Чи можуть організми в екосистемі існувати самостійно, не взаємодію чи один з одним?»«Якщо можуть наведіть приклади?»«Що може трапитися якщо якийсь з організми зникне?»
Номер слайду 4
Номер слайду 5
Розрізняти на які групи діляться організми за типом живлення. Розуміти типи взаємозв’язків виникають між популяціями організмів , які входять до певної екосистеми. Усвідомлюють як відбувається перетворення енергії в екосистемах. Що таке ланцюги живлення та трофічні рівні. Що таке екологічна піраміда біомаси.
Номер слайду 6
Мікрофон Пригадайте, що таке екосистема? Наведіть приклади відомих вам екосистем? Якими можуть бути екосистеми? Чим відрізняються між собою природні та штучні екосистеми?
Номер слайду 7
Наведіть приклади природних екосистем? Наведіть приклади штучних екосистем? Назвіть неживі складові екосистеми лісу. Назвіть живі складові екосистеми лісу? Які типи живих організмів повинні бути в екосистемі?
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Номер слайду 10
Зв’язки між популяціями бувають різних видів : Антагоністичні - кожна із взаємодіючих популяцій різних видів відчуває негативний вплив іншої.
Номер слайду 11
Номер слайду 12
Номер слайду 13
Номер слайду 14
Нейтральні взаємозв’язки-жоден з видів, що мешкають на спільній території, не відчуває на собі безпоседнього негативного впливу іншого.
Номер слайду 15
Номер слайду 16
Номер слайду 17
Номер слайду 18
Мутуалізм- (взаємовигідні) взаємозв’язки кожен із взаємповязаних видів отримує певну користь
Номер слайду 19
Номер слайду 20
Номер слайду 21
Номер слайду 22
Біологічну частину екосистеми складають різні групи організмів, об’єднаних між собою просторовими і харчовими (трофічними ) зв’язками
Номер слайду 23
Продуценти - популяції автотрофних організмів, здатних синтезувати органічні речовини з неорганічних (фототрофи, хемотрофи).
Номер слайду 24
Номер слайду 25
Номер слайду 26
Консументи - популяції гетеротрофних організмів, які живляться живими істотами чи мертвою речовиною (фітофаги,хижаки,паразити, сапротрофи).
Номер слайду 27
Номер слайду 28
Номер слайду 29
Номер слайду 30
Номер слайду 31
Редуценти - популяції організмів, які,споживаючи мертву органічну речовину , розкладають її до неорганічних сполук (бактерії, гриби)
Номер слайду 32
Номер слайду 33
Номер слайду 34
Номер слайду 35
Номер слайду 36
Номер слайду 37
Номер слайду 38
Правило екологічної піраміди: Маса кожної подальшої ланки ланцюга живлення прогресивно зменшується, причому продукція організмів кожного наступного трофічного рівня завжди менша у середньому до 10 раз за продукцію попереднього.
Номер слайду 39
Об'єднання в групи1. Екосистема;2. Продуценти; 3. Консументи;4. Редуценти
Номер слайду 40
Завдання. Користуючись інформацією у підручнику ст.207.(2, 3, 4- абзац).1. Екосистема – Скласти ланцюг живлення лісу.2. Продуценти- Скалсти ланцюг живлення річки.3. Консументи - Скласти ланцюг живлення степу.4. Редуцент – Скласти ланцюг живлення моря
Номер слайду 41
Друге завдання. Скласти сітку живлення
Номер слайду 42
Вправа «Сенкан» (по назві своєї групи)Продуценти, консументи, редуценти,екосистема.
Номер слайду 43
Що на уроці для мене було цікавим?Що мене здивувало?Чому навчилися?Що було для мене складним?З яким настроєм працював на уроці
Номер слайду 44
Домашне завдання : опрацювати параграф 49,виконати завдання в зошиті № 5 сторінка 105.