Тема. Хороше діло — сад садити. Лаврін Гроха «Наш сад». Складання продовження оповідання.
Мета. Навчальна: закріплювати навички свідомого, виразного читання, вчити вникати у зміст прозових текстів, аналізувати вчинки дійових осіб. вчити виділяти головне, зв’язно висловлювати свої думки. Розвивальна: розвивати мовлення, образне мислення. Виховна: виховувати бажання читати, інтерес і любов до рідної природи.
Засоби навчання. Цеглинки LEGO, скриньки емоцій, мультимедійний комплект.
Інтеграція. Соціальна, громадянська, здоров’язбережувальна галузі.
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.
Перебіг уроку
І. Вступна частина.
1. Організація класу.
Вправа « Ранкова зустріч. Вітання від тварин».
— Передаймо вітання одне одному від тварин, які нам найбільше подобаються.
Діти імітують рухи тварин.
o Привіт, вам вітання від зайчика. (Стрибають.)
o Привіт, вам вітання від бджілки. (Кружляють.)
o Привіт, вам вітання від слоника. (Імітують похитуванням хоботом.)
o Привіт, вам вітання від метелика. (Махають руками.)
o Привіт, вам вітання від жабки. (Стрибають.)
2. Повідолення теми уроку.
- Сьогодні на уроці ви ознайомитесь із творчістю Лавріна Гроха і прочитаєте твір « Наш сад».
3. Дихальна вправа «Кораблик»
Підготувати паперовий кораблик. Спочатку ви дуєте на кораблик, не поспішаючи, склавши губи як для звука «ф – ф – ф». Кораблик пливе плавно. А потім ніби налітає поривчастий вітер.
Ви складаєте губи як для звука «п», або витягаєте їх трубочкою, але не надуваючи щік.
Кораблик рухається швидше.
4. Установіть відповідність між частинами прислів’їв.
Не насититься вівцями вовк * * а людину – одяг.
Дерево листя прикрашає * * а людина – в біді.
Залізо випробовується у вогні* * що в шкаралупі твердий горіх.
5. Фонетична зарядка.
• Чистомовка
Ям – ям - ям – важко взимку горобцям,
Ти – ти – ти – їм зерняток не знайти.
Ати – ати – ати – треба крихт їм накидати,
Ать – ать – ать – щоб їм під стріхою дрімать.
• Робота над скоромовкою
Пиляв Пилип поліна з лип
Притупив пилку Пилип.
6. Рухлива вправа.
ІІ. Основна частина.
1. Робота над оповіданням Лавріна Грохи «Наш сад».
• Підготовка до читання. Прочитай швидко ( Робота із підручником «Читання» Н. Кравцова, с. 46)
— Чим цікаві слова другого і четвертого стовпчиків? (Вони мають однакову
спільну частину.)
Учні вчаться швидко читати слова. З’ясовують значення слів підвода (запряжений кіньми віз), прикопати (неглибоко закопати). Ознайомлюються із синонімами до слова підвода (віз, фіра, фура, хура, фірманка, хурманка).
• Щоденні 5. «Читаю для когось».
Учні працюють у групах. Читають почергово по два речення.
— Назвіть дійових осіб оповідання. Хто з них дорослий, хто — діти?
• Повторення відомостей про будову тексту.
— Назвіть частини тексту.
— Яка частина найбільша?
— У якій частині (в зачині чи кінцівці) більше абзаців?
— З якої частини (зачину, основної частини чи кінцівки) ви дізналися, ким працював дід Влас?
— У якій частині вказано, які саджанці привіз садівник?
— З якої частини ви довідалися про пораду Ольги Павлівни школярам?
• Фізкультхвилинка.
• Вправа «Крісло автора»
- Назвіть ваше улюблене оповідання. Чому саме воно?
•Гра «Слідопити».
— Попрацюйте в парах. Перевірте одні одних, чи добре ви запам’ятали зміст тексту.
— Скільки у тексті слів з апострофом? (Два.)
• Складання плану тексту.
— На скільки частин можна поділити текст?
— Доберіть заголовок до кожної частини.
Орієнтовно план може бути таким:
1. Приїзд садівника.
2. Діти працюють.
3. Кущі посаджено.
2. Попрацюйте разом.
• Вправа «Фантазери».
— Пофантазуйте, як школярі доглядатимуть за саджанцями.
3. Робота в групах.
Група І. Скласти асоціативний кущ зі словом сад.
Група ІІ. Скласти кластер зі словом сад.
Сад дерево сливи догляд черешні садівник добрива яблуні груші урожай ящики вантажівка
Група ІІІ. Складання сенкана.
Сад.
Великий, яблуневий.
Росте, цвіте, плодоносить.
Восени сад пахне яблуками.
Урожай.
ІІІ. Заключна частина.
Рефлексія.
Вправа «Мікрофон».
o Я дізнався / дізналася ...
o Я навчився / навчилася ...
o Я зрозумів / зрозуміла, що можу ...
o Мені сподобалося ...
o Для мене стало новим ...
o Мене здивувало ...
o Мені захотілося ...
o Мене надихнуло ...
Самооцінка.
Вправа «Драбинка успіху».
На дошці — зображення драбинки. Учні кріплять свої стікери:
o нижня сходинка — у мене нічого не вийшло;
o середня сходинка — у мене були складнощі;
o верхня сходинка — мені все вдалося.