Урок (інтегрований) для 1 класу НУШ з: я досліджую світ, української мови, мистецтва Старченко Ірина Миколаївна. Вчитель початкових класів Київської гімназії східних мов № 1
ТЕМА: Риби. Оксана Іваненко «Казка про Золоту Рибку». Творча робота над змістом.
МЕТА:
Навчальна: формувати в учнів поняття «Риби» Розширити і узагальнити знання про риб, ознайомити з характерними ознаками, їх будовою, способом життя.
Закріплювати вміння учнів читати, вдосконалювати читацькі та мистецькі навички,
Розвиваюча: розвивати допитливість, спостережливість, логічне мислення, пам'ять, вміння виділяти головне та аналізувати, розвивати вміння спілкуватися. Збагачувати мову та словниковий запас учнів. Виховувати бережливе ставлення до природи. Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: тематична презентація, шість цеглинок Lego, альбоми для малювання, кольорові олівці, мультимедійний комплект.
ХІД УРОКУ:
І. Організаційний момент Створення позитивного клімату у класі: 1.Енергоджайзер:
-Хто любить навчатись – підніміть руки,
- Хто любить бути уважним – плесніть у долоні,
- Хто любить працювати з друзями – потисніть руку,
-Хто готовий працювати – сідайте.
- Подаруйте мені свої гарні усмішки і розпочнемо урок.
2.-Діти, в нас — незвичайний урок,
До нас завітає красуня одна,
Я знаю, що люба всім людям вона.
А що за красуня, вам треба вгадати, Для цього потрібно старання додати! ІІ. Актуалізація опорних знань. Відгадайте загадки: (Слайд 1) -У воді вона живе, немає дзьоба, а клює. -Водою їхали пани, на них срібні жупани, Хоч жупани – лата на латі, панам раді в кожній хаті. -Має хвіст, та не літає, Має рот- не розмовляє. Можеш вудкою спіймати, І загадку відгадати. -Так, це- РИБИ (Слайд 2) ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. -А що вам вже відомо про риб? -Де вони живуть? -Яких ви риб знаєте? -Де ви їх могли бачити? -І сьогодні одна красуня завітала до нас на урок, щоб розповісти вам багато цікавого про себе і про своїх родичів –риб. (Слайд 3) -Давайте придумаємо ім’я нашій красуні. Опишіть її. Яка вона? ІV. Повідомлення теми і мети уроку -Наша Рибка сьогодні вам дуже багато розповість цікавого. –Адже риб так багато живе у ставках, озерах, річках, морях і океанах. –А ще ми прочитаємо цікаву казочку про неї і підготуємо їй поради. V. Вивчення нового матеріалу.
1.Розповідь Золотої Рибки: (Слайди 4, 5, 6, 7 ) Риби – це водні мешканці, тіло яких вкрите лускою. Тіло риби складається з голови, тулуба, хвоста і плавників. За допомогою плавників риби повертаються в воді і змінюють напрямок. Кермом для них служить хвіст. У більшості риб очі розташовані по обидва боки від голови, причому риба вміє бачити кожним оком окремо: вона бачить відразу і перед собою і над собою, і ззаду, і під собою. Дихають риби за допомогою зябер. Вони закривають зябра і набирають повний рот води, а потім відкривають зябра і випускають через них воду, «забираючи» з води кисень. Більшість риб метають ікру. З кожної ікринки потім з’являються мальки. Вони не зовсім схожі на дорослих риб. Але мине небагато часу і мальки перетворяться на дорослих риб. Взимку, коли вода замерзає, риби опускаються на дно. У цей час вони ведуть малорухливий спосіб життя, мало їдять. У воді під льодом дуже мало кисню, тому люди роблять ополонки, щоб рибам було легше дихати. У світі відомо більше 32 тисячі видів риб. Люди рибу вживають у їжу. -Риба дуже корисна для організму людини. Дієтологи радять їсти рибу хоча б двічі на тиждень. -Риба багата на вітаміни(А, Е, D), кальцій, цинк, залізо, фосфор, магній.
Джерело: https://dovidka.biz.ua/rozpovid-pro-rib
- Наша Золота рибка дуже хоче, щоб ви більше дізнались про всіх її родичів-риб. –Діти, а чи є у вас найзаповітніші бажання? – Наша Золота рибка вміє здійснювати бажання. Але вона говорить, що якщо людина дуже чогось хоче, то потрібно не сидіти і мріяти, а діяти, щось робити для здійснення мрії. -І тоді Рибка обов’язково вам допоможе, щоб бажання здійснилось. –Наша красуня ще маленька і теж вчиться жити у своєму середовищі разом з мамою і своїми братами і сестрами. –Вона хоче, щоб ви послухали казку про неї і відповіли на запитання, та порадили, як їй бути обережною. Адже скрізь стільки небезпеки!!! –Рибка попросила мене прочитати вам казочку «Про Золоту Рибку», яку написала письменниця Оксана Іваненко.
2. Розповідь вчителя. (Слайд 8) Оксана Дмитрівна Іваненко народилася 31 березня 1906 року в Полтаві. «Пишучи казку, – розповідала Оксана Дмитрівна, – я перевтілювалася, жила мріями моїх героїв: пташок, комах, кисличок, берізки, верби… Я вже не могла думати про щось інше. Я вкладала в неї всі почуття, спогади, думки, розмисли...» Так народжувалися твори, у яких використовувався казковий художній прийом – один із найважливіших у О. Іваненко, коли звірі, рослини і навіть крапелька води мислять і розмовляють, як люди. Це були казки про дружбу, взаємодопомогу, та любов до рідного краю.
взаємодопомогу, повагу, та про гарячу любов і відданість рідному краю.
3.Читання казки вчителем. (Слайди 9, 10 ) Оксана Іваненко «Казка про Золоту Рибку» (уривок) У зграйці маленьких рибок вона була найвеселішою і наймоторнішою.
— Не запливай далеко,— казала мама,— там часто гуляє стара зубаста щука, вона з’їсть тебе!
Рибка мотала хвостиком і відповідала:
-— А я від зубастої щуки втечу!
— Не підпливай до того берега,— знову попереджала мама, — там рибалки ставлять свої ятері. Потрапиш у них — і кінець!
— Не потраплю! — заперечувала рибка і пливла аж до того берега.
— Не визирай з води! — хвилювалася мама,— тебе схопить качка і з’їсть!
— А мені цікаво на все поглянути! — сміялася рибка.
— Ох, яка ти в мене неслухняна! — зітхала мама.
А рибка насправді не була неслухняною — вона просто була цікавою до всього і зовсім не боязкою. Ні щуки не боялась, ні качок, ні чайок, що літали над водою, ні ятерів, що розставляли рибалки. Вона любила підпливати до верби на тому березі. У верби було гнучке тонке гілля з довгими вузькими листочками. Вона схиляла гілля аж до самісінької води, і коли вода була спокійна — верба вся відбивалася в ній, гнучка і красива. Там ще ріс очерет, на ньому часто сідали маленькі пташки очеретянки. Пташки були дуже балакучі, усе б щебетали-співали. Там, на березі, гуляли інколи великі птахи — журавлі і чаплі. Чаплі могли теж схопити рибку, як і чайки, але рибка все ж таки любила підпливати до берега і слухати, про що розповідають пташки. О! Їм було про що розповісти. У них були крила, і вони скрізь літали. Багато пташок відлітало на зиму далеко-далеко в теплі краї. От було чого послухати!
4.Фізкультхвилинка А зараз, нам наша Рибка пропонує відпочити; https://www.youtube.com/watch?v=Nt67SfkJAnY 5.Робота над змістом казки -Чому хвилювалась мама? -Якою за характером була маленька рибка? -Чи справді поведінка рибки була небезпечною для її життя? -Чому? -З якими пташками зустрічалась Рибка на березі? –Яку б пораду ви дали Золотій Рибці? 6.Читання казки учнями (ланцюжком) (У учнів на партах є роздруківки з казкою) VІ. Узагальнення та систематизація знань. 1.Гра «ТАК» ,чи «НІ» з цеглинками ЛЄГО : -Зараз я називаю твердження, а ви піднімаєте відповідний колір цеглинки: -Якщо – «Так» - зелений колір, якщо – «Ні» -червоний колір -Риби живуть у воді. - Тіло риб складається з голови, тулуба і лапок . - Дихають риби за допомогою зябер. -Риба має одне велике око. -За допомогою плавників, риби повертаються у воді. -Риби розуміють людську мову. -Вони вміють швидко плавати. -Сьогодні ми прочитали цікавий віршик про «Золоту рибку» -Наша рибка з казки вміла гарно співати. -Красуня спілкувалась з ластівкою. -Вона нікого не боялася. -За це її мама хвалила. -Рибка була дуже слухняна. 2.Малюємо Золоту Рибку і загадуємо бажання (Слайд 11 ) -А зараз кожен спробує намалювати нашу Золоту Рибку, якою ви її уявляєте, і загадає бажання. Наша красуня його обов’язково виконає. VІІ. Рефлексія 1.Метод: «Шість мислячих капелюхів» - Які знання ви отримали на уроці ? - Який можна зробити висновок? - Чому у житті потрібно бути обережним? - Що ми можемо ще порадити Золотій Рибці? - Що вам найбільше сподобалось? - Що у вас викликало сум? (Слайд 12 ) 2.Самооцінювання -Підніміть цеглинку такого кольору, який відповідає кольору рибки на екрані. Який у вас настрій від уроку? (Слайд 13) (Слайд 14)