Урок має на меті формувати діяльнісну компетенцію, поглибити знання п'ятикласників про групи слів за значенням; формувати вміння добирати антоніми, доцільно вживати їх у власному мовленні; збагачувати активний словник учнів;
виховувати мовне чуття, увагу до слова, високу культуру мовлення;
розвивати увагу, пам'ять.
Урок української мови в 5 класі
Тема. Групи слів за значенням. Антоніми
Мета: формувати діяльнісну компетенцію, поглибити знання учнів про групи слів за значенням; формувати вміння добирати антоніми, доцільно вживати їх у власному мовленні; збагачувати активний словник учнів;
виховувати мовне чуття, увагу до слова, високу культуру мовлення;
розвивати увагу, пам’ять.
Тип уроку: урок формування вмінь, навичок учнів.
Підручник: Заболотний, О. В. Українська мова. 5 клас: підручник для загальноосвітніх навчальних закладів. / О. В. Заболотний, В. В. Заболотний. – К.: Генеза, 2018 – 208 с.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Картки для учнів.
Гра “Знайди зайве слово” Говорить, розмовляє, регоче, базікає, гомонить. Дорога, шлях, путь, шосе, діброва. Славнозвісний, гордий, відомий, видатний. Небосхил, небозвід, крайнебо, пуща, горизонт.
|
1 малюнок.
2 малюнок.
3 малюнок.
4 малюнок.
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні на уроці дізнаємось про слова з протилежним лексичним значенням, їхню роль у тексті та взагалі про точність і виразність мовлення.
Використовуючи багатий арсенал антонімів, кожен з нас може зробити свою усну та письмову мову набагато яскравішою, багатою і виразною.
ІV. Сприймання й засвоєння учнями навчального матеріалу
Робота з підручником. Параграф 11 (ст. 41).
Визначити антоніми
Тінь чорна стрімко падає униз -
То білий голуб так злітає вгору. (Ліна Костенко)
V. Формування нових умінь, навичок учнів
Записати речення, підкреслити в них антоніми.
З чорної кішки білої не зробиш. На віку горя мало, а радощів і в ложку не збереш. Краще гірка правда, ніж солодка брехня. За одного битого десять небитих дають.
Відгадайте загадки визначте антоніми.
Переводить ніч і день. (Годинник)
Старші ззаду, а молодші спереду біжать. (Колеса)
А саме мовчить із роду. (Книга)
“Знайди пару”
До поданих слів дібрати антоніми. Увести антонімічні пари в речення.
Початок, бідний, позичати, будувати, присипляти, любити, холод, інколи.
Антонімічна фізкультхвилинка.
(Учні виконують рухи, протилежні до тих, які називає вчитель.)
Сядьте.
Опустіть руки.
Відведіть їх назад.
Опустіть праву руку.
Опустіть ліву руку.
Піднесіть руки догори.
Поверніться праворуч.
Поверніться ліворуч.
Підведіться.
Гра “Мовознавець”
До поданих словосполучень дібрати синоніми та антоніми.
свіжий хліб |
м’який |
черствий |
свіжа газета |
сьогоднішня |
вчорашня, давня |
свіжа риба |
жива |
морожена |
свіжі огірки |
зелені |
солоні |
свіжа сорочка |
чиста |
брудна |
свіже обличчя |
бадьоре |
заморене |
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія
“Незакінчене речення”
- Я зрозумів, що...
- Необхідно звернути увагу ...
VІІ. Домашнє завдання (на вибір)