Розробка уроку для учнів 10 - х класів. Містить різні види, форми роботи, правові ситуації та роботу в групах.Особлива увага на таблиці та юридичні задачі, які допомагають підкріпити теоретичні знання на практиці. Конспект уроку допоможе вчителю - початківцю у проведенні уроку з даної теми.
Тема: “Громадянство України”
Мета уроку:
• з'ясувати підстави припинення громадянства та ознайомити із органами, що вирішують
питання громадянства в Україні;
• формувати вміння працювати з нормативними актами та практичного їх використання;
• ознайомити учнів з основними нормами Закону України «Про громадянство України»;
• виховувати в учнів розуміння важливості приналежності до громадянства своєї країни.
Тип уроку — урок засвоєння нових знань, умінь, навичок.
Основні поняття: громадянство, підданство, біпатриди, апатриди.
Обладнання:
• Конституція України;
• Закон України «Про громадянство України».
• І.Котюк, О.Котюк Курс правознавства ІІ частина. «Основи публічного права України»
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент.
II. Мотивація навчальної діяльності.
Знаємо |
Хочемо дізнатися |
Дізналися |
|
|
|
*Припинення громадянства України.
*Поновлення у громадянстві. Процедура поновлення.
*Державні органи, що беруть участь у вирішенні питань щодо громадянства України.
*Юридичні задачі.
III. Актуалізація опорних знань
У законодавстві України для характеристики людини як суб'єкта суспільних відносин вживається поняття «фізична особа», а для характеристики організацій та інших суспільних інститутів — «юридична особа».
• Які особи визнаються громадянами України відповідно до Закону України «Про громадянство України»?
Прогнозована відповідь
Відповідно до Закону України «Про громадянство України», громадянами України є:
1) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України постійно проживали на території України, — з 24 серпня 1991 р.;
2) особи, які на момент набуття чинності першою редакцією Закону України «Про громадянство України» проживали в Україні й не були громадянами інших держав, — з 13 листопада 1991 р.;
3) особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13 листопада 1991 р. і яким у паспорті громадяни-' на колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено запис «громадянин України»;
4) особи, які набули громадянства України відповідно до законів України та міжнародних договорів України.
Громадянство — правовий зв'язок між фізичною особою і відповідною державою з республіканською формою правління, що виявляється у їхніх взаємних правах і обов'язках. Підданство, так само як і громадянство, означає правовий зв'язок між фізичною особою і певною державою, але державою з монархічною формою правління.
Іноземцем є особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином іншої держави.
Апатриди — особи без громадянства.
Біпатриди — особи з подвійним громадянством.
Право на громадянство України включає в себе права:
1) мати громадянство України;
2) не бути позбавленим громадянства;
3) змінити громадянство;
4) не бути вигнаним за межі України;
5) не бути виданим іншій державі;
6) на піклування та захист своєї держави під час перебування за її межами;
7) не бути позбавленим права у будь-який час повернутися в Україну.
Основним нормативно-правовим актом, який визначає правовий статус громадян України, є Закон України «Про громадянство України».
Заповнити на дошці схему «Підстави набуття громадянства України» (див. схему 1).
Розв’язати юридичні задачі
1. Подружжя Петренків є громадянами України. Коли вони перебували у родичів у Молдові, в них народилася донька. Чи отримає вона громадянство України? (Так, донька Петренків буде громадянкою України. Підставою набуття громадянства України є перебування у громадянстві України обох її батьків.)
2. У новонародженого в Україні Ярослава мати — громадянка України, а батько — громадянин Польщі. Чи може бути Ярослав громадянином України? (Так, підставами набуття громадянства України є народження на території України і перебування у громадянстві України одного з батьків.)
3. Оксанка, мати якої є громадянкою України, а батько — громадянином Німеччини, народилася в Німеччині. Чи може вона бути громадянкою України? (Так, може. Підставами набуття громадянства України є перебування у громадянстві України одного з батьків.)
4. Людмила народилася в Києві, її мати — громадянка України, а батько — особа без громадянства. Чи може Людмила бути громадянкою України? (Так, може. Підставами набуття громадянства України в даному разі є перебування у громадянстві України одного з батьків та народження на території України.)
5. Новонародженого Андрійка черговий міліціонер знайшов на залізничному вокзалі. Його батьки не встановлені, і їхнє громадянство невідоме. Громадянином якої країни буде Андрійко? (Громадянином України. Підставами набуття громадянства України є народження на території України.)
Підсумок.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Робота з текстом Закону України «Про громадянство України».
Учні читають текст ЗУ «Про громадянство України» самостійно у зошитах складають схему «Припинення громадянства України» (див. схему 2).
2. Припинення громадянства України. (с.17-20)
3. Поновлення у громадянстві
4. Державні органи, що беруть участь у вирішенні питань щодо громадянства України.(с.21-24)
Юридичні задачі. (додаються)
Учитель. Громадянин України, який виїхав на постійне місце проживання за кордон, може вийти з громадянства України за його клопотанням. Але це право обмежується двома умовами:
1) вихід із громадянства не допускається, якщо особу в Україні притягнуто як обвинуваченого у кримінальній справі або стосовно неї є вирок суду, який набрав чинності;
2) дозволяється лише тоді, коли особа набула громадянства іншої держави.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ, НАВИЧОК
Запитання учням
• Назвати органи, що вирішують питання громадянства.
• Назвати підстави припинення громадянства України.
• Чи може громадянин України одночасно мати громадянство іншої держави?
• Порівняти: вихід з громадянства - втрата громадянства; поновлення у громадянстві – прийняття до громадянства;
Юридичні задачі
1. Подружжя Симоненків, громадян України, виїхало на тимчасове проживання до США. Там у них народилися син і донька. Чи будуть їхні діти громадянами України? На якій підставі?
(Так, діти Симоненків, згідно із Законом «Про громадянство України», будуть громадянами України, позаяк їхні батьки — громадяни України.)
2. Студентка Вінницького медичного інституту Каріна, громадянка України, одружилася з громадянином Єгипту, студентом цього ж ВНЗ. У них у Вінниці народилась донька. Чи буде вона громадянкою України?
(Так, буде, оскільки її мати є громадянкою України і народилася вона в Україні.)
Розподіл учнів по групах. Постановка завдання.
Учитель об'єднує учнів у малі групи (5—7 осіб) і пропонує уявивши себе юридичною консультацією, на підставі витягів із Закону України «Про громадянство України»[5, с. 69—70; 9, с. 41— 54] надати аргументовану відповідь на запитання щодо громадянства.
Група 1. У родині Марії С. і Андрія В. народився син. Обидва вони громадяни України, син народився в Москві, де вони гостювали у родичів. Батьків цікавить, чи отримає їх дитина громадянство України, адже народилася вона за межами нашої країни.
Зразок відповіді. Дитина є громадянином України згідно зі Ст. 7 Закону України «Про громадянство України», тому що обоє батьків є громадянами України.
Група 2. У пологовому будинку №9 м. Києва народилася дівчинка. Мати дитини — громадянка України, батько — студент з Йорданії, громадянин цієї країни, який навчається у Київському політехнічному інституті. Батько вважає, що дитина є громадянином Йорданії, мати бажає, щоб донька отримала українське громадянство. Мати звернулася з проханням пояснити, яке громадянство матиме її дитина.
Зразок відповіді. Дитина є громадянином України згідно зі Ст. 7 Закону України «Про громадянство України», тому що громадянство України отримує дитина, в якої хоча б один з батьків є громадянином України.
Група 3. Під час навчання в університеті Ганна П. одружилася з громадянином Лівану Ахмедом Р. Після закінчення навчання вони виїхали жити до Лівану. Через рік в них народилася дівчинка. Мати хвилюється, чи має її донька право на українське громадянство.
Зразок відповіді. Мати зберігає громадянство України незалежно від укладання шлюбу з іноземцем і виїзду на постійне проживання до Лівану, тому дитина є громадянином України згідно зі Ст. 7 Закону України «Про громадянство України».
Група 4. До дверей лікарні в м. Одесі було підкинуто новонароджену дитину. Незважаючи на намагання співробітників лікарні і працівників міліції, встановити батьків дитини не вдалося. Головний лікар звернувся до юридичної консультації з питанням, як визначити громадянство дитини в цьому випадку, адже батьки хлопчика невідомі.
Зразок відповіді. Дитина є громадянином України згідно зі Ст. 7 Закону України «Про громадянство України».
Група 5. Батьки 17-річного Андрія прийняли рішення виїхати на постійне місце проживання до Молдови, звідки родом батько. При цьому вони подали заяву про вихід з українського громадянства та прийом до молдавського громадянства. Хлопець не хоче розлучатися з батьками і готовий переїхати до Молдови, але не хоче втрачати українське громадянство. Він просить пояснити, чи можна вирішити це питання згідно з його бажанням.
Зразок відповіді. Згідно із Ст. 18 Закону України «Про громадянство України» виїзд за кордон для постійного проживання не тягне за собою втрати громадянства, крім того зміна громадянства у віці з 15 до 18 років можлива лише за згодою неповнолітнього. Отже Андрій має право на збереження українського громадянства.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Домашнє завдання
• Опрацювати п. 4 підручника Т2.
• Записи в робочих зошитах
«Правила доброї поведінки відомі з давніх-давен, річ за дрібницею – вміти користуватися ними».
Французький математик, фізик, письменник і філософ Б.Паскаль (ХVІІ ст.)