Урок. Ім'я мого янгола-мама. Фонетика . Орфоепія.Графіка.Орфографія.

Про матеріал
Підсумковий урок з теми "Фонетика. Графіка.Орфоепія.Орфографія". Урок присвячений найріднішій людині-мамі.
Перегляд файлу

 

 

Тема:       Фонетики, Орфоепії,

                                        Графіки й Орфографії

 

Мета:           поглибити, узагальнити, систематизувати, перевірити знання учнів

                     з фонетики, орфоепії, графіки, орфографії;

                     вдосконалювати орфоепічні й орфографічні навички,

                     розвивати пам'ять, логічне мислення, вміння систематизувати

                     вивчений матеріал;

                     виховувати старанність у навчанні, пізнавальний інтерес до.0 мови

 

Обладнання:   тести, підручник,  відеопрезентації

                          

 

 

Тип уроку:     урок узагальнення й систематизації  вивченого ( урок – гра )

                         з використанням інтерактивних методів навчання

  

                                                                    Хід уроку

 

І. Організаційний момент

Відео про прихід весни

 _ До нас завітала весна, але вона ніколи не приходить одна. Бо вона має сестру. – А хто мені може підказати : якось я спитала у весни: ти чому приходиш, поясни?

І вона мені сказала прямо: «Поспішаю я на свято …» .То хто сестра весни?

  • Сьогоднішній урок присвячений темі ( прочитайте у хмарі слів)

Щоб показати своїм рідненьким, як ми працюємо на уроці, я взяла тему, яку ми щойно закінчили "Фонетика, орфоепія, графіка та орфографія. Ми розпочинаємо епіграфом уроку (Вчитель читає вірш).

Мамо моя рідна і єдина,
Ластівко добра і теплоти,
Я для тебе був і є дитина,
І для мене найдорожча ти.

                                                                                                                                      В. Геращенко

 

  •  
ІІ. Оголошення теми й завдань уроку

( проектуються на слайдах)

Пам’ятай правила!

Грамотно пиши!

Висловлюйся зв’язно!

Будь привітним!

 Ми розпочинаємо епіграфом уроку (Вчитель читає вірш).

Мамо моя рідна і єдина,
Ластівко добра і теплоти,
Я для тебе був і є дитина,
І для мене найдорожча ти.

 В. Геращенко

 

 

2.У будь-яких починаннях настрій відіграє важливу роль. У вас сьогодні не може бути поганий настрій, бо поруч найрідніші ваші люди.

                               завжди кажи: “Я – зірка!”( проектуються на слайді)

На парту кожному із вас упала зірочка. За допомогою цих зірочок ми визначимо, хто стане найяскравішою зірочкою у  нашому королівстві рідної мови. Але кожен із вас повинен пам’ятати                                                      Я – учень

Я – хочу знати

Я- думаю

Я – вмію

Я – знаю

Я – особистість творча,

Я - зірка

Сьогодні ви матимете змогу показати свої:

1. Знання

2. Уміння

3. Навички

4. Ерудицію

5. Кмітливість

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Інтелектуальна розминка (перевірка засвоєння теоретичного матеріалу)

правильну відповідь на питання:

  • Що вивчає фонетика? ( розділ мовознавства, який вивчає звукову систему мови)
  • Чим відрізняються у вимові голосні звуки від приголосних?
  • Що вивчає графіка? (досліджує співвідношення між літерами й звуками, пишу)
  • Що вивчає орфоепія? (розділ мовознавства, що вивчає правильність вимови)
  • Що вивчає орфографія?( система загальноприйнятих  правил, що вивчають правопис слів)
  • Який існує зв’язок між орфоепією та орфографією?

- Після яких букв пишеться апостроф?

-Скільки звуків в українській мові?(38)

-Які букви завжди позначають 2 звуки?(ї,щ)

-Скільки є частин мови?(10)

- Якою частиною мови є слово «тихо»? (Прислівник) 

- Скільки складів у слові  «улюбленою»?( 5 складів)

-Чого має багато болото,менше – море , і зовсім не має річка?( Букви о)

  •  

 

 

2.Тести

Найкращими  стануть ті учні, які за одну хвилину правильно виконають тестові завдання ( учні виконують тести, які лежать на партах, потім перевіряємо, дивлячись на слайди)

І варіант 
  1. Сполучення букв дж, дз позначають...

а) завжди один звук:[дж], [дз],[дз′];

б) завжди два звуки:[д] і [ж], [д] і [з],[д] і[з′];

в) [дж], [дз], [дз′] – коли вимовляються злито, і два звуки: :[д] і [ж], [д] і [з],[д] і[з′].

  1. До правила «дев’ятки» належать букви:

а) д, т, з, с, ц, ч, ш, ж, р;

б) д, т, з, с, к, ж, ч, ш, р;

в) д, т, з, с, ц, ф, ч, ш. р.

  1. Апостроф вживається для позначення на письмі:

а) пом’якшення попереднього приголосного звука;

б) наголосу;

в) роздільної вимови звуків.

  1. Апостроф ставиться перед буквами:

а) к, п, т, ф, х;

б) б, п, в, м, ф;

в) я, ю, є, ї. 

  1. У словах директор, шифр написання букви и:

     а) перевіряється за словником;

     б) обґрунтовується “правилом   дев’ятки”

     в) обґрунтовується добором спільнокореневого слова з 

          наголошеним сумнівним голосним.

     6.Сполучення йо пишеться у словах:

а) л..отчик, сл..оза, с..огодні;

б) баталь..он, медаль..он, Солов..ов;

в) с..омий, у н..ого, син..ого.

 

3.Текст для редагування

Матириньська любов не знає зтраху. Вона очищає нас, зігріває, зупеняє перед безоднею. Мати – захист і претулок для дитини, вона її опора і совісьть. Все, що є в нас найкращого, все від неї, від рідної неньки. Тож будьмо гідні матиринської любов’ї й пронисімо через усе своє житя це ніжне і прикрасне слово Мама.

4.Алфавітні хащі

Учитель: Розставте прізвища в алфавітному порядку. У кожному слові підкресліть другу від початку букву. Із цих букв прочитайте речення.

Гавриков, Чубинський, Заньковецька, Гжицький, Січинський, Кухаренко,Кальченко, Кметь, Івченко, Зюков, Абашев, Ухов, Опанасюк, Мстиславець.

Відповідь.  Речення: Бажаю вам успіху!

 

 

5.Болото м’якого знака і Трясовина м’яких приголосних

Учитель:  Щоб не затягнуло вас це болото, ви повинні проявити кмітливість і швидкість реакції. Дайте відповідь на питання:

                                               Чому м’який знак говорить про себе так?

              Я один в сім’ї такий.

              Кажуть, надто вже м’який,

              Хоч мовчун, та не дивак.

              В слові я не зайвий знак.

 

Поставте слова в Давальний.відмінок. Які слова в Д.в. пишуться з м’яким знаком?

Донька, дочка, полька, бджілка, нянька, лялька, сопілка, жінка, ніченька, зірка, зіронька, ненька, сонце.

Отже найкмітливішими  стали...

 

 

 

 

6. Кам’яна перешкода

  Учитель: Цю перешкоду допоможуть подолати найерудованіші бійці. Відгадайте, хто міг це написати на камені.

Я такий же, як знак розділовий,

І відомий шкільній дітворі.

Та в словах української мови

Я пишусь не внизу, а вгорі.

Спробуй лиш написати ім’я –

Зразу стану потрібним і я.

                                      ( Апостроф)

Тепер проаналізуйте особливості кожної групи слів і назвіть правила вживання апострофа.

  1. Б’ють, п’є, в’яз, м’ясо, верф’ю, солов’ї.
  2. Бар’єр, матір’ю, пір’їна, бур’ян.
  3. Роз’єднати, об’їхати, з’явитися, під’яремний.
  4. Лук’ян, Лук’янівка, Лук’яненко.
  5. Цвях, свято, тьмяний, різьбяр, верб’я, арф’яр.
  6. Бязь, пюре, Бєлгород, Вятка. Монтеск’є, миш’як.

 

7.  КОНКУРС «ВІДПОВІДІ У СЛОВАХ»

Відповіді на ці запитання можна знайти у словах.

 

 

 

1.Яку квітку бачив хлопчик, коли лежав у гамаку?

2.Що їв касир під час обідньої перерви?

3.Як називається водойма, де купається влітку Марічка?

4.Який спортивний заклад спорудили на пустирі?

5.Що вилили з цистерни на залізничну колію?

6.Що побачив мотоцикліст попереду?

7.Що побачив Карлсон, який спав на даху?

8. Яку страву любить тракторист?

9.Хто налякав королеву у лісі?

10.Що зламав цап об поріг?

 

 

 

 

 КОНКУРС «ВІДПОВІДІ У СЛОВАХ»

Відповіді на ці запитання можна знайти у словах.

1.Яку квітку бачив хлопчик, коли лежав у гамаку? (мак)

2.Що їв касир під час обідньої перерви? (сир)

3.Як називається водойма, де купається влітку Марічка? (річка)

4.Який спортивний заклад спорудили на пустирі? (тир)

5.Що вилили з цистерни на залізничну колію? (олію)

6.Що побачив мотоцикліст попереду? (ліс)

7.Що побачив Карлсон, який спав на даху? (сон)

8. Яку страву любить тракторист? (рис)

9.Хто налякав королеву у лісі? (лев)

10.Що зламав цап об поріг? (ріг)

Отже, наші ерудити допомогли нам подолати і цей бар’єр.

 

 

Тиха музика. Хвилинка відпочинку. Легенда «Розмова з Богом»

За день до свого народження дитина запитала у Бога:

– Кажуть, завтра мене відправляють на Землю. Я не знаю, навіщо я йду у цей Світ. Що я повинна робити?

Бог відповів:

– Я подарую тобі Ангела, який завжди буде поруч з тобою, і буде піклуватися про тебя. Він тобі усе пояснить.

Дитина замислилася, а потім сказала знову:

Тут на Небесах я тільки співаю і сміюсь, цього достатньо мені для щастя.

 Бог знову відповів:

Твій Ангел буде співати тобі і посміхатися для тебе. Ти відчуєш його любов і будеш щаслива.

– Але, як я зрозумію його, адже я не знаю його мови?

 Бог посміхнувся і відповів:

Твій Ангел буде говорити тобі самі прекрасні слова, які ти коли – небудь чула. Він спокійно та терпеливо навчить тебе своєї мови.

Я чула, що на Землі існує зло. Хто мене захистить від нього?

 Бог ніжно торкнувся дитячої голівки і сказав:

Твій Ангел захистить тебе! Він буде охороняти тебе від усіх бід і негараздів, навіть ризикуючи власним життям.

 У той час на Небесах панувала тиша, та із Землі почулися голоси, і дитина поспішаючи запитала:

– Боже, коли і як я повинна повернутись до тебе?

– Твій Ангел розкаже тобі усе…

– А як звати мого Ангела?

– Не важливо, як його звати, у нього багато імен. Ти будеш називати його МАМОЮ!

Якщо говорити між нами, то все починається з мами. І казочка перша у світі, і сонячна подорож в літо. Найперші легенькі сніжинки і сяюча диво – ялинка. Від мами – і літери, й слово, і зроблена разом обнова... Дитина приходить у світ і її зустрічає ніжна мамина усмішка, лагідний дотик її рук та щире серце. Саме від мами звучить колискова пісня, яку дитина пам'ятає все своє життя.

Бесіда з учнями

  1. А що для вас означає слово «мама»?

 

Відповіді дітей

 

 

 

 

 

8.Хто про себе так говорить?

Я всесильний, я могутній,

Хай признаються присутні,

Що в країні Фонетичній

Я на службі довговічній.

Славний радник королеви

У палаці кришталевім.

Словам значення міняю,

Словоформи обираю.

Буде мука чи мука –

Визначить моя рука.

Води є, нема води:

Розберись і розсуди,

Чи важливий я, чи ні

В фонетичній стороні. (Д.Білоус)

 Учитель: Отже, це  Наголос

Робота в парах.

Запишіть слова, поставте наголос: донька, дочка, олень, фольга, випадок, курятина.

 

9.Річка Милозвучність

Учитель

А тепер кожен може розраховувати тільки на свої власні сили.

“Самостійна робота”.

 Спишіть вірш, розкриваючи дужки.

(У, в)чись, дитино, бо (в, у)учитися треба!

(У, в)чися, голубко, бо розум не спить,

Хай серце (і, й) воля, (і, й ) дух росте (у, в) силу,

Хай книжка розкрита любові навчить.

(Один учень працює біля дошки).

 

 

10.Рів спрощення

Учитель:  (усно)

Потрібно замінити іменники прикметниками і записати їх ( проектується на слайдах)

  1. Графік, що складений на тиждень.(Тижневий)
  2. Перемога, що принесла радість. ( Радісна)
  3. Робота, яка дає користь. (Корисна)
  4. Нарада що пов’язана з виїздом. ( Виїзна)
  5. Зустріч, що принесла щастя. ( Щаслива)
  6. Людина, яка любить хвастатись. ( Хвастлива)
  7. Випадок, що трапляється рідко. (Рідкісний)
    • Чи в усіх словах відбувається спрощення? Чому?

Зорепад підходить до завершення .Кожен отримав свою Зірку. І дуже важливо, що вони у вас є. Не бійтися ними світити, хай вони горять у ваших душах завжди. Адже поряд є ті, хто не дасть їм згаснути.

 

Вірш «МАМА – найдорожча у світі людина»

МАМА – це найдорожча у світі людина!

МАМА – це радість за дочку і сина! 

МАМА – це щастя океан і добра! 

МАМА – це море людського тепла!

МАМА – це пташка, лебідка, лелека!

МАМА – це очі, які бачать здалека! 

МАМА – це слово найкраще у світі! 

МАМА – це сонце, яке усім світить! 

МАМА – це серце котре щиро нас любить! 

МАМА – це ласка, яка всіх нас голубить! 

МАМА – це участь у вашому святі! 

МАМА – це мрії, щоб всі були багаті! 

МАМА – це мудрість і в хаті достаток! 

МАМА – це фея, що зробить порядок! 

МАМА – це щирість, п'ятсот подарунків! 

МАМА – це ніжність, мільйон поцілунків!

МАМА – це думка, щоб були всі здорові!

МАМА – це правда у кожному слові! 

МАМА – молитва, за дітей і сім'ю! 

МАТУСЮ РІДНЕНЬКУ ЗА ЦЕ Я ЛЮБЛЮ!

Бесіда з учнями: Як ви гадаєте, що потрібно мамі для щастя?

           Відповіді дітей

Якби ви тільки знали, як мало потрібно матері для щастя. Щоб ви були здорові, щоб не скупилися на добрі, ніжні слова, щоб цілували матусю не тільки в дні свят, а завжди, коли зустрічаєтеся з нею. Пам'ятайте, як би не склалася ваша доля, знайте: материнське серце завжди болить за вами.

 Тож цінуйте матерів своїх, оберігайте від злих очей, необдуманих вчинків. Будьте з ними завжди.

 

ДОРОГА, МАТУСЮ!

Дякую, що дала мені життя.

Дякую за твою посмішку.

Дякую за колискову.

Дякую за недоспані ночі.

Дякую за смачні сніданки.

Дякую за твою любов.

Дякую за всі поради.

Дякую за допомогу.

Дякую за постійну турботу.

Дякую за виконання мрій.

Дякую за терпіння.

Дякую за твою молитву.

ДЯКУЮ ЗА ТЕ, ЩО ТИ Є!

 

Пісня

V. Підсумок уроку

- Чи сподобався вам урок? Чим саме?

 

VІ.  Домашнє завдання

Повторити вивчені правила.

 

                  

                                               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                      

doc
Додано
22 березня 2021
Переглядів
695
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку