Урок – гра з української мови у 3 класі «Подорож у країну «Веселі роди»
Тема: « Рід іменників. Вправи на визначення родів іменників.»
Мета :
1. Ознайомити учнів із поняттям роду іменників, формувати вміння та навички визначати рід іменників.
2. Формувати в учнів вміння розпізнавати рід іменників за родовими закінченнями.
3. Розвивати усне й писемне мовлення, пам’ять, увагу, та навички зосередженості.
5. Виховувати культуру мовлення, працелюбність, повагу до рідної мови.
Хід уроку
Давайте привітаємось,
Давайте посміхнемося,
Давайте в очі глянемо,
І нам тепліше стане.
Раз рука,два рука,
Раз плече, два плече.
Голова вліво, вправо подивилась,
Посміхнулась, привіталась.
ГІМНАСТИКА ДЛЯ ОЧЕЙ
ЛІФТ- очі вгору, вниз.
МАЯТНИК - очі праворуч, ліворуч.
ТЕЛЕВІЗОР- часто мигати очима.
ПАЛЬЧИКОВА ГІМНАСТИКА
Покласти олівець між вказівним, середнім і безіменним пальцями. Крутити олівець, передавати його з одного пальця на інший.
|
Олівець в руці катаю, Поміж пальчиків кручу, Неодмінно кожен пальчик Буть слухняним я навчу. |
11. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ , МЕТИ УРОКУ
-Діти, погляньте на дошку, сьогодні ми помандруємо у країну Веселих родів, а допоможе нам у цьому веселий пароплав ( на дошці карта подорожі із зображеними станціями та пароплав)
Щоб про ІМЕННИК все знати, починаймо працювати.
111. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
Перша станція від якої ми почнемо нашу подорож має назву «Пригадайко», щоб пароплавчик рушив до іншої станції нам треба дати відповіді на всі запитання, які він запропонує. Отже починаємо:
Якщо це прізвище, ім я, чи назва міста, чи села,
А також гір, річок, країн – це власні назви, зрозумів ?
- Молодці, з цим завданням впорались, пароплав рушив до наступної зупинки «Лісова галявина» на ній, його чекала білочка із наступним завданням:
1. Утворіть спільнокореневі іменники від поданих прикметників.
Смішний-/ сміх/, лінивий-/ лінь/. Мелодійний-/ мелодія/, давній-/ давнина/, чуйний-/ чуйність/
Красивий-/ краса/, турботливий-/ турбота/, пісенний-/ пісня/, засушливий-/ засуха/, радісний-/ радість/. На яке питання відповідають ці іменники? / що?/
ВИСНОВОК : від прикметників можна утворити спільнокореневі іменники.
СИТЛ/ ЛИСТ/- ВІДПОВІДАЄ НА ПИТАННЯ/ЩО?/
БОСАКА / СОБАКА/- ВІДПОВІДАЄ НА ПИТАННЯ / ХТО?/
ЕДАРАС / АДРЕСА/- ВІДПОВІДАЄ НА ПИТАННЯ /ЩО?/
РОСЯПО / ПОРОСЯ/- ВІДПОВІДАЄ НА ПИТАННЯ /ХТО?/
Велике діло- називати речі./ За Д. Білоусом/
І пропонує вам завдання: « впіймайте» слово, яке відповідає на питання що?оплесками:
дім, дуб, шахтар, лікар, море, гроза, ховрах, стіл, парта, лікар, вчитель, школа, слон, ведмідь, сіно, роса, хлопець, нога, коліно, корівка.
Донецьк, Київ, Харків- міста.
Дніпро, Десна, Дністер- ріки.
Тетяна, Оленка, Сергійко- імена.
Мордовцева, Ісаєнко, Шепітько- прізвища.
ІУ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА
Щоб слова і букви правильно писати, хвилинку каліграфії треба починати.
-3- Яка охойна, симпатична хвилинка ця каліграфічна!
Зошит швидко розгортайте, ручку правильно тримайте.
За осанкою всі стежте, з чистотою всі дружіть.
На « відмінно» напишіть.
Я знаю частину мови- іменник. Іменик називає предмет.
ПРОБЛЕМНА СИТУАЦІЯ
ХЛОПЧИК ДІВЧИНКА ДИТЯТКО
/ Хлопчик гарний, дівчинка гарна, дитятко гарне/
ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
/ Гарний день, ліс, хлопець, зошит/
ВИСНОВОК : іменники бувають чоловічого, жіночого, середнього роду/
Іменники мають рід, визначати його вчись.
Як додаси « мій» і «він»- чоловічий буде рід.
А жіночий, дуже просто :» моя»,» вона»: мама, ложка.
« Моє»,»воно»_ це середній: поле, сонечко і небо.
РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ПРАВИЛОМ.
ЖІНОЧИЙ РІД - ВОНА, МОЯ : МАТИ, СІЛЬ, ЗЕМЛЯ ТВОЯ.
ЧОЛОВІЧИЙ РІД- ВІН , МІЙ : стіл, портфель, диван і бій.
СЕРЕДНІЙ РІД- МОЄ, ВОНО : поле , озеро й вікно.
ДИКТАНТ- АНАЛОГІЯ. РОБОТА З СИГНАЛЬНИМИ КАРТКАМИ «Ж.Р.» « Ч.Р.» « С.Р.»
П є-..., сьогодні-.., йорж-.., Сашко-.., Піски-...., Айдар-..., Луганськ-..., читати-...
ЗАПИСАТИ ВЛАСНІ ІМЕННИКИ:
Шевченко, місто, село, учень, Мар янка, січень, Дніпро, місяць, карпати.
ЗАПИСАТИ ІМЕННИКИ, ЩО ПОЗНАЧАЮТЬ ІСТОТИ.
Космонавт, пшениця, шахтар, учениця, кукурудза, бджода, ведмідь, верба, джміль, черешня, дятел, фіалка.
Вказати рід іменників. Визначити частину мови.
ГРА « ПЕРЕКЛАДАЧІ»
Перекладіть з російської мови. Вкажіть частину мови. Визначіть рід іменників.
Доска/ дошка- іменник жіночого роду/, место, красный, дежурить.
ГРА « ДОБАВЛЯНОЧКА»
Хто? І ЩО? Як дві руки у матусі- мови.
З ними воду п ють пташки, сіно їсть корова.
Хто? І ЩО? Це два брати, і нема секретів
В тім,що вказують вони на слова – предмети.
Для людини і тварини найдорожче- це /хто?/ / дитина/Якого роду це слово?/ жіночого/
Для корови- це /хто?/ / телятко/.Якого роду це слово ?/ середнього/
Для кози-/ козенятко/,для вівці-/ ягнятко/, свинці любе-/ поросятко/, а для курки це-/ курчатко/.
Краще в світі немовлятко !
СЛОВНИКОВА РОБОТА
Запишіть відгадки і запам ятайте їх написання.
У. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
- От і прибули ми до країни Веселі роди, щоб нам відкрили ворота, впораємося з останнім завданням:
1. Визначення роду іменників./ впр. 50/
2. Утворення споріднених іменників різного роду.
Кіт- / кішка, кошенятко/
Ведмідь-/ ведмедиця, ведмежа/
Лис-/ лисиця, лисеня/
Заєць-/ зайчиха, зайченя/
Вовк-/ вовчиця, вовченя/
У1.ПІДСУМОК УРОКУ
ГРА- АУКЦІОН» ЩО ЦЕ ?»- стіл, диван, шафа..В цьому слові../букв, звуків, частина мови, складів, наголос падає на.., можна перенести так.., відповідає на питання, має такий рід../
У11. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Впр. 51 с. 24 правило с. 33