перелітають з квітки на квітку.
Вітер колише густу зелену траву.
Скрізь чути радісний спів птахів.
- Які слова допомогли вам відгадати назву місяця? Що вони означають?
- До якої частини мови належать?
- Доведіть, чи є це текстом? Чому? (Повязані речення за змістом, розміщені у певній послідовності, можна дібрати заголовок).
- Доберіть заголовок.
Встановіть зв’язок слів у реченнях (1 група.)
Визначити граматичну основу в речення. (3 група)
Звуко-буквений аналіз слова гаях, цибулька. (2 група)
Фізкультхвилинка з музичним супроводом
6. Відшукайте серед слів ті, що вжиті в переносному значенні, скажіть якими частинами мови вони є.
Коментоване письмо.
Весною прокидається тихий ліс. Шматочки голубого весняного небі впали на землю і синіють серед голих дерев.
Розцвіли голубі квіти. Ось проліски танцюють весняний танок.
ІІІ Малювання з уяви
Ми багато поговорили про весну. Візьміть олівці і намалюйте її. ( Звучить музика Чайковського «Пори року» «Весна»
Виставка дитячих робіт.
- Що намалював? Чому?
ІV Поетична хвилинка Робота над дикцією
Складаємо діалог (підказка на дошці)
Що з весною настає?
(Сніг у полі розтає.)
А чому то так буває?
(Сонце його припікає.)
Що ж синіє на землі?
(Ніжні проліски малі.)
А що пнеться з – під листка?
(То травичка молода.)
А над полем що бринить?
(Любий жайворон летить.)
- Що принесло тепло? (сонце)
- Як?
- А яке ще буває тепло?... (людського серця)
- Як ви це розумієте?
V Гра «Віднови початок і продовж»
( Зачин на дошці)
Зависокимигорами, затемнимилісами, заглибокимиморямижила – була весна. вгоДо наво ласпа спонимкій монс. Та ось лак-к+гідс-с+не сонев-в+чко торкнур-р+лось своїм тепс-с+лим прок-к+мінцем вест-т+ни і вона пров-в+снулась. А згvраї весеjлих птаvхів підхоlпили її на криgла і приfнесли до нас.
Продовжіть казку в групах.(Опорні слова: І група. Ступила… ІІ група Торкнулась… ІІІ група А зайшла….)
Прослухування казок.
VІ Домашнє завдання
Скласти і записати продовження казки.
VІІ Рефлексія
Технологія «Незакінчене речення»
Було цікаво…..
Я зрозумів, що…..
Тепер я знаю…..
Тепер я зможу сам….
Додаток
Весна працю почала,
Стрепенулася земля.
Сніг швиденько тануть став,
І весняним струмком став.
Рукою над лісом повела,
Зеленню вкрилося гілля.
А берізки і ліщинки
заквітчала в намистинки.
Ледь торкнулася землі
Цвітуть фіалки голубі.
Сон – травиця молода
Із- під снігу вигляда.
А теплом дихнула скрізь
І наповнивсь співом ліс.
Щебіт чути навкруги
- Здраствуй, Весно! Прощавайте сніги!