Урок Іван Франко "Лисичка і Журавель"

Про матеріал
Вчити учнів виділяти в тексті дійових осіб, давати їм елементарну характеристику; спостерігати за структурою і сюжетом казки; закріплювати вміння відтворювати зміст знайомих казок, правильно оцінювати поведінку персонажів; формувати навички правильного й свідомого читання мовчки та вголос; розвивати пам’ять,мислення, увагу; виховувати чуйність, доброзичливість, гостинність, порядність.
Перегляд файлу

Тема: І.Франко «Лисичка і Журавель».

Мета:  вчити учнів виділяти в тексті дійових осіб, давати їм елементарну

            характеристику; спостерігати за структурою і сюжетом казки;              

            закріплювати вміння відтворювати зміст знайомих казок, правиль-

            но оцінювати поведінку персонажів;  формувати навички   пра-

            льного й свідомого читання мовчки та вголос; розвивати пам’ять,

            мислення, увагу; виховувати чуйність, доброзичливість, гостин-

            ність, порядність.

Обладнання: грамзапис казки « Лисичка і Журавель»,  портрет І.Франка,

            ілюстрації до казки, маски лисички і журавля,картки з прислів’ями.

 

 

 

                               Хід уроку

І.Організація класу

Дзвоник дзвонить,  не стихає,

Школярів усіх скликає:

  Гей,  до класу поспішайте

На місця свої сідайте –

 І урок  розпочинайте.

На уроці ми будемо працювати під таким девізом:

Не просто слухати а чути,

Не просто дивитися, а бачити,

Не просто відповідати, а міркувати,

Дружно і плідно працювати .

ІІ.Мовленнєва розминка

1.Вправа на розвиток дихання

«Задми свічку», «Понюхай квіточку», «Пий чай із блюдця», «Подми

на кульбабку», «Годинник»

2.Читання чистомовки

ця-ця-ця — жила собі лисиця

лем-лем-лем — зустрілася з журавлем

ни-ни-ни — запросила на гостини

ла-ла-ла — каші наварила

 

3.Робота над скоромовкою

На болоті журавель жував журавлину,

 А у лісі їжачок – живильну ожину.

 

ІІІ.Перевірка домашнього завдання

-Яким був Казкар?

-Які думки приходили до нього?

-Що виходило, коли Казкар складав думки одну до одної?

-Для кого казкар писав свої веселі казки?

-Що призвело до того, що Казкар став сумним?

(На дошці презентація малюнків)

ІV. Мотивація навчальної д-ті. Повідомлення теми та мети уроку.

-Cьогодні  я пропоную вам подорож  країною, а саме ви її мені підкажете?

Розгадаємо кросворд:

 

                 ,,, З ,,,,

 Тож гаразд часу не  гаєм

 і в мандрівку вирушаєм.

-Діти, пригадайте, на які групи ми поділяємо казки?

-Які казки ми називаємо народними?

-Які літературними?

-Яку літературну казку ми будемо читати ви мені скажете , коли розгадаєте загадку.

В казці цій рудий хтось, хитрий  

Кашки наварив і в миску      

Він налив її для гостя.       

Скуштувать не довелося...

Та нечемною була  Лисичка-сестричка,  

Тому казочка про них

 Зовсім невеличка.    

Та мораль там велика  

 І для всіх дається

Хто ж герої ці, згадай,          

Назву казки відгадай  .

Сьогодні на уроці  ми ознайомимося з авторською казкою І. Я. Франка «Лисичка і Журавель» .

2.Відомості про автора.

Хто Франко? Ми всі це знаєм!

Всі Франка ми величаєм

- Він великий наш  казкар, поет,

 Гляньте — ось його портрет.

   Іван Франко писав не тільки казки , а й вірші  та оповідання. Він

написав дуже багато творів для    дітей.

Який згодом став великим українським письмен­ником Іваном  Яковичем Франком.

   У селі Нагуєвичі Дрогобицького повіту 27 серпня 1856 року, у родині Яця з Гори, відомого на всю округу коваля, народився рудоволосий, ясноокий хлоп­чик Батьки не могли натішитися сином. Хлопчик зростав розумною, допитливою дитиною. Цілими днями        він бігав по полю, по луках, понад гірською річечкою з  високими берегами і кам'янистим дном Його цікавило все: чому сонце маленьке, ко­ли казали, що воно велике? Про що шепоче листя на осиці?   Про що розмовляють між собою лісові звірі? Над усім задумувався хлопчик. На ці та інші питання хлопчик міг одержати відповідь у батьківській кузні, що стояла на околиці села понад шляхом. Про це І. Франко та про інше згадує у своїх творах.

3.Опрацювання казки «Лисичка і Журавель».

- Героїв казки ви назвали, але цікавого ще не пізнали. Давайте казку ми прослухаємо і в ролі юних дослідників побудемо. (Слухання аудіозапису казки).

4.Словникова робота.

Призволяйся -                        дала зарік, обіцянку не робити чого-небудь.

Облизня спіймавши -             затоваришували.

Зареклася-                              пригощайся, їж.

Заприятелювали-                   що означає залишитися ні з чим.   

  • До слів лівого стовпчика  доберіть відповідні тлумачення з правого.

5.Фізкультхвилинка.

Ми з вами трохи потрудились
І мабуть трохи притомились.
Тепер настав час відпочинку,
Ми почнемо фізкультхвилинку.
Рано-вранці сонце встало
І проміння всім послало.
Сонце в спинки припікає,
Лиски з нірок вибігають
І під сонечком стрибають.
Дмухнув вітер – лиски сіли,
Бо страшенний вітер збив їх.
Піднялися, тихо встали,
Мило з нами танцювали.
Будемо ми всі сідати
Й далі плідно працювати.

 

6.Читання казки учнями «ланцюжком».

7.Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.

- Прочитайте, як Лисичка запрошувала Журавля в гості.

-Чи щирими були її слова?

-Як Лисичка поводилася зі своїм гостем під час обіду? Як ви оцінюєте її дії?

-Як Журавель пригощав Лисичку? Чому він так робив?

- Чому розпалася дружба Лисички і Журавля?

- Чи схвалюєте ви їхню поведінку?

-Як ви думаєте, на чиєму боці автор?

8. Гронування

 — Як можна охарактеризувати Лисичку? Яка вона? Виберіть слова, які належать Лисичці, а які  Журавлеві.(УЛЕСЛИВА ДОВГОНОСИЙ , ХИТРА ,ПУХНАСТА ,СІРИЙ ,РУДА ,НЕЩИРА , ДОБРИЙ, ВИНАХІДЛИВА ,ДОВІРЛИВИЙ ,ЩИРИЙ ,ВВІЧЛИВИЙ ).                                                                                                                                           

Якими словами ви можете охарактеризувати лисичку ?

-Який Журавель?

 

9.Читання казки в особах.(драматизація)

10.  Закріплення вивченого матеріалу

1).Гра Закінчи речення»
Вчитель читає речення, а учні шукають його і дочитують до кінця.

2.) Робота в групах
1 група – з’єднати частини прислів’я так, щоб можна будо його прочитати.
                                                  

Як посолиш,                                 так і їстимеш.
Роби добро,                                  воно добром вернеться.
 

2 група – складіть прислів’я і подумайте, яке з них може бути заголовком до нашої казки.
Друзі  напізються  в  дібі.                ( Друзі пізнаються в біді.)
Яке ннячастува, таке й ваннядяку. (Яке частування, таке й дякування.)

-Яке прислів’я може бути заголовком до казки?

ІV. Підсумок уроку.

-Чи сподобалася вам казка «Лисичка і Журавель»?

-Чого вона навчає?

V.Домашнє завдання.

Переказувати казку. Сильнішим- продовжити казку, щоб вона закінчила-

ся добре.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

                                                                                      .                                 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
5 лютого 2019
Переглядів
890
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку