Конспект уроку
з всесвітньої історії
для 10-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Франція
Мета: сформулювати в учнів уявлення про Францію після Першої світової війни; створити умови для розуміння причин та наслідків політичних криз у Франції; проаналізувати передумови світової економічної кризи; описати політику «уряду національного порозуміння» у Франції; розглянути реформи, які проводили французькі уряди; охарактеризувати діяльність уряду «Картелю лівих» сил та коаліції «Національна єдність»; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати вміння працювати з історичним матеріалом.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати, пов’язані з темою уроку;
-
пояснювати причини та наслідки політичних криз у Франції;
-
аналізувати передумови світової економічної кризи;
-
описувати політику «уряду національного порозуміння» у Франції;
-
характеризувати реформи, які проводили французькі уряди; діяльність уряду «Картелю лівих» сил та коаліції «Національна єдність».
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Тестування у форматі «Так – ні».
-
У Першій світовій війні Велика Британія втратила понад 1 млн осіб. –
-
Лібералів у 1918 р. очолював Девід Ллойд Джордж. +
-
Напередодні виборів 1918 р. виборче право отримали всі чоловіки віком від 19 років. –
-
Було запроваджено обов’язкове навчання дітей до 14 років. +
-
Уряд Д. Ллойд Джорджа у грудні 1921 р. підписав угоду про створення незалежної ірландської держави. +
-
У 1921 р. уряд консерваторів очолив Стенлі Болдуїн. –
-
Перший в історії країни лейбористський уряд сформував Джеймс Рамсей Макдональд. +
-
В жовтні 1924 р. перемогу на виборах отримали консерватори. +
-
Протягом 1924 – 1929 рр. уряд Великої Британії очолював Стенлі Болдуїн. +
-
Влітку 1926 р. розпочалося протистояння між власниками шахт та шахтарями. –
-
Уряд Джеймса Рамсея Макдональда зміцнив фунт стерлінга, запровадивши його золотий стандарт. +
-
Загальний страйк у Великій Британії було оголошено у червні 1927 р. –
-
Взаємоперевірка.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Вправа «Де логіка?»
-
Проаналізуйте ряд зображень. Визначте, яку подію вони ілюструють та пригадайте, яке відношення до них має Франція.
(Рурська криза)
-
Сьогодні ми поговоримо про становище Франції у міжвоєнний період.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота в парах.
-
Опрацюйте текст підручника на с. 45.
-
Визначте та запишіть наслідки Першої світової війни для Франції.
Наслідки Першої світової війни для Франції
|
Позитивні
|
Негативні
|
-
повернення Ельзасу та Лотарингії, німецькі та турецькі колонії;
-
отримала 52 % німецьких репарацій;
-
збільшено потужність металургійної промисловості.
|
-
1,4 млн вбитих, 2,8 млн поранено;
-
Значна частина капіталовкладень втрачена в Росії;
-
Перетворена на країну-божника;
-
Падіння курсу франка та нестримний ріст інфляції.
|
-
Коментоване читання (с. 45 – 46 підручника).
-
Зачитайте речення, які містять відповіді на запитання.
-
Хто отримав перемогу на перших післявоєнних виборах? (1919 р., «Національний блок»)
-
Які заходи передбачали боротьбу з економічною кризою?
-
Яке значення для Франції мав Рурський конфлікт?
-
Як та коли утворився «Картель лівих»? (1924 р., виходом радикалів із «Національного блоку»)
-
Які зміни у внутрішній та зовнішній політиці викликав прихід до влади Едуарда Ерріо?
-
Які події спричинили розпад «Картелю лівих»?
-
Яку політичну силу очолив Раймон Пуанкаре? («Національне єднання»)
-
Які заходи передбачала його програма?
-
Робота в малих групах.
-
Опрацюйте текст підручника на с. 46 – 47. Виконайте завдання.
1-ша група – складіть хронологію розвитку Франції в 1930 – 1934 рр.
2-га група – складіть 3 – 4 запитання до тексту.
3-тя група – складіть план до тексту.
4-та група – випишіть 5 слів-прикметників та дієслів, що характеризують становище Франції у 1930 – 1934 рр.
-
Робота з текстом підручника.
-
Опрацюйте текст підручника на с. 47 – 49.
-
Запишіть у зошити конспект, продовжуючи речення.
-
«Народний фронт» - це…
-
Уряд «Народного фронту» у … очолив…
-
У 133 прийнятих законах передбачалося…
-
Едуард Даладьє...
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Прийом «Фішбоун».
Проблема: «Яку роль відіграв «Народний фронт» в історії Франції?»
-
Складіть розгорнутий план на тему «Розвиток Франції в міжвоєнний період».
-
Підсумки уроку.
-
Прийом «Хмаринка тегів».
-
Оберіть 1-2 твердження та доповніть його.
-
На уроці я дізнався…
-
Мене здивувало…
-
Мені вже було відомо…
-
Я б хотів дізнатися більше про…
-
Мені було важко…
-
Найлегше вдалося…
-
Інструктаж з домашнього завдання
-
Опрацювати § 10 підручника.
-
Скласти історичний портрет Е. Даладьє.