Конспект уроку має широку триєдину мету : навчальна: сформувати уявлення про умови виникнення горіння та наслідки пожежі, правила особистої безпеки під час виникнення пожеж;
розвивальна: розвивати вміння використовувати одержані знання в повсякденному житті; розвивати здатність орієнтуватися в загрозливих для життя ситуаціях, реально оцінювати небезпеку; розвивати спостережливість, сміливість, винахідливість, навички індивідуальної, колективної та групової роботи; спонукати до вироблення осмисленої особистісної позиції щодо виконання правил пожежної безпеки;
виховна: виховувати у дітей відповідальність, обережність, вміння робити висновки і бути не байдужими до чужого горя.
Урок – гра «Азбука пожежної безпеки»
Мета: навчальна: сформувати уявлення про умови виникнення горіння та наслідки пожежі, правила особистої безпеки під час виникнення пожеж;
розвивальна: розвивати вміння використовувати одержані знання в повсякденному житті; розвивати здатність орієнтуватися в загрозливих для життя ситуаціях, реально оцінювати небезпеку; розвивати спостережливість, сміливість, винахідливість, навички індивідуальної, колективної та групової роботи; спонукати до вироблення осмисленої особистісної позиції щодо виконання правил пожежної безпеки;
виховна: виховувати у дітей відповідальність, обережність, вміння робити висновки і бути не байдужими до чужого горя.
Обладнання: краплинки, малюнок «Вогонь», маски-наголовники до казки «Солом’яний бичок», заборонні знаки.
Хід уроку-гри
І. Організаційний момент. Емоційний настрій .
Учитель: Діти, сьогодні ми розпочинаємо наш урок із привітання – гри. Я читатиму вірш, ви будете робити все так, як я говорю, а слова «Добрий день» промовлятимемо всі разом.
Встало сонце, усміхнулось (учні усміхаються),
Добрий день, добрий день!
Ми до світла потягнулись (учні піднімають руки догори),
Добрий день, добрий день!
Одне одному всміхнулись (учні усміхаються),
Добрий день, добрий день!
- Я, гадаю, що ви сьогодні добре попрацюєте на уроці і покажете свої знання. Але, щоб нам добре працювалось, що ми повинні роботи?
(Дотримуватись правил роботи на уроці)
- Давайте з вами пригадаємо ці правила.
( Говорити по черзі, бути доброзичливим, не перебивать; бути активним, дотримуватися правила піднятої руки)
ІІ. Повідомлення теми та мети.
Може він усе спопелити,
Але може й обігріти.
Обережні будьте з ним
І сьогодні, і завжди,
Щоб не сталося біди.
ВОГОНЬ
ІІІ. Актуалізація теми
Отож, сьогодні ми будемо з вами говорити про вогонь.
На дошці картинка з полум’ям.
Вправа « Очікування»
Роздаються учням паперові краплинки.
Вправа «Асоціативний кущ»
Назвати асоціації до слова «Вогонь» (запальничка, пожар, горе, лихо, полум’я, тепло, сірники, страх, біда, рятувальники, небезпека, сльози, піч, газова плита тощо).
Висновок: для когось вогонь був нашим другом, а хтось із вас асоціює його з небезпекою .
У повсякденному житті нам загрожують різні види небезпеки. Для того щоб знайти вихід із критичної ситуації, необхідно знати, які небезпеки можуть нас чекати, звідки йде загроза життю та здоров’ю людини.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Повідомлення вчителя.
Діти! Простір, в якому ми живемо, наповнений красою, радістю, і щастям. Дуже важливо нам зберегти його таким, яким він є: не знищити не зруйнувати, а залишити землю такою чудовою для інших людей.
А ще слід зберегти своє життя і здоров’я, щоб насолоджуватись красою навколишнього світу. Великою мірою це залежить від того, як ви будете поводити себе, як виконуватимете правила протипожежної безпеки. Наслідком необережного поводження з вогнем є пожежа – неконтрольований процес горіння, що завдає значних матеріальних втрат, призводить до отруєння, травмування, навіть загибелі живих істот.
Але вогонь приносить людям і користь.
2. Рольова гра-інсценівка.
Подивіться казку про солом’яного бичка.
Читання казки, діти виконують ролі.
Жив бичок у діда й баби, все було у них до ладу. ( Бичок, дід, баба)
Баба пасла на травиці і плела з квіток косиці.
Дід у хаті майстрував, лад в господі скрізь давав.
В гості внуки завітали, радо дуже їх приймали, ( 2 онука)
Пирогами частували, молочком всіх напували.
І погратись на лужок відпустили діточок.
Сумно стало їм у лузі :“В що пограємо ми, друзі?
Нишком сірники я взяв, коли дід відпочивав.
В гру веселу будем гратись, хто з вас хоче розважатись?”-
А молодший: “Ні, не тронь! В сірниках живе вогонь”.
“Ну, малий, ти й боягуз, знай: вогню я не боюсь.
Він живе в коробці мирно, лагідний він і спокійний.
Він і гріє, й не пече, і нікуди не втече.”
А сірник був пустотливий, жартівливий, не лякливий, ( сірник – вогонь)
Думає в коробці нишком: “Я втечу від вас, мов мишка,
Тільки випустіть мене - вже ніхто не здожене.”
Та й побіг вогонь по лузі, й знаєте,
Що вийшло, друзі?
Хату ледве залили, а бичка вже не змогли!
Добре внуки, що вціліли, тільки пальці обгоріли.
Щоб всі знали малюки, що недовго до біди,
Що вогонь буває різним:коли добрим, коли грізним.
Щоб не трапилось біди, сам це знай та всім кажи:
СІРНИКИ ТИ НЕ ЧІПАЙ, ПРО ЦЕ ЗАВЖДИ ПАМ’ЯТАЙ.
Складання правил поводження з вогнем.
Пожежа – це лихо, яке завдає шкоди. Причин пожеж може бути багато. Однак пожежники виділили декілька, через які найчастіше виникають пожежі
Не грайся з вогнем – це небезпечно!
Не грайся сірниками – це призводить до біди!
Не грайся запальничкою – це може призвести до пожежі!
Коли виникла пожежа, телефонуй за номером 101.
Не запалюй свічку, коли раптом погасло світло, користуйся ліхтариком.
Не користуйся без дозволу батьків газовою плитою.
Коли ідеш з квартири, то вимкни всі електроприводи і газ.
Ніколи не ховайся в закуток, а біжи до людей, на вулицю, клич на допомогу, телефонуй 101.
VІ. Фізкультхвилинка.
На галявині – вогнище. (показують)
Полум’я стелиться низько-низько (присідають).
Далі вогнище розгоряється (піднімається)
І полум’я колихається (показують руками).
Ми взяли водичку прямо із кринички (нахиляються).
Полили, загребли (імітація руками)
І з галявини пішли (крокують).
VІІ. Узагальнення та систематизація знань.
Гра «Так чи ні»(Діти дають відповіді хором)
Розігрування ситуацій.
VІІІ. Підбиття підсумків, закріплення вивченого
Діти, приліплюють краплинки на малюнок.
Поміркуйте, як намалювати «заборонні» знаки протипожежної безпеки. Що на них має бути зображено?
(Відповіді дітей і обґрунтування своєї думки)
Учитель роздає дітям паперові кружечки, на яких вони малюватимуть «заборонні» знаки.