Коваленко І. П.,
учитель біології вищої категорії
старший учитель
КУ ССШ №2
м. Суми, Сумської області
Урок № ___
Дата: ________
Тема: Хімічний склад клітини. Неорганічні сполуки. Вода та її властивості.
Мета:
Освітня:
розширити знання учнів про хімічний склад клітини; сформувати поняття про особливості будови молекули води, її властивості та роль у життєдіяльності клітини;
Розвиваюча:
розвивати вміння порівнювати, аналізувати, встановлювати причинно-
наслідкові зв’язки;
Виховна:
формувати екологічну культуру.
Цілі:
учні повинні знати:
- властивості та біологічну роль води ;
- неорганічні речовини, що входять до складу організмів;
- поняття про гідрофільні та гідрофобні речовини;
учні повинні вміти:
- описувати особливості будови молекули води;
- порівнювати типи хімічних зв’язків (ковалентні, йонні, водневі);
- аналізувати значення води та неорганічних сполук в життєдіяльності клітини;
учні повинні розуміти:
- значення знань про спільність складу та різницю вмісту хімічних елементів у живій та неживій природі.
Обладнання та матеріали:
проектор, екран, ноутбук
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Міжпредметні зв’язки: хімія
Базові поняття та терміни: біохімія, макроелементи, мікроелементи, органогенні елементи, гідрофільні та гідрофобні сполуки
Методи та прийоми:
Інноваційні технології навчання:
«Так – ні», «Дивуй», «Мікрофон», «Мозковий штурм», «Знайди пару», «Взаємооцінювання»
Підручник: Біологія: підручник для 9 кл. загальноосвітніх навчальних закладів/ Л.І. Остапченко, П.Г. Балан, В.П. Поліщук. – Київ: Генеза,2017. – 256с.: іл.
Хід уроку
І. Орієнтація, мотивація діяльності
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку
ІІ. Цілепокладання
1. Актуалізація й корекція опорних знань
«Так – ні»
Учитель зачитує твердження, а учні погоджуються або не погоджуються з ними.
1. Термін «біологія» запропонували Т. Шванн і М. Шлейден.
2. Здатність біологічних систем зберігати відносну сталість складу та властивості свого внутрішнього середовища називають гомеостаз.
3. На молекулярному рівні організації перебувають ціанобактерії та віруси.
4. Найвищим рівнем організації живої матерії є екосистемний.
5. До надорганізмових біологічних систем належить популяція.
6. Моделювання – це метод дослідження структур, функцій, процесів за допомогою їхньої спрощеної імітації.
7. Моніторинг може бути лабораторний та польовий.
8. Здатність біологічних систем до саморегуляції – найголовніша умова підтримання гомеостазу.
9. Розвиток організмів – це якісні зміни, що пов’язані зі збільшенням розмірів та маси.
10. Гістологія – наука про будову та процеси життєдіяльності клітин та тканин.
Відповіді:
1-ні, 2-так, 3-ні, 4-ні, 5-так, 6-так, 7-ні, 8-так, 9-ні, 10-ні.
2. Мотивація навчальної діяльності
«Дивуй»
Людина, може обходитися без їжі 30 діб, і лише менше ніж тиждень - без води.
Людський організм на 60–70 % складається з води, а дитячий на 80%. П'ятимісячний ембріон складається з води на 94 %.
За добу людина виділяє стільки тепла, що його вистачить, щоби довести до кипіння 33 літри крижаної води.
Перші живі організми на Землі виникли у воді!
Багато води містить кавун, він складається на 93 % з води. Якщо говорити про тварин, то п’єдестал очолюватиме медуза, оскільки вона на 99 % складається з води.
3. Повідомлення теми, мети, завдань уроку
Слово вчителя. Учні разом з учителем формулюють мету, завдання уроку.
4. Визначення очікуваних результатів
«Мікрофон»
– Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
ІІІ. Цілереалізація
1. Сприйняття й первинне усвідомлення навчального матеріалу, осмислення зв’язків і співвідношень в об’єктах вивчення
Розповідь учителя, бесіда, складання опорних схем, робота з підручником.
Біологічна хімія (біохімія) – наука, яка вивчає хімічний склад живих організмів, будову, властивості і роль виявлених у них сполук, шляхи їхнього виникнення та перетворення.
Хімічний склад організмів, на відміну від об’єктів неживої природи, відносно сталий. З понад 120 хімічних елементів у живих організмах виявляють майже 60. Разом з тим у живих організмах не виявлено жодного з хімічних елементів, якого б не було в неживій природі. Це одне зі свідчень єдності живої і неживої природи.
Хімічні елементи у складі біологічних систем:
1. органогенні (Гідроген, Карбон, Нітроген, Оксиген)
2. макроелементи (Кальцій, Калій, Натрій, Ферум, Магній, Сульфур, Хлор, Фосфор)
3. мікроелементи (Йод, Кобальт, Манган, Купрум, Цинк тощо)
Хімічні елементи, що містяться в клітині, входять до складу органічних і неорганічних сполук або перебувають у вигляді йонів. Однією з неорганічних сполук клітини є вода.
Структура молекули води:
* складається з двох атомів Гідрогену, сполучених з атомом Оксигену ковалентним полярним зв’язком
* молекула полярна
* між атомами Оксигену однієї молекули та атомами Гідрогену іншої виникає водневий зв'язок
Властивості води:
* може перебувати у трьох агрегатних станах (твердому, рідкому, газуватому)
* безбарвна, немає смаку та запаху
* має високу теплоємність (здатність поглинати тепло за незначних змін власної температури)
* має високу теплопровідність
* має сильний поверхневий натяг
* найбільша густина при температурі +4
* має високу температуру плавлення та кипіння
Біологічна роль води у клітині:
1. вода визначає фізичні властивості клітин – їхні об’єм і внутрішньоклітинний тиск (тургор)
2. є універсальним розчинником
Гідрофільні речовини – речовини, що добре розчиняються у воді (полярні). Це кристалічні солі, моносахариди тощо.
Гідрофобні речовини – речовини, які не розчиняються у воді, проте розчиняються у неполярних розчинниках (хлороформ, бензол). Це майже всі ліпіди, деякі білки, полісахариди тощо.
3. Вода бере участь у транспорті речовин в організмах.
4. Бере участь у біохімічних перетвореннях.
5. Приймає участь у процесах терморегуляції в організмах.
Біологічне значення деяких хімічних елементів у складі організмів (робота з підручником таб. 1 на с. 13,14)
2. Узагальнення й систематизація знань, застосування їх у різних ситуаціях, наближених до життєвих
«Знайди пару» (вправа на встановлення відповідності).
Установіть відповідність між хімічними елементами та сполуками, до складу яких вони входять.
1 Ферум |
А гормон щитоподібної залози |
2 Магній |
Б молекула хлорофілу |
3 Купрум |
В гормон підшлункової залози |
4 Йод |
Г молекула гемоглобіну |
|
Д молекула гемоціаніну |
Відповідь:
1-Г, 2-Б, 3-Д, 4-А
Установіть відповідність між властивостями воли і її біологічним значенням.
Властивість води |
Біологічне значення |
1 висока температура кипіння |
А лід знаходиться на поверхні водойм і захищає водних мешканців |
2 розширення під час замерзання |
Б забезпечення термостабільності |
3 гарний розчинник |
В у водних розчинах відбувається більшість хімічних реакцій |
4 теплоємність і теплопровідність |
Г забезпечує фотосинтез водним рослинам |
5 прозорість |
Д є основою для внутрішнього середовища організму |
Відповідь:
1-Д, 2-А, 3-В, 4-Б, 5-Г
«Вправа на доведення». Вчені вважають, що життя на нашій планеті виникло саме у водному середовищі. Спростуйте або доведіть цю думку. Відповідь обґрунтуйте.
3. Повідомлення домашнього завдання
ІV. Рефлексивно-оцінюючий
«Закінчити речення»
«Взаємооцінювання»
Учні виставлять один-одному оцінки, аргументуючи їх. Учитель, за необхідності їх коригує
Використані джерела:
1. Біологія: підручник для 9 кл. загальноосвітніх навчальних закладів/ Л.І. Остапченко, П.Г. Балан, В.П. Поліщук. – Київ: Генеза,2017. – 256с.: іл.