Урок з української мови для 6 класу за темою "Аналіз контрольної роботи. Числівник як частина мови"

Про матеріал

Мета уроку: навчити розпізнавати числівники в реченні, визначати їхні граматичні ознаки, відмінювати прості, складні та складені числівники; виробляти вміння правильно вживати їх у мовленні, в різних відмінкових формах; сприяти розвиткові мислення, пам'яті, творчої уяви; виховувати орфографічну пильність, шанобливе ставлення до мовної та літературної спадщини українського народу.

Перегляд файлу

Аналіз контрольної роботи. Числівник як частина мови

Мета уроку: навчити розпізнавати числівники в реченні, визначати їхні граматичні ознаки, відмінювати прості, складні та складені числівники; виробляти вміння правильно вживати їх у мовленні, в різних відмінкових формах; сприяти розвиткові мислення, пам’яті, творчої уяви; виховувати  орфографічну пильність, шанобливе ставлення до мовної та літературної спадщини українського народу.                                                                                                                                               

Тип уроку: урок-практикум.
Обладнання:  тести, картки із диференційованим  завданням.

Хід уроку
Епіграф                                 Кобзарем його ми звемо,
                                                    Так від роду і до роду,
                                             Кожен вірш свій і поему
                                                                                        Він присвячував народу.                                                                                                              М. Рильський

І. П’ятихвилинка. «Поетична сторінка».
Дібрати за змістом і римою слова та вставити їх в поезію
Садок вишневий коло        ,
Хрущі над вишнями         ,
Плугатарі з плугами        ,
Співають ідучи  дівчата,
А матері  вечерять      .
                         Т.Шевченко

Довідка:  ждуть, хати, йдуть, гудуть.
ІI. Повідомлення теми та мети уроку.
- На сьогоднішньому уроці ми  повторимо вивчений матеріал  про числівник як самостійну частину мови.

ІII. Актуалізація опорних знань.
- Дорога буде далекою;  можуть траплятися труднощі, тому нам слід добре підготуватися.

1. «Мозковий штурм».
1. На що вказує числівник ?  
2.На які питання відповідає числівник?  
3.Розряди числівників за значенням …
4.Види кількісних числівників …
5. Граматичні категорії порядкових числівників 
6.Групи числівників за будовою                                                                                                                                7.Які постійні й змінні ознаки має числівник?
8. Яку синтаксичну роль може виконувати числівник?
9. З’ясувати особливості відмінювання кількісних числівників.
10. Чим відрізняються у відмінюванні порядкові числівники?
11. У яких випадках пишеться ь у числівниках? Навести приклади.
12. Яка різниця у поняттях «складний числівник» і «складний прикметник із числовим значенням»? Навести приклади.
13. Розказати про правопис складних і складених числівників.
14. Що з вивченого матеріалу про числівник видається вам найважчим? Відповідь аргументувати.
15. У яких стилях мовлення найчастіше вживаються числівники?

2. Вибірковий диктант.
Із поданих числівників виписати кількісні.
П’ятий, вісім, дванадцятий, четвертий, дев’ять, двісті, чотири, двадцять перший.
Ключ: із третіх букв кількісних числівників складається слово світ.

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.

Кодовий диктант.  
  Потрібно вставити в фразеологізми пропущені числа.
Сидіти в     стінах  (4)
  колесо до   воза      (5)
   чоботи - пара   (2)
В    … дуги  зігнувся  (3)
    дорогою  обійти   (10)
… разів відмір, а  … раз відріж (7 і 1)
Код: 4, 5, 2, 3,  10, 7 і 1

Творчий диктант. «Юні лінгвісти».
Поєднати числівники з іменниками.
Шестеро (діти), троє (хлоп’я), троє (дівчина), двоє (побратим), четверо (подорожній).
Інтернет-дослідження. Звіт творчої групи.

Лінгвістична задача.
 Скільки було: бабуся,  дві матері, дві дочки й внучка? (Троє).

Самостійна робота.

І в. Запишіть слова у два стовпчики: у перший складні прикметники, у другий – порядкові.

Чотиритисячний, чотиридобовий, чотирирічний, чотирьохмільйонний, чотирьохтисячний, дев’яностий, дев’яностоденний, дев’яносторіччя, дев’яносто третій.

 Провідміняйте числівник 796 як кількісний і як порядковий.

10. Виконайте морфологічний розбір виділеного числівника, вжитого в реченні.

Один баранець пасе тисячу овець.

 Запишіть числівники на позначення часу словами, давши відповідь на питання «Котра година?»: 6.45; 17.10; 21.30, 01.01.

Запишіть числівники на позначення часу словами, давши відповідь на питання « О котрій годині?»: 02.00, 09.25, 08.50, 04.15.

ІІ в. Запишіть слова у два стовпчики: у перший складні прикметники, у другий – порядкові.

П’ятитисячний, п’ятидобовий, п’ятирічний, трьохмільйонний, трьохтисячний, шестисотий, вісімдесятиденний, вісімдесятиріччя, вісімсот третій.

Провідміняйте числівник 845 як кількісний і як порядковий.

Виконайте морфологічний розбірвиділеного числівника, вжитого в реченні.

Сімсот соколят на одній подушці сплять.

Запишіть числівники на позначення часу словами, давши відповідь на питання: «Котра година?»: 7.40; 15.25; 22.30, 01.15.

Запишіть числівники на позначення часу словами, давши відповідь на питання « О котрій годині?»: 02.15, 08.00, 09.30, 07.50.

V. Узагальнення вивченого навчального матеріалу.
        Тести
 


1.    Числівник – це самостійна частина мови, яка вказує на:
А) дію або стан;
Б) ознаку предмета;
В) предмет чи особу; 
Г) число, кількість предметів, їх порядок при лічбі.

2.Числівники за значенням поділяються на:
А) прості й складні;
Б) збірні й дробові;
В) кількісні  й порядкові;
Г) кількісні й складені.

3. Числівники за будовою поділяються на:
А) прості  й дробові;
Б) складні й кількісні;
В) прості, складні й складені;
Г) складні й складені.

4. Порядкові числівники змінюються за:
А) родами і числами;
Б) родами, числами і відмінками;
В) відмінками;
Г) родами і відмінками.

5. У якому рядку всі числівники – кількісні?
А) перший, другий,чотири, третій;
Б) десятеро, сьомий, двадцять, вісім;
В) одна п’ята, десять, троє, сорок;
Г) двохсотий, триста один, дев’ятий, чотириста.

6. У якому рядку всі числівники вжито в родовому відмінку?
А) одного, одної восьмої, одної, одних;
Б) семи, одній сьомій, сімом, шістьом;
В) дев’яноста, сорока, ста, двом;
Г) п’ятдесяти, десятьох, двомстам, трьома.

7. У якому рядку всі числівники  за будовою складні?
А) тридцять, одинадцять, вісім, сорок два;
Б) двадцять, сто три, п’ятсот, сімсот один ;
В) сімдесят чотири, триста, дванадцять, дев’ять;
Г)п’ятдесят, п’ятсот, сімдесятий, дев’ятнадцять.

8. Вкажіть речення, в якому вжито числівник.
А) Четвірка друзів вирушила в мандри.
Б) У цьому місті я живу п’ятнадцятий рік.
В) Юрко отримав за контрольну роботу шістку.
Г) На майже голих гілках висіло з десяток останніх яблук.

9. Вкажіть ряд числівників, у кожному з яких пишеться –ь-:
А) тр..ох, десят..ма, п’ят..ом;
Б) дев’ятнадцят.., чотир..мастами, шістдесят..;
В) вісім..сот, п’ятнадцят..ма, дев’ят..мастами;
Г) п’ят.., вос..мому,вісім..

10.  Вкажіть, який порядковий числівник відмінюється, як прикметник м’якої групи.
А) другий;
Б) третій;
В) п’ятий;
Г) четвертий.

11. У якому рядку всі числівники -  збірні?
А) двісті, троє, шістдесят;
Б) четверо, сорок, дві восьмих;
В) п’ятеро, троє, десятеро;
Г) п'ятнадцять, сім других, сьомий.
12. У якому рядку всі  слова  -  числівники?
А) п’ять, семеро, сто сорок один;
Б) троє, вдвоє, потроїти;
В) одна третя, восьмисотий, двоповерховий;
Г) двадцятий, тридцять п’ять, по-перше.


VI. Підсумки  уроку.

Зробити морфологічний розбір числівника, ужитого в реченні: Один баранець пасе тисячу овець (Нар. творчість).

Скласти зв’язну розповідь про свій клас, використовуючи різні за будовою числівники. У розповіді зазначити: скільки школярів у вашому класі, як вони навчаються, скільки хлопчиків та дівчаток, о котрій годині ви приходите до школи, о котрій — повертаєтеся додому тощо.

Зробити морфологічний розбір числівника, ужитого в реченні: Сімсот соколят на одній подушці сплять (Нар. творчість).

Скласти зв’язне висловлювання про свій вихідний день, використовуючи різні за значенням і за будовою числівники.

VII.  Домашнє завдання
Середній рівень
1.    Поставити числівники разом з іменниками в орудному та місцевому відмінках. З трьома словосполученнями скласти  речення.
200 учнів, 131 тонна, 42 літри, 275 глядачів, 943 грами, 347 кілограмів,253 дні.
    2.Відредагуйте подані словосполучення.
        Дві дівчата, три  кури, два селяни, чотири очі, стотридцять три телята,чотири коней.

Достатній рівень
1.    Запишіть подані приклади словами (двома способами).
85,7 + 12,4;  825-405;  126, 7-16,9; 40-26;  3/5+1/3; 68+15.

2.    Відредагуйте подані речення.
Микола приніс двоє відер води. У класі знаходиться двадцять три дівчат. Я купив троє книжок. На початку двадцяте століття з’явився український переклад Біблії. Треба поспішати, вже дві години. Музей зачиняється в шість годин. Вони пробігли дві десятих кілометрів. Три брата зустрілися після довгої розлуки.

Високий рівень
1.    Записати цифри словами.
До 478 додати 16; від 5309 відняти 372;  від 65 відняти суму чисел 24 і 7; сума чисел дорівнює 256;  скільки разів 15 міститься в 949.
      2.Напишіть твір-мініатюру на тему: «Тарасовими шляхами», використовуючи  числівники.

Додаток


Числівник

І варіант

1. У якому рядку всі слова числівники:

А) двоє, нуль, мільйон, сорокаріччя;

Б) трійко, семеро, одиниця, десять;

В) п’ятеро, подвоїти, двадцять три;

Г) восьмий, дві п’ятих, обидва.

2. У якому рядку всі числівники прості:

А) одинадцять, сорок, чотири, п’ятсот;

Б) п’ять, десять, мільйон, мільярд;

В) двоє, дев’ятсот, сто, чотири;

Г) три, тисяча, сімнадцять, один.

3. У якому рядку всі числівники складні:

А) два, дев’яносто, чотириста, вісімнадцятеро;

Б) двісті, дев’ять, декілька, чотириста сорок;

В) мільйон, десятеро, сімсот сорок п’ять;

Г) чотирнадцять, п’ятсот, дев’ятнадцятеро, півтораста.

4. В якому рядку всі числівники кількісні:

А) сто, два, тисяча, сорок;

Б) третій, три, десятеро, десять;

В) одна друга, п'ятнадцять, восьмий;

Г) восьмеро, вісімнадцять, другий, шість.

5. У якому рядку всі числівники порядкові:

А) першого, двадцятий, третьому, двадцять п’ятому;

Б) дев’ятьома, сімнадцятим, п’ятого, чотирьох;

В) дев’яносто, тисячний, п’ятий, шестеро;

Г) двоє, кільканадцять, сотий, чотирнадцятому.

6. У якому рядку правильно записані відмінкові форми числівників:

А) двомастами шістдесятьома трьома, ста сімдесятьох п’ятьох;

Б) дев’ятистах п’ятидесяти чотирьох, сто сорока дев’ятьох;

В) п’ятистам вісімдесятьом дев’ятьом, двомстам дев’яносто сімом;

Г) трьохстами дев’яносто дев’ятьома, семисот п’ятидесятьох трьох.

7. У якому рядку всі числівники складені:

А) сімсот, сорок, чотирнадцять;

Б) двадцять п’ять, тисяча сто двадцять, сорок п’ять;

В) семеро, одинадцять, вісімнадцять;

Г) декілька, чотири, мільйон.

8. У якому рядку всі числівники збірні:

А) обидва, семеро, двоє;

Б) дванадцятеро, п’ятий, п’ятсот;

В) четвертий, мільйонний, третій;

Г) тридцятеро, дві третіх, шістнадцять.

9. У якому рядку допущена помилка у вживанні іменників з числівниками:

А) третина ящики;

Б) півтора місяця;

В) чверть року;

Г) половина задач.

10. У якому рядку числівник пишеться разом:

А) (пятдесят) четвертий;

Б) (триста) шостий;

В) (сто) тисячний;

Г) (шістдесяти) трьом.

11. Знайти в реченні числівник, визначити його синтаксичну функцію, зробити морфологічний розбір числівника.

На конкурсі тюльпанів у Голландії було представлено триста сорок п’ять видів квітів. 

 

Числівник

ІІ варіант

1. У якому рядку всі слова є числівниками:

А) чимало, одна третя, десятка;

Б) декілька, одній третій, вісімка;

В) тисяча, триста, дві других;

Г) безліч, триста, чверть, кілька.

2. У якому рядку всі числівники прості:

А) сто п’ятдесят, триста, дев’яносто, шість;

Б) три, п'ятнадцять, два;

В) чотириста, триста, сім, один;

Г) тисяча, сто, мільйон, вісім.

3. У якому рядку всі числівники складні:

А) триста сорок, сім, дев’ятнадцять, чотири;

Б) п’ятеро, вісімсот, дев’ятеро, сто;

В) двадцять, півтораста, сімнадцять, сімсот;

Г) п’ятеро, сімдесят, одинадцять, три.

4. У якому рядку правильно записані відмінкові форми числівників:

А) вісьмома, дев’яносто вісьмох, п’ятдесят трьох;

Б) п’ятьомастами шістдесятьма вісьмома, п’ятнадцятьома, сьома;

В) семистам тридцятьом сімом, дев’ятьома, вісьмома;

Г) шістнадцятьома вісьма, семидесяти, дев’ятьох.

5. У якому рядку всі числівники складені:

А) п’ятдесят, мільярд, тридцять три;

Б) семеро, сорок шість, дев’ятнадцять;

В) двадцять п’ять, сто сорок сім, шістсот один;

г) дев’ятеро, сорок вісім, дев’ятсот п’ятдесят.

6. У якому рідку всі числівники збірні:

А) п’ятеро, п’ять шостих, двадцятий;

Б) другий, четверо, сімнадцятий;

В) двоє, одинадцятеро, шестеро;

Г) шістнадцятеро, перший, десятого.

7. У якому рядку всі числівники кількісні:

А) сорока п’яти, семеро, три четвертих, декілька;

Б) п’ятому, чотирьох, сімнадцяте, сто;

В) двісті, три десятих, три п’ятих, дев’яностий;

Г) шестеро, десятого, три п’ятих, дев’ятсот.

8. У якому рядку всі числівники порядкові:

А) п’яте, сотий, шістнадцятого, сорок четвертому;

Б) сьомого, ста двадцятого, кільканадцять, шестеро;

В) третій, сімнадцятому, шістдесят шість, десять;

Г) другий, тричі, чотирма, дванадцятому.

9. У якому рядку допущена помилка у вживанні іменників з числівниками:

А) пів сьомої години;

Б) на першому етапі;

В) чверть по шостій;

Г) менше чверті даних.

10. У якому рядку числівники пишуться разом:

А) (шістсот) сороковий;

Б) (п’ятнадцяти) мільйонний;

В) (триста) двадцятий;

Г) (п’яти) з половиною тисячний.

11. Знайти в реченні числівник, визначити його синтаксичну функцію, зробити морфологічний розбір числівника.

Сто сорок перша книга впала з книжкової полиці.


 

docx
Додано
28 липня 2018
Переглядів
13709
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку