Урок "«Гостре вістря мольєрівської сатири» (огляд змісту комедії «Міщанин-шляхтич»)"

Про матеріал

Мета уроку: дати загальний огляд змісту комедії; формувати навички аналізу драматичного твору; дати уявлення про специфіку театру як виду мистецтва; розширювати культурний кругозір школярів, залучати їх до театрального мистецтва.

Перегляд файлу

Тема уроку: «Гостре вістря мольєрівської сатири» (огляд змісту комедії «Міщанин-шляхтич»)

Мета уроку:  1)дати загальний огляд змісту комедії;  2)формувати навички аналізу драматичного твору; 3)дати уявленим про специфіку театру як виду мистецтва; 4)розширювати культурний кругозір школярів, залучати їх до театрального мистецтва.

       Мольєр, твої найкращі твори.

       Навіки, дивні чари їх.

       Пройшовши крізь віки й простори,  

       В серцях відіб'ються людських.

           Н. Буало

Хід уроку

І.Слово   вчителя.   Читаючи   комедію   «Міщанин   - шляхтич»,   ми сміємося з бідолашного   пана Журдена, та інколи ловимо себе на  думці,   що співчуваємо йому.

Чому ми взагалі сміємося? Не просте запитання, але  спробуємо відповісти на протязі уроку.

Робота з епіграфом.

- Чи справдились слова

 -Як ви гадаєте, чи будуть твори Мольєра цікавими в    третьому тисячолітті. Відповідь аргументуйте.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 II. Робота з текстом. Гра «Впізнай персонажа комедії по його репліці».

  -«Ви бачите, що тепер я з ніг до голови одягнений як треба» (пан  Журден).

  -«Та ви просто забавники! Як можна ставити ваші науки, на одну дошку з моєю? (учитель фехтування);

 -«Ви всі троє -нахаби, як я подивлюся: смієте говорити  в моїй присутності такі дерзості і без всякого сорому називаєте науками знання, які не  достойні честі називатися навіть мистецтвом, і які можуть порівнятися з жалюгідним ремеслом вуличних борців, співців і танцюристів!» (вчитель філософії).

   -«Для артиста справжня мука - тішити дурнів...» (вчитель танців).

   -«Одного пана не вистачає такій особі як ви, з усією вашою величністю з вашим нахилом до вишуканих мистецтв, обов'язково треба давати у себе концерти по середах або четвергах» ( вчитель музики).

  -«Ось що, гони ти своїх вчителів у шию із усією їхньою тарабаршиною (пані  Журден).

  -«Повірте, пан Журден, що я щиро вам відданий і  мрію бути   вам чим-небудь корисним при дворі» (Дорант).

  -«Я вважаю, що всяка неправда кидає тінь на порядну людину» (Клеонт).

          Тест на знання тексту комедії

1. Хто такий пан Журден:

. а) міщанин;

б) дворянин;

в) граф?

2. Що пропонує подивитись пан Жур­ден своїм вчителям:

а)панчои;
. б) халат;

в) домашній костюм?

3. Що замовив Журден вчителю му­зики:

  а) пісню;

б) нічого;

в)серенаду?

4. Вчителів яких спеціальностей най­няв собі пан Журден:

а) музики;

б)математики;

 в) танців;

г)фехтування;

д) філософії;

є) історії?

5. Що оспівується у піснях:

а)пастухи    

б)кохання

     в) ненависть?

6. Пан Журден просить вчителя тан­ців у II дії:

а) навчити танцювати;

б) кланятися маркізі;

в) правильно ходити?

7. Що стало причиною сварки вчи­телів:

а) гроші;

б) вплив на хазяїна;

в) важливість їхнього ремесла?

8. З якими розділами науки знайо­мить вчитель філософії пана Жур­дена:

а) логікою;

б) фізикою;

в) етикою;

г) правописом;

д) малюванням?

9. Про що говорить пан  із кравцем, про...:

а) костюм;

б) панчохи;

в) черевики?

10. Пан Журден щедро обдаровує майстрів, бо вони:

а) кажуть йому лестощі;

б) просять в нього гроші;

в) величають його.

11.Через що так рознервувалася Ніколь:

а) костюм хазяїна;

б) прихід гостей;

в) її вигнали з хазяйського дому?
12. Яка тема розмови хазяїна і його дружини:

а) смішне становище чоловіка;

б) майбутнє дочки;
в)слуги?

13.Що просить Дорант у пана Жур­дена:

а) харчі;

б) руку дочки;

в) гроші?

14. Що подарував Журден маркізі:
а) діамант;

б)золото;

в) будинок?

15. Чим чи ким незадоволені Клеонт і його слуга:

а) своїми коханими;

б) справами;

в) відсутністю грошей?

16. Хто винний у сварці молодих людей:

а) батьки;

б) тітка;

в) людський поговір?

17. Чому пан Журден відмовляється видати заміж дочку за Клеонта:

а) він не дворянин;

б) у нього немає батьків;

в) він бідний?

18. Хто задумав маскарад:

а) Клеонт;

б) пані Журден;

в) Ков'єль?

19. Чим незадоволена Дорімена:

а) тим, що опинилася в чужому  будинку;

б) знаками уваги Доранта;

в) плітками?

20. Що роблять в будинку пана Жур­дена граф і маркіза:

а) призначили зустріч;

б) обідають;
в)сваряться?

21. Що таке "мамамуші":

а) лайливе слово;

б) подяка;

в) високе звання?

22. Хто проводить посвячення в "ма­мамуші" пана Журдена:

а) Дорант;

б) вища знать;

в) удавані турки?

  2.Інсценувати уривок, з комедії - епізод «Журден і вчителі».

 З .Інтерактивна   частина   уроку.   За   допомогою   методу   «мікрофон» учитель пропонує учням дати чітку відповідь на поставлені запитання;

 - чому Журден так прагне стати схожим на шляхтича?

 - що йому заважає у здійсненні цього бажання?

 - якими є вчителі Журдена?

 - хто вам здався смішнішим і потворнішим - Журден чи його вчителі?

       -простежте, як в діалозі Клеонта і пана Журдена відбилися соціальні проблеми епохи зародження капіталізму?

 - порівняйте цінності, на яких будують своє життя Клеонт і Дорант.

 Вчитель. Згадаємо репліку графа Доранта, з якою він вперше з'являється у п’єсі: «Здрастуйте,  пан  Журден!   Як  поживаєте,   любий  друже?»  На що Журден відповідає: «Добре, ваша світлість». Для нас, людей, які живуть в ХХІ столітті, таке привітання є дружнім і ввічливим. Але якщо згадати історію етикету, то це привітання сприймається зовсім по-іншому. Звертатися по прізвищу до особи дворянського чину  було  неввічливо.   Граф  Дорант  своїм  зверненням  підкреслює зверхнє ставлення до  Журдена.   Такі  на  перший  погляд  дрібниці  несуть додаткове смислове навантаження, розуміння цього розширює наше уявлення про образ.

 - Які риси характеру персонажу твору розкривається в його стосунках з дружиною, служницею, дочкою та її нареченим?

 - Хто з персонажів є носієм, здорового глузду і моральності?

4.Запитання для дискусії:

-міщанин-шляхтич: смішний чи страшний?

 Висновок. В основі творчого методу Мольєра лежить типово класицистична комедія пристрасті ї здорового  глузду. Мольєр виступає за гармонію почуттів і розуму.

Домашнє завдання. Опрацювати статтю підручника.  Заповнити  таблицю

Герої комедії

Їхні позитивні риси характеру

Їхні негативні риси

характеру

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
1.0
Оригінальність викладу
1.0
Відповідність темі
1.0
Загальна:
1.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. ኢኡ.ኡኦ ኡሉዪ ህትምህም
    Загальна:
    1.0
    Структурованість
    1.0
    Оригінальність викладу
    1.0
    Відповідність темі
    1.0
doc
До підручника
Зарубіжна література 8 клас (Паращич В.В., Фефілова Г.Є.)
Додано
19 грудня 2018
Переглядів
2537
Оцінка розробки
1.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку