Урок "Групи слів за їх походженням: власне українські та запозичені (іншомовного походження) слова"

Про матеріал
Матеріал містить розробку уроку 6 класу з української мови на тему: "Групи слів за їх походженням: власне українські та запозичені (іншомовного походження) слова"
Перегляд файлу

(Розробку уроку підготувала вчитель  української мови та літератури

НВК « Сінненська ЗОШ I-II ступенів – ДНЗ » Якимчук Алла Василівна )

Тема. Групи слів за їх походженням: власне українські та запозичені

           (іншомовного походження) слова

Мета: ознайомити учнів із групами слів за їх походженням: із словами іншомовного походження та власне українською лексикою; формувати вміння визначати групи слів за їх походженням, правильно вживати їх у мовленні; удосконалювати вміння добирати українські відповідники до слів

запозичених з інших мов; розвивати мислення, мовлення; збагачувати

словниковий запас шестикласників; виховувати бережливе ставлення до

природи рідного краю.

Очікувані результати: після уроку діти зможуть розповідати про групи слів за  походженням, самостійно визначати власне українські слова й запозичені,

працювати із тлумачним словником та словником іншомовних слів;

висловлюватися про значення засвоєних знань про власне українські слова та іншомовні для вдосконалення комунікативних навичок.

Обладнання: підручник, тлумачний словник, словник  іншомовних слів,

мультимедійні засоби навчання.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Перебіг уроку

  1.    Організаційний момент
  2. Актуалізація опорних знань

1. Бесіда за запитаннями. (слайд 2)

  1. Мотивація навчальної діяльності   (слайди 3,4,5)

Слова, слова… Вони в собі всі різні:                    

Тривожні й тихі, радісні й сумні;

Є терпеливі, є жорстокі й грізні;

Лукаві й чесні, мудрі і смішні…

Не грайся словом. Є святі слова,

Що матері з доріг вертають сина.

Спіши до неї, доки ще жива,

Допоки розум і допоки сила.

Знайди те слово - вічне і земне.

За часом час нам світ перестилає.

Минуще все. Лиш слово не мине

І та любов, що смертю смерть долає.

                                                           Микола Ткач

  •            Діти, знайдіть в поданих текстах спільне і відмінне у їх змісті, з'ясуйте  лексичне значення незрозумілих слів, а потім поміркуйте над питанням: чи багато в нашій мові іншомовних слів і для чого людині необхідно їх знати.
  •            Тож що ми повинні сьогодні розглянути на уроці і що маємо вивчити?

2. Оголошення теми, мети уроку

  1.         Сприйняття й засвоєння нового навчального матеріалу

1. Робота з малюнками

  •            Що зображено на малюнках? Якими словами ви скористалися, щоб назвати зображене?  (слайд 7)

        2. Пояснення вчителя за схемами

  •              За походженням слова української мови поділяються на дві групи.    (слайд 7)
  •              Ознаки старослов’янізмів.  (слайд 8)
  •              Запозичені чужомовні слова поповнюють словниковий запас будь-якої мови. Мова збагачується, по-перше, тому, такі запозичення збільшують кількість наявних у ній слів, а по-друге, від запозичених слів утворюються інші слова, наприклад: гуманістичний (від гуманізм), періодичний (від період).
  •              Слова, що вживаються в багатьох мовах в одному значенні, називаються інтернаціоналізмами.
  •              Інтернаціоналізми стосуються… (слайд 9)
  •              Іншомовними (за небагатьма винятками) є слова, у яких:

 а) на початку виступає а, е, а також (з винятками) і: апельсин, альтанка, електрика, етикетка, ідея, інтерес;

 б) у складі слова є ф: фабрика, дельфін, суфікс;

 в) збігаються голосні: океан, радіо, поет;

 г) є важкі для вимови збіги приголосних: пункт, тембр, інструмент,

трамвай, бутерброд;

 д) корені багатоскладові: вітамін, коридор, арифметика, консультація.

 3. Робота з підручником

 Опрацювання теоретичного матеріалу підручника.

 4. Робота зі словником

  •              Користуючись словником іншомовних слів, з’ясувати походження і лексичне значення поданих слів. 

Логіка (з гр.) — ... . Ода (з гр.) — ... . Фортуна (з лат.) — ... . Імперія (з лат.) — ... . Бархан (тюркського походження) — ... . Азимут (арабського походження) — ... . Шахта (іранського походження) — ... . Маклер (з пол.) — ... Експропріація (з франц.) — ... . Дисонанс (з франц.) — ... . Фетр (з франц.) — ... . 

  1.             Закріплення вивченого матеріалу

1. Пояснювальна робота (ст. 49, впр.64)

  •              Прочитайте. Визначте вжитті в реченнях власне українські слова. Поясніть лексичне значення цих слів, за потреби звернувшись до тлумачного словника.

      2. Гра "Хто більше?"

  •              Клас поділяється на дві команди. Завдання: продовжити ряди слів, які б починалися названими грецькими та латинськими елементами.

Аеро (повітря) - аеровокзал, аерозоль…

Біо (гр. "життя") - біологія, біомаса…

Інтер (лат. "перебування поміж") - інтервал, інтернаціональний…

Теле (гр.. "далеко") - телевізор, телеграф…

       3. «Аукціон слів»  (зорово-розподільний диктант)   (слайди 10, 11, 12)

  •              Проводиться взаємоперевірка     (слайд 13)

     4. Фізкультхвилинка

  •              Якщо слово власне українське, то зааплодуйте, якщо іншомовного походження, то присядьте.

Автобус, стежка, бокс, джерело, ескалатор, кирпатий,  лідер, вариво,  відстань, менеджер, рідкісний, пікнік, гай, спорт, тролейбус, боцман, мрія, композитор.

     5. «Мить творчості»

  •        Подані синонімічні ряди завершити власне українськими словами.

      1. Здібності, обдарування, талант (хист).

      2. Забаганка, вигадка, дивацтво (примха).

      3. Завчасу, загодя, наперед (заздалегідь).

      4. Небесний, ясно-синій, волошковий (блакитний).

      5. Стерегти, охороняти, чатувати, стежити (пильнувати).

  •        Зі словами двох синонімічних рядів складіть і запишіть речення.
  1.         Підсумки уроку

1. Гра «Продовжте речення»

  •            Сьогодні на уроці я дізналася…
  •            Сьогодні на уроці мені сподобалось…
  •            Сьогодні на уроці мені не сподобалось…
  •            Найбільше запам’яталось…
  •              Що ви візьмете з собою у скриньку «Знань», а що покладете до мішечка «Непотрібних речей»?      (слайд 14)                           

2. Оцінювання учнів             

  1.     Домашнє завдання      (слайд 15)

1. Опрацювати теоретичний матеріал на ст.

2. Виконати вправу  (скласти і записати висловлювання про улюбленого героя твору зарубіжної літератури. Використати слова, запозичені з неслов’янських мов, підкреслити їх)

 

 

 

 

doc
Додано
12 квітня 2020
Переглядів
2130
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку