Розробка уроку для учнів 7-го класу. Урок вивчення нового матеріалу, мета якого є ознайомити учнів з особливостями природи Антарктиди та причинами, які обумовили ці особливості; показати велику роль мореплавців у відкритті та дослідженні цього материка; показати на прикладі Антарктиди співпрацю вчених України та різних країн світу.
Мета уроку: навчальна: ознайомити учнів з особливостями природи Антарктиди та причинами, які обумовили ці особливості; показати велику роль мореплавців у відкритті та дослідженні цього материка; показати на прикладі Антарктиди співпрацю вчених України та різних країн світу; розвиваюча: удосконалювати в учнів вміння та навички роботи з мапою, довідковим матеріалом та іншими джерелами географічних знань; розвивати вміння аналізувати та встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; формувати цікавість до дослідницької діяльності; виховна: формувати шанобливе ставлення до українських дослідників; сприяти розвитку екологічного миcлення в учнів;
Антарктида (материк, протилежний Арктиці) – континент, розташований на самісенькому півдні Землі. Центр Антарктиди приблизно співпадає з південним географічним полюсом . Антарктиду омивають південні частини трьох океанів: Атлантичного, Тихого та Індiйського, які умовно називають Південним океаном. Площа континенту складає біля 14,4 млн кмІ (з них 1,6 млн кмІ складають шельфові льодовики).
Крайні точки материка: Крайня північна точка материка — мис Сифре 63°14′ півд. ш. и 57°11′ з. д. Південною точкою можно вважати південний полюс, далi на південь в Антарктиді йти вже нема куди. Антарктида розташована навкруги Південного полюсу, вона без виключення захоплює усі довготи та не має крайніх східної та західної точок.
Історія відкриття материка У 1773-1774 роках досягнути південного материка намагався англійський капітан Джеймс Кук. Він дійшов до 71° півд. ш., де спiвткнувся з непрохідними льодами. «Земля, яка знаходиться на півдні ніколи не буде досліджена». Ці слова надовго відвернули європейців від дослідження океану. Майже 50 років жоден мореплавець не міг проникнути на південь. Джеймс Кук
У 1819 р. після довгої та ретельної підготовки з Кронштадту відправилась в довге плавання південна полярна експедиція в складі двох військових шлюпів - «Схід» та «Мирний». Першим керував Ф. Ф. Беллінсгаузен, другим – М. П. Лазарев. Екіпаж складався з досвідчиних, бувалих моряків. У 27 січні 1820 році в судовому журналі росiйської експедиції був зроблений запис про те, що знайдена нова земля, яка отримала назву Антарктида. Відкриття Антарктиди
Береги Антарктиди без вічних льодів першими побачили російськи мореплавці, учасники експедиції Ф.Ф.Беллінсгаузена 29 січня 1821 р. Він назвав берег Землею ОлександраI. Ця Земля з’явилася частиною материка Антарктида. Дослідники різних країн відвідували береги Антарктиди у 1820-30-х рр. Вірні окреслення на мапі Антарктида придбала у 1874р.
Практикум з теми «ГП. Відкрття та вивчення Антарктиди» Атлантичний океан Мис Сифре Море Уедделла пр-в Дрейку Море Лазарева Індийський океан Море Росса П-ов Антарктический Море Беллінсгаузена Море Амундсена На контурній карті підпишить елементи берегової лінії: Океани Моря Півострови Пролів Крайні точки
Завдання з теми Завдання 1. Викорисовуя текст підручника, заповнить таблицю «Історія відкриття та дослідження Антарктиди» Дослідники, експедиції Дата Досягнення Джеймс Кук Друга половина 18 століття Декілько разів пересікли Південне полярне коло Беллінсгаузен Ф.Ф. , Лазарев М. П. 1820р Відкрили материк Антарктида Руаль Амундсен 1911р Дійшов до Південного полюсу Роберт Скотт 1912р Дійшов до Південного полюсу Міжнародний геофізичний рік (МГР) 1957-1958рр. Двонадцять держав світу сумістно вивчали материк Перевірка «ГП. Відкрття та вивчення Антарктиди»
1.Опрацювати параграф підручника, розібрати питання. 2. Інд. творч. завдання: підготувати кросворд з теми «Географічне положення, відкриття материка Антарктида» 3. Переглянути в Інтернеті відео «Погода на українській науковій станції «Академік Вернадський» (http://ukrainian.wunderground.com/global/stations/89063.html)