Урок з української мови для 8 класу за темою "Контрольна тестова робота №1. Повторення. Словосполучення й речення"

Про матеріал

Мета: перевірити рівень засвоєння набутих знань та умінь; розвивати орфографічну пильність, слухову пам'ять, увагу; учить виховувати повагу до історичного минулого української держави.

Перегляд файлу

Контрольна тестова робота №1. Повторення. Словосполучення й речення

Мета: перевірити рівень засвоєння набутих знань та умінь; розвивати орфографічну пильність, слухову пам'ять, увагу; учить виховувати повагу до історичного минулого української держави.

Очікувані результати: учні вміють правильно писати слова на вивчені орфографічні правила; ставлять розділові знаки відповідно до опрацьованих правил пунктуації; знаходять і виправляють пунктуаційні та орфографічні помилки на вивчені правила.

Обладнання: тестові завдання у двох варіантах.

Тип уроку: контроль і корекція знань, умінь і навичок.

Хід уроку

I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

 Проведення інструктажу щодо виконання контрольних робіт.

Учитель знайомить восьмикласників із критеріями оцінювання контрольної роботи (за правильне виконання завдань № 1-6 (з вибором однієї правильної відповіді) учні отримують по 1 балу; за правильне виконання завдань № 7-8 (на встановлення відповідності) — по 1,5 бала; за виконання завдань № 9 (відкритої форми) максимальна оцінка — 3 бали) та проводить інструктаж щодо її виконання.

II. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ

 Виконання тестових завдань.

ВАРІАНТ І/1

1. Укажіть рядок, де всі сполучення слів — словосполучення.

А Дзвін шабель, моя Україна, сонцем осяяна;

Б пісня солов’їна, синь гаїв, шепіт і зітхання;

В міниться і лине, снишся мені, на воді;

Г у радості, голубе небо, хмари пливуть.

2. Укажіть правильне твердження.

Словосполучення складається з:

А додатків і обставин;

Б головного і залежного слова;

В підмета і присудка;

Г однорідних членів речення.

3. Укажіть правильне твердження.

Спосіб підрядного зв’язку, коли залежне слово вживається в тих самих роді, числі, відмінку, що й головне, називається

А приляганням;

Б уточненням;

В керуванням;

Г узгодженням.

4. Укажіть рядок зі словосполученням, побудованим на основі узгодження.

А Допомагати батькам, полоти картоплю, мріяти про поїздку;

Б волога земля, розцвітати пишно, думати про навчання;

В місто Львів, міська вулиця, дорога до школи;

Г книжкова полиця, весела хата, довга дорога.

5. Складним є речення в рядку:

А Хліб і рушник — одвічні людські символи.

Б Благословенна в болях ран степів широчина бездонна.

В Спинюся я і довго буду слухать, як бродить серпень по землі моїй.

Г Люблю я слухати у полі пісні дівочі на зорі.

6. Укажіть речення зі зворотним порядком слів.

А Густо-пречисто висипали зорі на небі.

Б Степ спочиває, набирається прохолоди після денної сліпучої спеки.

В Осінь на землю тихенько спускається.

Г Відшуміло вже літо, і осінь прийшла.

7. Установіть відповідність між словосполученнями і їхніми видами за способом вираження головного слова.

1

дієслівні

А

Працювати з батьком, радіти за неї,

2

іменні

 

тричі повторити.

3

прислівникові

Б

Дуже голосно, недалеко від школи,

 

 

 

угорі над головою.

 

 

В

Хтось із учнів, сумлінно працювати,

 

 

 

здатний працювати.

 

 

Г

Затишна галявина, посивілий степ,

 

 

 

життєрадісна молодь.

8. Установіть відповідність між другорядним членом і реченням із ним.

1

додаток

А

А дитя осталось, плаче бідне...

2

означення

Б

Пілікає нудно десь гармошка.

3

обставина

В

Так, ти богиня!

 

 

Г

Праця чоловіка годує, а лінь марнує.

9. Виконайте синтаксичний розбір речень.

Десь тополі дзвенять у небі України. (П. Перебийніс)

Любіть Україну всім серцем своїм і всіми своїми ділами! (В. Сосюра)

Відповіді: 1А, 2Б, ЗГ, 4Г, 5В, 6А, 7: 1А, 2Г, ЗБ; 8: 1Г, 2А, ЗБ.

ВАРІАНТ І/2

1. Укажіть правильне твердження.

Двоскладними реченнями називаються речення:

А у яких наявні обидва головні члени — підмет і присудок;

Б з одним головним членом;

В у яких головний член означає дію, що стосується певної особи;

Г у яких дійова особа мислиться неозначено.

2. Граматично незалежний член двоскладного речення, що означає предмет, про який говориться в реченні, називається:

А додатком;

Б обставиною;

В підметом;

Г присудком.

3. Укажіть речення, у якому підмет виражений словосполученням.

А Дідусь із Васильком пішов косити.

Б Сто зозуль кувало щовесни.

В Машина спускалася в байрак.

Г Мені осіння ніч короткою здається.

4. Укажіть речення зі складним іменним присудком.

А Мені і в непроглядній пітьмі днів твоя лунала б мова солов’їна.

Б Як романтично він умів оповідати про норов лебедів і звичаї гусей.

В Млиновеє коло шумить.

Г Поля й толока лежали покриті грубою верствою снігу.

5. Укажіть речення, у якому прикладка з означуваним словом пишеться через дефіс (дефіс пропущено).

А Не той тепер Миргород, Хорол річка не та.

Б За яскраве забарвлення дали омелюхам ще одну назву красавки.

В Дрозди чикотні з діловитим азартом дзьобали ягоди.

Г Князь Кий скликав усіх мужів на раду.

6. Укажіть речення, у якому вжито прямий додаток.

А Дуб із дубом стали рядом, гомоніли древнім ладом.

Б Виходить дівчина із хати води в криниці набирати.

В Темна хмара озвалася громом гучним, освітилась вогнем блискавиці...

Г У батька — шитий пояс шовку червоного.

7. Установіть відповідність між реченням і другорядним членом у ньому.

1 обставини

А

Усе тіло зробилося легким, пружним, нестримним …

2 означення

 

 

3 додаток

Б

Тиша і холод обіймають його.

 

В

Теплохід пішов по Дніпру вниз.

 

Г

Розквітає гарна калина і стає червоною.

8. Установіть відповідність між реченням і способом вираження присудка в ньому.

1

простий

дієслівний

А

За рідний край віддать готові вони свою гарячу кров.

2

складений

Б

Ти вічно цвіти, Батьківщино.

 

дієслівний

В

Вечір був чарівний, зоряний, пісенний.

3

складений

іменний

Г

Шум акацій... Посьолок і гони.

9. У кожному з речень визначте граматичну основу. Укажіть вид присудків.

Лине наді мною небо України.

Небо в сутінь буває сірим...

А життя триває.

Мелодія була тендітна.

Я перестаю боятися вітру.

Відповіді: 1А, 2В, ЗБ, 4Г, 5А, 6Б, 7: 1В, 2Г, ЗБ.; 8: 1Б, 2А, ЗВ.

ВАРІАНТ ІІ/1

1. Укажіть рядок, де нема словосполучень.

А Світлі ріки, менш уважний, ліс шумів;

Б воркування горлиць, дуби крислаті, прилітає осінь;

В цикання дроздів, буду малювати, бережи природу;

Г до школи, вечір і ранок, молодь відпочиває.

2. Укажіть рядок, у якому названо способи зв’язку слів у словосполученні.

А Відокремлення, звертання, уточнення;

Б чергування, сполучення, написання;

В узгодження, керування, прилягання;

Г вживання, членування, означення.

3. Укажіть, у якому рядку у всіх словосполученнях зв’язок керування.

А Передбачати погоду, пливти до берега, любити Батьківщину;

Б сидіти на стільці, швидко бігли, рання весна;

В написаний лист, присів відпочити, доручити справу;

Г берег річки, тяжко від задухи, прогулянка верхи.

4. Укажіть розповідне речення.

А Хто ж од нас у світі дужчий?

Б Зоре моя вечірняя, зійди над горою.

В Чи совам зборкати орла?

Г Ставні берези вздовж дороги обабіч стали в два ряди.

5. Укажіть речення зі зворотним порядком слів.

А Мирослава впала на ноги, не пускаючи своєї зброї.

Б Лось стояв між деревами недалеко від просіки...

В Сергій ішов вулицею поволі.

Г Хтось берізоньку високу ранив на обочині, покотились краплі соку в трави потолочені.

6. Укажіть, у якому рядку в усіх словосполученнях спосіб зв’язку прилягання.

А Зустріч із товаришем, бажання працювати, прикрашений квітами;

Б співають ідучи, дуже радий, писати красиво;

В тихо шумлять, підійшли до машини, голосно співає;

Г наша школа, щось цікаве, синіючий обрій.

7. Установіть відповідність між словосполученнями та їхніми видами за способом вираження головного слова.

1

дієслівні

А

Бажання працювати, любов до батьківщини, ковдра з вовни.

2

іменникові

3

прислівникові

Б

Трохи повільно, надзвичайно сумлінно, лежати внизу.

 

 

В

Прочитати братові, плакати тихо, співати з усіма.

 

 

Г

Комусь із нас, зупинитися під Харковом, керувати фірмою.

8. Установіть відповідність між другорядним членом і реченням із ним.

1

додаток

А

Нещастя об’єднує людей.

2

означення

Б

Дорога й праця — сестри рідні і бла

3

обставина

 

говісниці живі.

 

 

В

Починалось літо.

 

 

Г

Надворі почало свіжішати.

9. Виконайте синтаксичний розбір речень.

Стрічний вітер навіть воронові дошкуляє. (Нар. творч.)

У розчинене вікно пливуть медові пахощі розквітлих акацій. (П. Колесник)

Відповіді: 1Г, 2В, ЗА, 4 Г, 5Г, 6Б, 7: 1B, 2А, ЗА; 8: 1А, 2Б, ЗВ.

ВАРІАНТ ІІ/2

1. Укажіть правильне твердження.

Просте речення — це:

А речення з кількома граматичними основами;

Б речення, у якому кілька граматичних основ поєднуються сурядними сполучниками;

В граматично організована одиниця мови, яка має одну граматичну основу;

Г речення, у якому кілька граматичних основ поєднуються підрядним зв’язком.

2. Порядок слів у реченні може бути:

А прямим і зворотним;

Б головним і другорядним;

В слабким і сильним;

Г закінченим і незакінченим.

3. Укажіть речення зі складним дієслівним присудком.

А Снаряди почали вже падати в річку.

Б Осінь стояла червоно-багряна, палаюча, суха.

В І нехай наше життя буде чудесною піснею.

Г Тече вода в синє море, та не витікає.

4. Укажіть речення, у якому вжито непрямий додаток.

А Жінка стала одбирати книжки.

Б Всіх владарка-ніч покорила.

В Більш за все чомусь любив я моркву.

Г Вкрилась темна земля зіллям-рястом дрібним...

5. Укажіть речення, у якому ставиться тире між підметом і присудком (окремі розділові знаки пропущено).

А Поезія це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі.

Б Життя стає радістю і святом для кожного в рідному краю.

В У Києві є чарівні своєю красою й привабливістю місця.

Г Будівля була відкрита всім чотирьом вітрам.

6. Укажіть речення, у якому вжито неузгоджене означення.

А Накрапає теплий, справді-таки дрібен-дрібен дощик.

Б Ще треті півні не співали, ніхто ніде не гомонів.

В Шопена вальс...

Г Гола земля, бита крилами вітру, безнадійно сіріла над олов’яним небом.

7. Установіть відповідність між реченням і другорядним членом у ньому.

1

додаток

А

Український степ чарівний і величний.

2

означення

Б

Ми готувалися переходити річку.

3

обставина

В

Синіли плавні за Дніпром.

 

 

Г

Андрійко був повновидий, ясноокий, кучерявий.

8. Установіть відповідність між реченням і способом вираження присудка в ньому.

1

простий

А

Місто стало невпізнанним.

 

дієслівний

Б

На погребні любив спати дід.

2

складений

В

Довга зимова ніч. Довга.

 

дієслівний

Г

Літературний гурток вивчатиме твори сучасних письменників.

3

Складений іменний

9. У кожному з речень визначте граматичну основу. Укажіть вид присудків.

Шуміла осінь жовтим садом.

Червона осінь сіла спочивать.

Осінь я давно хвалити звик за її веселий, добрий звичай.

Осінь — вмирання, примир’я, прощання.

Вода стає прозорішою.

Відповіді: 1B, 2А, ЗА, 4Г, 5А, 6В, 7: 1Б, 2А, 3В; 8: 1Г, 2Б, 3А.

III. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Повторити теоретичний матеріал.

IV. ПІДСУМКИ УРОКУ

Заключна бесіда.

— Чи впоралися ви з роботою?

— У чому відчули труднощі?

— Як ви їх подолали?

 

 

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Хладный Жекан
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
28 липня 2018
Переглядів
17485
Оцінка розробки
4.7 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку