Конспект уроку
з історії України
для 10-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Форсована індустріалізація.
Мета: розкрити причини зростання нової економічної політики та переходу до форсованої індустріалізації; визначити мету й характер індустріалізації, з’ясувати її джерела; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з історичним матеріалом та історичною картою; вміння працювати в парах та малих групах; формувати інтерес до теми уроку.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
оперувати хронологічним та понятійним матеріалом;
-
характеризувати процес індустріалізації;
-
визначати причини, зміст та результати процесу індустріалізації;
-
розповідати про особливості індустріалізації в УРСР.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, роздаткований матеріал, ілюстративний ряд, відеоролик, проектор, ноутбук, історична карта.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Тестування у форматі «Так – ні».
-
Неп було запроваджено у вересні 1921 р. +
-
Основною ознакою неп було запровадження продрозверстки. –
-
На Х з’їзді РКП(б) було запроваджено продовольчий податок. +
-
Неп означала відмову радянської влади від спроб створити економіку, цілком позбавлену товарно-грошових відносин. +
-
Непманами називали орендарів, місіонерів, маклерів та торговців. +
-
Грошова реформа в Україні завершилася у жовтні 1922 р. –
-
Трести почали організовуватися з осені 1924 року. –
-
Політику коренізації затвердив ХІІ партійний з’їзд у квітні 1923 р. +
-
Спільним знаменником національної та радянської українізації була дерусифікація. +
-
Наркомом освіти протягом 1924 – 1927 рр. був Микола Скрипник. –
-
Українізація проводилася лише в межах УСРР. –
-
Василя Липківського було обрано митрополитом української церкви у жовтні 1921 р. +
-
Взаємоперевірка.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Вправа «Квадрат Полібія».
-
Розшифруйте слово. Поясніть, що воно означає.
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
1
|
А
|
Б
|
В
|
Г
|
Ґ
|
Д
|
2
|
Е
|
Є
|
Ж
|
З
|
И
|
І
|
3
|
Ї
|
Й
|
К
|
Л
|
М
|
Н
|
4
|
О
|
П
|
Р
|
С
|
Т
|
У
|
5
|
Ф
|
Х
|
Ц
|
Ч
|
Ш
|
Щ
|
6
|
Ю
|
Я
|
Ь
|
—
|
—
|
—
|
Кожна літера має дві координати.
Ключ: 26, 36, 16, 46, 44, 45, 43, 26, 11, 34, 26, 24, 11, 53, 26, 62. (Індустріалізація)
Індустріаліза́ція — історичний процес техніко-економічного переходу від аграрного до промислових способів суспільного виробництва, який проходить через машинну стадію виробництва товарів і послуг.
-
Як ви розумієте поняття форсована індустріалізація?
-
Сьогодні ми розкриємо причини зростання нової економічної політики та переходу до форсованої індустріалізації, визначимо мету й характер індустріалізації, з’ясуємо її джерела
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Кероване читання.
-
Опрацюйте текст підручника на с. 171 – 173.
-
Визначте причини запровадження курсу на індустріалізацію. (потреба у технічній модернізації промисловості; подолання економічної відсталості та перетворення СРСР на індустріальну державу).
-
Коли було проголошено курс на індустріалізацію? (у 1925 р. на XIV з’їзді РКП(б)).
-
Які плани ставилися на першу п’ятирічку?
-
Що являла собою політика «ножиць цін»? (завищення цін на промислові товари та заниження на товари сільськогосподарської продукції).
-
Яким чином вдалося подолати хлібозаготівельну кризу 1927 – 1928 рр.? (методами адміністративного тиску)
-
Чим була зумовлена хлібозаготівельна криза 1928 – 1929 рр.? (загибеллю озимини через погодні умови)
-
Охарактеризуйте процес командної економіки.
-
Перегляд відеоролику.
https://www.youtube.com/watch?v=xiYfuBI_EtM
-
Що ж таке індустріалізація?
-
Які завдання ставили на першу п’ятирічку?
-
Поміркуйте, чому плани першої п’ятирічки не вдалося виконати.
-
Що стало символом Першої п’ятирічки для України? (Дніпрогес)
-
Які результати мала Друга п’ятирічка?
-
Які гасла характерні для Першої та Другої п’ятирічки?
-
Робота в парах.
-
Оберіть один із фрагментів історичних документів параграфа та проаналізуйте його за запитаннями.
-
Робота з таблицею.
-
Визначте головні наслідки індустріалізації та запишіть їх у таблицю.
Наслідки індустріалізації
Позитивні
|
Негативні
|
-
Зростання підприємств важкої промисловості, будівництво нових шахт, електростанцій; перетворення України на індустріально-аграрну країною.
|
-
підрив розвитку сільського господарства, легкої і харчової промисловості;
-
нераціональне та нерівномірне розміщення продуктивних сил;
-
посилена централізація управління промисловістю;
-
ігнорування економічних механізмів розвитку економіки;
-
зниження життєвого рівня населення.
|
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Робота з візуальними джерелами.
-
Розгляньте візуальні джерела, наведені в підручнику.
-
Поясніть, як вони характеризують добу форсованої індустріалізації.
-
Робота з історичною картою.
-
Покажіть на карті індустріальні новобудови в УСРР.
-
Вправа «Займи позицію».
-
Займіть відповідне місце у класі, відповівши на питання: «Чи погоджуєтеся ви з думкою дослідника В.В. Світличної, яка стверджує, що плани радянського керівництва були «явно нереальними й економічно необґрунтованими. Вони стали наслідком волюнтаризму, політичного свавілля, нерозуміння керівництвом економічної ситуації». Відповідь обґрунтуйте.
-
Підсумки уроку.
-
Прийом «Анекта».
На уроці я працював
Своєю працею на уроці я
Урок для мене видався
За урок я
Мій настрій
Матеріал уроку для мене був
Домашнє завдання мені здається
|
Активно/пасивно
Задоволений/незадоволений
Коротким/довгим
Стомився/не стомився
Зрозумілий/незрозумілий
Корисний/некорисний
Цікавий/нудний
Легкий/важкий
Цікавий/нецікавий
|
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати с. 171 – 178 підручника.