Урок-гра «Весна іде». Урок української мови у 4 класі «Узагальнення знань і вмінь з теми «Дієслово»

Про матеріал
Увесь матеріал уроку відображає тему «Весна». На уроці використано різні види роботи: вправи «Крісло автора», «Мікрофон», «Припущення», «Очікування», «Навчаючи - вчусь», «Асоціативний кущ», «Гронування», ігри «Упіймай слово», «Шифрувальник», «Наш час», «Розсипанка», «Пінг-понг». Працюючи самостійно, в парі чи в групі, учні узагальнюють знання про граматичні ознаки дієслова, удосконалюють вміння розпізнавати часові форми дієслів, розвивають фонематичний слух, мовлення, пізнавальний інтерес, спостережливість, збагачують словниковий запас, виховують почуття любові до рідної мови, природи. Загадковим виявився і підсумок уроку. «Весна» подарувала учням канікули.
Перегляд файлу

Урок-гра «Весна іде». Урок української мови у 4 класі «Узагальнення знань і вмінь з теми «Дієслово»

Тема: Узагальнення знань і вмінь з теми «Дієслово».

Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про граматичні ознаки дієслова;

            удосконалювати вміння розпізнавати часові форми дієслів;

            розвивати вміння розрізняти дієслова серед інших частин мови;

            розвивати фонематичний слух, мовлення, пізнавальний інтерес;

            збагачувати словниковий запас;

            виховувати почуття любові до рідної мови, природи.

Обладнання: зображення весни, дидактичні картки, «сліди», мікрофон, мяч, «квіткова галявина».

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

1. Створення емоційного фону уроку.

- Послухайте уважно вірш. Про яку пору року говориться в ньому?


Все прокидається поволі,

Зі сну зимового встає.

Радіє гай, радіє поле,

Земля поталу воду пє.

Скресає і щезає крига,

Бурульки падають з дахів,

І вітерець прозорокрилий

Додому підганя птахів.

А в лісі на галяві теплій

Поміж ялинок запашних

Уперше спалахнув метелик –

Тендітний вогничок її.


2. Вправа «Крісло автора»

- Я вважаю, що ….. , тому що …..

3. Слово вчителя.

- Так, у вірші говориться про весну. З настанням весни в усіх людей зявляється чудовий настрій, гарні мрії на майбутнє. Весна зявляється в душах людей, проростаючи весняними квітами милосердя, чуйності і любові.

- Подивіться один на одного і скажіть всі в один голос:

«Я – найкращий, ТИ – найкращий, МИ – найкращі»  та потисніть один одному руки.


  • Сьогодні ми відшукаємо весну

І пробудимо від сну!

Десь заблукала ця весна.

То підморозить, то розтане.

То є вона, а то нема.

Знайдемо – і вона настане.

Весна дарунок нам прислала,

Свої сліди позалишала.


Вчитель показує «сліди».

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Вправа «Мікрофон».   – 1 слід – жовтий.
  • Які слова вірша допомагають нам зрозуміти, що настає весна?
  • На що вони вказують?
  • Яка це частина мови?
  1. Каліграфічна хвилинка.

Діти відкривають зошити, записують число, класна робота.

Пишуть слово  дієслово.

  1. Повідомлення теми і мети уроку. Інтерактивна вправа «Очікування».
  • Чого кожен з вас очікує від уроку?
  • Я теж хочу висловити свої очікування щодо уроку:

ви повинні узагальнити вивчене про дієслово;

довести, що вмієте розпізнавати часові форми дієслів та правильно вимовляти і записувати їх;

точно і красиво висловлювати свої думки;

 злагоджено працювати в парах та групах;

зумієте переконати всіх, що любите і знаєте рідну мову.

ІІІ. Основна частина.

  1. Вправа «Асоціативний кущ». 2 слід -
  • Які асоціації у вас виникають зі словом дієслово?

(дія предмета, часи дієслів (минулий, теперішній, майбутній), змінюється за часами і числами, питання – Що робить? Що зробив? Що зробить?; дієслова минулого часу змінюються за родами; неозначена форма дієслова; в реченні – присудок, завершеної та незавершеної дії, найчастіше звязаний з іменником).

  1. Гра «Упіймай дієслово». (Плескають в долоні). - 3 слід

Ще зима приморожує ранки

І страхує весну молоду.

Ще не встигли прозорим серпанком

Одягнутись дерева в саду.

Ще розхристаним снігом покритий

Наш садок додивляється сни,

Але скоро шпачок серед віття

Просвистить уже пісню весни.


  1. Гра «Шифрувальник». – 4 слід.
  • З-поміж продиктованих слів вибрати і записати тільки дієслова.

Повторити, весна, радіти, квіти, гарний, одягати, Карпати, любити, праця, ясний, існувати, діти, спати, оглядати, вперше, казати.

  • На яке питання відповідають? Яка це форма дієслова? Які особливості? Як розрізнити?

 - Підкреслити першу букву у кожному записаному слові. Прочитати утворене з перших букв слово. (Пролісок)

  • Що ви знаєте про цю квітку? Ця тендітна рослина принесла нам на урок завдання.
  1. Вправа «Гронування». Квіткова галявина. Часи дієслів. Робота в групі. – 5 слід.
  • Напишіть на своїх  3 квіточках дієслово: 1 група – минулого часу, 2 група – теперішнього часу, 3 група – майбутнього часу і «посадіть» на своїй галявині.
  1. Музична фізкультхвилинка. -  6 слід.
  2. Хвилинка-веселинка.
  • Наші хлопці хочуть нас трішки повеселити.
  • Максиме, скажи, який це час: я миюся, ти миєшся, він миється?
  • Ну раз ми миємося – виходить, що це субота.
  • А ви, діти, як думаєте?
  1. Гра «Наш час». Робота в групі.

Учні поділяються на три групи: теперішній, минулий, майбутній час. Учитель проказує речення чи читає. Коли у реченні, наприклад, є дієслова минулого часу, то учні з групи минулого часу піднімають руки і говорять: «Наш час». За кожну правильну відповідь група отримує фішку. Виграє та група, учні якої матимуть більше фішок.

  • Лелеки на крилах ключик від сонця принесли. (Мин.ч.)
  • Незабаром з вирію прилетять веселики (Майб.ч.)  
  • З’являються з-під землі перші квіти весни. (Теп.ч).
  • Усе зацвіте, заспіває. (Майб.ч.)
  • Зима поступилася місцем весні. (Мин.ч.).
  • Пташки весну вітають. (Теп.ч).
  • Незабаром на деревах з’являться бруньки. (Майб.ч.)
  • З блакиті доноситься голос жайворонка. (Теп.ч.) 
  • Розкрилися грона пролісків, схожих на небесну блакить. (Мин.ч.)
  • Задзюрчать по вибалках струмочки. (Майб.ч.)
  •  Ось квітка сонечком розквітла. (Мин.ч.) 
  • Все навкруг радіє. (Теп.ч)
  1. Гра «Розсипанка». Робота з деформованим реченням. Робота в парі. – 7 слід
  • Весняний струмочок так швидко біг, що всі слова збіглися до кучі. Розшифруйте речення.

Зацвіла в долині червона калина.

  • Запишіть, підкресліть головні члени речення.
  • Яка частина мови – підмет? А яка частина мови – присудок? Як вони між собою повязані?
  1. Робота в парі. Вправа «Навчаючи – вчусь». Списування. -8 слід
  • Як пишеться не з дієсловами?
  • Спиши прислів’я, розкриваючи дужки.

 (Не) хитруй, (не) мудруй, а чесно працюй. (на дошці).

ІV. Підсумок уроку.

  1. Рефлексія. Гра «Пінг-понг» (Вчитель задає питання, діти відповідають)

-Дієслово відповідає на питання …

  1. Слово вчителя.
  • Виглянуло сонечко,

Щиро посміхнулось.

Пташка заспівала,

І весна вернулась. (Малюнок весни)

  • Весна нам приготувала подарунок.

(Перегортають сліди – на звороті букви: КАНІКУЛИ)

docx
Додано
11 червня 2020
Переглядів
1597
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку