Про матеріал
Date_______
Урок № 50
7-____ клас
Тема: Sport from A to Z
Підтема: Olympic games
Цілі: Практична: тренування писемних навичок;
• тренування навичок говоріння, читання;
• вивчення нових ЛО.
Виховна: виховувати любов до спорту;
• Освітня: розширити знання про Олімпійські ігри та їх види.
Розвиваюча: розвивати артикуляційні навички;
• розвивати пам’ять і увагу;
• розвивати самостійність у праці.
Обладнання уроку: картки з завданнями, підручник, друкований зошит, презентація.
Хід уроку
І. Етап уроку
1.1. Організаційний етап
Hello. Sit down, please. How are you today? Who is on duty today? Who is absent today?
1.2. Мовленнєва зарядка
The previous lesson we spoke about different kinds of sport. Name winter sports, outdoor sports and team sports you know.
1.3. Повідомлення теми і мети уроку
Today we will learn new words and read the text about Olympic games. After we will work with the tasks after the text. WE will improve you reading and speaking skills.
II. Основна частина
2.1. Перевіка домашнього завдання
Ex. 3 p. 93 group up the sports into 3 columns. Be ready for dictation-translation.
2.2. Розвиток навичок говоріння
Try to guess what kind of sport it is:
1. it’s a team game. Both men and women can play it. The players play a ball with their hands. There are six players in a tam. (volleyball)
2. It is the most popular game in England and Ukraine. It was first played in England. The game lasts for 90 minutes and has 2 periods. The players try to score a goal. (football)
3. It’s one of the most popular games. It was first played in Canada. It’s a team game. It’s a winter game. Only men can play it. The players skate. They have sticks in their hands. Their task is to score a goal. (hockey)
4. This kind of sport is very beautiful. The sportsmen skate with grace and rhythm. They do exercises and dance to music. (figure skating)
5. This game is played at schools and universities. It was first played in the USA. The team has 5 players. They bounce the ball on the floor and try to throw it into the basket (basketball)
2.3. Контроль сформованості лекичної навички
Do the matching
1. wrestling
2. judo
3. indoor sports
a) реслінг
b) баскетбол
c) катання на лижах
d) фехтування
4. winter sport
5. basketball
6. gymnastics
7. tennis
8. fencing
9. sailing
10. horse riding
11. skiing
12. rowing
e) гімнастика
f) катання на коні
g) теніс
h) зимній спорт
i) дзюдо
j) спорт в приміщенні
k) грести
l) вітрильний спорт
KEY: 1-a, 2-i, 3-j, 4-h, 5-b, 6-e, 7-g, 8-d, 9-l, 10-f, 11-c, 12-k.
2.4. Робота з текстом для читання
-передтекстова робота
Ex. 1 p. 93 Answer the questions
p. 97 vocabulary box
the Olympic flag [ əˈlɪm.pɪk flæɡ ] – олімпійський флаг;
the paralympic games – параолімпійські ігри;
flame [ fleɪm ] – огнище;
a mascot [ ˈmæs.kɒt ] –талісман;
a wheelchair [ ˈwiːl.tʃeər ] – інвалідне крісло;
sport events [ spɔːt ɪˈvent ] – спортивна подія;
international [ ˌɪntəˈnæʃnəl ] – інтернаціональнй;
compete [ kəmˈpiːt ] – змагатися;
to take place – брати участь;
to proud [ praʊd ] – пишатись;
to represent [ ˌreprɪˈzent ] – презентувати;
a motto [ ˈmɒt.əʊ ] – мото;
spirit [ ˈspɪrɪt ] – дух;
an eagle [ ˈiː.ɡl̩ ] – орел;
an ancient Greece [ ˈeɪnʃənt ] – древня Греція;
to carry [ ˈkæri ] – нести;
a torch is lit [ tɔːtʃ ] – горить факел.
across the words [ əˈkrɒs ] – по всьому світ;
it is put out – він вийшов (вийшло).
disability [ ˌdɪs.əˈbɪl.ɪ.ti ] – неповносправність, фізичні вади.
-читання тексту
Ex. 3 p. 93 read and translate and choose the title
-перевірка розуміння тексту
Ex. 4 p. 97 correct the sentences below.
ΙΙΙ. Заключна частина
3.1 Підсумки уроку
What do you know about the Olympic games according to the text.
3.2. Повідомлення домашнього завдання
T.: Open your daybooks and write down your homework:
Ex. WB. Ex. 3 p. 50 read and correct one word in each sentence.
3.3 Виставлення оцінок, мотивація роботи