Тема.Комбінування різноманітних матеріалів для створення
композиції -колажу.
Мета. Ознайомити учнів з поняттям «колаж»; навчити комбінувати різні матеріали; закріпити навички роботи з папером; розвивати творчі здібності, уяву, фантазію; виховувати охайність, терплячість, формувати естетичний смак.
Обладнання.Сухоцвіти, різнокольоровий папір, глянцеві журнали, картон, тканина, ножиці, клей, ілюстрації різних квітів, зразки виробів, мультимедійна дошка.
Хід уроку
Бачити і створювати щось нове – велике задоволення.
(Ф. Вольтер)
I. Організаційний момент.
1. Привітання.
2. Перевірка готовності до уроку.
3. Упорядкування робочих місць.
II. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
Перевіримо, як ви пам’ятаєте техніку безпеки роботи на уроці трудового навчання.
Пограємо з вами у гру «Так-ні». Якщо ви погоджуєтесь із твердженням, то піднімаєте кружечок зеленого кольору, якщо ні – то жовтого.
Гра «Так - ні»
- На робочому столі має бути порядок (ТАК).
- Ножиці для ручної праці повинні мати заокруглені кінці.(ТАК)
- Кладемо ножиці так, щоб вони не виступали за край робочого місця.(ТАК)
- Ножиці мають бути тупими, а також зі слабким кріпленням.(НІ)
- У процесі різання уважно слідкуй за контурами.(ТАК)
- У процесі роботи тримай матеріал таким чином, щоб лезами ножиць не порізати руку.(ТАК)
- Не розмахуй ножицями, під час різання не ходи, а також не підходь занадто близько до того, хто ними працює.(ТАК)
- Передавай ножиці тільки у закритому вигляді, кільцями (ручкою )вперед (ТАК).
- Після роботи ножиці тримай складеними, бажано в чохлі.(ТАК)
- Клей нанось на виріб дуже товстим шаром. (НІ)
- Працюючи з клеєм, користуйся пензликом і серветкою. (ТАК)
- Під час роботи можеш заважати товаришам. (НІ)
- Молодці, ви готові до уроку.
2. Повідомлення теми та мети уроку.
На уроках трудового навчання ми продовжимо ознайомлення
з матеріалами та інструментами, з правилами їх використання, з різними ху-
дожніми техніками.
Сьогодні на уроці ми ознайомимося з новою технікою створення композиції. Щоб відгадати про яку саме, пограємо гру «Конструктор».
Гра «Конструктор»
Л/3 Ж/5 О/2 А/4 К/1
|
|
|
|
|
3.Розповідь вчителя.
— Що таке колаж?
Колаж — це прийом, коли ціле створюють з фрагментів. Фрагментами можуть бути фотографії, глянцеві журнали, кольоровий папір різних фактур, тканина та фольга, квіти тощо.
До речі, може здатися, що колаж — це відносно новомодне віяння. Аж ніяк! Ще в Стародавньому Китаї були поширені композиції з кольорового паперу, сухого листя і квітів.
У 20-ті роки ХХ століття техніка колажу набула популярності й досягла
свого розквіту. Багато художників використовували газетні аркуші, етикетки і т. ін. для більшої виразності та достовірності композицій.
Використовують колажі художники-ілюстратори; художники-дизайнери; мультиплікатори; фотографи, будь-яка людина, яка має безліч творчих ідей.
Сьогодні комбінуватимемо різноманітні матеріали для створення композиції. А якої саме композиції, ви дізнаєтесь, відгадавши загадки.
Загадки
Дах легкий несу з собою;
Мить — і він над головою.
(Парасолька)
П'ять комірчин, а одні двері.
(Рукавиця)
Два кружечки, два гачечки
З'єднані до пари,
Осідлали ніс і вуха.
Що це?
(Окуляри)
Ковзани для льоду взимку,
Що ж навесні з відпочинком?
Додай колеса, болтики –
Взувай скоріше…
(Ролики)
Діти, як ви гадаєте, що спільного між цими предметами? Яка тема об’єднує їх? Назвіть характерні ознаки кожної пори року.
Учениця розказує вірш .
Вірш « Пори року »
Завжди, у кожну пору року —
Земля казкова, чарівна.
Чи в зиму люту і жорстоку,
Чи як несе тепло весна.
І навіть, як гуркоче злива,
Чи град у вікна стукотить.
Я все люблю! І я щаслива,
Що випало у світі жить.
Н. Красоткіна
Гра «Незакінчене речення»
— А ще ми влітку збирали квіти та виготовляти гербарії. Сьогодні на уроці бу-
демо використовувати квіти і траву, що ви принесли.
4. Повторення правил безпечної роботи
— Пам’ятайте, що кожен учень зобов’язаний знати правила безпечної
праці на уроках трудового навчання та дотримуватись їх.
1. Підготувати своє робоче місце.
2. Коли вчитель звертається до всіх учнів, вони мають припинити роботу
й уважно слухати інструктаж.
3. Перевірити справність інструментів, наявність матеріалів.
4. Роботу розпочинати лише з дозволу вчителя.
5. Використовувати інструменти лише за призначенням.
5. Демонстрування та аналіз зразка
1) Інструктаж учителя.
2)Розгляд зразка на дошці.
6. Правила роботи з папером та іншими матеріалами
1. Підготуйте аркуш картону для створення композиції.
2. Оберіть, якої форми буде композиція (в квадраті, крузі).
3. Розграфіть аркуш картону.
4. Складіть композицію на картоні за власним задумом, використовуючи різні матеріали.
5. Поступово наклейте елементи, починаючи з головних.
Створюючи, композицію, обдумайте, які кольори будуть переважати у кожній порі року?
Робота з прислів’ям
Як ви розумієте таке прислів’я?
Який майстер – така й робота.
Відповіді дітей.
Свою роботу виконуйте охайно.
ІІІ. Практична робота учнів (в парах).
Фізкультхвилинка (під музичний супровід). Пісня «Пори року».
ІV. Виставка робіт учнів.
Учитель демонструє роботи учнів та допомагає проаналізувати їх.
— Яка робота сподобалася найбільше?
— Чия робота найохайніша?
— Хто припустився помилки?
V. Підсумок уроку.
Гра «Мікрофон»
— Над чим ми працювали сьогодні на уроці?
— Чи сподобався вам урок?
— Яку композицію ви виготовляли?
—Що таке колаж?