Тема: Контрольна робота з теми: «Дієприслівник як особлива форма дієслова»
Мета: перевірити як учні засвоїли тему;
формувати вміння і навички учнів визначати граматичні ознаки дієприслівника, розвивати творчі здібності учнів;
виховувати активність, самостійність, позитивні емоції в навчанні.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
ІІІ. Самостійна робота учнів.
Початковий рівень. Вибрати правильний варіант відповіді.
1. Дієприслівники доконаного виду утворяться за допомогою суфіксів:
а) – виш; - иш;
б) – н; - ен; - т;
г) – уч(юч); - ач(яч)
2. Дієприслівники доконаного виду відповідають на питання:
а) що зробивши;
б) що роблячи;
в) що зробивши;
г) що робити;
3.Дієприслівники недоконаного виду відповідають на питання:
а) що робити;
б) що зробити;
в) що роблячи;
в) що зробивши;
4.Дієприслівники недоконаного виду утворюються за допомогою суфіксів;
а) – уч(юч), - ач (яч);
б) – вши ; - ши;
в) - л -;
г) – учи(ючи); - ачи(ячи).
Середній рівень. Дати короткі відповіді на питання.
1. Дієприслівник – це особлива форма дієслова? (Так)
2. Дієприслівники мають граматичні ознак дієслова і прислівника? (Так)
3. Дієприслівники відповідають на питання що роблячи? Що зробивши? (Так)
4. Дієприслівник разом із залежними словами становить дієприслівниковий зворот? (Так)
5. Дієприслівниковий зворот в реченні завжди виділяється комами? (Так)
Достатній рівень. Виконати завдання.
ІІІ. 1.Слисати текст вставляючи розділові знаки. Пояснити їх написання.
Вскочивши в сю розчину, Лис Микита в першій хвилині занурився в неї з головою і мало не задушився. Але потім, діставши ногами до дна бочки, став собі так, що все його тіло було затоплене у фарбі; а тілько морда, також синьо помальована, трошечки вистирчала з неї.
( І. Франко.)
2.Зробити синтаксичний розбір речення, пояснити вживання розділових знаків.
Хлоп’та насторожено вслухались у тишу, намагаючись щось почути в повитій туманом долині.
( Ю. Збанацький.)
Високий рівень.
Продовжити текст, вживаючи якомога більше речень з дієприслівниковими зворотами.
Осінь… Вона підкралася до нас позолотою лісів, садів та подів, ранковою прохолодою й останнім курликанням журавлів у небі.
ІV. Підведення підсумків уроку.
Продовжіть речення
Сьогодні на уроці в мене виникли труднощі при виконанні ….
V. Д/З повторити вивчене про дієприслівник