ІІ. Цілі вирази
Алгебра 7 клас
Тема уроку. Розкладання многочленів на множники способом винесення спільного множника за дужки.
Мета уроку: формування вмінь учнів розкладати многочлени на множники способом винесення спільного множника за дужки.
Тип уроку: формування вмінь та навичок.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Розв'язання
а) 2а2 + 3а = а(2а + 3); б) 7n – 14n2 = 7n(1 – 2n);
в) 5p3 – 5р = 5р(р2 – 1); г) 12а + 12b = 12(а + b);
ґ) 13x – 26y = 13(x – 2y); д) 15аb + 45с = 15(аb + 3с).
а) ах – ау = а(х – у); б) т2х + ту = т(тх + у);
в) п3с – п2х = п2(пс + х); г) 3а2х – 2ах = ах(3а – 2);
ґ) 4су2 – 2с2у = 2су(2у – с); д) 10а2х + 5а2х2 = 5а2х(2 + х).
а) 0,5x + x2 – 1,5x3 = 0,5x(1 + 2x – 3x2);
б) a2b – 2a3b2 + 3ab3 – ab2 = ab(a – 2a2b + 3b2 – b);
в) -m2x + 4mx2 + 3m3 = -m(mx – 4x2 – 3m2);
г) 0,7х3 – 1,4x2 + 2,1х – 2,8x4 = 0,7x(x2 – 2x + 3 – 4x3).
а) x(x – 3) = 0; x = 0 або x – 3 = 0; х = 0 або х = 3 Відповідь. 0; 3.
б) у(5 – y) = 0; y = 0 або 5 – y = 0; y = 0 або y = 5. Відповідь. 0; 5.
в) 3z(z + 4) = 0; z = 0 або z + 4 = 0; z = 0 або z = -4. Відповідь. 0; -4.
г) 2x(5 – 2x) = 0; х = 0 або 5 – 2х = 0; х = 0 або х = 2,5. Відповідь. 0; 2,5.
ґ) х2 – 12х = 0; х(x – 12) = 0; x = 0 або х – 12 = 0; х = 0 або x = 12.
Відповідь. 0; 12.
д) 4x2 + x = 0; х(4х + 1) = 0; х = 0 або 4х + 1 = 0; х = 0 або х = -0,25.
Відповідь. 0; -0,25.
Винесіть за дужки спільний множник (табл. 7).
Таблиця 7
Номер |
А |
Б |
В |
Г |
Д |
1 |
2а + 2b |
5а – 5х |
6 – 3х |
6а + 12 |
8х + 6у |
2 |
3а + 6b + 9 |
9х + 3y + 15 |
8х + 12y + 4 |
21x – 7b + 14 |
-9х – 3y – 15z |
3 |
ах – ау |
cd + bc |
ху + х |
х – ху |
3bd – 3b |
4 |
а2 + 2а |
а4 + 2а2 |
а4 – 3а3 |
а2b2 + аb3 |
х2у3 – х3у2 |
II. Формування вмінь учнів розкладати многочлени на множники способом винесення спільного множника за дужки
Розв'язування вправ:
1) колективно — 531 (а, г), 532 (а, г), 535 (в), 537 (а, г), 538 (а, г), 540 (а, г), 541 (а, г), 544 (а, д), 545, 547 (а, г), 548 (а, г);
2) самостійна робота навчального характеру:
варіант 1 — 531 (б), 532 (в), 533 (а), 535 (б), 537 (в), 538 (б), 540 (в), 541 (б), 544 (в, ґ), 547 (б), 548 (в);
варіант 2 — 531 (в), 532 (б), 533 (б), 535 (а), 537 (б), 538 (в), 540 (б), 541 (в), 544 (б, г), 547 (в), 548 (б).
Розв'язання і відповіді
а) а(4а – 5b + 1); б) 2х2(1 + 4y); в) -m2(6 + z); г) -х2(х4 + 10х2у2 + 1).
а) аb3с2(4ас2 – 5); б) x3yz3(9z + 7xy); в) 9ас2х(2а2 – х2); г) 15mn2(у + 3тп).
а) 5а2тх(3ах3 + 4тх2 – 5а2); б) 8x2yz(4х2у2 – xz2 + 2y2z3).
а) 0,2ax3(4 + ax + 2a2x2 + 3a3x3); б) 0,6a2b3c4(2 – a + 3a2);
в) 0,5b2c2(21c2 + 3bd2 – 40b3cd).
а) 3,24a7c15(c4 – 2a3); б) 28,9m30x13(x2 – 2m15);
в) a3x7(2x3 – 3a); г) х5y5(6х13 + 5х13).
а) 2525 – 2524 = 2523(252 – 25) = 2523(625 – 25) = 2523 · 600 – кратне 600, отже, ділиться на 100.
б) 8131 – 960 = (92)31 – 960 = 962 – 960 = 958(94 – 92) = 958(6561 – 81) = 958 · 6480 — ділиться на 6480.
в) 7100 + 3 · 799 = 797 · (73 + 3 · 72) = 797 · (343 + 147) = 797 · 490 – ділиться на 490.
г) 3760 + 63 · 3759 = 3759 · (37 + 63) = 3759 · 100 — ділиться на 100.
а) (х + 1)(1 – х); б) (a2 – 3)(5 + a2);
в) у(у – 6)2(2у – 15); г) b(a + 2c)3(5(a + 2c)2 + 2b2).
а) (а – b)(х – 3у); б) (х – у)(4 + 3а); в) (2x – 5)(3 + 2x);
г) (п – т)(п – 2т); ґ) (4 – a)(29 – 7a); д) (3 – b)(17 – 4b).
a) a3(b2 – a)3; б) 4x6(у + 2х); в) -8a3(3 + b)3;
г) 16x8(x – 2)4; ґ) а2b2(2а + b)2; fl) 0,01х6(5 – 3x2)2.
а) 0; 3. б) ; .
а) 0; -0,5. б) 0; 2. в) 0; 1; -1. г) 0; -1,5.
а) 0,1. б) 20. в) 22,5. г) -4,8.
а) 2(x – 2)(3а + 4b – 2с); б) х2(2х + 3)(4x + 3);
в) (х3 – 1)(1 + 5а – b); г) (2х – 1)(2х2 – х – 2).
III. Домашнє завдання
§ 14. Вправи 530, 534, 536, 539, 542, 543, 546.
IV. Підбиття підсумків уроку
Завдання класу.
У яких прикладах, наведених нижче, при винесенні спільного множника за дужки допущені помилки?
а) b(а + 5) – с(а + 5) = (а + 5)(b – с);
б) а(b – 5) – (b – 5) = (b – 5)а;
в) (а – 3)х – (3 – а) = (а – 3)(х – 1);
г) (а – 3)х – (3 – а) = (а – 3)(х + 1).
Примітка. Вправа 550 призначена для учнів, які цікавляться математикою. Наводимо її розв'язання.
Розв'язання
а) хn(х + 1); б) ат(1 – а2); в) хn+1(1 + х2);
г) ym(y5 – 1); ґ) 4xn+1(х5 + 3); д) 3аk+2(3а3 – 1);
є) 24n+8(22n–5 – 1); є) 10 · 32n+1; ж) 24n+20(1 – 22n–8).
1
Урок № 36