Тема: Хочеш бути щасливим, не будь лінивим.
Мета: Допомогти учням вчитись аналізувати та оцінювати поведінку дійових осіб; удосконалювати вміння виразно читати і переказувати текст, викликати бажання критично ставитись до ледарів; збагачувати мовлення прислів’ями та приказками.
Сприяти розвитку пізнавальних інтересів, зв’язного мовлення.
Сприяти вихованню бажання допомагати іншим, бути прикладом для інших.
Обладнання: малюнки, ілюстрації.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
1. Актуалізація опорних знань.
1). Читання художніх книг (5-хвилинка).
2). Дихальні вправи. – Здмухнули пір’їнку з долоньки. – Дмухнути на одуванчик, щоб розлетілися зонтики. – Дмухаємо на свічечки на іменинному тортикові. - Вдихнули і на одному подиху проговорити скоромовку: Бурі бобри брід перебрели. Забули бобри забрати торби.
3). Вправи для очей.
- Слідкування очима за указкою; - Пальмінг; - Дивитись на речі зблизька і вдалечінь.
4). Робота зі скоромовками.
(В ямі не спиться вусатому сому Сому вусатому сумно самому.)
- Читання хором; - Читання, ставлячи логічні наголоси; - Читання з різною інтонацією; - Промовляння скоромовок «ланцюжком».
5). Перевірка домашнього завдання.
- Бесіда по темі минулого уроку; - Робота з малюнками; - Вибіркове читання:
А) Де відбуваються описані події? Б) Кому поступився місцем Сергійко? В) Як звернулася бабуся до дівчинки? Г) Що відповіла бабусі мама маленької дівчинки? Ґ) Як почував себе хлопчик після поїздки в автобусі?
- Який Сергійко хлопчик? – Чи хотіли б ви бути схожими на головного героя?
2. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
Про що ми будемо говорити сьогодні на уроці, дізнаємося ,якщо відгадаємо загадку.
Ні колода, ні пень – лежить цілий день, Не копає, не косить, а їсти просить. (Ледар)
Що це таке «лінь»?Це хороша чи погана якість людини
Тема нашого уроку «Хочеш бути щасливим, не будь лінивим»
Як ви розумієте це прислів’я?
Ми на уроці прочитаємо оповідання і обговоримо поведінку головного героя. Удосконалимо вміння вибіркового читання. Збагатимо наше мовлення приказками та прислів’ями.
3. Сприймання іосмислення нового матеріалу.
1). Відомості про Анатолія Івановича Григорука.
2). Словникова робота.
- Слова і фразеологічні звороти.
3). Первинне читання тексту до слів «в окріп».
4). Самостійне читання другої частини тексту.
Хто вже прочитав , виписує прислів’я(виділені речення), які зустрічаються в тексті. Пояснити прислів’я.
5). Аудіювання.
1. Коли сім’я сіла їсти кашу?
А). вранці
Б). ввечері
2. Що Дениско виплюнув на тарілку?
А). крем’яшка
Б). кашу
3. Як оцінили вчинок хлопчика його рідні?
А). похвалили
Б). осоромил
4. Який висновок після слів рідних зробив Дениско?
А). він зрозумів свою помилку
Б). він вважав, що не провинився
- Помінялися і перевірили роботу сусіда.
- Хто зробив без помилок встає.
4. Узагальнення і систематизація знань.
1) Різнорівневі завдання.(За результатами аудіювання)
Слабші учні: - Порахувати , скільки разів у тексті зустрічається ім’я головного героя.(6) – Дібрати інший заголовок до твору
Сильніші учні:- Знайти слова, що підказують, з якою інтонацією потрібно читати слова Дениска, бабусі, тата.(як підскочить, винувато закліпав очима, з докором сказала, підтакнув тато). – Скласти іншу кінцівку оповідання.
2). Вибіркове читання.
- Що бабуся доручила зробити Денискові?
- Як Дениско виконав доручення бабусі?
- Що бабуся зробила з крупами?
- Чи сподобалася каша Денискові?
- Що відповіла бабуся внукові?
- Прочитайте слова дідуся.
- Що сказала мама?
3). Обговорення вчинків хлопчика. Хороший він чи поганий?
4). Робота в групах.
Скласти прислів’я . Пояснити їх. Чи є такі прислів’я в тексті?
(Хочеш їсти калачі, то не сиди на печі.
У ледачого хазяїна і чоботи з ніг вкрадуть.
Лінивий сидячи спить, лежачи робить.)
5. Підсумок уроку.
- Як називається оповідання, яке ми прочитали?
- Хто автор?
- Що з його біографії ви запам’ятали?
- Хто головний герой твору?
- Що ви можете сказати про цього хлопчика?
- Він зрозумів свою помилку?
- У вашому житті траплялися такі випадки як з Дениском?
- Як ви в таких ситуаціях діяли?
ОЦІНЮВАННЯ
6. Домашнє завдання.
Читати в особах.