Тема: Sport in our life. Спорт у нашому житті.
Мета: Навчити учнів називати різні види спорту, спортивні ігри та спортивне спорядження.
Завдання:
Учасники заходу: учні 6-7 класів
Форма заходу: змагання між двома командами.
Білозерський ЗЗСО І-ІІІ ступенів №14
Підготувала
вчитель англійської мови
Раленко Анна Юріївна
Урок-гра
«Sport in our life»
для учнів 6-7 класів
Тема: Sport in our life. Спорт у нашому житті.
Мета: Навчити учнів називати різні види спорту, спортивні ігри та спортивне спорядження.
Завдання:
Учасники заходу: учні 6-7 класів
Форма заходу: змагання між двома командами.
1. Організаційний момент. 5 хв.
2. Мовленнєва зарядка. Розгадування загадок за темою. 10 хв.
3. Проведення вікторини. 25 хв.
4. Підведення підсумків уроку. 5 хв.
Хід уроку
1. Організаційний момент
а) Організація класу
б) Повідомлення плану уроку.
- Good afternoon, children! I’m glad to see you! How are you?
- Dear children, tell me please, what is your favourite sport game? Do you go in for
sport?
- What is the role of sport in our life?
- Today we’ll have an English contest - all the tasks will be connected with the
topic of our lesson “Sport in our life”. I hope that we’ll enjoy our lesson and have a
good time. So I wish you good luck. Every team will get a small ball for the best
result in each competition, and at the end we’ll see what team is the winner.
2. Мовленнєва зарядка. Розгадування загадок за темою.
- Now let’s guess the riddles.
1. The sport of moving through the water in a boat without sails (rowing).
2. The sport of going on horseback (horseracing).
3. A game played between two teams of eleven players (football).
4. An outdoor game, popular in Britain played in summer with a ball by two teams
of 11 players each, usually dressed in white (cricket).
5. A game in which the players use rackets to hit a small object called a
shuttlecock over a high net (badminton).
6. A game for two people who use rackets, a small soft ball and a low net (tennis).
7. A game played by two teams of 6 players each that is played on an ice field (ice
hockey).
8. The sport of fighting with fists (boxing).
9. The sport of playing a type of football with an oval ball (rugby).
3. Проведення вікторини
- The next task for both teams is the quiz-game. For every right word your team will receive one score. Let’s go!
4. «Sports Debates»
Student A believes that sport is HIGHLY important.
Student B thinks that sport is NOT important.
Make up a dialogue.
Student A believes that everybody should do sports every day.
Student B thinks that some exercise from time to time is OK.
Make up a dialogue.
Student A believes that golf is the most exiting sport.
Student B considers golf to be the most boring.
Make up a dialogue.
5. Підведення підсумків позакласного заходу.
- So it’s time to finish our competitions. Thank you for your work. I want to tell the results of the competition.
- Now we know everything about the importance of sport in our life. Anyone can choose the kind of sort or sport game for his or her taste. I think you’ll get good marks today. Good bye!