Тема. Основи: їх склад, назви, класифікація. Фізичні властивості основ.
Мета: сформувати в учнів поняття про основи, їх склад, назви, класифікацію;
Розвивати уяву, хімічну мову, вміння і навички розрізняти класи сполук, вчити учнів аналізувати і робити висновки;
Виховувати: уважність, активність, зацікавленість.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: на демонстраційному столі: зразки основ (NaOH, KOH,
Ca(OH)2, Cu(OH)2. Таблиця «Склад, назви і класифікація основ»,
картки з завданнями.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1.Перевірка готовності класу до уроку
2. Запис дати в зошиті.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель.
Увага, увага! Урок починаємо,
Тему нову і важливу вивчаємо,
Дізнаємось назву, і склад, і будову
Сьогодні ми з вами вивчаєм ОСНОВУ.
Запишемо тему уроку в зошитах.
1. Перевірка домашнього завдання.
Виконання диференційованих завдань.
а) сильнішим учням дописати рівняння можливих реакцій:
Na2O+HCl→ CO2+HCl→
Ag+HCl→ AgNO3+HCl→
Al+HCl→ HNO3+HCl→
б)слабші учні відгадують загадки (колективна робота)
1)Ви будову пригадайте,
Як я звуся відгадайте:
Гідроген у складі є,
Назву – залишок дає. (Кислота)
2)Елемент із Оксисеном сполучилися,
І сполуки нам відомі утворилися,
Ми вже з вами їх вивчали,
Скажіть, як їх називали? (Оксиди)
3)Хто мені тут допоможе
Тип оксиду назвать зможе.
Лиш одне мені відомо –
Відповіда йому основа. (Основний оксид)
4)Неметал згорів у мить
Й утворився в нас оксид,
А який – згадайте самі
Ми рівняння вже писали. (Кислотний)
(Перевірка виконання завдання на дошці)
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Гра «Третій зайвий».
Вчитель диктує по три формули, а учні повинні виписати в зошит формулу, яка на їх погляд, зайва. Формули виписати в стовпчик.
а)Na2O, CaO, KOH
б)HCl, NaOH, H2SO4
в)Mg, Al(OH)3, Zn
г)SO3, Ca(OH)2, P2O5
д)HNO3, H2CO3, Fe(OH)3
Перевірка виконання завдання (з записом на дошці)
На дошці записується ряд сполук (в стовпчик)
KOH, NaOH, Ca(OH)2, Al(OH)3, Fe(OH)3,
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь вчителя про основи з елементами бесіди за планом.
1.Визначення складу основ.
(Учні дають визначення і записують в зошитах)
2.Утворення назв основ.
- Назва основ утворюється за допомогою назви металу з додаванням слова «гідроксид». Наприклад, перша формула (в стовпчику) – натрій гідроксид. (учні записують назву в зошиті). Якщо метал має змінну валентність, то після назви металу вказується його валентність.
Учні записують назви кожної основи в зошитах.
3.Класифікація основ.
Робота над таблицею. Запис в зошитах схеми «Класифікація основ»
3. Вивчення властивостей основ. Демонстрація зразків основ.
Запис в зошитах фізичних властивостей.
Луг їдкий і небезпечний,
Друже мій, запам’ятай.
Гратися з ним недоречно -
Буде лихо так і знай.
Працюй старано, охайно,
Очі й шкіру бережи,
А потрапить вам на руки –
Зразу вчителю скажи.
Під проточною водою
Ти по-більше промивай,
А тоді вже кислотою
Борною ти обробляй.
- Давайте сформулюємо правила техніки безпеки при роботі з лугами, про які ви дізнались з віршика.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1.Гра «Знайди формулу»
2.За таблицею розчинності приведіть приклади лугів.
VI. Підсумок уроку.
1.Оголошення і коментування оцінок.
2.Домашнє завдання.
Вивчити §35(Іч. До хім.. власт.)
Творче завдання. Придумати загадки про основи.