Урок "Іменники-синоніми, іменники-антоніми. Пряме і переносне значення слів. Шість капелюхів мислення Едварда де Боно "

Про матеріал

формування предметних компетентностей: актуалізувати знання дітей про синоніми, антоніми, багатозначні іменники, пряме і переносне значення слів, вчити добирати іменники-синоніми й антоніми, визначати пряме й переносне значення, використовувати у мовленні названі категорії іменників, розвивати словниковий запас школярів, зв'язне мовлення; виховувати любов до рідної мови, до природи, працелюбність, повагу до товаришів

Перегляд файлу

Тема. Іменники-синоніми, іменники-антоніми. Пряме і переносне значення. Шість капелюхів мислення Едварда де Боно

 

 Мета:

• формування предметних компетентностей: актуалізувати знання дітей про синоніми, антоніми, багатозначні іменники, пряме і переносне значення слів, вчити добирати іменники-синоніми й антоніми, визначати пряме й переносне значення, використовувати у мовленні названі категорії іменників, розвивати словниковий запас школярів, зв’язне мовлення; виховувати любов до рідної мови, до природи, працелюбність, повагу до товаришів;

• формування ключових компетентностей: учити учнів зосереджено слухати; виконувати самостійні завдання; планувати свої дії; розширювати словниковий запас;

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок. «Шість капелюхів мислення»

Обладнання: картки словникових слів, таблиця, малюнки, шість капелюхів, ІКТ.

 

Хід уроку

 

Ι. Організаційний момент

ΙΙ. Психологічний настрій

Діти стають у коло беруться за руки і посміхаються один одному.

Слайд «Сонечко»

  1. Очікування «Мікрофон»
  • Що ви очікуєте від уроку ?

І я, вдивляючись у ваші розумні оченята, очікую від вас гарної роботи. Оцінювати ви будете себе самі, за кожну роботу отримаєте бали. В кінці уроку підрахуєте – це і буде ваша оцінка.

А я буду Володарем часу. Я даруватиму вам час і буду його берегти.

ΙΙΙ. Мотивація навчальної діяльності.

Гості прийшли до нас з гостинцем. Ось такий незвичайний торт. Я його розрізала на шматочки. Вистачить всім (роздаю шматочки торта).

Яка начинка в торті? ( з словниковими словами)

ΙV. Актуалізація знань учнів.

1)Словникова робота (діти поділені на 4 групи)

Ι група : середа, фартух, пиріг, апельсин, напам’ять, виразно. Скласти речення, твір з даними словами.

ΙΙ група : виписати назви професій в алфавітному порядку (президент, банкір, депутат, директор, одинадцять, шофер, щодня)

  • Продовж речення «Як би я був …»

ΙΙΙ група : записати слова, скласти з ними речення. ( щотижня, попереду, лимон, футбол, влітку)

ΙV група : збери слова. Метод Цицерона.

  • «Вдома і стіни допомагають» : казав філософ.

По класу на стіні висять слова – портрет, радіо, мільйон, бджола, ведмідь, портфель.

  • Уяви. Щоб ви зробили, якби знайшли мільйон ?

V. Перевірка. Оцінювання.

  • Поставте собі 2 бали, за каліграфію додайте ще один бал.

VΙ. Повідомлення теми уроку.

  • Зараз ми перейдемо до творчої лабораторії Едварда де Боно. Вона складається з вчених, одягнених в 6 капелюхів різних кольорів. Тож будемо дослідниками. І так перед нами стоїть задача: розігріти свої уміння й навички, здійснити порівняння, посперечатись, підбити підсумки.
  • Слова мають свої таємниці.
  • А чи може бути слово без значення?
  • Отже, ми продовжимо вчитися добирати синоніми і антоніми, з’ясуємо скільки значень може мати слово та в якому значенні вживаються слова.

VΙΙ. Сприймання і усвідомлення матеріалу уроку.

  • Тож спробуємо !!! Будьте уважними і кмітливими.( діти одягають 6 капелюхів)
  1. Білі капелюхи.

Питання : що таке антоніми? Зараз ми переконаємся в цьому.

Вмикаю відео про синоніми і антоніми.

  1. Бесіда
  • Як називаються слова першого стовпчика? Другого стовпчика?

(синоніми)

  • Запишемо в зошити пари слів.

Працьовитий-лінивий

Правдивий-брехливий

Великий-малий

Оцінювання 2 бали.

  1. Гімнастика для очей
  1. Червоні капелюхи.
  • А чи потрібні антоніми в мовленні ?

Діти відповідають.

  • Я вражена, що антоніми існують.
  1. Жовті капелюхи
  • Яка роль антонімів у мовленні ?

«Вони допомагають точно висловити думку виражають протилежні явища»

  • Складіть і запишіть речення ( слова розсипані) Мир будує, а війна руйнує .
  • Яке слово викинули у смітник?

Пастка. Сигнальна картка. В чому справа? Перед сполучником «а» ставиться кома.

  • В кого втекла кома поверніть назад ?

Оцінювання 2 бали.

  1. Чорні капелюхи.
  • Як ви вважаєте, чи мають слова антоніми негативні явища?

Вправа «Знайди пару». Слова на дошці. З’єднай стрілками.

Бігти

Зло

Друг

Сумний

Говорити

Ворог

Веселий

Мовчати

Добро

Стояти

 

Оцініть свою роботу в 2 бали

  1. Зелені капелюхи.
  • Які  є у вас пропозиції ? ( Завжди бути веселими, усміхненими, добрими, щедрими, мати багато друзів)

VΙΙΙ. Робота з підручником.

Виписати з вправи одне речення за вибором.( вправа 103,с. 51)

  • Як ви розумієте прислів’я ?

Оцінювання 1 бал.

  1. Сині капелюхи.
  • Отже підіб’ємо підсумки без антонімів наша мова не існує. Антонімами можуть бути іменники, прикметники, дієслова.

ΙX. Фізхвилинка.

Продовжуємо роботу.

  • У нас так затишно. А де ж може бути так затишно, як не в рідному домі?
  1. Слайд хата.

Записати синоніми. Хата, оселя, будинок, дім, житло.

  • Для чого нам синоніми?
  1. Вправа за підручником .

Слайд дятел, сосна.

  1. Бесіда. Здивування. Сценки.

В темнім лісі проживає,

Довгий хвіст пухнастий має.

Їй на місці не сидиться.

Як зовуть її?

(Лисичка)

Виходить дівчинка в костюмі.

Другий учень заперечує « Я теж лисичка».

Я з хвостом, ти без хвоста.

Я звірятко, ти грибок

А ім’я одне на двох

(Лисички)

  1. Бесіда про вживання грибів. Будьте обачні.
  2. Сценка.
  • Я дуже важлива річ. Без мене люди не зможуть доглядати за волоссям.
  • А я дуже красивий і яскравий, прикрашаю голову півника ( гребінець)
  1. Сценка.
  • Я сонечко-комаха , а я небесне тіло.
  • Діти що це за слова??? Багатозначні.

Оцінювання 1 бал.

  • Тож давайте підемо далі в світ цікавих слів. Згадаємо ще про одну особливість слова.

Виходить учениця у костюмі кучерявого дерева(берези) і учениця з кучерявим волоссям.

  • Коли так говорять : «Золоті руки і золоті прикраси»
  • Це слова вжиті в прямому і переносному значенні.
  • Молодці. Отже ми гарно попрацювали. Я вам дякую за роботу.

X. Підсумок уроку.

- Що повторили на уроці ? Що сподобалось ? Де було важко працювати ? 

- Підрахуйте бали, це ваша оцінка.

XΙ. Домашнє завдання.

Виписати 3-4 прислів’їв з антонімами. Вивчити їх напам'ять.

Дякую за урок.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
17 лютого 2018
Переглядів
1596
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку