Тема. Кислоти: склад, назви, класифікація.
Мета. Сформувати уявлення учнів про клас кислот, ознайомити з найважливішими представниками кислот, визначити їх склад, розглянути класифікацію;
Розвивати пам’ять, уяву, вміння аналізувати і робити висновки;
Виховувати уважність, зацікавленість, інтерес до предмету.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: картки з формулами кислот, таблиця “Класифікація кислот”
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Оголошення теми і мети уроку.
Вчитель.
Неметали з Окисгеном
Сполучились якось раз.
І від тоді без проблеми
Все було у них гаразд.
Як відомо всім і всюди,
І про це дізнались ми,
Утворилися оксиди
Названі – кислотними.
І усе було б спокійно,
Та взялася десь вода:
Розчинились в ній покірно
Й утворилась кислота.
Тож, тема нашого уроку: “Кислоти”. (Запис теми в зошитах. Усне визначення мети уроку)
(Перевірка роботи біля дошки)
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Вчитель роздає 2-3 учням вірш, що був зачитаний на початку уроку. Учні повинні написати рівняння реакцій, які відображені в вірші.
SO3 + H2O = H2 + Cl2 =
CO2 + H2O H2 + S =
ІV. Основна частина. Вивчення нового матеріалу.
Назва кислоти |
Формула |
Кислотний залишок |
валентність |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Складання схеми-опори:
Класифікація кислот
V. Закріплення матеріалу.
Змагання між рядами:
“Разом кислоту вгадайте,
Хором дружно промовляйте.”
(Вчитель показує картки з формулами кислот, а учні повинні сказати:
І ряд: назву кислоти
ІІ ряд: кислотний залишок
ІІІ ряд: основність)
1. Вчитель.
Ось і закінчується наш урок. Допоможіть мені підвести підсумки нашого уроку. І так, виконаємо завдання “Підкажіть мені слова” (Вчитель читає текст, зупиняючись. А учні записують необхідні за смислом слова в зошитах)
На уроці ми вивчили новий клас сполук … (“Кислоти”). Ми дізналися, що до складу кислот обов’язково входять атоми… ( Гідрогену). Крім того, кислоти містять… ( кислотний залишок). За основністю кислоти поділяються на … ( одноосновні, двохосновні, трьохосновні). А за вмістом Оксигену вони бувають … (оксигеновмісні і безоксигенові).
(Перечитування тексту в парі з учнем, який доповнює текст необхідними словами)
2. Повідомлення і коментування оцінок.
3. Дом. завдання §32 с.105-108, з.1
Підготувати картки з кислотами.
Скласти розповідь про кислоти з опорних слів.
Для бажаючих написати вірш або казку про кислоти