Урок «Франц Кафка – видатний письменник-модерніст. Жорстокий світ самотності в новелі «Перевтілення»

Про матеріал
В методичній розробці викладача зарубіжної літератури Стрийського коледжу Львівського НАУ Айхлер Уляни Іренеївни подано матеріали для проведення занять з вивчення життєвого і творчого шляху Франца Кафки та новели "Перевтілення"
Перегляд файлу

План заняття № _____                                                                                                                                                  Група  ______

 

Тема: Франц Кафка –  видатний письменник-модерніст. Жорстокий світ самотності в новелі    «Перевтілення».

Навчальна мета: повторити відомості про модернізм, ознайомити студентів з долею Ф.Кафки;  художніми особливостями новели «Перевтілення».            

Розвиваюча мета: удосконалювати навички складання узагальнюючих таблиць, сприяти розвитку критичного мислення, вміння обгрунтовувати свою точку зору,  навичок роботи з додатковою літературою, розвивати навики і вміння аналізувати художні образи.

Виховна мета: виховувати культуру дискусії, толерантне ставлення до чужої думки.

Тип заняття: комбіноване.

Методи заняття: словесний (бесіда, лекція, випереджальне вивчення, коментоване читання, словникова робота ), проблемно-пошуковий (створення проблемної ситуації, відбір оптимальних шляхів вирішення проблеми, індуктивно- дедуктивний (оцінка фактів, явищ, узагальнення, встановлення причинно - наслідкових зв'язків).

Обладнання: мультимедійна установка.

Наочнення: портрет письменника, роздатковий матеріал, слайди.

Хід заняття

І.Організаційна частина:

  • перевірка присутності; записи в журналі.

ІІ. Перевірка вивченого матеріалу (фронтальна бесіда):

  • В яких роках починають формуватися ознаки модернізму?
  • Як називають в історії літератури цей період?
  • Модернізм це- ….
  • Які періоди виділяють в історії розвитку модернізму?
  • Авангардизм це - ….
  • Назвіть основні течіі модернізму і авангардизму?

ІІІ. Актуалізація опорних знань ( проводиться в процесі заняття ):

  • Новела, її ознаки.

ІV. Мотивація навчальної діяльності:

«Творчість художника - страждання... »

“ Література – це я сам, це моя плоть і кров…”

                                  «Я живу у своїй родині більш чужий, чим найчужіший»

Ф. Кафка

V. План викладу нового матеріалу. (Студенти самостійно складають опорний конспект за лекцією викладача)

1. Складна життєва і творча доля письменника.

2. Художня своєрідність новели «Перевтілення»:

  • Символічність назви твору;
  • Філософська і моральна проблематика новели;
  • Автобіографічність сюжету і композиція новели «Перевтілення»;
  • Жорстокий світ людської самотності в образі Грегора Замзи.

VІ. Домашнє завдання: Написати твір- мініатюру на одну з тем: « Над чим змусив мене задуматися Франц Кафка», «Найстрашніше в світі - бути заспокоєним» 

VІІ. Закріплення вивченого матеріалу:

  • Перевірка записів студентів, складання опорної схеми.
  • «Думки у подарунок»  Як ці висловлювання характеризують письменника?
  • «Є два людські гріхи, з яких витіає решта, - нетерпіття й лінощі душі. Через своє нетерпіння людей вигнано з раю, а через лінощі вони не можуть туди повернутися»
  • «Зрозумій, що для щастя доволі клаптика землі, на якому вміщуються твої ноги».
  • Інтерактивна вправа «Продовжи речення»
  • «Найбільше мене зацікавило (вразило)…

VІІІ. Заключне слово викладача.

Х. Оголошення і мотивація оцінок.

 

 

Викладач                                                                                  У.І Айхлер

Методист                                                                                  В.В. Блага

 

Додаток 1

Австрійський письменник Франц Кафка вважається однією з  ключових фігур світової літератури ХХ століття. Він один з перших  перейнявся тим трагічним світосприйняттям, до якого людство прийшло внаслідок  апокаліптичних за своїми масштабами  потрясінь: світових війн, падінь старих імперій, кривавих революцій,   тоталітарних режимів. Твори  Кафки складні для сприйняття. Щоб зрозуміти їх, потрібно осмислити наступне:     

- те, якими письменник створює своїх героїв, тісно повязане з його життям,  психологією, світобаченням, з епохою і середовищем, у якому він жив.

           Саме ці моменти в першу чергу стануть предметом нашого дослідження.

У формуванні особистості письменника визначальну роль зіграло надзвичайно несприятливе поєднання факторів, що визначали його розвиток.

Франц Кафка народився 3 липня 1883 року в Празі в сім'ї дрібного буржуа, власника невеликої фабрики і магазину. Його батько — Герман Кафка (1852—1931), вийшов з чеськомовної єврейської громади.  Він був сином напівзлиденного сільського різника, в молодості терпів злидні, але в зрілому віці сколотив деякий статок – мав невелику крамницю. Відносини з батьком залишили на особистості Кафки глибокий відбиток (про що можна судити з «Листа  до Батька», написаного в 1919 році, але так і не відправленого). Ця людина була вкрай грубою,  він застосовував до сина досить жорсткі засоби виховання, перетворився на домашнього тирана, утискаючи всю сім'ю: дружину, сина і трьох дочок.

        Читання уривків з  « ЛИСТА ДО БАТЬКА »

  «Я з давніх пір ховався від Тебе - у свою кімнату, в книги, в навіжені ідеї, у недоумкуватих друзів; я ніколи не говорив з тобою відверто... ніколи не виявляв родинних почуттів... По суті своїй Ти добра і м'яка людина, але не кожна дитина здатна терпляче і безбоязно дошукуватися прихованої теплоти. Ти виховуєш дитину тільки у відповідності зі своїм власним характером - силою, криком, запальністю, а в даному випадку все це уявлялося Тобі ще й тому якомога  більш відповідним, що Ти прагнув виховати в мені сильного і сміливого юнака...

      «... Варто було захопитися якоюсь справою, загорітися нею, прийти додому і сказати про це - і відповіддю було іронічне зітхання, похитування головою, постукування пальцем по столу: « А нічого  кращого  не міг придумати», « Мені б твої турботи», «Не до тебе», «Теж мені подія!»  Ти, анітрохи не шкодуючи моїх почуттів і не поважаючи моїх суджень, негайно втручався і починав чорнити, принижувати цю людину... »

Франц ріс людиною слабкою і не здатною на активний протест (як його сестра Оттла, яка пішла з дому). Його незгода з сімейним деспотом носила характер внутрішньої втечі і зводилася до того, що він не цікавився справами фабрики, а самовираження намагався досягти в письменництві, якого батько не схвалював.

Відносини в родині послужили своєрідним прообразом відносин Кафки зі світом і багато в чому визначили його долю. Головне почуття, яке він виніс з дитинства і юності, - це глибокий страх, що закріпився у підсвідомості.

В період з 1889 по 1893 рр. Кафка відвідував початкову школу, а потім гімназію, яку закінчив в 1901 році. В цьому ж році вступив до Карлового університету в Празі спочатку на природничий факультет. Згодом за наполяганням батька перевівся на юридичний. В роки навчання подружився з поетом-модерністом  Максом Бродом, який відіграв важливу роль у житті і творчому шляху Кафки.

У 1906 - 1907 -му роках пройшов стажування в адвокатській конторі в Празі, став доктором права. Служив на посередній посаді в компанії, що займалася страхуванням від виробничих травм.

У 1917 -му  році захворів на туберкульоз.

У 1922 -му - вийшов на пенсію. У «Листі до Батька» Кафка писав про те, що «професія чиновника повністю відповідала» його «становищу» (в силу того, що вона не заважала вищезазначеній байдужості), але це не зовсім так. Заняття ненависною справою призводило до гострого переживання несвободи. А дещо раніше він дав таку  оцінку  своїй службі: «Для мене це страшне життя, вихід з якого, ймовірно,  один - безумство». Абсолютно зрозумілим стає бажання Кафки бігти з цього світу, щоб жити як вільний літератор.  Мрія збулася тільки після виходу на пенсію в 1923 році. Він «утік » у Берлін, але там у нього погіршилося здоров'я.  Кафка помер 3 червня 1924р.  на курорті Кірлінг поблизу Відня.  Його прагнення знайти компроміс при виборі професії, яка дозволяла б йому зосередитися на своєму « я », обернулося катастрофою: він знову потрапив у «пастку».

 «Пасткою» виявилася і надія Кафки створити сім'ю. Одруження він уявляв як «спробу врятуватися», засіб здобути самостійність і свободу, але вона перетворилася на «найбільший жах» його життя. Він двічі був заручений з Феліцією Бауер, один раз з Юлією Вохрице, але шлюб так і не уклав. Крім цих двох жінок, у долі письменник важливу роль зіграли Мілена Єсенська, Дора Дімант, Грета Блох, але відносини з ними теж закінчилися нічим. Сам Кафка досить тверезо оцінював причини своїх невдач: «слабкість, відсутність впевненості у своїх силах, почуття провини». Він проявив «духовну нездатність одружуватися». «Жодна з дівчат не розчарувала мене - розчарував... тільки я ».

Існувала різка межа між зовнішнім існуванням Кафки та його внутрішнім світом, про який знали тільки його нечисленні друзі: Оскар Поллак, Макс Брод, Оскар Баум, Фелікс Велч. Гострота переживань людини в «пастці» у Франца Кафки загострювалася його культурною орієнтацією: за народженням він був празьким німецькомовним євреєм, тому не міг повністю належати ні чеській, ні німецькій, ні єврейській культурам, залишаючись на межі між ними. Слід додати також і ту обставину, що він виявився людиною без батьківщини, так як держава, в якій він народився (Австро-Угорська імперія) у 1918 році перестала існувати. Не слід забувати і про катастрофічні події, що відбувалися в навколишньому світі: «Війни, революція в РОСІЇ, біди усього світу здавалися мені повінню зла. Це мана. Війна відкрила шлюзи хаосу... » Таким чином, Франц  Кафка, зі своїм слабким характером, страхами і чутливістю, відчував себе наодинці з вселенською «пасткою», жертвою, іграшкою великих і маленьких сил, що грубо і безцеремонно вриваються в його існування. Ось як характеризувала життя Кафки чеська журналістка Мілена Єсенська, яка тонко і глибоко розуміла його особистість і його творчість: «Для нього життя є чимось зовсім іншим, ніж для всіх інших людей: гроші, біржа, пункт для обміну валюти, навіть друкарська машинка - речі в його очах абсолютно містичні, вони для нього самі дивовижні загадки. Немає в нього притулку, немає даху над головою. Тому він цілком у владі того, від чого ми захищені. Він - як « голий  серед одягнених ».

Письменство в умовах існування в « пастці » мало для Кафки виняткове значення: воно було засобом втілення його реального «я», його страхів, його туги. Він писав головним чином ночами, створивши три романи: «Америка» ( 1911 – 1916 р.р. ), «Процес» ( 1915-1918 р.р., опублікований в 1925 - му)  і « Замок» (лютий - серпень 1922- го, опубліковано у 1926 - му). І всі вони не були закінчені. Кафкою створено також  кілька десятків новел, найвидатніші з яких - « Вирок» (1912), «Перевтілення» (1912), « У виправній колонії»  (1914 ), «Звіт для Академії » (1917), « Сільський лікар » (1917),  «Співачка Жозефіна, або Мишачий народ»  ( 1924), «Енеїда» ( 1924).

Кафка не збирався публікувати свої твори за життя. Більше того, він заповів своєму другові Максу Броду після смерті спалити його рукописи, чого той, на щастя, не зробив. Навпаки, опублікував їх, часом вносячи власний порядок у розташування частин. Макс Брод був також першим біографом письменника. Слава прийшла до Кафки через кілька років після його смерті. Щоб зрозуміти, чим була для Кафки літературна творчість,  досить згадати наступний вислів: «Творчість художника - страждання, за допомогою якого він звільняє себе для нового страждання. Він не велетень, а тільки строкатий птах, замкнений в клітці власного існування... Мої крила відмерли. Сум'ятно я стрибаю серед людей ». ( За ст. Е.Волощук )

 

 

 

 

Додаток 2

ФРАНЦ КАФКА

3 липня 1883 - народився в Празі у єврейській родині. Батько був комерсантом із середнім достатком. З дитинства стосунки Кафки з батьком були дуже складними і напруженими.

1889 — 1893 - навчався в початковій школі.

1901 - закінчив гімназію і вступив до Карлового університету в Празі спочатку на природничий факультет. Згодом за наполяганням батька перевівся на юридичний. В роки навчання подружився з поетом-модерністом  Максом Бродом, який відіграв важливу роль у житті і творчому шляху Кафки.

1906 - отримав ступінь доктора юридичних наук, почав кар’єру в страховій фірмі. Перебував на дрібних посадах до самого відходу на пенсію.

1909 - надруковані два уривки з незакінченого оповідання «Опис однієї боротьби».

1911 — подорожував по Італії, Франції, Швейцарії.

1912  -  розпочав  роботу  над  романом  «Зниклий  безвісти»  (пізніше  названим

«Америка»), написав новели «Вирок» і «Перетворення».

1913 - публікація збірки «Споглядання».

1914 - почав писати роман «Процес».

1917 - захворів на туберкульоз.

1919 - опублікована збірка новел «Сільський лікар», і було написано оповідання

«Лист батькові».

1922 - змушений вийти на пенсію через хворобу. Почав роботу над романом

«Замок», підготував до друку збірку новел «Голодарь», повість «Дослідження одного собаки», оповідання «Нора».

3 червня 1924 - помер в санаторії поблизу Відня. Похований у Празі на єврейському кладовищі.

Закріплення вивченого матеріалу: складання опорної схеми по біографії атора.

Слайд 16-17. Опорна схема(біографія).

Евристична бесіда за змістом новели «Перевтілення»:

  • Що сталося з Грегором Замзою?
  • Ким був Грегор до перевтілення?
  • До якого типу літературного героя можна віднести Гркегора?
  • Як ставився Грегор до своєї родини?
  • Що він для неї робив?
  • Як родина ставилась до Грегоа до і після перевтілення?
  • Чим, на вашу думку, є смерть Грегора – смертю через рану чи самогубством?
  • Що спонукаю Грегора піти з життя?
  • Чи мав герой шанс на спасіння?

 

 

  1. Символічність назви твору та її жанр

Над новелою „Перевтілення” Кафка розпочав 17 листопада 1912 року. праця ця багато разів переривалася через сімейні та службові обставини. В грудні цього ж року новелу було завершено, але опублікувати її Кафка наважився лише в 1915 році.

  • Що таке новела, в чому її відмінність від оповідання?

          Новела (итал. Novella - "новина") - малий, порівняно з оповіданням,  прозаїчний жанр, що відрізняється  гострим, динамічним сюжетом, нерідко парадоксальним, відсутністю описовості, композиційною суворістю. Увесь життєвий матеріал в новелі зводиться у фокус однієї події. Новелістичний сюжет побудований на різких антитезах і метаморфозах, на раптових перетвореннях однієї ситуації на іншу. Особлива увага приділена діяльній, а не споглядальній стороні людського буття.

      "Кафка говорить образами, тому що мислить образами", - пише друг і біограф письменника  Макс Брод.

  • Що означає слово «перевтілення»?
  • В яких творах ви вже зустрічали перевтілення людини на істот тваринного світу?

         "Перевтілення"  (гр. Метаморфоза) відоме з давніх давен. Згадаємо римського поета часів Октавіана Августа  Публія Овідія Назона, який написав поему "Метаморфози", до якої увійшло близько 250 міфів, що закінчуються перетворенням людей на тварин, рослини, камені, зірки. Цей мотив часто використовувався і у фольклорних творах багатьох народів. У народних казках героям завжди повертався людський вигляд: добро  перемагало зло. Цікаво те, що перетворений нічого не може зробити сам: повернути йому людську подобу допомагає любов іншої людини, яка для порятунку героя повинна подолати труднощі і страждання.

      Метаморфоза у Кафки – це теж біль і страждання, але дороги назад, у людську сутність, у героя  Кафки немає: врятувати його нікому, тому що по суті його ніхто не любить, в ім'я нього на жертву йти нікому.       

  - Що здалося вам незвичайним у кафкінському  оповіданні? Як змальована дійсність? У яких творах ви стикалися з умовністю зображення? («Портрет Доріана Грея», «Майстер і Матгарита»).

 

  1. Філософська і моральна проблематика новели

Можна стверджувати, що головне у новелі — не сам процес перевтілення, а те, як до цього ставляться люди. Рідні спочатку стурбовані, коли Замза не виходить зі своєї кімнати, але варто їм було побачити його перевтілення, як вони  забувають про те, що то їхній син і брат, який утримував їх довгі роки, і намагаються всіляко відмежуватися від нього. Повірений з фірми, де працював Грегор, теж схвильований не тим, що сталося з людиною, а що “втраченому” працівникові треба швидко знайти заміну.

Грегор Замза важко переживає своє фізичне перевтілення, але ще важче йому усвідомити, що рідні не розуміють і не співчувають йому. Він завжди намагався піклуватися про них, найняв для батьків пристойне помешкання, мріяв зібрати грошей для навчання сестри в консерваторії. Йому здавалося, що в його домі панує мир, затишок, згода, сімейна підтримка. Але цей реальний світ виявився химерним, фантастичне перетворення Замзи виявляє справжню цінність усіх стосунків. Батько поклав собі за мету найсуворіше ставитися до нього, він б’є його, заганяє до кімнати і замикає на ключ, жбурляє в нього яблуками і навіть поранив його. Сестра Грета спочатку ставилася до Замзи-комахи як до важкохворого, але потім він перетворився на ув’язненого, а вона стала жорстоким наглядачем. Грета вирішила винести з Грегорової кімнати всі меблі — “щоб йому було зручніше скрізь лазити”, але, як зазначає автор, вона шукала в цьому дивне задоволення “зробити Грегорову тюрму ще страшнішою”. Мати, яка раніше так любила сина, тепер рідко заходить до нього, вона боїться дивитись на нього і не в змозі захистити від жорстокості батька.

Замза-комаха з особливою емоційністю сприймає все навколо. Він спершу сподівався, що хтось поцікавиться, як він їсть, чи зручно йому, але потім покірно бере на себе роль в’язня, намагаючись не завдавати зайвого клопоту родині. У цьому плані потворна комаха виявляється більш людяною, ніж люди. Якщо Грегор — людська істота в комашиній подобі, то його родина — комахи в людській подобі.

Дійсно, спочатку найжорстокішим може здатися батько, який від самого початку прагнув фізично ушкодити свого безпомічного сина. Тупаючи ногами й розмахуючи ціпком та газетою, брутально заганяє Грегора, який виповз у вітальню, назад до його кімнати, а згодом жбурляє в нього яблуками. Але фатальною для Грегора стає зрада його коханої сестри Грети. “Я не хочу називати цю потвору братом і кажу лиш одне: треба якось здихатись її… Ми мусимо звільнитися від цієї потвори, — мовила сестра”. Мати ж Грегора є матір’ю швидше машинально, з якоюсь механічною любов’ю до сина, але й вона готова зректися його.

Сім’я, зокрема і Грегор, не задумуються над причинами незвичайного “перевтілення”. Усе сприймається’ як норма життя, всі миряться з ним, надіючись лише на терпіння. Не випадково Кафка малює драму Замзи у стихії повсякденності, насичуючи розповідь дрібними буденними деталями. Автор намагається довести, що біда затаїлась у надрах звичайного, щоденного життя, постійно в ньому і тільки чекає на слушний момент, щоб підстерегти людину. Життя вороже людині, яка не має ні засобів, ні впливу на нього.

Отже, Ф.Кафка у своїй новелі “Перевтілення” показав, що реальний світ, який здається людям цілком нормальним, насправді жорстокий і жахливий. У ньому нікому немає ніякого діла до “маленької людини” – тема новели.

Морально-філософська проблематика новели:

  • сенс людського життя,
  • проблема бездуховності людського суспільства,
  • абсурдність життя людини, її приреченість на поразку,
  • проблема „маленької людини”, її самотності і відчуженості в світі,
  • складні взаємостосунки в сім’ї, особливо між батьком і сином.

Вона замкнена в колі своїх проблем, і лише смерть може звільнити її з духовної в’язниці. В абсурдному світі немає нічого певного, постійного, руйнуються родинні стосунки, а люди — “поспіль негідники, між ними немає жодної вірної, відданої людини”. У реальному світі, на думку письменника, зміщені всі моральні, соціальні і навіть часові орієнтири. Для новели характерне злиття сну і дійсності. Марення Грегора Замзи об’єднують уявне і реальне, свідоме й підсвідоме в одне ціле. І як сон не можна пояснити, так не можна пояснити й ті абсурдні закони, які змальовує Ф.Кафка. На думку письменника, світ не має ніяких пояснень, він втратив мету й логіку духовної еволюції. Такий світ приречений на загибель, бо в ньому гине людина.

 

  1. Сюжет і композиція новели «Перевтілення»

Сюжет і композиція новели мають свої особливості.

“Перевтілення” складається з трьох розділів, в кожному з яких вміщується певний елемент сюжету. У першому — зав’язка твору (перевтілення Грегора), у другому — його кульмінація (вигнання Грегора батьком, “бомбардування” яблуками), у третьому — розв’язка (смерть Грегора).

Кожен з розділів відображує певний конфлікт Грегора зі світом. У першій частині, де зображується зіткнення Грегора з повіреним і батьком, конфліктна ситуація зумовлюється прагненням Замзи-комахи довести свою людську гідність та незмінність свого соціального статусу. У другій, де розгортається боротьба героя з матір’ю і сестрою навколо жіночого портрета, який символізує кохання, виявляється бажання героя зберегти свій інтимний, знову ж таки людський, але автономний від соціуму та родини, внутрішній світ. У третій Грегор озивається на звуки скрипки, і це свідчить про його потяг до мистецтва, до найвищих духовних скарбів. І у всіх трьох випадках герой зазнає поразки. У такий спосіб Кафка доводить свою думку про те, що найважливіші гуманістичні цінності виявляються на початку XX ст. неспроможними, а нещастя відчуженості — неподоланним. При цьому опір, який чинить Замза, має підкреслено невиразний характер, адже за людські привілеї бореться комаха. Це від початку новели надає іронічної тональності прагненням і діям Грегора.

Число три взагалі відіграє важливу роль у поетиці новели Кафки. Твір поділено на три частини. В кімнаті Грегора троє дверей. Його сім’я складається з трьох членів. По ходу оповіді з’являються три служниці. Троє жильців мають три бороди. Три Замзи пишуть три листа і т.д.— Грегора виганяють: 1) зі звичного кола спілкування; 2) з кімнати; 3) з цього світу). Кожна з трьох частин складається з “появи” Грегора у спільній кімнаті і закінчується “вигнанням”. Відрізняються причини появи Грегора: у першій частині він з’являється на вимогу тих, хто знаходиться у кімнаті, у другій — намагається допомогти зомлілій матері, у третій — приваблений грою сестри на скрипці.

Кафка зображує і три стани ставлення до Грегора в родини. У першій частині — розгубленість. У другій — Грегор для них вже чужий: сестра заходила до нього як до важкохворого або навіть якдо чужого”. Але родина ще сподівається, що все владнається і Грегор знову матиме звичайний вигляд: “і батько й мати чекали перед Грегоровою кімнатою, поки сестра прибирала там, і як тільки вона виходила, вимагали докладно розповісти, який вигляд має кімната. Що Грегор їв, як він цього разу поводився і чи йому, бува, не стало краще “. У третій частині “родина відверто вороже ставиться до Грегора: “Я не хочу називати цю потвору своїм братом, а кажу лиш одне: треба якось здихатися її. Ми робили все, що могли: піклувалися про неї, терпіли її. Думаю, що ніхто нам нічого не може закинути”.

  • Дібрати цитати про інтерєр, що оточує Грегора.

Три інтер’єри оточують Грегора у трьох частинах: спочатку — це досить непогано облаштована кімната молодого чоловіка, потім — пустеля, а вже згодом — звалище непотрібних речей. І якщо у другій частині винесення меблів з кімнати Грегора пояснюється турботою про нього: сестрі спало на думку забрати з кімнати меблі, щоб Грегор мав більше місця лазити, у третій частині кімната вже інша: “…багато зайвих речей, які не можна було продати, але яких батьки й не хотіли викинути, помандрувало до Грегорової кімнати. Навіть ящик на попіл і ящик на покидьки з кухні. Все, що зараз не було потрібне, робітниця швиденько несла просто до нього… в кімнаті вже майже не було вільного місця…”

  1. Жорстокий світ людської самотності в образі Грегора Замзи. Автобіографізм образу головного героя.
  • Чи можна стверджувати, що образ головного героя новели є автобіографічним?
  • Які факти з життя письменника це підтверджують?

В основу сюжету новели „Перевтілення” лягли автобіографічні факти – складні стосунки автора з батьком, сім’єю та страшні сновидіння, в яких Кафка сам перетворювався на комаху.

Слайди 10-15. Батько мати, сестри, жінки, робота.

Грегор Замза — людина, яка терпить страшну метаморфозу, - перетворення на комаху, - належить до міщанської родини з вульгарними смаками, що живе тільки матеріальним життям, і де, крім Грегора, ніхто не працює.

Грегор Замза -  це „маленька людина”; морально залежний від сім’ї, якій до нього байдуже; не любить себе, любить сім’ю; самотній; добрий; песиміст, боїться змінити своє життя;  сам прирікає себе на поразку.

 Перевтілення Грегора — не біологічне, а соціально-психологічне, Стан душі створює форму тіла. Крайня пригнобленість, зацькованість, зневіра — це вже комаха, це смерть. У Ф.Кафки духовне, людське відчуження поступається чуттєвому, дотиковому, предметному: Людина перевтілена на щось нелюдське, полишена в своєму попередньому середовищі. Вона вже комаха і ще людина.

Грегор приречений на самотність. Якщо до "перевтілення" він уважав себе хай маленьким, але потрібним гвинтиком фірми, любим сином у сім'ї, то тепер виявилося, що все це обман, ілюзія. Усі зацікавлені в тому, щоб якнайшвидше позбутися його. Думка про поразку, безпомічність людини — головна. Услід за автором ми доходимо песимістичного висновку про неможливість змінити становище, у якому опинилася людина. Залишаються тільки жалість, співчуття людині-комасі в жорстокому світі самотності серед людей.

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 16-17. Опорна схема

Додаток

ФРАНЦ КАФКА

           1883р.                                                                                                                    1924р.

        м. Прага                                                                                туберкульозний санаторій поблизу Відня

41 рік

 

«Немає у нього притулку, немає даху над головою»

 

                    єврей -                          за походженням                                       чужий всьому:

                    пражанин -                  за місцем проживання                             народам, культурам,

                    австрієць -                   за культурними традиціями                            державам

                    німець -                       за мовною традицією                       1918р. розпад Австро - Угорської

                                                                                                                                      імперії

                                                 «У мене немає родинних почуттів »

                                  «Я живу у своїй родині більш чужий, чим найчужіший»

 

               Сім'я: батько - дрібний буржуа                                        відчуженість, нерозуміння,

                                мати, сестри                                                                         образа

 

«Одруження для мене - спроба врятуватися»

 « Жодна дівчина не розчарувала мене - розчарував... тільки я »

 

Не був одружений, тричі був зарученим

 

 «Голий » серед одягнених »

«Творчість художника - страждання... »

 

туберкульоз

              Романи:      «Америка » 1911-16 рр., « Процес » 1915-18 рр., « Замок»  1922 р.         

              Новели:.. « Вирок» 1912 р, «Перетворення» 1912 р, « У виправній колонії »

                                1914 р., « Співачка Жозефіна, або мишачий народ» 1924

 

Образ головного героя Грегора Замзи

Події

Риси характеру

  1. Комівояжер Грегор Замза з невідомих причин перетворюється на страхітливу комаху. Він сприймає своє перевтілення покірно, мислить і відчуває як людина і хоче це довести родині.

 

 

 

 

 

 

Працьовитий, сумлінний, відповідальний, турбується про родину, має гідність, покіпний, чутливий до прекрасного.

  1. Покірний Грегор-комаха збунтувався, коли з його кімнати почали виносити меблі. Він намагався захистити власне право на людське існування, але зазнав поразки.
  1. Почувши гру сестри на скрипці, Грегор покидає кімнату, щоб показати, що він зберіг здатність відчувати прекрасне. Але родина сприймає його вороже.

 

docx
Додано
7 березня 2019
Переглядів
6119
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку