Конспект уроку з мови побудований за технологією розвитку критичного мислення. В учнів середньої ланки критичне мислення перебуває на початковому рівні, оскільки несформовані читацькі компетентності. Тож на своїх уроках формую вміння працювати з текстом, вести діалог, працювати в команді, приймати рішення, а все це стає підґрунтям розвитку критичного мислення. Це останній урок із вивченої теми, мета якого удосконалювати вміння розпізнавати іменники в реченнях, визначати рід, число, відмінок, розрізняти відміни; розвивати увагу, пам'ять, критичне мислення, навички використання іменників у зв'язному мовленні; виховувати любов до України, її звичаїв і традицій.
Тема:Іменник. Повторення та узагальнення вивченого
Мета: повторити та узагальнити вивчене про іменник,
удосконалювати вміння розпізнавати іменники в реченнях, визначати рід, число, відмінок, розрізняти відміни; розвивати увагу, пам'ять, критичне мислення, навички використання іменників у зв’язному мовленні; виховувати любов до України, її звичаїв і традицій.
Люби і знай свій рідний край
(Народна мудрість)
Хід уроку
І. Мотивація навчально-виховної діяльності.
1. Створення позитивного психологічного настрою
Добрий день, друзі! Ще один урок
До нас прийшов за розкладом сьогодні.
Отож давайте зробимо ще крок,
Щоб знов пірнуть у мовну цю безодню.
.
2. Розгадування кросворда
Кросворд
Завдання Впишіть у клітинки слова. У виділеному вертикальному рядку ви побачите назву частини мови, над якою ми будемо працюємо.
1.Дванадцять календарних місяців становлять … (рік).
2. Синонім до слова віхола (заметіль).
3. Це тонкий шар льоду на земній поверхні, що утворюється після дощу при зниженні температури (ожеледиця).
4. На них узимку полюбляють кататися діти. Що це? (ковзани).
5.Вони є родичами ковзанів, засобом для пересування (санчата).
6.Третій місяць зими (лютий).
7.Вічнозелене дерево, красуня на Новий рік (ялинка).
.
Учитель. Яке слово в нас вийшло? (Іменник) (СЛАЙД 2)
Сьогодні останній урок із теми «Іменник», ми готуємося до написання контрольної роботи, тож давайте спрогнозуємо мету уроку. Що ви очікуєте від уроку, тема якого (СЛАЙД 3)? (СЛАЙД 4)
попередніх уроках; удосконалюватимемо вміння розпізнавати іменники в реченнях, визначати рід, число, відмінок, розрізняти відміни; розвиватимемо увагу, пам'ять, навички використання іменників у зв’язному мовленні; вчитимемося критично мислити. Отже, тільки від нас залежить, чи справдяться наші очікування.
(Запис числа і теми у зошитах).
II. Актуалізація
1.Повторення теоретичного матеріалу (СЛАЙД 5)
«Лінгвістичний двобій»
2. Каліграфічна хвилинка.
Складіть із них слово.
(Ключ: Різдво , Водохреща)
Вогонь, Роман, олівець, ішак, змія, дитина, дим, осінь, хрест, рюкзак, вовк, олень, екскаватор, щока, альбом.
Істоти неістоти (СЛАЙД 7)
Роман Вогонь
ішак олівець
змія дим
дитина осінь
вовк хрест
олень рюкзак
екскаватор
щока
альбом
.4. «Корисні поради» Диктант з коментуванням (Пис.) (СЛАЙД 8)
Завдання: дати пораду товаришеві щодо правильного написання іменників.
Ярослав Мудрий, Дніпро, Тарас Шевченко, місто , козак, Батьківщина.
Завдання: знайти зайве слово, обґрунтувати свій вибір.
1 гр. Степ, мороз, ведмідь, місяць, ковдра.
Плакса, нероба, листоноша, сирота, тигреня.
.
2гр. Сонце, море, вікно, поле, костюм.
Школа, лінійка, свічка, сторож, річка.
Австралійський сумчастий ссавець, що пересувається стрибками – кенгуру;
Підземний вид транспорту – метро;
- Які числові форми має іменник?
7.Пограймо у гру «Зіпсований телефон». Один учень називає іменник в однині, а другий має назвати цей іменник у множині. Потім наступний учень називає свій іменник в однині. Гра триває.
(Учні отримали випереджувальне домашнє завдання: розіграти
діалог з твору А. Чайковського «Запорожці». Діалог в учнів знаходиться на партах.)
Завдання:
- Добридень, пане отамане.
Булава, честь, історія, мужність, літопис, патріот, слава, лоша, сорочка, отаман, дитя .
(СЛАЙД 12) (13132214124)
- небо( ІІ), море ( ІІ) , озеро(ІІ) , волошка ( І) , дзвіночок (ІІ), кит ( ІІ), виноград (ІІ),
терен ( ІІ)
- трава ( І), дерево ( ІІ), жабеня ( ІУ), кущ (ІІ), листя (ІІ), ялинка (І), барвінок ( ІІ),
крокодил ( ІІ) , лайм ( ІІ), огірок ( ІІ)
- зоря ( І), зірка ( І), прапор ( ІІ), кров ( ІІ), мак ( ІІ), малина (І), полуниця ( І),
калина ( І)
- пісок ( ІІ), сонце ( ІІ), зірка ( І), Місяць ( ІІ), сир (ІІ), пшениця ( І), соняшник (ІІ)
свічка ( І), листя ( ІІ), золото ( ІІ), кульбаба (І)
Прочитати текст. Кого мав на увазі вчитель? Довести свою думку.
Учитель попросив одного з учнів:
- Поклич, будь ласка, Дмитренка.
Шестикласник вибіг на подвір’я і зупинився.
«Кого ж покликати, - міркував він, - Сергія чи Тетяну? Обоє мають
однакове прізвище».
Завдання: визначити в іменниках рід, число, відмінок, синтаксичну роль.
Гадяччина – маленький клаптик отчої землі.
.
III. Консолідація
Тести (СЛАЙД 15)
1.Іменник – це частина мови, яка:
а) вказує на предмет, ознаку, кількість, але не називає їх,
б) означає ознаки предмета або його приналежність,
в) означає назви предметів,
г) означає кількість предметів, а також порядок предметів при лічбі.
2.Знайдіть іменник, який означає назву істоти:
а) стіл б) будинок,
в) дорога г) кошеня.
3.Знайдіть власну назву, яка береться в лапки:
а) місто Київ,
б) журнал Пізнайко,
б) озеро Світязь,
г) село Яблунівка
4.Знайдіть іменник спільного роду:
а) сирота б) тополя
в) адреса г) дріт.
5.Знайдіть іменник, який вживається тільки в однині:
а) вулиця б) тиша
в) дівчина г) спідниця
6.Знайдіть іменник, який вживається тільки в множині:
а) зустрічі б) сумки
в) меблі г) зошити.
7.Знайдіть іменник, який у родовому відмінку однини має суфікс -ен- :
а) курча б) плем'я
в) теля г) кошеня.
8.Скільки іменників у наведеному реченні?
Весна днем красна, а на хліб пісна.
а) один
б) два
в) три
г) жодного
9.Який іменник в О.в. пишеться з апострофом :
а) любов
б) височінь
в) повість
г) кошеня
10. Познач, у якому відмінку стоять виділені іменники.
Наші предки сіяли в полі пшеницю, ячмінь, просо.
а) Н.в.
б) М.в.
в) З.в
в) О. в.
11.Укажіть правильно утворене ім'я по батькові :
а) Вікторовна
б)Олексієвич
в) Сергіївна
г) Віталійовна
12.Познач рядок іменників, написаних з помилками.
а) вдячніст'ю, радістью, матірью
б) ніччю, сталлю, вірністю, матір'ю
в) міддю, пам'яттю, честю, піччю
Перевірка тести (СЛАЙД 16)
Чи справдилися ваші очікування від уроку?
Підведення підсумків уроку
Я знаю…
Я навчився…
Я вмію…
Я запам'ятав…
Отже, всі ви учні гарні.
І за працю на уроці
Вам подякувати хочу.
ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА
1.Голубенко М. Проектна діяльність у школі. – К.: Шкільний світ, 2007.
2.Качкіс В.Т. Активні форми навчання // Завуч. – 2001. - №2. – с. 43-44.
3.Короткий тлумачний словник української мови / Уклад.: Д.Г. Гринчишин, Л.Л. Гумецька, В.Л. Каарпова та інші. – К.: Рад. школа, 1998.
4.Крамаренко С.Г. Інтерактивні техніки навчання як засіб розвитку творчого потенціалу учнів // Відкритий урок. – 2002. - №5-66. – с. 7-10.
5.Навчальні програми для загальноосвітніх навчальних закладів: Українська мова; Українська література, 5-9 класи – К.: Видавничий дім «Освіта»,2013.-160с.
6.Освітні технології: Навч.-метод. посібн. /О.М. Пєхота .- К.: А.С.К., 2001.-256с.
7.Пастушенко Н. Нетрадиційне навчання і викладання української літератури. Київ. //"Дивослово" №2, 1998 р.
8.Пензлик М. Особливості технології уроку мови. - Київ. // "Дивослово" №4, 1998 р.
9.Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання: Наук.-метод.посібн./ О.І. Пометун, Л.В. Пироженко. За ред. О.І. Пометун. -К.: А.С.К., 2003.-192с.
10.Українська мова: підруч. для 6кл.загальноосвіт.навч.закл./ К.: Видавничий дім «Освіта»,2014.-240с:іл./.
Тести
1.Іменник – це частина мови, яка:
а) вказує на предмет, ознаку, кількість, але не називає їх,
б) означає ознаки предмета або його приналежність,
в) означає назви предметів,
г) означає кількість предметів, а також порядок предметів при лічбі.
2.Знайдіть іменник, який означає назву істоти:
а) стіл б) будинок,
в) дорога г) кошеня.
3.Знайдіть власну назву, яка береться в лапки:
а) місто Київ,
б) журнал Пізнайко,
б) озеро Світязь,
г) село Яблунівка
4.Знайдіть іменник спільного роду:
а) сирота б) тополя
в) адреса г) дріт.
5.Знайдіть іменник, який вживається тільки в однині:
а) вулиця б) тиша
в) дівчина г) спідниця
6.Знайдіть іменник, який вживається тільки в множині:
а) зустрічі б) сумки
в) меблі г) зошити.
7.Знайдіть іменник, який у родовому відмінку однини має суфікс -ен- :
а) курча б) плем'я
в) теля г) кошеня.
8.Скільки іменників у наведеному реченні?
Весна днем красна, а на хліб пісна.
а) один
б) два
в) три
г) жодного
9.Який іменник в О.в. пишеться з апострофом :
а) любов
б) височінь
в) повість
г) кошеня
10. Познач, у якому відмінку стоять виділені іменники.
Наші предки сіяли в полі пшеницю, ячмінь, просо.
а) Н.в.
б) М.в.
в) З.в
в) О. в.
11.Укажіть правильно утворене ім'я по батькові :
а) Вікторовна
б)Олексієвич
в) Сергіївна
г) Віталійовна
12.Познач рядок іменників, написаних з помилками.
а) вдячніст'ю, радістью, матірью
б) ніччю, сталлю, вірністю, матір'ю
в) міддю, пам'яттю, честю, піччю
ДІАЛОГ
- Добридень, пане отамане.
ДІАЛОГ
- Добридень, пане отамане.