Урок-гра "Світ дитинства: виховання добротою"(за творами М. Твена "Пригоди Тома Сойера" та Е. Портер"Полліанна"

Про матеріал
Підсумковий урок за творами М. Твена "Пригоди Тома Сойера" та Е. Портер"Полліанна" побудований в формі гри з цікавими конкурсами, усними тестами, невеличкими творчими завданнями тощо. Мета уроку- підготувати учнів до контрольної роботи; з цією ж метою після розробки уроку є додаток
Перегляд файлу

 

Тема. «Світ дитинства: виховання добротою» (урок-гра за творами М. Твена «Пригоди Тома Сойєра» та Е. Портер «Полліанна»)

Мета: вчити учнів визначати схожість і відмінність між літературними образами; розвивати зв’язне мовлення, вміння та навички вдумливо читати та аналізувати художній твір; порівнювати літературні образи;  розвивати уяву, фантазію, творчі та акторські здібності; виховувати  життєрадісність,чесність, порядність, любов та повагу до  свої близьких.

 

Епіграф                                             Нічого, нічого, що ми звання простого!

                                                  Звання – лиш карб, людина – скарб,

                                                  цінніший од усього.

                                                             Р. Бернс (шотландський поет)

Хід уроку

І Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

 Слово вчителя. Кожна дитина – неповторна, кожна – творча особистість, кожна по - своєму – зірка. Сьогодні на уроці ми спробуємо порівняти, знайти спільне чи відмінне у двох чудових дітей із творів Е. Портер «Полліанна» та М. Твена «Пригоди Тома Сойєра». А головна мета – довести, що вчинки і характери цих героїв здатні

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

ІV. Актуалізація опорних знань

Тести (усна розминка)

1. За професією батько Поліанни був:

а) священиком:         б) лікарем;                     

в) учителем;             г) поліцейським.

2. Що наштовхнуло батька Поліанни на гру у радість:

а) посилка від християнського місіонерства;

б) читання проповідей парафіянам;;

в) намагання розвеселити доньку;

г) «радісні тексти» з Біблії?

3. Поліанна знайшла містера Джона Пендлтона зі зламаною ногою  завдяки:

а) Джимма Біна;             б) лікаря Чилтона;

в) його собаці;                г) його коня.

4. Тітонька Полі виділила для Поліанни кімнату: а) на горищі;                      б) біля своєї кімнати;

в) біля кухні;                      г) у якій раніше жила служниця.

5. Поліанну назвали на честь:

а) бабусі;                                                               б) батькової матері;

в) двох сестер матері;                                          г) двох сестер батька.

9. Встановіть відповідність.

    1) Містер Воррен;                                       а) кухарка;

    2) Ненсі;                                                       б) лікар;

    3) Том;                                                          в) садівник;

    ( 1) – б);   2) – а);         3) – в);     

6. Встановіть відповідність. Про кого йде мова?

1) «Варто їй розпустити коси, як колись,                              а) Джон Пендлтон;

одягти капор з китичкою квітів та

мереживну сукню з білими стрічками...

справжня краля. Вона ж іще зовсім не стара»…                 б) лікар Чилтон;

2) «… шила, грала на піаніно, читала вголос,

а також вчилася готувати на кухні».

3) «Він хоче мати власнийдім, як у звичайних дітей,                   в) міс Полі;

де в нього буде мама, а не наглядачка…»;

  1.  « …жив самотою: у нього не було дружини,                             г) Поліанна;

а домівкою був двокімнатний офіс у пансіонаті.

Він дуже любив свій фах».                                                      ґ)  Джімм Бін.

( 1) – в);  2) -  г);       3) - ґ);  4) – б) ).

V. Робота над темою уроку

1. Розвиток асоціативного мислення

Учитель. Зараз я поставлю вам, можли­во, трішки дивне запитання: «Якого кольо­ру дитинство?» Подумайте, якого кольору воно може бути, від чого це залежить?

 

(Варіанти: кольорів веселки. Залежно від на­строю кольори змінюються: червоний вини­кає через роздратованість, рожевий чи бла­китнийкольори мрій, а чорнийнепри­ємностей чи невдач.)

 

2.«Упізнай героя»

“Ну й розбишака ж, хай йому абищо! ...В ньому наче біс сидить...” (Тітка Поллі про Тома — розділ І).

 

«Найшвидше це те, що її завжди переповнює непереборне почуття радості: з приводу усього, що сталося чи може статися. У кожному разі, мені постійно переповідають її дивні виступи, і, наскільки я розумію, основне в них - це те, що ми всі повинні радіти.

 

“...він був не лихий хлопчик, а тільки неслух, бешкетник. Але зла він нікому не хотів і серце мав предобре”. (Тітка Поллі про Тома — розділ XV).

 

«...але ця маленька дівчинка діє на хворих краще за шести квартову пляшку тонізуючихліків. І тільки вона здатна розвіяти кепський настрій містера Пендлтона». (Поліанна)

 

…«худенька дівчинка в червоній картатій сукні, з волоссям, заплетеним у дві товсті коси... гарне личко у ластовинні виглядало з-під солом'яного капелюшка», (Поліанна)

 

«…волосся його  було дбайливо зачесане, коротенькі кучері лежали гарно й рівню.(Сам він завжди дбайливо  пригладжував свої кучері й намагався притиснути до голови, бо вважав, що кучері роблять його схожим на дівчину, і це псувало йому життя) Том

Що допомогло вам упізнати героїв? (їхні вчинки, риси характеру)

Учитель. Поліанна і Том Сойєр – герої різних творів, проте вони дуже схожі. Дайте ближче познайомимося з ними.

 

Розповідь з елементами інсценування Тома та Полліанни про своє життя (учні в ролях Тома, Беккі та Полліанни).

 

 Групова робота: бесіда (питання-відповідь) героїв з учнями класу.

Складання таблиці

 

 

Поліанна Вітьєр

Том Сойєр

Вік

Одинадцять років

За натяками автора, дванадцять років

Родина

Батько, пастир Джон Вітьєр, та мати, Дженні, померли; дівчинку виховує   тітонька Полі.

Мати померла, він живе у тітки Поллі.

Зовнішність

 

«..худорлява дівчинка в сукенці у червону клітинку, брилику і з двома грубенькими світло-жовтими косами, що звисали на спині. Миле веснянкувате личко…» 

«…волосся його  було дбайливо зачесане, коротенькі кучері лежали гарно й рівню.(Сам він завжди дбайливо  пригладжував свої кучері й намагався притиснути до голови, бо вважав, що кучері роблять його схожим на дівчину, і це псувало йому все життя»).

Де мешкають

Містечко Белдінґсвіл.

Містечко Санкт – Петербург.

Риси характеру

Добра, допомагає людям долати труднощі,  життєрадісна, активна, весела.

Життєрадісний, активний, веселий, кмітливий, фантазер, сміливий.

 

 

 

 

Вчинки

Хвору місіс Сноу повернула до життя; вона почала в'язати речі;  допомогла міс Поллі, лікарю Чилтону забути колишні образи і одружитися; містеру  Джону Пендлтону  позбавитися самотності: він всиновив Джімма; всіх мешканців навчила радіти життю.

Коли Беккі випадково розірвала сторінку книги вчителя містера Доббінса, Том взяв на себе її провину, за що був покараний.

Вятував Мефа Поттера,  коли подолав свій страх перед індіанцем Джо і дав свідчення на суді.

    Не розгубився, коли з Беккі заблукав у печері, знайшов вихід.

 

 

 

Ставлення героя до друзів, мешканців містечка

 

 

 

Дівчинка усім співчуває, дарує усім надію та радість. Поліанна дарує те, без чого не може жити ніхто – любов.Розмовляючи з Ненсі, Поліанна говорить: «Я так люблю людей».

Має багато друзів, та найкращий  - Гекльберрі Фінн. Том  Сойєр іноді хитрує ( завдяки своєму розуму, винахідливості змусив хлопців пофарбувати паркан), але завжди готовий прийти на допомогу: врятував Мефа Поттера; взяв провину Беккі Течер на себе ( роздерла малюнок у книжці вчителя).

 

Ставлення героя  до тітоньки

Надзвичайно рада, що буде жити у тітоньки, а не в Жіночої допомоги. Після втрати батьків дівчинка добре розуміє, що таке родина: «Я люблю, коли мені кажуть «люба», але від рідних це чути набагато приємніше». Не дивлячись на стриманість тітоньки, скупість на почуття, любить її, вважає люб'язною;

«яка вона добра та чуйна».

 

Том Сойєр не дуже слухняний, хитрує. Але любить свою тітоньку. Коли він з друзями втік на острів, то повернувся додому, щоб залишити тітоньці повідомлення про те, що він живий, що він не потонув.

 

 

 

 

 

Ставлення тітоньки

Міс Полі довгий час жила одна. Коли вона дізналася, що до неї приїде небога Поліанна, то злякалася, як вона справиться зі своїми обов'язками. Міс Полі намагалася бути суворою, подбати про виховання та навчання  дівчинки. На початку роману  міс Полі перебуває ще під впливом минулих образ. Але Поліанна розтопила крижане серце тітоньки.

Тітка Поллі прагне виконати свій обов'язок: виховати Тома, дати йому освіту. Намагається бути суворою, але коли карає його, то жаль крає її серце.

Хоча тітка називає Тома пустуном, шибайголовою, але знає, що у нього добре серце. «Він завжди був для мене втіхою, хоч і часто мучив моє старе серце».

Ставлення інших персонажів

Всі мешканці  містечка полюбили Поліанну.  Вони відчули  її сердечність, чуйність, доброту і відповіли дівчинці взаємністю.

Дівчата і хлопці хотіли дружити з Томом, поважали його. Коли Том зник, всі у містечку сумували.

 

4. Евристична бесіда

- Опишіть Тома у різних ситуаціях, адже він мав також і негативні риси.

- Як ви гадаєте Тома потрібно віднести до позитивних героїв чи негативних?

- Чому ви так гадаєте, доведіть свою точку зору.

Чесноти

Вади

Сміливий, чесний, відважний, милосердний, має авторитет; кмітливий, хвилюється за друзів, боїться гріха; рятує невинного, «зрадивши» присязі; веселий; життя як гра.

Не відвідує школу; краде цукор, варення; бере участь у хлопчачих бійках; неохайний; часто обманює.

 

6. Робота в зошитах.

Том

Полліанна

Спільне:

сироти, виховує тітка, однолітки, вірні друзі, чесні, сміливі, справедливі, безкорисливі, енергійні, життєрадісні, винахідливі

Відмінне:

Має двоюрідних брата і сестру

Не любить ходити до школи

Одягнений бідно

Неохайний

Альтруїст, уміє жертвувати собою заради інших

Не здатний на підлість

Не має нікого

Залюбки навчається в школі

Розтопила крижане серце своєї тітки і мешканців містечка

Дуже охайна

У буденному, жахливому вміє знайти щось незвичне, корисне для інших

 

Висновок  І Полліанна, і Том дуже схожі. Кожен з них по-своєму знаходить підхід до мешканців містечок. У нудний, буденний світ дорослих вони внесли радість життя, навчили їх бути щасливими, радіти кожному дню.

7. Гра «Придумай прізвисько героям», зважаючи на їх риси характеру.

9. Творча робота. Скласти діалог уявної зустрічі Поліанни та Тома Сойєра

VІ. Підсумковий етап уроку

1.Гра «Так чи ні»

 

Я висловлюватиму певну думку, а ви погоджуватиметеся чи заперечуватимете її, відновлюючи правильне судження.

 

1. Міс Поллі зустріла Полліану на вокзалі. (Ні, вона не захотіла її зустрічати, її зустріла Ненсі).

2.У містечку не було дітей-ровесників, тому Полліанна спілкувалася з дорослими. (Так)

3.Міс Полі взяла до себе хлопчика ДжимміБіна (Ні, його всиновив Джон Пендлтон).

4.Поліанну збив автомобіль і вона не могла ходити.( Так)

5. Таємниця Джона Пендлтона полягала в тому, що він кохав міс Поллі. (Ні, він кохав матір ПолліанниДженні)

6. Лікар Чилтон помирився з своєю коханою, нею виявилася міс Міллі. (Ні, це міс Поллі. Вони взяли шлюб)

7. Полліанну вдалося вилікувати і вона може ходити. (Так)

 

2.Творча робота.  Написання невеличкого листа дівчатками до Полліани,  хлопчиками - до Тома; складання  віршів (сенкан) про Тома або Полліанну

Учитель зачитує (за бажанням учнів) листи, діти коментують своє думки, враження, побажання літературним героям.

 

Підсумок

 -  Отже, і Том Сойєр, і Полліанна мають багато спільного: вони люблять людей, відчувають їхні тривоги, та найголовніше  - вони їм допомагають. Ми переконалися, що  ці герої не виняток, кожен з нас може навчитися радіти, жити, допомагати іншим. Головне  - забути образи, пробачити провини, відкрити своє серце іншим.

3. Робота в групах. Давайте пограємо у гру «Радість»

Багато хто з вас говорив, що хоче навчитись грати в цю гру теж. Давайте спробуємо.

Пропоную попрацювати в групах: придумати нерадісну ситуацію, озвучити її, а решта груп знайдуть, чому тут можна порадіти.

4.Зачитування складених віршів (сенканів) про Поліанну та Тома Сойєра.

Поліанна

Життєрадісна, енергійна

Допомагає бачити красиве

Її мета – навчити радості

Оптимістка

 

Том Сойєр

Веселий, кмітливий

Має справжніх друзів

Готовий прийти на допомогу

Альтруїст

5. Інтерактивна вправа «Мікрофон»:

  •              Чого вас навчили історії Поліанни та Тома?
  •              Який урок життя ви взяли для себе?
  •              До чого спонукають ці твори ?

VII. Домашнє завдання. Підготуватися до контрольної роботи за темою «Світ дитинства»

Додаток (доцільно використати як матеріал для підготовки до контрольної роботи  за темою «Світ дитинства»)

Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра»

І.Виконай тестові завдання

Семюель Клеменс – це

А) справжнє ім’я Марка Твена; Б) псевдонім Марка Твена;

В) ім’я батька Марка Твена.

Псевдонім Марк Твен означаєА) «другий Марк»; Б) «відмітка – два»; В) Марків друг.

Місто, в якому відбуваються події повісті М. Твена «Пригоди Тома Сойєра» – це

А) Сан-Франциско; б) Санкт-Петербург; в) Ганнібал.

Гора, розташована біля Санкт-Петербурга (за повістю «Пригоди Тома Сойєра»), має назву

А) Карпати; б) Кавказ; в) Кардівська.

Який транспортний засіб уявляв із себе Бен Роджерс?

А) новий автомобіль; б) швидкісний літак; в) пароплав.

Який фрукт їв Бен Роджерс, «підпливаючи» до Тома?

А) солодку грушу; б) смачний банан; в) соковите яблуко.

Фарбування паркана перетворилося для друзів Тома на корисну роботу, тому що

А) потрібно було допомогти Томові;

Б) Том виявив організаторські здібності і перетворив роботу на гру;

В) хлопчики могли намалювати на паркані будь-що.

Які «багатства» отримав Том від дітей, дозволивши їм побілити паркан?

А) дванадцять кульок, однооке кошеня, здохлого пацюка, собачий нашийник;

Б) цукерки, яблука, іграшки;

В) набір смайликів, дванадцять фломастерів, паперового човника.

У скрутну хвилину Том завжди проявляє

А) винахідливість і рішучість;

Б) спокій і нерішучість; В) байдужість і страх.

Місцева газета надрукувала статтю про Тома з приводу

А) мандрівки на пароплаві; Б) виправдання Мефа Поттера;

В) нагороди медаллю за порятунок Беккі Течер.

Том і Беккі заблукали

А) у лабіринтах печери; б) на безлюдному острові;

В) на старому кладовищі.

Серед названих героїв вибери персонажів повісті М.Твена «Пригоди Тома Сойєра»

А) Гек Фінн; б) Дік Сенд; в) індіанець Джо; г) Беккі Течер;

Д) Соня; е) тітонька Поллі; є) Полліанна.

ІІ. Літературний диктант

Справжнє ім’я Марка Твена (Семюель Ленгхорн Клеменс).

Марк Твен народився у селищі (Флорида, штат Міссурі).

Коли Семюелю виповнилося 4 роки, родина переїхала до (містечка Ганнібал).

Коли Семюелю виповнилося 12 років, (він почав працювати).

Перше місце роботи М.Твена – (друкарня).

У 17 років М.Твен вирушив (мандрувати Америкою).

Псевдонім Марк Твен виник, коли ( майбутній письменник служив лоцманом).

Письменник не раз змальовував у своїх творах річку (Міссісіпі).

М.Твен брав участь у (Громадянській) війні (1861) року.

Перший твір М.Твена («Знаменита стрибуча жаба з Калавераса»).

Пам’ятник Тому Сойєру і Геку Фінну поставлено в місті (Ганнібал).

Повість – це (прозовий твір, який має більший, ніж оповідання, обсяг. У повісті змальовано низку подій із життя головного героя й детально зображено пов’язаних з ним другорядних персонажів).

ІІІ. Насправді було так…

Справжнє ім’я письменника – Семюель Марк Клеменс. (Семюель Ленгхорн Клеменс)

Народився у штаті Міссісіпі. (Міссурі)

У 12 років поїхав навчатися у коледж. (Почав працювати)

У 17 років відправився у подорож Африкою. (Америкою)

Перший твір М.Твена називається «Принц і злидар». («Знаменита стрибуча жаба з Калавераса»)

Том відкрив закон: коли забагнеться чогось, треба, щоб цього легко було досягти. (Нелегко)

Том пригостив Беккі яблуком. (Персиком)

Том і Гек врятували від шибениці індіанця Джо. (Мефа Поттера)

Том і Беккі заблукали у підземеллі. (У печері)

У печері діти їли бекон. (Весільний пиріг)

У печері Том і Беккі зустріли лікаря Робінсона. (Індіанця Джо)

Коли діти знайшлися, мешканці містечка зустріли їх байдуже. (Радісно)

ІУ. Знайди відповідності між виразами у стовпчиках і з’єднай їх стрілками.

Флорида

справжнє ім’я письменника

«Знаменита стрибуча жаба з Калавераса»

прозовий твір, більший за обсягом, ніж оповідання

Повість

мала батьківщина Марка Твена

Семюель Ленгхорн Клеменс

псевдонім

Перше місце роботи

перше оповідання Марка Твена

Марк Твен

великий за обсягом прозовий твір

Роман

друкарня

У. Виконай тестові завдання.

Пам’ятник літературним героям М.Твена – Тому і Геку – знаходиться у місті

А) Санкт – Петербург; б) Нью-Йорк; в) Ганнібал.

“Всі тамтешні матусі щиро ненавиділи і страшилися (його), бо він був нероба, безпритульник і розбишака». Так М.Твен писав про

А) Тома Сойєра; б) Гекльберрі Фінна; в) Сіда.

Том завоював увагу Беккі Течер

А) виразним декламуванням вірша; Б) сміливим вчинком;

В) малюнком і освіченням у коханні на грифельній дошці.

Обери 2 відповіді. Том використав нові ліки для лікування

А) кота Пітера; б) собаки; в) щілини у підлозі; г) Мефа Поттера.

Тітка Поллі нагородила Тома за фарбування паркана

А) смачним персиком; б) великим соковитим яблуком;

в) спілою грушею.

Про Тома написала місцева газета, бо він

А) розповів правду про події на цвинтарі;

Б) став кращим учнем школи; В) знайшов скарб.

Том вирішив стати піратом, бо

А) надоїло відвідувати школу; Б) тітка Поллі покарала його;

В) Беккі Течер не звертала на нього увагу.

Том подарував Беккі на знак особливого ставлення до неї

А) мідну круглу ручку від дверей; Б) красивий букет квітів;

В) мармурову кульку.

Гек допоміг врятувати вдову Дуглас,

А) захистивши її за допомогою зброї; Б) попередивши її;

В) підслухавши розмову злочинців і розповівши містеру Велшу.

Том і Гек знайшли у сундучку в печері

А) золоті коштовності і дорогоцінне каміння;

Б) 12 тисяч доларів; В) мішечок срібла.

Селище Флорида знаходиться у штаті

А) Міссісіпі; б) Міссурі; в) Невада.

Перший літературний успіх М.Твену приніс твір

А) «Пригоди Тома Сойєра»; Б) «Принц і злидар»;

В) «Знаменита стрибуча жаба з Калавераса».

Елеонор Портер «Полліанна»

І. Виконай тестові завдання.

У портреті Полліанни підкреслюється

А) родимка; б) великий ніс; в) ластовиння.

Полліанна була вдягнена в червону картату сукню, тому що

А) у місії не було одягу чорного кольору;

Б) червоний колір більше пасує до її зовнішності;

В) їй подобається червоний колір.

Тато Полліанни продав чудову картину, щоб

А) купити дочці черевики; Б) відвезти дочку на екскурсію;

В) добре нагодувати дочку.

Полліанна зрозуміла, що її зустріла Ненсі, а не тітонька Поллі, під час розмови про

А) чудові краєвиди; Б) тата, що ішов на небо до мами;

В) морозиво.

Фіранки в будинку тітоньки Поллі були кольору

А) білого; б) зеленого; в) жовтого.

Тітонька Поллі не любила їсти

А) солодкі торти; б) м’яке тістечко; в) морозиво.

Полліанна назвала у своїй кімнаті на горищі «картиною»

А) яскравий малюнок на стіні; Б) голі стіни;

В) краєвид із вікна.

Тітка Поллі покарала Полліанну за

А) спізнення до вечері; Б) галасливі ігри;

В) багато запитань, які задавала дівчинка.

«Гра в радість» почалася, коли Полліанна отримала в подарунок

А) ляльку; б) милиці; в) ведмедика.

Гра полягала в тому, щоб

А) знайти захований батьком предмет;

Б) відповісти на всі запитання;

В) знайти привід для радощів.

Початком перевиховання тітки Поллі була її фраза:

А) «Вибач, що змусила тебе вечеряти молоком та хлібом»;

Б) «Ти повечеряла, Полліанно?»; В) «Тобі вже час спати».

Ідея твору Е.Портер «Полліанна» полягає в тому, щоб

А) втекти від життєвих проблем;

Б) заперечити існування страждань і труднощів;

В) сприймати навколишній світ радісно і шукати приводи для щастя.

ІІ. Літературний диктант

Елеонор Ходжман народилася (19 грудня 1868 року) у місті (Літтлтон).

Ходжмани – ( перші британські поселенці на Американському континенті).

Елеонор Ходжман навчалася у (Бостонській ) консерваторії.

Одружилася з Джоном Портером у (1892 році).

Заради сім’ї відмовилася від (музичної кар’єри).

Псевдонім Е.Портер (Елеонор Стюарт).

Творчий доробок письменниці (14 романів і 4 томи оповідань).

Портрет – ( опис зовнішності героя).

На створення «гри в радість» пастора Джона Віттієра надихнула (Біблія).

Правило «гри в радість» – ( у будь-якій ситуації знайти привід для радості).

«Гра в радість» почалася, коли Полліанна з батьком отримали в подарунок (милиці).

Полліанна «виховувала» тітоньку Поллі наступними рисами характеру: (добротою, щирістю, відкритістю, відвертістю та любов’ю).

ІІІ. Знайди відповідності між виразами у стовпчиках і з’єднай їх стрілками.

47 разів за 7 років

перший подарунок Полліанні

«Гра в радість»

дівоче прізвище Е.Портер

Пастор Джон Віттієр

перевидано повість «Полліанна»

«Картина»

опис зовнішності героя

Ходж ман

псевдонім Е.Портер

Милиці

батько Полліанни

Елеонор Стюарт

здатність за будь-яких обставин бути щирою, вдячною і щасливою

Портрет

краєвид із вікна

ІУ. Порівняйте образи Тома і Полліанни. Знайдіть спільне у цих героїв. Використайте підказку з довідки. Виберіть потрібне і додайте своє.

Довідка. Життєрадісні, впевнені, щирі, справедливі, добрі, людяні, боязливі, слабкі, фантазери, вдячні, сміливі, бадьорі, радісні.

 

 

docx
Додав(-ла)
Бойко Татьяна
Додано
26 лютого 2023
Переглядів
2837
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку