Тема: Теорема Фалеса
Мета: довести теорему Фалеса, навчити застосовувати її при розв’язуванні задач; розвивати вміння застосовувати свої знання на практиці; прививати пізнавальний інтерес до предмету.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організаційний момент
-
Перевірити готовність учнів до уроку
-
Перевірити відсутніх
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
-
Геометрія – одна з древніх наук і її розвиток бере свій початок у далекому минулому. Він почався з елементарних понять математики, з практичних потреб людей і дійшов до нас у такому сучасному вигляді, в якому ми сьогодні розглядаємо цю науку. Дуже багато математиків працювали в цій галузі. Вони були філософи і математики водночас, юристи і математики, філологи і математики. Нажаль, ми не дуже багато знаємо про математиків, які внесли свій вклад в розвиток цієї науки. Однак є багато теорем, що носять назву математика, який не тільки придумав теорему, але й довів її.
-
Перша теорема, яка носить назву вченого, що придумав і довів її, і яку ми будемо вивчати в шкільному курсі геометрія – теорема Фалеса.
-
У нас є учні, які приготували презентацію про нього.
Учнівська презентація
ІІІ. Актуалізація опорних знань
-
Перед тим, як розпочати вивчення нової теми, давайте пригадаємо деякі факти, які допоможуть вам засвоїти нові знання.
Фронтальне опитування:
-
Які відрізки називаються рівними (два відрізки називаються рівними, якщо вони суміщаються при накладанні або мають однакові довжини)
-
За допомогою яких креслярських інструментів можна відкласти рівні відрізки? (лінійки з поділками або циркуля)
-
Які прямі називаються паралельними? (дві прямі, які на площині не перетинаються називаються паралельними)
-
Сформулюйте ознаки паралельності прямих? (1. Якщо внутрішні різносторонні кути, утворені при перетині прямих з січною – рівні, то прямі паралельні. 2. Якщо внутрішні односторонні кути,утворені при перетині прямих з січною в сумі становлять 180°, то прямі паралельні. 3. Якщо відповідні кути,утворені при перетині прямих з січною – рівні, то прямі паралельні.)
-
Скільки ознак рівності трикутників ви знаєте? (три)
-
Сформулюйте І ознаку рівності трикутників. (два трикутники називаються рівними, якщо дві сторони і кут між ними одного трикутника = відповідним двом сторонам і куту між ними другого трикутника)
-
Сформулюйте ІІ ознаку рівності трикутників. (Якщо сторона і два прилеглі до неї кути одного трикутника = відповідним стороні і двом прилеглим кутам другого трикутника, то такі трикутники рівні)
-
Сформулюйте третю ознаку рівності трикутників. (якщо три сторони одного трикутника = трьом сторонам другого трикутника то такі трикутники – рівні.)
IV. Вивчення нового матеріалу
-
Записали число, класна робота і тему уроку: «Теорема Фалеса»
План:
-
Теорема Фалеса та її доведення
-
Задача на застосування теореми Фалеса
-
Поділ даного відрізка на n рівних частин.
-
Задача на поділ відрізка на рівні частини.
-
(Слайд 1)Теорема Фалеса формулюється так: якщо паралельні прямі, які перетинають сторони кута, відтинають на одній його стороні рівні відрізки, то вони відтинають рівні відрізки і на другій стороні кута.
-
Кожна теорема має умову (те, що дано) і висновок (те, що потрібно довести), тому давайте розберемо, що нам дано:
-
Нехай нам даний кут АВС.
-
На стороні АВ відкладемо рівні відрізки: МК і КР та через кінці цих відрізків (тобто через точки М і К) проведемо паралельні прямі МО, КЕ, РН.
-
Нам потрібно довести, що ОЕ = ЕН.
-
Для того, щоб ми могли це зробити, виконаємо додаткову побудову.
-
Проведемо через т.К пряму ХТ, яка буде паралельна стороні кута – ВС. (Які фігури утворились?)
-
При цьому у нас утворилось два чотирикутники: ОХКЕ і ЕКТН. Ці чотирикутники будуть паралелограмами, тому що ХК ОЕ і КТ ЕН – за побудовою і ХО КЕ та КЕ ТН – за умовою, як відрізки, що лежать на паралельних прямих.
-
Розглянемо ∆ХКМ і ∆ТКР. В них: ХКМ = ТКР – як вертикальні кути, МК = КР – за умовою, та ХМК = ТРК – як внутрішні різносторонні кути при паралельних прямих МО і РН та січній АВ.
-
Отже, ∆ ХКМ = ∆ТКР – за стороною і двома прилеглими кутами.
-
З рівності трикутників слідує рівність відповідних сторін, а саме ХК = КТ.
-
Тоді ХК = ОЕ = КТ = ЕН. Що й треба було довести.
(Кілька дітей формулюють теорему)
-
На використання цієї теореми розв’яжемо усно задачу.
(слайд 2)
Задача №1.
Дано:∆АВС, ANM = ACB = 116°,
AN = NC, AM = 14 см.
Знайти: АВ.
-
У мене в руках є паперова смужка довжиною 5 дм. Скажіть: як її поділити на дві рівні частини, не маючи лінійки? (Скласти її навпіл і розрізати)
-
А на 4 рівні частини? (Кожну новоутворену смужку знову скласти навпіл і розрізати)
-
А на 5 рівних частин? (не знаєте?)
-
Теорема Фалеса допоможе нам це зробити.
-
(слайд 3) Задача: поділіть відрізок на 5 рівних частин.
-
Скажіть: а чи можна поділити довільний відрізок на 9 рівних частин? На 100 рівних частин?
-
Отже, за допомогою теореми Фалеса ми можемо поділити довільний відрізок на будь – яку кількість рівних частин.
V. Розв’язування задач за готовими рисунками
(слайд 5)
(слайд 6)
VI. Підсумок уроку
-
Що нового ви вивчили сьогодні на уроці? (теорему Фалеса)
-
Сформулюйте теорему Фалеса.
-
Як можна застосувати її? (поділити відрізок на рівні частини, та при розв’язуванні різних геометричних задач)
Урок я хотіла б завершити влучними словами Фалеса Мілетського:
-
Завжди і у всіх учись кращому.
-
Всесвіт знаходиться всередині людини – в його розумовій творчості.
VII. Д/з (Слайд 7)