Українська мова. Читання
Тема. Речення. Українська народна казка «Лисичка та журавель».
Мета. Продовжити формувати навички спілкування та уміння сприймати інформацію з різних джерел, відображати фактичний зміст тексту, послідовність подій, виокремлювати головне, формувати навички раціонального читання з розумінням. Організувати дослідження мовних особливостей речення. Формувати навички грамотного письма. розвивати зв’язне мовлення, читацький інтерес, пам'ять, увагу, кмітливість; виховувати почуття любові до рідної мови
Очікуванні результати:
формулюють відповіді на них, сприймають інформацію з різних джерел, виділяють головне.
цікаву для себе інформацію, обгрунтовують власні міркування, критично оцінюють прочитане, характеризують персонажів української народної казки.
списують з рукописного тексту.
за метою висловлювання та інтонацією речення
відтворюють, використовують в практичній діяльності.
Обладнання: аудіо – відеоматеріали, демонстраційні плакати з правилами, посібник Українська мова. Читання. 2 клас Частина 1(1), авт. І.В.Гавриш, Н.Ф.Андрєєва, В.І.Пімонова, 2020
Хід уроку
Взаємодію усно
1.Налаштування на урок
- Послухайте пісню «Мова єднання» (музика і слова Олега Самойдюка).
- Поміркуйте, чи любить автор українську мову.
- Розкажіть про своє ставлення до української мови.
2.Презентація теми уроку і визначення особистих завдань.
- Прочитайте тему уроків, визначте їх завдання.
II. Основна частина
1.Робота над уривком із пісні «Мова єднання»
Краща мова єднання – це українська.
Нам Україну народила.
Краща мова кохання – це українська.
Сила небес їй дала крила.
а) виразне читання уривку;
б) вивчення напамʼять за методикою «Блискавка».
2. Рухова хвилинка.
Досліджую мовні явища
3. Попрацюємо разом – дослідимо уривок пісні «Мова єднання» як мовне явище. Дайте відповіді на запитання.
- Скільки речень в уривку?
- Як написано перше слово в реченнях? Чому?
- Як пишемо слова в реченні – разом чи окремо?
4. Робота з інформацією (речення) (с.1)
- Прочитайте інформацію за диктором. Прочитайте самостійно. Розкажіть з памʼяті стільки разів, скільки потрібно, щоб запамʼятати.
5. Гра «Будівельники» (Із запропонованих слів скласти речення)
6. Танцювальна хвилинка з піснею «Мова єднання»
Взаємодію письмово
7. Каліграфічна хвилинка
- Пригадайте алгоритм написання великої літери К і верхнє зʼєднання,
пошепки проговорюючи й «пишучи» в повітрі відповідні елементи;
- Розглянь зʼєднання букв, прикрась ними килимок;
- Пригадайте головне правило Орфографа. Пошепки прочитай інформацію в рамочці, поступово прискорюючи темп.
8. Прочитай листівку до Дня української писемності, який святкують 9 листопада. Пригадай, що необхідно памʼятати, пишучи речення.
(Краща мова єднання – це українська. Нам Україну народила.)
9.Створення листівки за зразком, керуючись головним правилом Орфографа.
10. Пальчикова гімнастика.
Взаємодію усно й письмово
А «Летючий корабель»
Б « Котик і Півник»
В « Лисичка та журавель»
Г « Рукавичка»
11. Виконайте завдання Знайка. Пронумеруйте ілюстрації до твору «Лисичка та журавель» послідовно за змістом. (на дошці заздалегідь приготовлено ілюстрації до казки)
Читаю, взаємодію усно.
12.Танцювальна хвилинка з «Пісенькою про казочку» (музика О.Осадчого, слова О.Вратарьова й О.Скринник)
13. Вправа «Сорока й черепаха» (вправа на вдосконалення навичок читання)
- Прочитай початок казки «Лисичка та журавель» ( 5)повільно, як повзе черепаха, а потім швидко, як скрекоче сорока.
- Підкресли й прочитай речення, у яких лисичка запрошує журавлика в гості.
- Поясни зміст речення «Я для тебе – як для себе».
- Поміркуй, як по-іншому можна запросити журавлика в гості.
- Зверніть увагу, як лисичка звертається до журавля.
- Підготуйся до грамотного написання запрошення журавлику.
- Попрацюйте у парі. Пошепки прочитайте й перекажіть одне одному головне правило Орфографа. (с.5)
14.Рухова хвилинка.
Взаємодію письмово
Створення листівки із запрошенням журавлика в гості за зразком. Написання запрошення від свого імені. (с.6)
Читаю, досліджую мовленнєві явища.
15. Підготовка до читання казки «Лисичка та журавель».
- Прочитай тлумачний словничок і слова в колонках ( с.7), зʼясування їх значення.
- Відтвори з памʼяті.
- Вправа «Повітряні кульки» (читання слів в колонках)
16. Читання української народної казки «Лисичка та журавель»(с.7-9)
17. Хвилинка здоровʼя. Виконання вправ для покращання зору.
Взаємодію усно, досліджую медіа.
Аналіз змісту казки.
- Перегляд фрагмента мультфільму.
- Знайдіть в тексті та підкресліть речення про переглянуте.
- «Озвуч» мультфільм.
- Знайдіть в тексті і підкресліть фрагмент, у якому розповідається, як лисичка пригощала журавля. Прочитай уривок.
- Дай відповіді на запитання:
* Чи сподобалося тобі, як лисичка пригощала журавля? Чому?
* Про які риси характеру лисички ти дізнався/дізналася, прочитавши казку?
* Поміркуй, чи правильно вчинив журавель, помстившись лисичці.
* Як би ти пригощав/пригощала гостей?
* Чого навчає казка «Лисичка та журавель»?
- Переглянь кінцівку мультфільму « Лисичка і лелека» Чи сподобалось тобі як учинив лелека?
ІІІ. Підбиття підсумків уроку.