Урок 5. Хто співає з чужого голосу, той назавжди втратив свій власний
Матеріал уроку. Юрій Ярмиш "Як Солов'ятко вскочило у біду".
Мета: удосконалювати навички швидкого, правильного, виразного читання й усвідомлення прочитаного; розвивати вміння передавати різні почуття під час читання; збагачувати словниковий запас, формувати оцінні судження; розвивати увагу, уяву, зв’язне мовлення; виховувати любов до рідного слова, мови.
Обладнання: мультимедійна презентація, чисті аркуші для групової роботи, завдання для групової роботи, мікрофон.
Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок.
Хід уроку
І. Організація класу
Всі сідайте, діти, тихо.
Домовляймось не шуміти.
Руку вчасно піднімати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати. (Слайд 1)
Пропоную вам: -
Не просто слухати, а чути;
Не просто дивитися, а бачити;
Не просто читати, а й запам’ятовувати,
Щоб потім вміти розповісти.
ІІ. Активізація розумової та пізнавальної діяльності
1. Вправа «Інтерв’ю»
2. Перевірка домашнього завдання (Слайди 2 - 4)
Чи уважно ти читав? (Тестові завдання із самоперевіркою).
Всеволод Нестайко «Жевжик»
а) у квітці;
б) у гніздечку;
в) у капусті.
2. Чим займалася баба Горобчиха?
а) Чарувала;
б) садила город;
в) малювала картини.
3. Жевжик хотів:
а) шануватися;
б) реготатися;
в) працювати.
4. Село називалося:
а) Ранкові Квіти;
б) Чисті Струмки;
в) Великі Диваки.
5. Після того, як їх провчили, Савка і Здоровило дременули:
а) у ліс;
б) у місто;
в) додому.
6. Сміливість - це половина:
а) дружби;
б) перемоги;
в) впевненості.
Самоперевірка. 1. В. 2. В. 3. Б. 4. В. 5. А. 6. Б. (Слайд 5)
Переказ тексту.(Переказують текст учні за бажанням «ланцюжком»)
Гра «Хто більше?»
— Хто більше знає слів-назв птахів, які починаються звуком [с].
(Соловей, сорока, сокіл, снігур, страус, синиця ...)
Гра «Що птах робить?»
Сорока — ... (скрекоче),
синиця — ... (цінькає),
сова — ... (кричить, ухкає).
Далі діти самі пропонують аналогічні завдання однокласникам.
Робота зі скоромовкою (Слайд 6)
Має втіху Солов'їха:
солов'ята — всі у тата.
Всі співучі, голосисті,
всі із хистом, всі артисти.
(С. Шаповалов)
Учні читають скоромовку виразно напівголосно у помірному темпі; швидко; дуже швидко.
Кілька учнів декламують скоромовку у різному темпі.
— Про кого йдеться в цій скоромовці? Чим утішається солов'їна сім'я?
Розчитування (Слайд 7)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (Слайд 8)
(Знайомі)
(Це птахи, бо їх тіло вкрите пір’ям)
Слухання запису пташиного співу (Слайд 9)
IV. Повідомлення теми уроку
Казка авторська нова,
Зашифрована вона.
Пропоную не дрімати −
Назву казки відгадати.
– Прочитайте назву казки, викинувши літери, що повторюються.
(Слайд 10)
А щоб автора назвати,
Треба теж поміркувати.
(Слайд 11)
Ю И І Р
Я
Ш Р М Й
V. Сприйняття, осмислення нового матеріалу
1. Знайомство з творчим шляхом Ю.Ярмиша (Слайд 13)
- Та спочатку послухайте повідомлення дослідника-літературознавця про творчий шлях Ю.Ярмиша. (Вправа «Мікрофон»)
2. Передбачення за заголовком
– Ще раз зверніть увагу на назву казки. Яка біда могла трапитись із головним героєм?
– А зараз ми дізнаємось, що ж трапилось насправді.
3. Первинне ознайомлення зі змістом казки
Вчитель читає половину казки вголос, продовжують читати діти вголос «Ланцюжком» (половину половини), решту діти читають самостійно мовчки.
– Чи справдились ваші передбачення?
Митець - той, хто майстерно виконує що-небудь.
Утне - заспіває.
На один лад - одноманітно, однаково.
Фізкультхвилинка (Слайд 15)
Крильця пташки розправляють, (Руки розвести в сторони)
Їх до сонця піднімають. (Руки – вгору, потягнутися)
Потім можна політати (Покрутитися)
І комашок поганяти. (Рухи руками вгору та вниз)
На галявину злетілись, (Присісти)
Там зернят вони наїлись, (Встати)
Потім знову полетіли (Рухи руками вгору та вниз)
У гніздечко хутко сіли. (Сісти на місця)
Прочитайте:
Як зустріли співака слухачі?
Як птахи відгукувалися про спів Солов'ятка?
Що вони усі засуджували?
Що сказав співцю Соловей Дзвінкоголосий?
Чому Солов'ятко вскочило у біду?
8. Метод «Прес»
- Чому із Солов’ятка не виріс гарний соловей?
а) Я вважаю, що…
б) Тому, що…
в) Наприклад…
г) Таким чином…
а) Скласти план казки.
Орієнтовний план.
б) Дібрати до слів іменники
І група: здібне — …..(пташеня);
лісового ----….(народу);
підхопили ---….(вівчарики).
ІІ група: нечуваний---…..(талант) ;
рознеслася---….(звістка);
літнього ---….(солов’я).
в) Гра « Розвідники»
Скільки разів автор вжив слово «солов’ятко»?
І група - с.104,
ІІ група - с.105.
10. Визначення головної думки казки
– У чому головна думка казки?
– Які рядки твору вирішують головну думку? Прочитайте.
– Чи тільки птахів стосуються ці слова?
11. Гра « Чи уважно ти читав» (Слайд 17)
- Пропоную вам заповнити кросворд. У порожні клітиночки вам потрібно вписати назви птахів, які зустрічаються у казці. А щоб виконувати вам було легко, скажу вам підказку: птахи знаходяться під тим номером, у якому порядку вони зустрічаються в казці.
|
|
6 |
|
2 |
|
4 |
|
|
3 |
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||
|
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
9 |
|
|
|
|
|||||||||||||
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||
7 |
|
|
|
|
|
|
||||||||||||
1 – Соловей,
2 – Вівчарик,
3 – Зяблик,
4 – Дрізд,
5 – Очеретянка,
6 – Мухоловка,
7 – Іволга,
8 – Вівсянка,
9 – Дятел.
VI. Підсумок уроку
Рефлексія результатів уроку
Цей урок навчив мене:
читати казку;
розкривати зміст казки;
працювати в групах;
висловлювати свою думку.
VIІ. Домашнє завдання (Слайд 18)
– Перед вами домашнє завдання різних рівнів. Оберіть для себе те, яке для вас найцікавіше.
Завдання середнього рівня
Виразно читати казку в особах, переказувати.
Завдання достатнього рівня
Переказувати казку від імені Солов’ятка. Скласти поради головному герою казки.
Завдання високого рівня
Написати есе «Хто своєї мови цурається, той сам себе стидається».
– Любіть, шануйте, вивчайте рідну мову, українську пісню, нашу історію.
І пам’ятайте: « Хто не любить своєї рідної мови, солодких святих звуків свого дитинства, той не заслуговує на ім’я людини.» (Слайд 19)