Тема. Хімічні властивості основ: дія на індикатори, взаємодія з кислотами.
Реакція нейтралізації.
Мета: сформувати уявлення учнів про хімічні властивості основ, ознайомити учнів з новим типом реакції – нейтралізації;
Розвивати вміння і навички у написанні рівнянь хімічних реакцій, проводити аналогії та знаходити відмінності, навички виконання хімічного експерименту.
Виховувати: обережність, охайність, уважність, активність, зацікавленість.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: на демонстраційному столі: зразки основ (NaOH, KOH,
Ca(OH)2, Cu(OH)2.
На кожному столі учнів: розчини натрій гідроксиду,
фенолфталеїн, розчин хлоридної кислоти, пробірки.
Таблиця «Склад, назви і класифікація основ», картки з
завданнями.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1.Перевірка готовності класу до уроку
2. Запис дати в зошиті.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку. Запис в зошитах.
1) Індивідуальна робота. (5учнів в зошитах за картками, а 1 учень біля дошки)
Завдання:
З поданого переліку виписати основи та написати, які оксиди їм відповідають:
LiOH, CaO, H3PO4, HBr, NaNO3, Cu(OH)2, Al(OH)3, Ca(OH)2, Fe(OH)3,
2)Фронтальна бесіда по запитанням.
1. Які речовини називають основами?
2.Як класифікують основи?
3. Як утворюються назви основ?
4.Де можна знайти підказку про розчинність основ?
5.Якими двома способами можна добути натрій гідроксид?
3) Перевірка виконання індивідуального завдання.
4) Перевірка творчого домашнього завдання (загадки про основи)
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
«Ти мені, я тобі»
Учні в парах задають один одному запитання по вивченим поняттям (індикатор, реакція обміну, оксиди (основні, кислотні, луги і т.д.)
На кожній пелюстці записаний кислотний оксид. Назвіть кислоту, яка відповідає даному оксидові
IV. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь вчителя про хімічні властивості основ за планом (з елементами бесіди)
1. Дія на індикатори (тільки для лугів!)
Демонстрація дії індикаторів на натрій гідроксид.
Учні заповнюють таблицю в зошитах.
|
Нейтральне |
Лужне |
Метилоранж |
|
|
Лакмус |
|
|
фенолфталеїн |
|
|
Учні аналізують побачене, роблять висновки і заносять спостереження в таблицю.
2.Взаємодія основ з кислотами.
Виконання лабораторної роботи №5.
а)луги з кислотами.
Лабораторна робота №5 (колективне виконання роботи)
Поетапне виконання роботи:
- Налили в пробірку розчин натрій гідроксид
- Добавили фенолфталеїн.
- Що спостерігаємо?
- Чому?
- Добавили розчин хлоридної кислоти.
- Що спостерігаємо?
- А в якому середовищі фенолфталеїн безбарвний?
- Щоб подивитися, яке середовище утворилося запишемо рівняння реакції:
NaOH+HCl→NaCl+H2O
- Назвемо продукти реакції.
- Яке середовище утворилося?
- А який це тип реакції?
- А тепер, ми подібні реакції будемо називати не тільки обміну, а ще й нейтралізації.
- Давайте спробуємо дати визначення реакції нейтралізації.
- Знайдемо визначення в підручнику. Прочитаємо і запишемо в зошитах.
б)нерозчинні основи з кислотами:
Лабораторна робота №6.
Самостійна робота з інструкцією з підручника.
Записати відповідне рівняння реакції.
Cu(OH)2+2HCl→CuCl2+2H2O
в)Взаємодія з кислотними оксидами:
2NaOH+CO2→Na2CO3+H2O
Ca(OH)2+CO2→CaCO3+H2O
г)нерозчинні основи при нагріванні розкладаються:
Лабораторна робота №7.
Робота за інструктивною карткою.
Cu(OH)2→CuO+H2O
- Які зміни спостерігали?
- Який це тип реакції?
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота з підручником (стор. 116-117 табл.12)
Порівняти властивості лугів і нерозчинних основ.
VІ. Підсумок уроку.
Зараз пригадайте,
На питання, що задам вам
Відповіді дайте.
Луг на індикатор діє,
Лакмус в ньому враз … (синіє)
Ну, а розчин фенолфталеїна
Стане мов ота …. (малина)
А крім того, всі основи
Реагують з …. (кислотою)
Реакція обміну відбувається,
А ще як вона називається?
Ще властивість не згадали,
Як основу нагрівали.
Підіймайте швидше руки:
Які ж мали ми продукти?
(Оксид і воду)
Із оксидом неметалу
в лугів теж проблем немає
Що ж вони там утворили… (сіль і воду)
От ми все і повторили.
(Нейтралізація)