Мета: оцінити рівень навчальних досягнень восьмикласників з теми «Просте двоскладне речення. Односкладні й неповні речення»; перевірити знання й уміння, необхідні для доречного використання односкладних і неповних речень у мовленні; удосконалити навички розпізнавати мовні явища, встановлювати відповідність між ними, групувати, доповнювати тощо.
Контрольна тестова робота №2. Просте двоскладне речення. Односкладні й неповні речення
Мета: оцінити рівень навчальних досягнень восьмикласників з теми «Просте двоскладне речення. Односкладні й неповні речення»; перевірити знання й уміння, необхідні для доречного використання односкладних і неповних речень у мовленні; удосконалити навички розпізнавати мовні явища, встановлювати відповідність між ними, групувати, доповнювати тощо.
Форма проведення тематичної контрольної роботи: виконання тестових завдань закритої форми.
Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень учнів.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення восьмикласників з темою, метою й завданнями уроку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Ознайомлення із критеріями оцінювання тестових завдань закритої й відкритої форми.
ІV. Виконання тестових завдань закритої форми за варіантами
Варіант 1
1. Позначити рядок, у якому в реченні головний член указує на дію, що виконується невизначеною особою.
А Звернімося до пізніших років (В. Дрозд).
Б Силою не хвались — краще трудись (Нар. творчість).
В Тепер спомином повертаюся до тополі (Є. Гуцало).
Г Мені бажали здоров’я, успіхів, гарних учнів — не без деякого лукавства (Л. Ковальова).
Д Як було гарно відчувати себе маленькою хазяйкою в цьому лісі! (О. Донченко).
2. Позначити рядок, у якому в безособовому реченні головний член виражений інфінітивом.
А Наймолодшому із нас було чотирнадцять.
Б По-справжньому можна пізнати і зрозуміти письменника, лише побувавши на його батьківщині, у місцях, пов’язаних із його життям і творчістю (П. Параскевич).
В Без Богдана Хмельницького, Петра Сагайдачного, Івана Мазепи, Пилипа Орлика не було б нашого народу (Н. Бібік).
Г Нема коли самій побути, присісти, у вікно подивитися (Л. Таран).
Д Читаючи листи-сповіді Катерини Білокур, диву дивуєшся її силі волі, одержимості (М.Кагарлицький).
3. Позначити рядок з неповним реченням.
А Степова безмежна голубінь (І. Пільгук).
Б Сперечалися довго (З. Тулуб).
В Так і сталося (Ю. Хорунжий).
Г Не дійшовши до казарми, зупинився на белебні (І. Пільгук).
4. Позначити рядок зі складним реченням, до складу якого входить умовно неповне речення.
А Хвилина, і гримнули постріли (І. Пільгук).
Б Думав: праця — зовнішня сила (І. Сенченко).
В З історії відомо, що козаки часто давали один одному прізвиська «навпаки» (А. Полетавкін).
Г Не випадково вважають, що Реріх створив власний світ, свою планету.
5. Визначити неповне речення, у якому випущено головний член.
А Красиве для Реріха добре, а добре — красиве.
Б У мисливця дим густий, та живіт — пустий (Нар. творчість).
В Тесля завжди без воріт, а швець — без чобіт (Нар. творчість).
Г Головне — завжди почувався українцем, пропагував культуру свого народу (О. Балабко).
6. Визначити рядок зі складним реченням, яке вимагає редагування (розділові знаки випущено).
А Людина створила культуру, а культура людину (В. Русанівський).
Б Око бачить далеко, а розум бачить ще далі (Нар. творчість).
В У вухах сережки блищать, на руках золоті персні (Панас Мирний).
Г Морози пішли на південь, Сірки на північ (І. Багряний).
7. Позначити рядки, у яких зазначено безособові речення.
А Мадонн зображували багато художників епохи Відродження (О. Журавель).
Б Скільки можна виготовити з верб плетених виробів? (В. Скуратівський).
В Щоб давати, треба отримувати (Л. Ковальова).
Г У класі ніби посвітлішало (Н. Ниров).
Д В енциклопедичному словнику читаю про Джарилгач — безводний, безлісий, піщаний острів (Д. Кулиняк).
8. Позначити рядки, у яких містяться узагальнено-особові речення.
А Вербником обсаджували дороги й городи, греблі й ставки, піщані пагорби і береги річок, левади чи видолинки (В. Сухомлинський).
Б Коли будували Змієві вали? (М. Федоренко).
В Не родись багатий та вродливий, а родись при долі та щасливий (Нар. творчість).
Г Від добра добра не шукають (Нар. творчість).
Д Будь високий, як верба, а багатий, як земля (Нар. творчість).
9. Позначити рядки, у яких уживається тире в неповних реченнях (на місці пропущеного члена).
А Вишивка — це своєрідний літопис життя (Т. Островська).
Б Вірші, звичайно, не писалися, оскільки на плечах — погони (В. Стус).
В Друга дочка Ярослава Мудрого — королева Франції Анна (С. Кримський).
Г У християнстві дуб — символ гордості й пихатості (О. Потапенко).
Д Жовтий колір означає невірність, розлуку, а в поєднанні з червоним — нагороду й повагу (В. Куйбіда).
10. Позначити рядок, у якому міститься «зайве» односкладне речення. Свій вибір письмово обґрунтувати.
А Було по-осінньому безлюдно й тихо (Д. Кулиняк).
Б Послухаймо!
В Важка вчительська праця! (Л. Ковальова).
Г Традиційну вербу не використовували для палива (В. Сухомлинський).
Д Катрі мимоволі стає сумно (Є. Гуцало).
11. Установити відповідність між односкладними реченнями та їх видами.
А Не взявшись за сокиру, хату не збудуєш (Нар. творчість). Б Про успішний виступ Остапа Вересая довідалися і в царському дворі (В. Скуратівський). В Хлюпіт хвиль, рівне дихання моря (Д. Кулиняк). Г Уже неозброєним оком стало видно зграї птахів (Д. Кулиняк). Д Скажемо відверто хоч би сьогодні про наші помилки й безвідповідальність (В. Дрозд). Е Розумну річ приємно й слухати (Нар. творчість). |
1 Означено-особове. 2 Неозначено-особове. 3 Узагальнено-особове. 4 Безособове. 5 Називне.
|
12. Установити відповідність між безособовими реченнями та способами морфологічного вираження в них головних членів.
А Тут, у цій затишній, з великими люстрами кімнаті, уже віє казковою старовиною (М. Танкіна). Б Про вербу, скромну нашу вербу, написано чимало (В. Скуратівський). В Чому лося немає зараз? (Є. Гуцало). Г Дихалось свіжістю і простором (М. Олійник). Д Радісно на придеснянських луках (Ю. Збанацький). Е Погожого літнього дня можна годинами слухати пісні морського прибою (О. Муранов). |
1 Безособове дієслово. 2 Особове дієслово в безособовому значенні. 3 Дієслівна форма на -но, -то. 4 Слово немає. 5 Прислівник з інфінітивом. 6 Прислівник. |
13. Установити відповідність між називними реченнями та значенням головного члена в ньому.
А Весна 1942 року. Б А ось і її шлях у велике мистецтво. В Безодня безхмарного неба (Д. Кулиняк). Г «Заповіт» Шевченка. Д Що за вечір! Е Сучасна молодь… |
1 Певна ситуація, подія, явище. 2 Вказівка на предмет. 3 Оцінка особи, предмета, явища. 4 Стан природи, оточення, середовища. 5 Існування предметів, речей, осіб. |
14. Укажіть односкладне речення.
А На полі одразу зчинився галас.
Б Я йшов все далі й далі в глибину лісів.
В У тихій радості-журбі вклонявся вечір дневі.
Г Не люблю осінньої ночі.
15. Односкладне речення з головним членом-підметом — це:
А безособове речення;
Б називне речення;
В узагальнено-особове;
Г означено-особове.
16. Укажіть означено-особове речення.
А А моє Полісся не любить не можна.
Б Вже не журно мені.
В Вклоняюсь кожному ліску з любов’ю й відданістю сина.
Г Над обрієм сонце звелося.
17. Укажіть неповне речення, у якому ставиться тире (окремі розділові знаки пропущено).
А Гарний соловей голосом, а нива колосом.
Б Рання пташка дзьобик чистить, а пізня очиці жмурить.
В Заступи природу дверима, то вона тобі вікном ввійде.
Г Поле бачить, а ліс чує.
18. Визначте тип односкладного речення.
Пахло прив’ялим полином.
А неозначено-особове;
Б означено-особове;
В узагальнено-особове;
Г безособове.
19. Укажіть рядок, який містить неозначено-особове речення.
А Слався, наша Україно.
Б Дерев’яну підлогу тут, видно, часто поливали холодною водою.
В Вітер. Глибока осінь.
Г Не вчи орла літати.
20. Установіть відповідність між односкладним простим реченням і його видом.
1 |
означено-особове |
А |
Стану в житті малою хвилиною, чорною гілкою на тополі. |
2 |
узагальнено-особове |
Б |
В зів’ялих листочках хто може вгадати красу всю зеленого чаю? |
3 |
безособове |
В |
За добро добром платять. |
|
|
Г |
Взимку та повесні курінь відчинено з ранку до вечора і цілу ніч. |
21. Установіть відповідність між виділеними словами в односкладному реченні та їхньою синтаксичною функцією.
1 |
додаток |
А |
Учителя і дерево пізнають з плодів. |
2 |
обставина |
Б |
Знання без помилок ніде не купиш. |
3 |
означення |
В |
Прагну сонце бачити в золотому капелюшку. |
|
|
|
|
|
|
Г |
Вже буряки завезли до цукроварні. |
Варіант 2
1. Позначити рядок, у якому в реченні головний член указує на дію конкретної особи.
А Про унікальний острів Хортиця складено чимало легенд.
Б Не вчи орла літати, а соловейка співати (Нар. творчість).
В Свого часу перед нашим народом було поставлено глобальне завдання (В. Кандиба).
Г Калиновим цвітом чи ягодами оздоблювали вільце молодої (В. Сухомлинський).
Д На все це дивишся, усе це вбираєш у себе, сповнюєшся високістю простору (Є. Гуцало).
2. Позначити рядок, у якому міститься узагальнено-особове речення.
А У будівництві осель послуговувалися сосною, дубом, вільхою чи осикою (В. Сухомлинський).
Б Відшукайте на карті острів Пасхи.
В Тут галасувати не можна (М. Стельмах).
Г Долі скаргами не власкаєш (Нар. творчість).
Д Від напасті не пропасти (Нар. творчість).
3. Позначити рядок з неповним реченням.
А Почув нові сили й нову охоту в серці (Б. Лепкий).
Б Підемо й поборемося, браття! (Б. Лепкий).
В Поспішаємо на побачення до Каменяра (О. Гученко).
Г Прийшли (С. Плачинда).
4. Позначити рядок зі складним реченням, до складу якого входить умовно неповне речення.
А Проходили століття, і обжилі таборища скіфів завойовували племена сарматів (І. Пільгук).
Б Довго не міг заснути: усе стояв в уяві полонений січовий стрілець (Б. Антоненко-Давидович).
В Бачу те, що іншим не до тями (О. Гученко).
Г Ви, мабуть, здивуєтеся, дізнавшись, що картопля — заморський продукт (І. Вихованець).
5. Визначити неповне речення, у якому випущено другорядний член.
А У степу і трава інша (І. Пільгук).
Б Спочатку майбутній композитор навчався в гімназії, згодом — в училищі.
В Праця чоловіка годує, а лінь — марнує (Нар. творчість).
Г У серці Тараса невсипуща туга (О. Іваненко).
6. Визначити рядок зі складним реченням, яке вимагає редагування (розділові знаки випущено).
А Лагідні слова роблять приятелів, а наклепи ворогів (Нар. творчість).
Б Спочатку бачимо пологі округлі пагорби, а ще нижче бачимо гори (К. Ґудзик).
В Бджола жалить жалом, а людина словом (Нар. творчість).
Г Один розум добре, два краще (Нар. творчість).
7. Позначити рядки, у яких зазначено безособові речення.
А Присідаю навпочіпки й тихенько придивляюся (М. Стельмах).
Б Треба пізнати самого себе.
В Поміркуйте самі (О. Муранов).
Г Катрю аж морозцем обшпарювало (Є. Гуцало).
Д Звідси крадькома стежу за повіткою (Є. Гуцало).
8. Позначити рядки, у яких в безособовому реченні головний член виражений інфінітивом.
А Їм є про що розповісти (Ю. Сушко).
Б Дослідження Змієвих валів продовжено (М. Федоренко).
В У степу не було стежок (А. Малишко).
Г Як відрізнити природженого фізика від лірика? (М. Сапожников).
Д Завдяки символам можна одним словом чи якимось знаком сказати дуже багато (Н. Бібік).
9. Позначити рядки, у яких уживається тире в неповних реченнях (на місці пропущеного члена).
А У тривожну пору іспитів на кожному кроці чуємо побажання успіху, а частіше — жартівливе «ні пуху ні пера» (І. Вихованець).
Б Вишивка — одне з найдавніших українських мистецтв (О. Гасюк).
В Творчість Георгія Нарбута — яскрава сторінка в українському мистецтві.
Г І завжди — крах ілюзій (Є. Куртяк).
Д Найвеличніший симфонічний твір Леонтовича — народно-фантастична опера «На русалчин Великдень».
10. Позначити рядок, у якому міститься «зайве» односкладне речення. Свій вибір письмово обґрунтувати.
А Буває й інакше (А. Адамович).
Б Не уявити собі простори Таврії без курганів! (Ю. Сушко).
В Вітчизна.
Г Тропічні острови.
Д Скільки пісень співалося-переспівалося в житті кожного (Ю. Збанацький).
11. Установити відповідність між односкладними реченнями та їх видами.
А Йому було по-справжньому добре (Є. Гуцало). Б Калиновий лист, калинова сопілка, калинова колиска (В. Сухомлинський). В Колись калину цінували в Україні особливо (В. Сухомлинський). Г За рідний край і життя віддай (Нар. творчість). Д Пригадую свого діда Мусія Юру — високого, кремезного, з довжелезною бородою (Ю. Ягнич). Е Вітру в полі шукати (Нар. творчість). |
1 Означено-особове. 2 Неозначено-особове. 3 Узагальнено-особове. 4 Безособове. 5 Називне.
|
12. Установити відповідність між безособовими реченнями та способами морфологічного вираження в них головних членів.
А Досліджено батальний живопис академіка Миколи Самокиша (С. Музиченко). Б Пахне грибами (М. Стельмах). В Погожого літнього дня можна довго милуватися лісовими пейзажами (О. Муранов). Г Надворі тихо, як у хаті (І. Нечуй-Левицький). Д У нього на душі немає радості й задоволення. Е І світає і не світає (П. Тичина). |
1 Безособове дієслово. 2 Особове дієслово в безособовому значенні. 3 Дієслівна форма на -но, -то. 4 Слово немає. 5 Прислівник з інфінітивом. 6 Прислівник. |
13. Установити відповідність між називними реченнями та значенням головного члена в ньому.
А Світанок. Б Ось і табір відпочинку. В Погідний зимовий ранок. Г Яка багата, загадкова душа в тополі! (Є. Гуцало). Д Велика Вітчизняна війна. Е Мова. |
1 Певна ситуація, подія, явище. 2 Вказівка на предмет. 3 Оцінка особи, предмета, явища. 4 Стан природи, оточення, середовища. 5 Існування предметів, речей, осіб. |
14. Укажіть односкладне речення.
А Надвечір дивізія увійшла в місто.
Б Просто на південь ледь помітно миготіли вогники.
В Одноманітно вистукували колеса на стиках рейок.
Г Оживи, козацька славо, у бандурних струнах.
15. Дійова особа граматично не виражається
А в узагальнено-особовому реченні;
Б у безособовому реченні;
В в означено-особовому реченні;
Г у неозначено-особовому реченні.
16. Укажіть безособове речення.
А Бери мене в свої блаженні сни.
Б Добрій пораді ціни немає.
В За добро віддячують добром, а не злом.
Г Степ і ніч.
17. Укажіть неповне речення, у якому ставиться тире (окремі розділові знаки пропущено).
А За що ти караєш її, сироту?
Б Вся душа моя з протиріч.
В Нас тягло до лісу.
Г Не милуй мене шовково.
18. Визначте тип односкладного речення.
Руїни, попіл, згарища, пустка, розбомблені міста і села, сироти, вдови, втрачені надії і марні сподівання.
А називне;
Б безособове;
В означено-особове;
Гнеозначено-особове
19. Укажіть рядок, який містить означено-особове речення.
А Боїшся вовка — не йди до лісу.
Б Тихо в садку, тихо в місті, бо пізня година.
В За правду, браття, єднаймось щиро.
Г Смеркалося...
20. Установіть відповідність між односкладним простим реченням і його видом.
1 |
неозначено-особове |
А |
Там ціле підземне місто спорудили. |
|
Б |
Не хвались, ідучи на торг, а хвались, ідучи з торгу. |
|
||
2 |
безособове |
|
||
3 |
узагальнено-особове |
В |
Надворі вже зовсім смеркало. |
|
|
Г |
І всі ми як один підняли вгору руки. |
|
21. Установіть відповідність між виділеним словом в односкладному реченні та їхньою синтаксичною функцією.
1 |
додаток |
А |
Вам не втекти від правди суду ні |
2 |
підмет |
|
в небесах, ні на землі. |
3 |
присудок |
Б |
Герой користі не шукає зроду. |
|
|
В |
Не бійся досвітньої мли,— досвітній вогонь запали. |
|
|
||
|
|
Г |
Чужа душа — то, кажуть, темний ліс. |
Оцінювання тестових завдань
Відповіді І в.: 14Г, 15Б, 16В, 17А, 18Г, 19Б, 20: 1А, 2В, ЗГ; 21: 1А, 2Г, ЗВ.
Відповіді ІІ в.: 14Г, 15Б, 16Б, 17В, 18А, 19В, 20: 1А, 2В, ЗБ; 21: 1В, 2Г, ЗА.
Просте двоскладне речення
Варіант 1
А. Підметом.
Б. Означенням.
В. Додатком.
Г. Присудком.
А. Матері забуть не в силі.
Б. Увечері люди почали сходитись.
В. Я – долонька рідної ріллі.
Г . Ми протирали штани на шкільній парті.
А. Ми чисті перед совістю, нащадками, планетою.
Б. Тільки людина може здійснити неможливе.
В. А я таки мережить буду тихенько білії листи.
Г. Стояла я і слухала весну.
А. Ранок наступного дня сповитий шовками небесної блакиті.
Б. Не будь тією людиною, що догори щетиною.
В. Поезія дух народу, сила його і слава.
Г. Красне слово є золотий ключ.
А. Професор Ніна Іванівна прочитала лекцію.
Б. До початку фільму лишалося десять хвилин.
В. Біля школи росло багато дерев.
Г. У відповідь надійшли сотня листів.
А. Ми з тобою будемо радіти.
Б. Розповідь була цікавою.
В. Злодії накивали п’ятами.
Г. Зірки не гаснуть довго.
А. Він рідний нашим городам і селам.
Б. Гордої вдачі, кришталевої чистоти людина.
В. Поезія – це діло совісне, не грайся нею безпричинно.
Г. Перший обов’язок козака дотримати товариства.
А. З іменника та дієслова- зв’язки.
Б. З прикметника та дієслова- зв’язки.
В. Із займенника та дієслова- зв’язки.
Г. Із двох дієслів: неозначеної форми та змінюваного допоміжного дієслова.
А. Це було на острові Цейлоні де цвітуть веселкою гаї.
Б. Читання книги це ніби розмова з найкращими людьми минулих віків.
В. Пахне хлібом і землею вогкий вітер-срібнокрил.
Г. Тиша тремтить як росинка.
Варіант 2
А. Обставину.
Б. Додаток.
В. Підмет.
Г. Присудок.
А. Вода стояла темно-вишневого кольору.
Б. Пам’ять наша – глибокий колодязь, на дні якого затонуло синє небо.
В. Неси ж мене, коню, по чистому полю.
Г. Я вірші став писать під вечір золотий.
А. Високо в небі роїлися золоті зорі.
Б. Аж ось стали хмарки збиратися.
В. Скільки літ пролетіло, промчало.
Г. У долину поміж садків лебедями пливли хати й не наважувались у
річку вступити.
А. Усяка праця почесна.
Б. За погані речі треба бити в плечі.
В. Земля не полігон, земля це нива, щоб сіяти.
Г. Порожній млин і без вітру меле.
А. З того часу минуло три роки.
Б. Більшість учнів відвідує спортивну школу.
В. Десяток олівців лежали в шафі.
Г. Директор Антоніна Іванівна підписала наказ.
А. Богдан із Тарасом пасуть задніх.
Б. Деякі випускники стали журналістами.
В. Фільм виявився цікавим.
Г. Налетів сильний вітер.
А. Без роботи день роком стає.
Б. Хіба є хто на світі крилатіший за людину?
В. Рання пташка росу оббиває.
Г. Море рибальське поле.
А. Другорядний член речення, який називає ознаку предмета й залежить від члена речення, вираженого іменником.
Б. Другорядний член речення, який означає предмет і відповідає на питання непрямих відмінків.
В. Другорядний член речення, який означає обставини дії чи стану.
Г. Головний член двоскладного речення, що означає дію, стан або ознаку підмета і граматично підпорядкований йому.
А. Шлях Чумацький над нами як білий рушник.
Б. Калина хвалилась що з медом солодка.
В. Бачить чуже під лісом а не бачить свого під носом.
Г. Вогняним їжаком сердито настовбурчивши золоту щетину сідало сонце.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
Рефлексія
Які завдання були складними? Чому?
З якими завданнями впоралися легко?
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторення вивченого.