Каплівська ЗОШ І-ІІ ступенів
Літературне читання.
Робота з дитячою книгою.
ОЙ ЯКА Ж КРАСА!
В НАС ГОСТЮЄ ЗИМА!
Вчитель початкових класів
Німичко І. М.
Урок літературного читання. Робота з дитячою книжкою.
Тема уроку. Ой яка краса! В нас гостює зима!
Мета уроку: познайомити дітей з новими книжками, розвивати допитливість; вчити учнів бачити і відчувати красу оточуючого середовища; розвивати вміння визначати головних героїв твору; удосконалювати техніку читання, навички самостійного ознайомлення з текстом; вчити аналізувати, оцінювати вчинки героїв, визначати головну думку твору; виховувати працелюбність, почуття прекрасного, дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: книжкова виставка за темою уроку, ілюстрації, малюнки до теми «Зима», таблиця для словникової роботи, картки з оповіданням, ноутбук, проектор.
Очікувані результати :
1.Учень сприймає текст; передбачає зміст за заголовком, ілюстраціями.
2.Аналізує текст – розуміє загальний зміст прочитаного; виділяє ключові слова і фрази; розпізнає важливі деталі.
3.Виражає своє ставлення до ситуації, що описана в тексті; пов’язує прочитане з життєвим досвідом.
Хід уроку
І. Організація класу.
1.Привітання.
Знову день почався, діти,
Всі зібрались на урок.
Тож пора нам поспішати —
Кличе в подорож дзвінок.
Сьогодні в нас урок звичайний,
Та вчить багато нас чому.
Хай буде він для нас повчальний!
За це подякуємо йому.
2. Вправа «Коло бажань».
- Яким ви бачите урок, на якому можна дізнатися багато нового?
(Діти по колу висловлюють свої побажання)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
– Давайте заплющимо очі і спробуємо уявити те, що змальовано у вірші.
– Що ви уявляли, коли слухали вірш?
– Яку пору року змальовано у вірші?
–Діти, з чим ви асоціюєте зиму? Як можна описати зиму одним словом?
III. Повідомлення теми і мети уроку.
–Як ви здогадалися, тема уроку буде пов’язана з зимою.
Діти зачитують тему уроку, записану на дошці «Ой яка краса! В нас гостює зима!».
ІV. Робота над темою уроку.
Вчитель. Зима – чудова пора і всі ми дуже її любимо. Але найбільше люблять зиму діти.
– Скажіть за що ви любите зиму?
– Які свята ми святкуємо взимку?
(Миколая, Новий рік, Різдво, Василя, Водохреща).
– На уроці мистецтва ми малювали зиму. Кожен по-своєму побачив і передав красу цієї примхливої пори року.
Зима несе не тільки радість і втіху. З її приходом постає проблема для живої природи, а саме для птахів.
Як ви думаєте, чому? (Відповіді дітей).
– Між ким відбулася розмова?
– Чому пташки, що залишилися зимувати, не бояться холодної зими?
– Що рятує пташок від голоду?
– Знайдіть у тексті відповідь на питання «Чом же вона не втіка»?
– А як ви допомагаєте пташкам взимку?
Зиму змальовано у багатьох творах. Сьогодні на уроці ми познайомимось з оповіданням Василя Сухомлинського, яке для нас підготувала Зима.
Діти зачитують заголовок.
-Як гадаєте, про що може йтися у творі з такою назвою?
В оповіданні ви можете зустріти слова, які вам невідомі або не зрозумілі. Давайте розглянемо їх і спробуємо пояснити.
Вдова – жінка, у якої помер чоловік
Ставні, славні – сини високі, гарні.
Підліток – хлопець до 15 років
Очеретина – рослина, що росте на болоті.
Прочитайте твір самостійно і запам’ятайте, хто є головними героями.
Фізхвилинка. Пісня «Сніжок».
10.Вибіркове читання.
- Знайдіть і зачитайте слова, які говорить мама, ніби сама до себе, але і так, щоб чули сини?
- Хто вирішив піти в ліс?
- Що зробили старші сини?
11. Читання тексту в особах.
А тепер уявіть, що ви герої цього оповідання і будемо читати його в особах.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота в групах
- Що основне хотів сказати автор?
- До яких роздумів спонукає твір?
- Обговоріть у групах протиріччя : з одного боку старші сини вчинили погано, з іншого – зрозуміли і виправилися.
2. Вправа «Сенкан».
Зима
Холодна, білосніжна.
Морозить, завіває, сніжить.
Зима – найкраща пора року.
Віхола.
VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
1.Вправа « Мікрофон»
На яку тему опрацьовували твори?
Хто їх автори?
Які враження вони залишили по собі?
Який епізод найбільше запам’ятався?
Хто з героїв вам подобається, а хто – ні?
2.Виставка книг з творами українських письменників про зиму.
Молодці, діти. Зимі дуже сподобалась ваша робота на уроці і у подарунок для вас вона передала книги, які ми помістимо у нашу бібліотечку. Ви їх прочитаєте і ще більше про зиму дізнаєтесь.