Урок геометрії 8 клас "Синус, косинус і тангенс гострого кута прямокутного трикутника"

Про матеріал
Введення поняття синуса, косинуса і тангенса гострого кута прямокутного трикутника, вчити обчислювати синус, косинус і тангенс гострого кута прямокутного трикутника
Перегляд файлу

Урок№1

Тема: Синус, косинус і тангенс гострого кута прямокутного трикутника

Мета:

  • ввести поняття синуса, косинуса і тангенса гострого кута прямокутного трикутника, вчити обчислювати синус, косинус і тангенс гострого кута прямокутного трикутника;
  • розвивати логічне мислення, вміння аналізувати, узагальнювати;
  • виховання самостійності, акуратності записів.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент. Мотивація

Доброго дня! Сідайте. Урок розпочати готові? Починаймо.

  • Який сьогодні день?
  • Який це по рахунку день тижня?
  • Який зараз урок? Урок триває 45 годин?
  • Трикутник – геометрична фігура?
  • Як називається трикутник, у якого є один прямий кут?
  • Чому дорівнює градусна міра прямого кута?
  • Вчора я йшла і знайшла трикутник з двома прямими кутами. Ви мені вірите? (відповіді учнів з обґрунтуванням)
  • Якщо трикутник прямокутний то два інші кути у нього які? (гострі)

Сьогодні ми дамо визначення синуса, косинуса і тангенса гострого кута прямокутного трикутника та навчимось знаходити синус, косинус і тангенс гострих кутів прямокутних трикутників. Але у вас може виникнути питання: «Навіщо це нам потрібно?» Деякі життєві задачі не можливо вирішити без даних знань. Наприклад: як виміряти висоту сонця над горизонтом? Як визначити довжину мосту, який потрібно збудувати через широку річку? Як розв’язати задачу: «З маяка висотою 70 метрів видно корабель під кутом 3 градуси до горизонту. Яка відстань від маяка до корабля?» Щоб відповісти на всі ці та багато інших питань нам і потрібні будуть сьогоднішні знання, здобуті на уроці.

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Який трикутник зображений на рисунку є прямокутним?

http://festival.1september.ru/articles/512703/Image2025.gif

  1. Зобразіть цей трикутник в зошитах. Як називаються сторони AB, BC, AC?
  2. Назвіть катет, прилеглий до кута А, протилежний до кута А.
  3. Назвіть катет прилеглий до кута В, протилежний до кута В.

 

 

В зошитах учнів і на дошці має з’явитись запис:

АВ – гіпотенуза, АС і ВС – катети.

Для кута А: АС – прилеглий катет, ВС – протилежний.

Для кута В: ВС – прилеглий катет, АС – протилежний.

 

 

 

http://festival.1september.ru/articles/512703/Image2028.gif

 

  1. Диктант (на окремих листках з подальшою взаємоперевіркою)

 

  1. Назвіть:
  1. гіпотенузу
  2. катети
  3. катет протилежний куту Е
  4. катет прилеглий до кута Е
  1. Продовжіть  речення: сторона прямокутного трикутника, що лежить проти кута 90° називається…
  2. Продовжіть  речення: сторони прямокутника, що утворюють прямий кут називаються…

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Сьогодні ми працюватимемо в групах. Мета нашої роботи – виявити суттєві особливості деяких відношень довжин сторін прямокутного трикутника. Щоб розпочати роботу, потрібно накреслити два прямокутні трикутники, з рівними гострими кутами. Тут ми вдамося до певних хитрощів: ми,  немов би «накладемо» накладемо ці трикутники один на одного. Наприклад:

рис.1

Працювати ви будете згідно плану, записаному на аркушах, що лежать у вас на столах:

  1. Накресліть трикутники, як показано на прикладі.
  • Виміряйте довжини вказаних сторін трикутників в мм і обрахуйте їх відношення за допомогою мікрокалькуляторів, з точністю 4 – х знаків після коми.

рис.2

  1. Порівняйте отримані результати з результатами в своїй групі.
  2. Округліть отримані результати до десятих і порівняйте наступні відношення.

І ряд                          ІІ ряд                     ІІІ ряд

                                      

4. Оцініть розташування вказаних сторін по відношенню до гострого кута А (протилежна, прилегла) та один до одного (катет, гіпотенуза).

  1. Як ви думаєте:
  • Результати отримані в п.3 – це випадковість чи ні?
  • Значення відношень залежать від довжин сторін чи від величини кута?

Після обговорення доходимо до висновку, що отримані результати залежать від величини  гострого кута і не залежать від розмірів трикутника.

Тепер доповнюємо записи учнів такими відношеннями:

рис.4

  1. Спробуйте визначити, які саме відношення ви знаходили в своїй групі. Сформулюйте висновки, використовуючи поняття «прилеглий катет», «протилежний катет». (відповіді учнів)
  2. Отже, якщо в двох прямокутних трикутниках гострі кути рівні, то відношення:
  • Протилежного катета до гіпотенузи;
  • Прилеглого катета до гіпотенузи;
  • Протилежного катета до прилеглого – рівні.

Висновок: в прямокутному трикутнику відношення довжин двох сторін не залежать від їх довжини, а залежить лише від величини гострого кута. Тому такі відношення не залишились поза увагою, їм дали назву синус, косинус і тангенс.

Завдання учням:

  1. Знайдіть в підручнику означення синуса і прочитайте.
  2. Знайдіть в підручнику означення косинуса  і прочитайте.
  3. Знайдіть в підручнику означення тангенса і прочитайте.

Скажіть, що саме ви знаходили в своїй групі? (синус, косинус чи тангенс)

Синус, косинус і тангенс – це тригонометричні функції. Термін «тригонометрія» означає дослівно «трикутниковимірювання» або виміри в трикутнику.

 

 

 

ІV. Первинне закріплення нових знань учнів

  1. Заповніть пропуски:

рис.5

  1. Знайдіть:

а) sinX =

б) cosX =

в) tgX =

Розглянемо деякі властивості тригонометричних функцій.

  1. Продовжіть рівність: 

рис.6

Перевірте рівність

sin2X  + cos2X = 1.

Отже,  sin2α  + cos2α = 1.

Ми отримали рівність, яку називають основною тригонометричною тотожністю.

  1. Перетворіть наступне відношення:

рис.7

 

Таким чином ми отримали ще одне означення тангенса:

рис.8

 

V. Підсумок уроку

VІ. Домашнє завдання:

Вивчити: п.17, ст.124

Виконати: №582,586,590,592. (підручник за ред.Мерзляк)

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
4.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Діхтяр Наталія Олександрівна
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    4.0
docx
Додано
18 липня 2019
Переглядів
9892
Оцінка розробки
4.7 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку