Урок."Гумор і сатира у творах Грицька Бойка – українського дитячого поета."

Про матеріал

Урок позакласного читання на тему: "Гумор і сатира у творах Грицька Бойка – українського дитячого поета". Нестандартна форма проведення зацікавить навіть байдужого до навчання. Матеріал можна використати також для позакласної роботи.

Перегляд файлу

Тема:   Гумор і сатира у творах Грицька Бойка – українського  дитячого поета.

Мета:   познайомити дітей з деякими біографічними відомостями  з життя  Грицька Бойка  та з його творчістю;

розвивати в учнів  пам'ять, увагу, естетичний смак, уміння виразно читати, інтерес до художньої літератури;

 виховувати почуття самокритики, самооцінки, розуміти гумор і сатиру.

Обладнання: портрет поета, вірші, запис на дошці, виставка книг Г. Бойка, плакати.

Тип уроку: урок - подорож.

Теорія літератури: гумор, сатира.

 

                                                                             Хід уроку:

І.  Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Якщо народ сміється, то значить, у нім здорове серце б’ється.

                                            (Прислів’я)

 

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

Сьогодні ми подорожуємо  до країни  « Посмішка», де правлять Гумор та Сатира.  Зверніть увагу на  лозунг, що знаходиться над аркою « Якщо народ сміється, то значить, в нім  здорове серце б’ється». Український народ здавна любив дотепні жарти,гумор, тому маємо надію – отримати задоволення від почутого та прочитаного.

ІV. Робота по засвоєнню нового матеріалу.

Учитель. Рушаймо. Станція « Ключове слово» (запис на дошці).

 

     ДЗАСКОРОМОВКИТУЧ

    ЛН ОЗАГАДКИСНО

     ПЩГВІРШІКС                                                                                             

Учитель. Отже, що на вас чекають:  скоромовки, загадки, вірші. А чиї?  Дізнаємось  на наступній зупинці.

Учитель. Рушаймо. Станція «Авторська майстерня»

 Портрет Грицька Бойка

Учитель. Робота в зошитах. Запишіть прізвище, ім’я  та по-батькові поета  та його  роки життя.

 Виступ підготовлених учнів.

Бібліограф.  Народився Грицько Бойко 5 вересня 1923 року в селі Оленівці на Донеччині в сім'ї службовця. Після закінчення сільської семирічки він вчився в Оленівській  рудниковій школі, яка знаходилась досить далеко. Тому хлопцеві щодня  доводилося вставати о четвертій ранку, кілька кілометрів  йти  пішки до станції, а вже звідти  їхати робочим поїздом  до школи.

Після закінчення школи Грицько Бойко пішов на фронт захищати Батьківщину від навали фашистів. Служив рядовим кулеметного взводу, а потім і офіцером-зв'язківцем, був декілька разів пораненим, нагороджений орденами й медалями. 

Після війни став студентом українського відділу літературного факультету Донецького педагогічного інституту. У 1949 році закінчив його з відзнакою.  Початком своєї літературної діяльності Г. Бойко вважав 1950 рік, коли в Донецькому обласному видавництві вийшла його перша збірка віршів «Моя Донеччина». Адресована вона була дорослим, а вже наступного року вийшла в світ збірка його поезій для дітей «Будем шахтарями». Відтоді поет не зраджував наймолодшим читачам, повністю віддав їм тепло свого серця і свій непересічний талант.  Помер 25 вересня 1978 року. Похований на міському кладовищі в Києві «Берківцях».

Літературознавець.  Грицька Бойка справедливо можна назвати неперевершеним майстром сміху в поезії для дітей. Він, як ніхто інший, вмів не просто розважати молодших читачів, а й з теплим, добрим гумором дотепно й незлобливо показати найрізноманітніші вади дитячого характеру. Вереда, замазура, хвалько, брехун, ледар, базіка, невіглас, недотепа, боягуз, підлабузник, задавака, ябеда, роззява, симулянт – ось „знамениті” персонажі його чудових  творів.

Учитель. А ось і королева та король  країни «Посмішка» - Сатира й Гумор.                                

Сатира .  Я- художній  прийом у творах літератури або мистецтва, який висміює пороки, вади характеру людини, негативні  явища дійсності.

Гумор. А  моє доброзичливе глузливе ставлення до чого-небудь, спрямоване на викриття недоліків; уміння  зобразити щось у комічному вигляді.

 (Робота в зошитах: запишіть визначення сатири та гумору).

Сатира й Гумор разом. А знайдіть нас на наступній станції.

Станції  « Оратор». Учні виразно читають вірші Грицька Бойка – «Як невдаха виступав», «Провалився по коліна», «Друге місце», «Швидко відповів», « Підслухана розмова», «Теж саме», «Змагання».
Учитель. 1. Кого висміює Сатира й  над ким кепкує Гумор, разом з поетом?

(Хвалька, недотепу, ледаря, задаваку).
   2. А чи є серед нас такі учні? А може хтось і за собою помічав такі риси?


Учитель. Наступна зупинка « Фізхвилинка». По черзі підбігають  до  кошика, дістають загадку, читають вголос, відгадують.

 Учитель. Я стою
                   На ходу,
                   А спинюся —
                  Упаду.
                                 (Велосипед) .  

 Молодці, швидкі ви, моторні, а чи знаєте ви Правила дорожнього руху. З кількох років можна сідати та їздити на велосипеді.

 Учитель. Станція « Щебетуха». У вас на партах коротенькі віршики, у кожному з них переважають одні й ті ж  звуки – такі твори читати нелегко.

Продивіться і спробуйте дуже швидко промовити, адже це скоромовки.

БАЖАНО З ПЕРШОГО РАЗУ…


***

Скоро,                    
Скоро
Мовить
Ганка
Скоромовки-
Спотиканки.
Слово
В слово
Слава
Ловко,
Скоро
Мовить
Скоромовки. 

 ***

Гуси, гуси,
Гусенята!
Гусенят
Багато
В Гната.
— Гей, гиля!—
Гнатко
Гука,—Вiдганяє
Гусака.

 

 

***

Кричав
Архип,
Архип
Охрип.
Не треба
Архипу
Кричати
До хрипу!

 


V.  Узагальнення вивченого на уроці.

Учитель. Ось і остання.  Станція «Звітую».

Тести:

  1. Де народився Г. Бойко:

А) Львівщина;  Б) Донеччина;    В) Одещина;   Г) Київщина.

      2. Який рік вважає початком літературної діяльності:

         А) 1923р.;             Б)1942р.;               В) 1950р.;      Г) 1978р.

      3. З творами  яких  жанрів  ви познайомились ?

         А) оповідання, загадки, вірші;

         Б) вірші, загадки, скоромовки;

         В) вірші,міфи, казки;

         Г) загадки, вірші, легенди.

     4. Художній  прийом у творах літератури або мистецтва, який висміює пороки,  вади характеру людини, негативні  явища дійсності- це…  

          А) сатира;               Б) поезія;            В) гумор;         Г) загадка.

     5. Доброзичливе глузливе ставлення до чого-небудь, спрямоване на викриття недоліків; уміння  зобразити щось у комічному вигляді- це…

          А ) сатира;               Б) вірші;            В) гумор;         Г) скоромовки.

    6. Чого навчають твори Грицька Бойка?

         А)  самокритики, самооцінки, розуміти гумор і сатиру;

         Б) байдикувати, ображати молодших;

         В) брехати, бути ледарем;

         Г) бути задавакою, невігласом, базікою.

VІ.  Підсумок уроку. Оцінювання.

 VІІ. Рефлексія.  

1. Що пізнавального  для вас було на уроці?

2. Який вид роботи був найцікавіший?

3. Що видалося важким і нецікавим?

Учитель. Твори Грицька Бойка веселі та дотепні. Тож, читайте і посміхайтеся на здоров’я!  Діти  дарують  один одному  посмішку з веселим сонечком.

Додатки до уроку

https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQjqkniUvP7IU3i6PxMNLkIn_2fCxY2IqOX2QheDw1THcqMDqDirw

Вірші


    Як невдаха виступав
— От я вчора виступав!
Ви б почули, як співав!
Хоч немає слуху,
Я горлав щодуху:
До-ре-мі-фа-соль-ля-сі!
Голос мій почули всі!
А скінчив — що сталось! —
З місць усі зірвались,
Сцену ледь не рознесли,
А мене вхопили —
Аж на вулицю несли
І вже там... набили!

Провалився по коліна
— От на лижах я спустився!
Мчав, як тільки міг!
Та упав і провалився
По коліна в сніг...
— А чого ж в снігу шапчина
Й очі повні сліз?
— Проваливсь я по коліна...
Головою вниз!

Швидко відповів
Коли прийшов зі школи внук,
Дідусь щоденник взяв до рук:
— За віщо двійку ти схопив?
— За те, що швидко відповів...
— За те, що швидко? — гримнув дід.
За це ж п'ятірки ставить слід!
— Та що ви, діду, кричите?
Сказав я швидко, та не те...

Друге місце
— От я біг на лижнім кросі —
Не віддихаюсь і досі!
Друге місце я зайняв,
І татусь мене обняв...
— Ну, а бігло ж вас багато?
— Бігли вдвох ми: я і тато!

Підслухана розмова
— Ти промокатки не даси?
— Не дам — проси, хоч не проси!
— Ну, коли так,— трусись над нею!
Я промокну тоді своєю!

 

Теж саме
— Ну, хіба таке годиться?!
В тебе знову одиниця!
— А мене сьогодні, мамо,
Запитали знов те ж саме!

 

Змагання
 

Чого з ганчірками весь клас?
За чистоту змагання в нас!
Ну, а чого так розкричались?
Бо ми за тишу вже змагались!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Загадки.

Дуже я потрібна всім —                              
І дорослим, і малим.
Всіх я розуму учу,
А сама завжди мовчу.
(Книга)
***
Дерев'яний
Та довгенький,
Маю носик я
Гостренький.
На білому
Слід лишаю,—
І всіх діток
Потішаю.
(Олівець)
 

***                                                                                                                                                Висить в селі і в місті,
Збирає різні вісті.
Щодня її гінці
Спішать у всі кінці.
(Поштова скринька)
 ***
У легкого
Держака
Голова
Така
Важка.
(Молоток)
***
То холодним, то гарячим
Вдома кожен мене бачив.
І співаю
Я від жару,
І пускаю
З носа пару.
(Чайник)
 

***

Я блискуча, гостренька,
Маю вічко маленьке.
За собою несу
Довгу-довгу косу.
(Голка)
***                                                                                                                                                     Два скельця,
Три дужки:
На ніс
І за вушки.
(Окуляри)
***
Залізний кінь,
Фарбований
І гумою
Підкований (Авто)
 ***


Дерев'яна
Гора:
Що не крок —
То діра.
(Драбина)

 ***
В оркестрі
Поважають,—
Та б'ють мене,
Як грають.
(Барабан)

 ***
Невеличкі дві хатини,
В них м'які і теплі стіни.
По п'ять братиків малих
Прожива в хатинах тих.
(Рукавички)
***
Стаємо всім на дорозі,
Всіх спиняєм на порозі.
Хто іде — не обмине:
Нас рукою штовхоне.
(Двері)

 ***

Без рук, а з ногами,
Без ребер, а з боками.
І спинка міцна є.
А голови немає.
(Стілець)

***

Я стою
На ходу,
А спинюся —
Упаду.
(Велосипед) .

Скоромовки                                                                                                                                                                                                                             

     ***

В чаплі

Чорні

Черевички

Чапля

Чапа

До водички

 

 

***

У сестрички Люби
Випадають зуби.
I говорить Люба:
— Я тепер бежжуба!

 

        ***

  Щедрий
Дощик
Площу
Полоще.

      ***

Борщик
У горщику,
Щавель
У борщику.
А до борщу—
Ще й
Полящу.
 

     ***
Це маля-
Немовля:
Нi слiвця
Не вимовля.
Немовляток
Я люблю,
Колисаю:
— Люлi-лю


 

 

docx
Додано
18 липня 2018
Переглядів
1442
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку