Старокостянтинівська гімназія
Старокостянтинівської міської ради
Хмельницької області
Тема: Розрізнення спільнокореневих слів та слів, близьких за значенням. Узагальнення знань учнів за темою «Корінь слова. Спільнокореневі слова».
Мета: Продовжувати формувати в учнів уявлення про корінь слова на основі дослідження спорідненості слів, вчити добирати спільнокореневі слова - різні частини мови, навчати розрізняти групи слів, у яких корені звучать і пишуться однаково, але мають різні значення; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, викликати цікавість до вивчення української мови.
Обладнання: Мультимедійна дошка,проектор,індивідуальні картки .
ХІД УРОКУ
I. Мотиваційний етап.
1) З’ясування емоційного стану учнів, їх готовність до уроку.
Учитель: Урок розпочався!
Учні: До праці мерщій!Усі перешкоди здолати зумій.
Працюй наполегливо,швидко старанно
Щоб кожна хвилинка не втратилась марно.
Учитель: Знання-це гість,а розум – це хазяїн,
У добрій спілці треба жити їм.
Хто має розум та багато знає -
Той буде завжди сильним та міцним.
А сила , що без розуму,- не дужа,
Бо все робити буде навмання.
Тож для творіння, для роботи,друже,
Виховуй розум і бури знання.
2) Ознайомлення з малюнковим планом.
Слайд 2
Щоб отримати гарну оцінку потрібно старанно працювати протягом уроку. виконувати уважно всі завданні. Оцінювати себе ви будете самі, а я лише потім проконтролюю вас. Виконавши завдання, ви будете ставити на полях зошита відповідний бал і в кінці уроку підрахуємо результати. Отже до роботи.
3.Завдання уроку. Метод кубування. Слайд 3
Завітав сьогодні в клас
На урок знову до нас
Кубик ,діти, не простий ,
Кубик , діти, чарівний
Він доріжку прокладає ,
Знання наші перевіряє.
ІІ. Перевірка домашнього завдання ( Вправа 71) Слайд 4
1) Перша група.
Зачитує виділені слова, які замінили у вірші , добирає до них спільнокореневі слова.
2) Друга група.
Пояснює утворення слова Батьківщина. (Скористатись тлумачним словником)
3) Третя група.
Виписали з вірша назви рослин – символів України. Прочитати прислів’я про ці рослини.
4) Робота в парах.
Кожен з вас підготував по два запитання («Повторення про частини мови ») своєму сусіду і правильну відповідь. Уразі неправильної відповіді виправляє товариша.
1 варіант запитань:
2 варіант запитань:
(За д.з. можете поставити бал від 1- до 2. )
Фізкультхвилинка для очей Слайд 5
ІІІ. Хвилинка каліграфії Слайд 6
Слайд 7
Де ев іц не ор ін. н ялю ин зн ан ям
Дерево міцне корінням , а людина знанням.
Завдання: Поділити слова на склади .
(На полях зошита оцініть свою роботу від 1 до 2 балів )
Слайд 8
Слайд 9
ІV. Актуалізація знань Слайд 10
Слайд 11
Слайд 12-21
Ведмідь, заморозок , духмяний , портфель , комп’ютер, шофер , мороз, Україна, підморозило.
Завдання: Чи є в цих словах споріднені? Назвіть їх. Визначте корінь.
Перевірте диктант оцініть від 1 до 2 балів.
V. Опрацювання нового матеріалу.
1) Словниковий калейдоскоп. Робота в парі. Слайд 22
- На попередніх уроках ми говорили , що споріднені слова можуть бути різними частинами мови. Давайте перевіримо. У вас на парті картка. Розподіліть слова за частинами мови. Чи можна їх назвати спорідненими? Доведіть свою думку. Визначте корінь.
Лікар, лікарський, лікує.
Холод, холодний, прохолодний.
Старість, старий, старіє.
Ворог, ворожий, ворогувати.
Чистота, чистий, начистити.
Висота, високий, височіє.
Друг, дружній, дружити.
Темнота, темніє, темний.
(Оцініть роботу від 1- до 2 балів)
Слайд 23-33
Інсценізація Слайд 35
Йшли якось стежиною гусак, гуска і гусенята, а назустріч їм повзла гусінь. Ви хто такі? - запитала гусінь.
- Я – гусак, це – гуска, а то –гусенята, – ввічливо відповів гусак.
Гуси ображено заґелґотали.
Гра «Четвертий зайвий»
Повторити правила роботи в групах . Слайд 37
Спікер – ознайомлює членів групи із завданням, встановлює порядок виконання , пропонує всім учасникам почергово висловлювати свої думки , заохочує групу до роботи , підбиває підсумки роботи групи.
Секретар - коротко записує результати роботи , має право брати участь у підведенні підсумків роботи групи або допомагати доповідачеві.
Секундант – стежить за часом та заохочує групу до роботи .
Доповідач - чітко висловлює думки групи , доповідає про результати роботи групи.
Слайд 38
Вчитель. У чому проблема? Чому образилися гуси?
Висновок. В українській мові є слова, у яких корені звучать і пишуться однаково, але мають різне лексичне значення.
Завдання: З кожної колонки випиши «зайве» слово, доберіть до нього споріднені слова. Поясніть свій вибір.
1 група Слайд 39-43
син сова
синочок совеня
синій совок
синівський совиний
2 група
літак вода
літо водити
літати водний
приліт водяничок
3 група
гора мило
горювати мильниця
гірський милуватися
гірка мильце
4 група
сирість бережливий
сирник беріжок
сирий обережний
відсиріти обережливість
5 група
дорогий міст
дорога місточок
дорожній місто
подорожник Звіт груп
а) Робота з підручником ( вправа 75 ) Слайд 44
- виконати завдання 1,2 (учні працюють біля дошки і в зошиті)
Пастух, чередник, пасовисько, вівчарі, чабан.
б) робота з таблицею підручника ( с.35)
VІ. Мовні цікавинки Слайд 45
1 учень: Слова в мові не існують ізольовано одне від одного. Вони, як і люди, об’єднуються в родини.
2 учень: Учені вважають, що слів без кореня не буває. На їх думку, такі слова, як в, у, на і подібні, складаються з одного кореня.
3 учень: Підраховано, що в українській мові близько 15 000 коренів. Більшість із них об’єднує від двох до кількох десятків або й сотень слів.
4 учень: Познайомившись з китайською мовою, європейці були вражені тим, що їх слова складаються з одного складу і мають лише один корінь. У реченні такі слова зв’язуються за допомогою порядку слів у реченні і службових слів.
VIІ. Підведення підсумків та оцінювання. Слайд 46
Слайд 47
VIІІ.Рефлексія Слайд 48
( Аналіз досягнення поставлених на початку уроку цілей)
Чи впливає корінь слова на його значення ? Порівняйте малюнки.
IX. Домашнє завдання Слайд 49
В залежності від того хто, який бал отримав записуємо домашнє завдання. Слайд 50
від 12 до 10 балів Дидактичний матеріал, с. 39, завд. 179
від 9 до 7 балів Вправа 76 ( з.1,2,3)
від 6 до 4 балів Вправа 76 ( з.1,2)